آیا برنامه جانشین‌پروری شما در دوران کرونا با مشکل مواجه شده است؟

اهمیت برنامه جانشین‌پروری

ازآنجایی‌که اثر کامل ویروس کووید 19 همچنان ناشناخته است، هم‌اکنون زمانی را تجربه می‌کنیم که تغییرات زیادی داشته و حاوی عدم اطمینان است. وجود ترس و ناآرامی تعجبی ندارد؛ زیرا ما تلاش می‌کنیم تا تأثیر این ویروس را بر زندگی روزمره خود درک کنیم.

وجود تضمینی در مورد داشتن برنامه‌های جانشین‌پروری قدرتمند و مناسب، راهکار مثبتی تا بتوان افزایش امنیت را در این شرایط محیطی سرشار از عدم اطمینان تضمین کرد.

من یک صاحب یک کسب‌وکار هستم. باید به چه مواردی توجه کنم؟

برنامه‌ریزی برای جانشین‌پروری در حوزۀ کسب و کار، در تمام مراحل چرخۀ عمر کسب و کار امری ضروری است. پاندمی کرونا لزوم تضمین یک برنامۀ جانشین‌پروری مناسب را بیان می‌کند؛ از آن جهت که در صورت مرگ، ناتوانی موقت یا دائمی، ورشکستگی مالک کسب‌وکار چه اتفاقی می‌افتد؟ همچنین، لازم است کسب‌وکارها تضمین کنند که قراردادهای سهامداران، صاحبان واحدهای صنعتی و مشارکت فعلی‌شان پایدار و مرتبط می‌ماند.

کسب‌وکارها لازم است افزون‌بر اطمینان از مستندسازی مدارک جانشینی مناسب «برنامه‌ای برای مدیریت بحران» داشته باشند که جزئیات نحوۀ مدیریت کسب‌وکار را در شرایط فعلی تشریح کند.

در این برنامه‌ریزی‌ها باید حداقل موارد زیر لحاظ شوند:

  • اقداماتی جهت توقف یا کندکردن گسترش ویروس کرونا در بخش‌های مختلف محیط کار انجام شوند؛
  • برنامه‌های اقتضایی برای تضمین این موضوع ارائه شوند که اگر کارکنان ناچار به قرنطینه شوند یا حالشان خوب نباشد، کسب‌وکار می‌تواند به فعالیت خود در صورت امکان ادامه دهد؛
  • اگر صاحبان مشاغل یا کارمندان اصلی دچار بیماری و ناتوانی شده یا نتوانند تصمیم‌های مناسبی بگیرند، چه کسی مسئول اتخاذ تصمیم‌های اصلی ان حرفه است؛
  • مکانیسم‌هایی برای اطمینان از این موضوع ایجاد شوند که چندین ذی‌نفع مجاز هستند تا عملیات اصلی و روزمره را انجام دهند (برای مثال، دسترسی به رمزهای عبور، مجوز دسترسی به حساب‌های بانکی، مجوز تسهیل پرداخت حقوق و دستمزد و …).

درباره برنامه جانشین‌پروری بیشتر بخوانید: برنامه‌ریزی جانشینی شرکت‌های موفق

آیا صاحبان و مدیران مشاغل باید وکیل داشته باشند؟

توصیه می‌کنیم که تمام تصمیم‌گیرندگان مهم از جمله تجار انحصاری، مدیران، شرکا و … وکیلی داشته باشند که به افراد معرفی شده و دارای اختیار قانونی باشند تا از طرف آنها در مورد مسائل حقوقی و مالی اقدام کنند.

لطفاً به این نکته توجه کنید که قدرت وکالت به کسی اجازه نمی‌دهد که از طرف شما به‌عنوان مدیر شرکت فعالیت داشته باشد؛ چراکه مدیریت، یک حق شخصی و غیر قابل تفویض است. به‌ این ترتیب شرکت‌ها باید حق وکالت شرکتی را تدوین کنند که اشخاص را مجاز می‌کند تا در هنگامی‌که مدیران نمی‌توانند کاری انجام دهند، از طرف شرکت اقدام کنند.

طرح و نقشۀ املاک و دارایی‌های من به روز نیست. چه مدارکی را باید ارائه دهم؟

وجود یک طرح و نقشۀ مناسب از املاک، موضوع مهم‌تری نسبت به داشتن وصیت‌نامه است. موارد زیر، چند مورد از اسنادی هستند که باید مطمئن شوید زودتر به‌روزرسانی شده‌اند:

وصیت‌نامه: وجود وصیت‌نامه‌ای که خوب تنظیم شده، تضمین می‌کند که دارایی‌های شما مطابق خواسته‌هایتان تقسیم می‌شوند و می‌تواند مانع از تنش‌های غیر ضروری و دعاوی پرهزینه در مورد املاک و مستغلاتتان شود. لازم است علاوه بر داشتن وصیت‌نامه، خواسته‌های فعلی‌تان را نیز به آن اضافه کنید.

نامزدهای بازنشستگی: مزایای فوت بازنشستگی، به‌ خودی خود بخشی از دارایی شما در هنگام فوت نیستند. انتخاب نامزدی مزایای مرگ الزام‌آور یکی از روش‌های مناسب برای اطمینان از این موضوع است که مزایای فوت بازنشستگی مطابق میلتان تنظیم می‌شوند. اگر مطمئن نیستید که از قبل نامزدی معتبری دارید، بهتر است جهت تأیید، با صندوق بازنشستگی تماس بگیرید.

وکالتنامۀ پایدار: وجود یک وکالتنامۀ پایدار به شخص دیگری این اختیار را تفویض می‌کند که درصورتی‌که قادر به تصمیم‌گیری نبودید، بتواند در مورد امور حقوقی و مالی شما تصمیم بگیرد. باتوجه به اینکه قرنطینه یکی از شرایط احتمالی خاص است، لازم است به این موضوع توجه کنید اگر قادر به تصمیم‌گیری نبودید، چه کسی باید از طرف شما این کار را انجام دهد. موضوع فوق شاید ارزش این را داشته باشد که به وکیلتان اجازه دهید حتی مواقعی که هنوز ظرفیت دارید (یعنی از نظر ذهنی صلاحیت دارید اما در تعطیلی یا قرنطینه هستید، از طرف شما اقدام کند.

انتصاب قیم ماندگار: انتصاب قیم ماندگار، او را مجاز می‌کند تا از طرف شما درباره سلامتی و سبک زندگی‌تان تصمیم بگیرد. هرچند وجود یک سرپرست صبور برای همه ما مسئلۀ مهمی است، اما این موضوع برای آن دسته از افراد جامعه که در یک جمعیت پرخطر و در معرض خطر بستری‌شدن در بیمارستان طی ماه‌های آینده هستند، از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین باید به خواسته‌های پایان عمرتان نیز توجه کنید و مطمئن شوید که قیم شما نسبت به خواسته‌هایتان آگاهی دارد.

نامزدهای جانشین تراست خانوادگی (Family trust): دارایی‌هایی که در تراست‌های احتیاطی نگهداری می‌شوند که معمولاً با نام «تراست‌های خانوادگی» شناخته می‌شوند، پس از فوت نیز در این تراست‌ها نگهداری شده و تحت شرایط وصیت‌نامه قابلیت انتقال ندارند. در مقابل، لازم است کنترل تراست با توجه به شرایط سند تراست به افراد مناسب واگذار شود.

خودم را قرنطینه کرده‌ام یا باید فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنم. چگونه می‌توانم مستندات لازم را اجرا کنم؟

در حال اضر، اکثریت قریب به اتفاق ما درگیر خودقرنطینگی یا تمرین نوعی فاصله‌گذاری اجتماعی هستیم و احتمالاً در هفته‌های آینده شدت این موضوع بیشتر می‌شود. درنتیجه، دسترسی افراد به اسناد با توجه به قوانین و پروتکل‌های موجود محدود می‌شود.

شرایط دشواری برای اجرای معتبر وصیت نامه در نیو ساوت ولز (New South Wales) وضع شده است و وصیت نامه باید در حضور دو شاهد مستقل اجرا شود. با این وجود، درصورتی‌که مشخص شود وصیت‌نامه مربوط به شخص مورد نظر است، احتمال دارد دادگاه از الزامات اجرای مناسب وصیت‌نامه صرف نظر کند.

درصورتی‌که به‌خاطر کرونا در قرنطینه به سر می‌برید و نمی‌توانید وصیت‌نامه‌تان را در حضور دو شاهد مستقل امضا کنید، توصیه می‌کنیم به موارد زیر توجه کنید:

  • شما یک وصیت‌نامۀ غیر رسمی را با امضا و درج تاریخ در آن اجرا می‌کنید.
  • شما بیانیه‌ای را تدوین کرده و امضا می‌کنید که به ذکر علت‌های عدم انطباق با الزامات اجرایی پرداخته و قید می‌کنید که سند مربوطه، وصیت‌نامۀ شما است.
  • اگر برایتان امکان‌پذیر است، مراحل فوق را در طول یک کنفرانس ویدئویی با کمک مشاور حقوقی خود تکمیل کنید؛
  • یک وصیت‌نامۀ رسمی را بلافاصله پس از پایان دوران قرنطینه اجرا کنید.

وکالتنامه‌ها و قرارهای کاری قیم دائمی باید با حضور وکیل واجد شرایط یا شاهد دیگری که تعیین شده، امضا شود و نمی‌توانید این اسناد را در قرنطینه امضا کنید. بنابراین باید مطمئن شوید که این اسناد زودتر از زمان مقرر آماده می‌شوند.

منبع

چنانچه هنوز برنامه جانشین‌پروری برای کسب‌وکار خود ندارید، می‌توانید در دوره مدیریت کسب‌وکارهای خانوادگی ما شرکت کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *