همه چیز در مورد امور مالی شرکت‌ها

امور مالی شرکتی یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک شرکت به شمار می‌رود. این امور به برنامه‌­ریزی، توسعه و کنترل ساختار سرمایه یک کسب و کار اشاره دارند. هدف امور مالی شرکت­‌ها افزایش ارزش و سود سازمانی است که از طریق تصمیم­‌گیری بهینه در زمینه سرمایه­‌گذاری، تامین مالی و همچنین سودآوری انجام می‌گیرد.

در واقع این بودجه‌­بندی­‌های سرمایه‌­ای به منظور برآوردن نیازهای مالی یک کسب و کار جهت دستیابی به ساختار سرمایه­‌ای مطلوب تمرکز دارند. به عبارتی دیگر تامین مالی شرکتی را می‌توان فرایندی دانست که برای به دست آوردن و مدیریت منابع مالی با هدف بهینه­سازی رشد و ارزش یک شرکت برای سهام‌داران آن انجام می‌شود. این امور به دو صورت کلی انجام می‌شوند و رعایت اصول آن برای برپا ماندن یک کسب و کار ضروری است.

تامین مالی شرکتی چیست؟

امور مالی شرکتی، زیرشاخه­‌ای از امور مالی است که به نحوه رسیدگی شرکت­‌ها به تامین مالی، ساختار سرمایه، حسابداری و تصمیمات سرمایه­‌گذاری می‌پردازد. امور مالی شرکت­ها اغلب با حداکثر رساندن ارزش سهام‌داران انجام می‌شود که این امر از طریق برنامه‌­ریزی مالی بلند مدت و کوتاه مدت و اجرای استراتژی­‌های مختلف قابل انجام است. همچنین فعالیت­‌های مالی شرکت‌ها از بودجه‌­بندی سرمایه تا ملاحظات مالیاتی را شامل می‌شود.

در تعریفی ساده­‌تر امور مالی در شرکت‌ها به این موضوع می‌پردازد که چگونه کسب و کارها، عملیات خود را به منظور به حداکثر رساندن سود و به حداقل رساندن هزینه‌­ها تامین می‌کنند. این با عملیات روزانه جریان‌های نقدی یک کسب و کار و همچنین اهداف تامین مالی بلند مدت سروکار دارد. علاوه بر بودجه­‌بندی سرمایه، امور مالی مربوط به شرکت‌ها بر جریان‌های نقدی، حسابداری، تهیه صورت­‌های مالی و مالیات نظارت می‌کند.

امور مالی در شرکت‌ها چگونه انجام می‌شوند؟

امور مالی شرکتی بر تمایل به حداکثر رساندن سلامت مالی یک شرکت و سهام‌داران آن تاکید دارد. بخش‌­هایی که تحت این شاخه مالی کار می‌کنند؛ عمدتا مدیریت فعالیت‌های مالی یک شرکت را برعهده دارند. آنها تصمیماتی حیاتی در مورد بودجه­ریزی سازمانی، سرمایه­‌گذاری­‌ها و تخصیص سرمایه می‌گیرند.

چنین تصمیماتی در امور مالی شرکت­‌ها شامل این است که آیا باید سرمایه‌­گذاری پیشنهادی را دنبال کرد؟ آیا با سرمایه­‌گذاری، حقوق صاحبان سهام، بدهی یا هر دو پرداخت می‌شود؟ همچنین تصمیماتی درباره دریافت کردن سود سهام‌­های مختلف شرکت در این بخش گرفته می‌شوند.

وظایف و اصول مالی شرکت

اصولی که روند امور مالی شرکت انجام می‌شود بر سه قسم سرمایه­گ‌ذاری، تامین مالی و نقدینگی کوتاه مدت دلالت دارد.

سرمایه گذاری

وظایف مالی شرکت شامل سرمایه­‌گذاری سرمایه و به‌کارگیری سرمایه بلندمدت آن شرکت است. فرایند تصمیم‌گیری سرمایه‌­گذاری اساسا به بودجه­‌ریزی سرمایه­‌ی مربوط می‌شود. از طریق بودجه‌­ریزی سرمایه، یک شرکت مخارج را شناسایی می‌کند، جریان‌های نقدی آتی را از پروژه‌­های سرمایه‌­ای پیشنهادی تخمین می‌زند، سرمایه‌­گذاری برنامه­‌ریزی شده را با دیگر موارد مقایسه می‌کند و تصمیم می‌گیرد که کدام پروژه­‌ها را در بودجه سرمایه خود لحاظ کند.

سرمایه­‌گذاری درست سرمایه شاید از مهم‌ترین امور مالی شرکت‌ها باشد که می‌تواند پیامدهای تجاری جدی برجای بگذارد. بودجه‌­بندی سرمایه ضعیف می‌تواند موقعیت مالی شرکت را به خطر بیندازد. این امر ممکن است هم به دلیل افزایش هزینه­های تامین مالی و هم به علت ظرفیت عملیاتی ناکافی اتفاق بیفتد.

تامین مالی

تامین مالی شرکت مسئولیت تامین سرمایه را در قالب بدهی یا حقوق صاحبان سهام را برعهده دارد. یک شرکت ممکن است از بانک‌­های تجاری و سایر واسطه‌­های مالی وام بگیرد و یا از طریق بانک­‌های سرمایه­‌گذاری اوراق بدهی را در بازار منتشر کند. همچنین ممکن است یک شرکت تصمیم بگیرد که سهام را به سرمایه­‌گذاران سهام بفروشد؛ به خصوص زمانی که به سرمایه زیادی برای توسعه تجارت نیاز دارد. معمولا در این مواقع برای تصمیم­‌گیری درست، اهمیت امور مالی شرکت­‌ها بیشتر دیده می‌شود.

تامین مالی سرمایه یک اقدام متعادل‌­کننده از نظر تصمیم­‌گیری در مورد مقادیر یا وزن نسبی، بین بدهی و حقوق صاحبان سهام است. داشتن بدهی بیش از حد، امکان دارد ریسک پیش­فرض را افزایش دهد. همچنین تکیه زیاد به سرمایه می‌تواند منجر به کاهش درآمدها و سود سرمایه­‌گذاران اولیه شود. در نهایت تامین مالی سرمایه­‌ای باید سرمایه موردنیاز را برای اجرای موارد سرمایه­‌گذاری تامین کند.

نقدینگی کوتاه مدت

بخش امور مالی در شرکت، همچنین وظیفه مدیریت مالی کوتاه مدت را برعهده دارد. جایی که هدف اطمینان از وجود نقدینگی کافی برای انجام عملیات مستمر است. مدیریت مالی کوتاه مدت به دارایی­ها و بدهی‌­های جاری یا سرمایه در حال گردش و جریان­‌های نقدی عملیاتی مربوط می‌شود.

امور مالی شرکت­‌ها باید بتواند تمام تعهدات فعلی خود را در زمان مقرر انجام دهد. این شامل داشتن دارایی‌های نقد جاری به اندازه کافی است که از ایجاد اختلال در شرکت جلوگیری می‌کند. مدیریت مالی کوتاه مدت ممکن است، شامل دریافت خطوط اعتباری اضافی یا انتشار اوراق تجاری به عنوان پشتیبان نقدینگی نیز باشد.

عناصر مرکزی در امور مالی شرکت‌ها

حوزه­‌های اصلی که امور مالی در شرکت­‌ها به آنها می‌پردازد؛ عناصر مرکزی این بخش هستند که با توجه به آنها این امور انجام می‌گیرد.

بودجه‌­ریزی سرمایه‌ای

این فرایند، امکان­پذیر بودن پیشنهادهای سرمایه‌­گذاری را آشکار می‌کند و به انجام سرمایه‌­گذاری در پروژه­‌های سودآور یاری می‌رساند. به حداکثر رساندن رشد و سودآوری در کسب و کار به عنوان هدفی از بودجه‌­ریزی سرمایه تعریف می‌شود. تحلیلگران مالی برای این بخش، به سراغ گزینه­‌های مختلف سرمایه­‌گذاری می‌روند و آنها را بررسی می‌کنند. آنها در امور مالی شرکت­‌ها یک تحلیل مقایسه­‌ای از ارزش فعلی و آینده سرمایه­‌گذاری­‌ها را با توجه به ریسک و بازده آنها در مورد اهداف سازمانی انجام می‌دهند و در نهایت تنها به مناسب‌ترین پروژه‌­ها فرصت می‌دهند.

ساختار سرمایه

ساختار سرمایه، روش تامین مالی مورد استفاده توسط واحد تجاری را تعریف می‌کند. برای مثال، ساختار سرمایه ممکن است شامل سود انباشته، انصاف و بدهی‌­ها از دیدگاه سرمایه‌­گذاران باشد. البته ترکیبی از بدهی یا حقوق صاحبان سهام در این ساختار جذاب نیست. در عوض آنها به دنبال ترکیبی متعادل از بدهی و تامین مالی سهام هستند. در نتیجه، تصمیم مالی مناسب، ترکیبی بهینه از انواع مختلف تامین مالی را ایجاد می‌کند و ارزش شرکت را افزایش می‌دهد.

سرمایه در گردش

سرمایه در گردش، مبلغی است که یک شرکت برای هزینه­‌های روزانه در اختیار دارد. این معیاری برای سنجش نقدینگی، کارایی و سلامت امور مالی شرکت‌ها است و با استفاده از یک فرمول ساده محاسبه می‌شود: «دارایی­‌های جاری (حساب­‌های دریافتی، وجوه نقد، موجودی کالاهای ناتمام و مواد خام) منهای بدهی­‌های جاری (حساب‌های پرداختنی، بدهی‌­ها در یک واحد همچون سال).»

مدیریت مالی کارآمد می‌تواند جریان‌های نقدی کافی را تضمین کند و در راستای سیاست‌های تجاری قدم بردارد. ازاین­رو ترتیب نقدینگی حفظ می‌شود و سازمان می‌تواند آنها را از ورشکستگی نجات دهد.

تقسیم سود

شرکت­‌های دولتی باید نسبت به سهام‌داران خود پاسخگو باشند. در نتیجه، آنها اغلب تعجب می‌کنند که چه مقدار از سود تجاری باید به عنوان سود سهام توزیع شود. اگر آنها دوباره سرمایه‌­گذاری کنند؛ سود انباشته به عنوان مازاد باید با این اعتقاد حمایت شود که این مبلغ باعث رشد کسب و کار خواهد شد. در عین حال، مقدار مشخصی از تقسیم سود نیز در امور مالی شرکت‌ها ضروری است تا به سهام‌داران خود، خدمات بهتری ارائه دهند.

انواع امور مالی شرکتی

امور مالی در شرکت‌­ها به دو صورت تامین مالی سهام و تامین مالی بدهی انجام می‌گیرد.

تامین مالی سهام

شرکت‌ها می‌توانند منابع خود را از طریق انتشار سهام تامین کنند و یا از سود انباشته شده به دست آوردند. این تامین سرمایه به شکل عادی است که ترجیح داده می‌شود. یک شرکت می‌تواند سهام خود را با فروش خود در بورس اوراق بهادار یا از طریق باجه فروش، به فروش برساند. در مبادلاتی که ارزش سهام بیش از حد برآورد می‌شود؛ حق رأی سهام‌داران کاهش پیدا می‌کند و سهم سود آن را می‌کاهد.

تامین مالی بدهی

تامین مالی بدهی به تامین مالی مورد نیاز از طریق وام از موسسات مالی یا از طریق انتشار اوراق قرضه و غیره اشاره دارد. این نمونه از تامین مالی، هزینه پرداخت منظم بهره و بازپرداخت اصل را در پایان دوره تصدی وام جذب می‌کند. البته بدهی بیش از حد باعث ایجاد خطر در امور مالی شرکت‌ها می‌شود و در صورت عدم پرداخت بدهی، ممکن است منجر به ورشکستگی شرکت مربوطه شود.

چرا امور مالی در شرکت‌ها اهمیت دارد؟

هدف تامین مالی شرکتی، به دست آوردن منابع مالی و سرمایه از طریق منابع مناسب برای مدیریت فعالیت­‌های مالی روزانه و بلند مدت است. این استراتژی نحوه استفاده و مدیریت سرمایه یک شرکت را برای به حداکثر رساندن ارزش­‌های آن مشخص می‌کند. برنامه­‌ریزی بودجه و ساختارهای سرمایه­‌ای مناسب، برای متعادل کردن ریسک و سودآوری شرکت‌ها ضروری است.

مدیریت یک شرکت، به ارزیابی جریان­‌های نقدی آتی ناشی از سرمایه­‌گذاری می‌پردازد. آنها از طریق ابزارهای بودجه‌­ریزی سرمایه‌­ای، کم­‌هزینه­‌ترین منابع مالی یا ترکیبی مناسب از بدهی و دارایی‌­ها را در ساختار سرمای‌ه­ای پیدا می‌کنند. همچنین برای نیازهای کوتاه مدت، نیازهای سرمایه در حال گردش را مورد توجه قرار می‌دهند.

ازاین ­رو، می‌توان گفت که این استراتژی­‌های مربوط به امور مالی شرکت‌ها، مفهوم تداوم فعالیت آن را تضمین می‌کنند. توجه به این برنامه‌­ریزی­‌ها مسیری را پایه­‌ریزی می‌کنند که یک کسب و کار در آینده قابل پیش­بینی ورشکسته یا منحل نمی‌شود. همچنین به بهبود صورت‌های مالی نیز کمک می‌کنند و ارزش سهام را به حداکثر می‌رسانند.

منابع:

منبع1، منبع2

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *