نگاهی به مشاغل مدیریت بازرگانی (MBA) و تامین مالی شرکت‎‌ها

تحصیل در رشته کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) و پس از آن تکمیل این رشته تحصیلی می‎‌تواند گامی مهم و اصولی در جهت ارتقای شغلی اشخاص علاقه‌مند به تامین مالی باشد. مخصوصا این وضعیت می‌‎تواند برای فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت بازرگانی (MBA) باعث افزایش حقوق و درآمد آنها به میزان قابل توجهی شود. در واقع می‎‌توان گفت این افزایش درآمد سالانه تا حد زیادی به دانش و مهارت‎‌های فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت بازرگانی (MBA) و تکمیل دوره‌‎های پیشرفته توسط دانشجویان این رشته بستگی دارد. برنامه‌‎های درسی رشته MBA به گونه‌‎ای طراحی شده‌‎اند که بتوانند مهارت‎‌های قابل انتقالی نظیر ارتقای مهارت رهبری و توانایی‎ تجزیه و تحلیل، تفکر خلاقانه و نوآورانه، بهبود ارتباطات و تقویت شیوه تفکر انتقادی را در اختیار داوطلبان قرار دهند.

دانشجویانی که علاقه‌مند به فعالیت در حوزه امور مالی کمپانی‎‌ها هستند، می‎‌توانند با انتخاب این رشته و تحصیل در آن به نتایج مثبت فراوانی نظیر افزایش درآمد دست یابند. رشته MBA به عنوان بخشی از رشته مرتبط بر حوزه مالی شامل دوره‌‎‎هایی همچون تصمیم‌گیری مالی، مدیریت نمونه کارها و عملکرد سرمایه‌گذاری، سیاست‎‌های تقسیم سود و مدیریت ریسک است. به این ترتیب، فارغ التحصیلان این رشته شایستگی‎‌های مهم و اصلی فراوانی را در حوزه تامین امور مالی کسب می‎‌کنند.

آشنایی با حوزه تامین مالی شرکت‎‌ها

کسانی که خواهان انتخاب این مسیر شغلی هستند و یا می‎‌خواهند در مشاغل مرتبط به حوزه تامین مالی فعالیت کنند، اما هنوز سوالاتی همچون “تامین مالی شرکت‎‌ها چیست؟” ذهنشان را مشغول کرده است، با این بخش همراه باشند. باید گفت متخصصان این حوزه شغلی، وظیفه مدیریت تصمیمات مالی و سرمایه‌گذاری یک سازمان و شرکت تجاری را بر عهده دارند.

به عبارت دیگر، می‎‌توان گفت اشخاصی که در حوزه تامین امور مالی شرکت‎ها فعالیت می‎‌کنند، مسئولیت ارزیابی سرمایه‌گذاری‎‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت شرکت‎‌ها و خلق استراتژی‎‌های برنامه‌ریزی مالی به منظور به حداکثر رساندن ارزش سهام‎‌های کمپانی را برعهده دارند. در واقع، باید گفت آنها دائما تصمیمات مهمی همچون ارائه پیشنهاد سرمایه‌گذاری‎‌های خاص، نحوه پرداخت هزینه شرکت، یا نحوه سرمایه‌گذاری‎‌ها و پرداخت سود سهامداران را اتخاذ می‎‌کنند.

بد نیست بدانید کارفرمایان علاقه‌مند به همکاری با متقاضیان مدرک مدیریت بازرگانی (MBA) هستند. علی‌الخصوص، خواهان همکاری با افرادی که توانایی پاسخ‌دهی به سوالات کلیدی درباره خلق استراتژی‎‌های موثر کمپانی را دارند و یا درباره نحوه استفاده از سیاست‎‌های مدیریت ریسک با هدف افزایش بازدهی و بهره‌وری سهام‎‌ها ایده‎‌هایی دارند، هستند.

فرآیندهای مرتبط به تامین مالی شرکت‎‌های بزرگ و بانکداری سرمایه‌‎ای

بازارهای مالی دنیای امروز سرشار از تغییرات فراوان هستند. راه و روش‎‌های مرتبط به امور مالی و فناوری‎‌های دیجیتال به صورت مداوم در حال تغییر هستند. این مسئله باعث تغییر عملکرد سریع بازار در مسیر تکامل می‎‌شود. براساس مقاله فوربز که در مارس 2018 منتشر شده است دنیای مالی امروز با تغییرات فراوانی روبرو است. از جمله این تغییرات می‌‎توان به نرخ بهره بیشتر، افزایش شفافیت در اعتبارات تجاری و اصلاحات مالیاتی که توسط رئیس جمهور اسبق ایالت متحده آمریکا اتخاذ شده اشاره کرد. در ضمن، در سال‎‌های اخیر استفاده از روش‎‌های مرتبط به هوش مصنوعی (AI) و نرم افزارهای اتوماسیون باعث افزایش تجزیه و تحلیل داده‎‌ها هم شده است. همچنین، استفاده از برنامه‎‌های کامپیوتری که خدمات بانکی و مالی را تسهیل کنند (که تحت عنوان fintech شناخته می‌‎شوند) هم باعث تغییرات فراوانی در فرآیندهای مالی شده‎‌اند.

البته، حوزه بانکداری سرمایه‌‎ای هم همچنان در حال تغییر سریع است. طبق گزارش Deloitte که در سال 2019 انجام گرفته، صنعت بانکداری سرمایه‌‎ای زیر فشار بزرگی است. به همین علت، این صنعت در پی یافتن راه حل‎‌هایی برای غلبه بر سود ناپایدار و عدم قطعیت ژئوپلیتیکی ناشی از Brexit و جنگ‎‌های تجاری است. افرادی که برایشان سوال است آیا مشاغل مرتبط به حوزه تامین مالی شرکت برای آنها مناسب است باید بدانند که موفقیت در این حوزه نیازمند در جریان بودن و آپدیت بودن در رابطه با فرآیندهای مالی نوظهور، جدید و آتی در زمینه سرمایه‌گذاری و امور مالی است.

مقاله رموز استراتژیک تامین مالی خصوصی را مطالعه کنید.

مسیرهای شغلی فارغ‌التحصیلی MBA در حوزه تامین مالی

باید گفت فارغ التحصیلان مدیریت بازرگانی (MBA) که به کسب مهارت‎‌های مالی و تحلیلی قوی دست می‌ی‎ابند تعداد زیادی از مسیرهای شغلی را در اختیار خواهند داشت. از جمله این موقعیت‎‌های شغلی می‎‌توان به موقعیت شغلی آنالیزگر مالی، بانکداری سرمایه‌‎ای، مشاوره مدیریتی و حسابداری مدیریتی در بخش‎های دولتی و خصوصی اشاره کرد. تحلیلگر هزینه، کنترلگر شرکت حقوقی و مشاور املاک از جمله مشاغل دیگری هستند که متقاضیان دوره ام بی ای می‎‌توانند در آنها فعالیت داشته باشند. فرصت‌‎های شغلی این طیف گسترده به مهارت‎‌ها و توانایی‌‎های فارغ‌التحصیلان مدیریت بازرگانی (MBA) در تجزیه و تحلیل، آنالیز کمی، روش‎‌های حل مسئله و ارتباطات بین فردی بستگی دارد.

میانگین حقوق سالانه متخصصان امور مالی شرکت‎‌های بزرگ براساس داده‌‎های موجود از ماه مارس 2019 براساسGlassdoor حدود 72,219 دلار است. در ضمن، میزان درآمد سالانه این فارغ‌التحصیلان به 116،000 دلار در سال می‌‎رسد. به همین علت، افراد زیادی متوجه شده‌‎اند که فرصت‎‌های شغلی فارغ التحصیلان MBA افزایش پیدا کرده است و به همین خاطر در پی دستیابی به فرصت‎‌های شغلی بهتر در حوزه تامین مالی هستند.

موفقیت در حوزه تامین مالی شرکت‎‌ها

افراد متخصصی که در حوزه تامین مالی شرکت‎‌ها فعال هستند، در پی پیشرفت در حوزه کاری خود و یا در پی دستیابی به تغییرات کاربردی هستند، باید بدانند که دستیابی به موفقیت در حوزه تامین مالی شرکت‎‌ها نیازمند کسب شایستگی‌‎ها و مهارت‌‎های مهم و کلیدی مجموعه‎‌های مختلف است. متقاضیان این مشاغل باید دانش فنی لازم، مهارت‎های فروش و بازاریابی و توانایی مدیریت موثر روابط به صورت حرفه‌‎ای خود را به کارفرماهایشان نشان دهند. توجه به جزئیات، افزایش مهارت‎‌های سازمانی و قابلیت مدیریت پروژه نیز در این مشاغل از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

جمع‌بندی

پس اگر خواهان ارتقای شغلی هستید و یا به تازگی از رشته تحصیلی ام بی ای فارغ التحصیل شده‌‎اید، حتما اطلاعات خود را به روز کنید. علاوه بر این، دائما مهارت‎‌های بیشتری یاد بگیرید، تا به این ترتیب بتوانید به شغل‎‌های مناسب به همراه درآمد زیاد دست یابید. توجه داشته باشید، شما با تلاش مستمر می‌‎توانید به بهترین مشاغل جهان در این رشته تحصیلی دست یابید. البته، توجه به حوزه تامین مالی را فراموش نکنید تا سریعا به نتیجه مدنظرتان دست یابید.

منبع

 

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *