با 10 روش خلاقیت و نوآوری در صنعت گردشگری ایجاد کنید!

مقدمه نوآوری در صنعت گردشگری

نوآوری در صنعت گردشگری موضوعی است که این روزها بدلیل شیوع کرونا بسیار حائز اهمیت شده است. شرکت‌ها و آژانس‌های مسافرتی باید بتوانند با خلاقیت و نوآوری خسارات کلانی را که در زمان کرونا با آن مواجه شده‌اند، جبران کنند و حداقل پس از اتمام این همه‌گیری به حالت عادی قبلی برگردند.

گردشگری جز محرکه‌های اصلی اقتصاد اسپانیا است. در حال حاضر، بخش داخلی صنعت توریسم در مرحله آغاز دوباره قرار گرفته است و خود را با کانال‌های آنلاین جدید وفق می‌دهد. با ‌این حال، این صنعت نیازمند آنالیز و بررسی در حوزه‌های مختلف است. به کارگیری فناوری‌های جدید، استفاده از هوش تجاری، ابزارهای مدیریت پیشرفته و استفاده از کلان داده (Big Data) برای به دست آوردن اطلاعات کیفی در رابطه با مشتریان، جز سه موضوع مهم بخش گردشگری ملی هستند. تکنولوژی و فناوری نقش مهمی در حوزه توریسم ایفا می‌کند و باعث تعیین استراتژی‌ها و برنامه‌هایی برای آینده می‌شود. برای دستیابی به گردشگری پایدار و نوآورانه باید برنامه‌هایی برای بهبود کیفیت خدمات گردشگری در نظر داشت. به این ترتیب، اسپانیا، دیگر شرکت‌ها و کشورها باز هم می‌تواند به عنوان مرجع گردشگری در سطح بین‌المللی شناخته شوند.

برای اینکه بتوان به این تحولات دیجیتالی دست یافت باید به ۱۰ ترند نوآوری در صنعت گردشگری توجه داشت. به همین منظور، ما در ادامه به بررسی این ده گرایش خواهیم پرداخت.

1. بازخورد 360 درجه

مسافران و گردشگران خواهان استفاده از خدمات جامع و باکیفیت شرکت‌های گردشگری هستند. هنگامی که شرکت‌های گردشگری خدمات جامع ۳۶۰ درجه ارائه می‌کنند، امکان رشد، ارائه محصولات بهتر و ایجاد خطوط تجاری جدید افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه، ارائه این‌گونه خدمات منجر به افزایش رضایت مشتری می‌شود.

2. خلق تجربیات منحصر به فرد و خاص

در سال‌های اخیر به دلیل وجود ایده‌های جالب فراوان در صنعت توریسم فرآیند غافلگیری و سورپرایز مشتریان به طور چشمگیری سخت و دشوار شده است. همین مسئله باعث افزایش رقابت بین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات گردشگری و سفر و افزایش سطح انتظارات مشتریان و مسافران شده است. به همین خاطر، کمپانی‌ها و کشورهایی که ایده‌های جدید و نابی در حوزه گردشگری ارائه می‌کنند یک گام جلوتر از بقیه هستند. همین مسئله باعث شده کمپانی‌های فراوانی به دنبال خلق مقصدهای جالب و هوشمندانه در سطح بین‌المللی و محلی باشند. در ضمن، می‌توان از فناوری و تکنولوژی نیز در این زمینه بهره برد.

3. درک و توجه به عواطف و احساسات مسافران

اینکه کمپانی‌های ارائه کننده خدمات گردشگری اطلاعاتی در رابطه با سن، جنسیت، محل زندگی و وضعیت مالی مسافران و گردشگران خود داشته باشند، بسیار مهم و حیاتی است. امروزه، آشنایی با اشخاص، احساسات و عواطف، انتظارات و علایق آن‌ها بیش از هر زمان دیگری مهم و ضروری است. در سال ‌های اخیر نمی‌توان با توریست‌ها و مشتریان همچون مجموعه‌ای از ارقام و اعداد برخورد کرد. بلکه باید به آنها توجه نشان داده و متناسب با نیازها و انتظاراتشان خدمات ارائه کرد.

4. دریافت پاسخ فعال

به شرکت‌های گردشگری و توریسم پیشنهاد می‌شود، به دنبال نظارت و ردیابی هر گونه نظر یا اطلاعاتی که از مشتریان و گردشگران خود دریافت می‌کنند، باشند. در واقع، خلق محیطی راحت و گشوده برای گردشگران که با بازخورد فوری آنها همراه باشد، یک امتیاز مثبت است. علاوه بر این، به دلیل وجود بازار رقابتی این مسئله ضروری و مهم است.

5. ارائه راه‌حل در زمان واقعی چالش یا مشکل

مشتریان و گردشگران در انتظار پاسخ فوری هستند. به همین علت، زمانی که مشکل یا چالشی در حین سفر رخ می‌دهد، رفع مشکل و یا پیدا کردن راه‌حل‌هایی فوری امری ضروری است. به همین منظور، به کمپانی‌ها و شرکت‌های فعال در بخش گردشگری توصیه می‌شود، آمادگی لازم برای برخورد با هر مشکلی را داشته باشند.

6. توجه به رسانه‌های اجتماعی

به عنوان یک کمپانی فعال در صنعت توریسم حتما باید به بازخوردهایی که مسافران و کاربران در رابطه با شرکت یا مرکز خدماتی شما در اینترنت و شبکه‌های مجازی ارائه می‌کنند، توجه داشته باشید. توجه و نظرات کاربران موثرتر از کمپین‌های تبلیغاتی است. به همین علت، توصیه می‌شود حتما این مسئله را مدنظر داشته باشید.

6. توجه به دستگاه‌های تلفن همراه

رشد تجارت الکترونیکی و اینترنت در چند سال اخیر بیش از حد پر جنب و جوش بوده است. به همین علت، می توان همه چیز را بدون توجه به زمان، فضا و شیوه‌های پرداخت در سریع‌ترین زمان ممکن انجام داد.

8. توجه به موقعیت جغرافیایی و واقعیت مجازی

شما با توجه به موقعیت جغرافیایی و واقعیت مجازی می‌توانید خدمات ارائه شده توسط کمپانی خود را بهبود ببخشید. به این ترتیب، می‌توانید تجربیات جدیدی را در اختیار مشتریان خود قرار دهید. در صورتی که این کار را به درستی انجام دهید، مشتریان و گردشگران شرکت خدماتی خدماتی شما را در صدر شرکت‌های گردشگری قرار می‌دهند.

9. در نظر داشتن فضای Cloud

در دنیای امروز بسیاری از کمپانی‌ها و شرکت‌های گردشگری در حوزه بین‌المللی فعال هستند و چندین دفتر مرکزی و استراتژی‌های چند حوزه‌ای برای آینده خود دارند. به همین علت، ضروری است شما هم به عنوان یک کمپانی فعال این مسئله را مدنظر قرار دهید.

10. کلان داده در جهت نوآوری در صنعت گردشگری

امروزه بحث دسترسی به اطلاعات دیگر بحثی قدیمی به نظر می‌رسد. مسئله‌ای که اهمیت زیادی دارد، نحوه مدیریت و تفسیر اطلاعات برای تصمیم‌گیری استراتژیک و بهتر و ایجاد نوآوری است.

منبع

اگر به موضوع نوآوری در گردشگری علاقه دارید، مقاله خلاقیت و نوآوری‎ در صنعت گردشگری پس از همه‌گیری کووید ۱۹ را نیز مطالعه کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *