10 روش جهت تبدیل شدن به رهبری بهتر

یاد بگیرید که چگونه رهبر خوبی باشید تا  مشارکت و موفقیت تیم خود را بهبود ببخشید.

  • یادگیری چگونه رهبر خوبی بودن، می­‌تواند بر موفقیت تیم، سازمان و خودتان تا اندازه زیادی اثرگذار باشد.
  • برای رهبری کارآمد بودن، باید انگیزه های فردی، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را بشناسید.
  • رهبران بزرگ با تسهیل ارتباطات آزاد، تشویق رشد و توسعه کارکنان و بازخورد دادن و دریافت بازخورد، با تیم خود ارتباط برقرار می­کنند.

هر شخصی می‌تواند در گوشه‌ای از دفترکار خود بنشیند و امور را به دیگران بسپارد، اما رهبری کارآمد چیزی فراتر از آن است. رهبران کارآمد نه تنها بر اعضای تیمی که مدیریت می کنند، اثرات بسیاری دارند، بلکه بر مجموعه شرکت خود نیز تأثیرگذارند. کارکنانی که تحت رهبری رهبران بزرگ کار می‌کنند، خوشحال­تر، موثرتر و به سازمان خود بیشتر وابستگی دارند-پیامد گسترده آن در سود و زیان کسب و کارتان تأثیر دارد.

دانا براونلی، بنیان­گذار مبانی حرفه­گرایی، به روزنامه نیودیلی گفت: «من فکر می کنم رهبر بزرگ کسی است که بتواند اوضاع اطرافیان خود را بهبود بخشد. آزمون‌های لیتموس زیادی برای رهبر بزرگ وجود دارد، اما من در واقع به اطرافیان آن­ها نگاه می‌کنم: آیا در حال رشد هستند؟ رهبران بهتری می‌شوند؟ انگیزه دارند؟ و مانند آن.»

اگر به اطراف خود می‌­نگرید و میبینید اعضای تیم شما در کار خود بی­انگیزه یا دچار رکود شده‌اند، شاید زمان آن رسیده است که راهبرد‌های خود را دوباره ارزیابی و اصلاح کنید. به گفته براونلی، رفتارهای ذیل، نشانه‌هایی هستند که شاید راهبرد رهبری ضعیفی داشته باشید.

  • هیچ فردی از تیم شما از ظرح­های شما در ماه گذشته انتقاد نکرده­است.
  • نسبت به بقیه اعضای تیم، زمان بیشتری را صرف برنامه­ریزی جهت پیشرفت شغلی می­کنید.
  • دست کم سه مکالمه غیرکاری در هفته با یکی از اعضای تیم نداشته­اید.
  • اگر اعضای مختلف تیم از سه اولویت اصلی شما در سال سوال کنند، پاسخ‌های متفاوتی دریافت می‌­کنند.
  • اعضای تیم نگران شکست هستند.

مطالعه اخیر توسط مرکز رهبری خلاق (CCL) نشان داد که به­ طور تقریبی 38 درصد بیشتر از نیمی از رهبران، در 18 ماه اول شکست می‌­خورند. رهبران می‌توانند با درآمیختگی راهبرد‌های رهبری خوب در  اعضای تیم در نیل به اهدافشان انگیزه ایجاد کنند و  از این آمار شگفت­‌آور دوری کنند.

10 روش کاربردی برای تبدیل شدن به رهبر بهتر و موثر

با مدیران عامل، مدیران و کارشناسان رهبری صحبت کردیم تا بیاموزیم که راهبرد‌های رهبری چیست و چگونه می‌توانید آن‌ها را ادغام کنید.

1. در ارتباطات صادقانه و آزاد شرکت کنید

یکی از مهم‌ترین مولفه‌­های رهبری کارآمد، ایجاد خط ارتباطی آزاد با اعضای تیمتان است. سانجی پاتولیا، بنیان­گذار و مدیر شرکت تکلوجیک بیان کرد که صداقت و شفافیت شما باید الگوی سایر اعضای تیمتان باشد.

همچنین بیان کرد: «زمانی مسئول تیمی از افراد هستید، اهمیت دارد که روراست و صادق باشید. شرکت و کارکنان شما بازتابی از خودتان هستند و اگر رفتار صادقانه و اخلاقی را به مانند ارزش کلیدی انجام دهید، تیم شما نیز از آن تبعیت خواهد نمود.»

براونلی اضافه نمود که رهبران بزرگ قادر هستند تعاملات خود و سبک‌­های ارتباطی خود را متناسب با شرایط و اعضای تیم و بر اساس ترجیحات فردی، سفارشی‌­سازی کنند. «این بدان معناست که آنها زمان می‌گذارند تا به این موضوع پی ببرند که هر کدام از اعضای تیم کدام حالت ارتباطی را ترجیح می‌دهند­- برای مثال، شخص پیامکی، ایمیلی، تلفنی یا چهره ­به­ چهره هستند؟ همچنین شنوندگان خوبی هستند و به افراد دیگر علاقه مخلصانه دارند.»

نشان­دادن مهارت­‌های ارتباطی فعال و شفاف می­‌تواند در میان تیم شما اعتماد ایجاد کند و سبب بهبود روحیه سازمانی گردد. روسلان فضلیف، مدیرعامل و بنیان­گذار ارائه­ دهنده راه‌حل­‌های تجارت الکترونیک اکوید، بیان کرد که حائز اهمیت است که در  تمامی ارتباطاتتان، بیش از هر چیز دیگری راستگو وصادق باشید.

او بیان داشت: «سبک­‌های رهبری بسیاری وجود دارد. درست و غلطی وجود ندارد، اما اصالت وجود دارد و ساختگی نیست. رهبر جعلی پیرویی ندارد.»

آموزه‌های کلیدی: حفظ ارتباط  بی‌غل و غش و صادقانه، کارکنان شما را ترغیب می‌کند تا مقابله به مثل کنند. هر یک از اعضای تیم می­‌تواند سبک ارتباطی مختلفی داشته باشد، در نتیجه حائز اهمیت است که ارتباطات خود را متناسب با افراد، سفارشی کنید.

2. با اعضای تیمتان ارتباط برقرار کنید

رهبری مجموعه­ای از افراد، به حس اعتماد و درک دوسویه میان رهبر و اعضای تیم آن­ها نیاز دارد. جهت نیل به این هدف، رهبران می­بایست یاد بگیرند که ارتباط برقرار کنند.

تری «استارباکر» سنت ماری، نویسنده و مشاور رهبری، بیان نمود « برای این­که رهبری «انسان­تر» باشید به مثبت­ بودن، هدف، یکدلی، مهربانی، تواضع و عشق نیاز دارید. این ویژگی‌های کلیدی شما را در مسیر ارتباط واقعی با دیگر اعضای تیم قرار می­دهد.»

همچنین اظهار داشت: «ایجاد ارتباط واقعی و شخصی با هم تیمی‌­هایتان لازمه ایجاد اعتماد مشترک جهت ایجاد فرهنگ قوی عملکردی، توام با وظیفه­‌شناسی و مثال­‌زدنی است.» سنت ماری همچنین بیان نمود: « در چنین فضای فرهنگی، تیم می­تواند به کسب‌وکاری موفق، تیمی شاد و رهبری رضایت­بخش دست یابد.»

 در برقراری رابطه با دیگر اعضای تیم، بر دانستن شخصیت آن­ها، خواسته‌­ها، نقاط قوت، نقاط ضعف, عادت­‌ها و اولویت‌­ها متمرکز شوید. این موضوع می­‌تواند به شما نگرشی درباره هدف­‌ها و انگیزه‌­های آنها بدهد.

پاتولیا اظهار داشت که رهبران موفق به تیم‌های خود این امکان را می­‌دهند که استقلال خود را افزایش دهند و مطابق نقاط قوت شخصی بر ارزش خود بیافزایند. «توانایی شناخت نقاط قوت افراد در تیم و دادن فرصت به آن­ها جهت مسئولیت­‌پذیری و پاسخگویی، نه تنها بر اعتماد کارکنان را به خود و رهبرشان می‌­افزاید، نیز  سبب بهبود عملکرد آن­ها می‌­شود.»

10 روش کاربردی برای تبدیل شدن به رهبر بهتر و موثر

3. اعضای تیم را به رشد فردی و پیشرفت شغلی تشویق کنید

رفتار کردن مانند مشوق تیم، بخش مهمی از رهبری کارآمد است. باید در موفقیت و پیشرفت آن­ها سرمایه‌گذاری کنید.

کری اولریچ، بنیان­گذار شرکت مشاوره منابع انسانی گروه آبراچی، بیان کرد اگر رهبران باید هر چند هم کم، برای رشد کارکنان خود بودجه تخصیص دهند.

همچنین عنوان کرد: «با گزینه‌­های مختلف مانند گزینه‌­های مبتنی بر تقاضا و گزینه‌­های مجازی، فرصت کافی برای استمرار یادگیری مهارت­‌های جدید یا توسعه فردی کنونی می­‌گردد، او گفت: کارکنان خود را  برای وقت گذاشتن جهت یادگیری و استفاده آن در کار توانمند کنید.»

افزون بر سرمایه­‌گذاری مالی در رشد کارکنان خود باید سرمایه­‌گذاری احساسی انجام دهید. جان رامپتون، بنیانگذار و مدیرعامل کلندر، بیان کرد رهبران بزرگ کارکنان خود را با دادن فرصت‌­های چالش برانگیز و راهنمایی به آن­ها در صورت لزوم، برای رشدکردن، توانمند سازند.

او گفت: «برای انگیزه‌­بخشی و ترغیب کارکنان، راهبرد رهبری در مورد توانمند­سازی دیگران این است که آن­ها بهترین کار خود را انجام دهند و چالش‌­های جدید را در پیش رو داشته باشند.»  همچنین بیان کرد: « کارکنان چالش­@ها را دوست دارند و در غلبه بر آن­ها احساس رضایت می­کنند. خواه مشتری سرسخت، فروش دشوار، وضعیت سخت یا هر چیز دیگری باشد، همیشه خوب است که به آنها امکان دهیم تا وارد این چالش‌­ها شوند.»

هنگامی که رهبران به کارکنان خود باور داشته باشند و به آن­ها فرصت یادگیری و رشد دهند، آن­ها از میزان کاری که می­توانند انجام دهند، شگفت­‌زده می­‌شوند. از تخصیص وظایف و تشویق به آزادی و خلاقیت نهراسید.

4. نگرش مثبت داشته باشید

همان میزان که رهبران آرزو می­‌کنند که عملیات روزانه تیمشان بتواند خوب پیش رود، به موانع گاه و بیگاه برخورد می­کنند که می‌­تواند سوء برداشتی کوچک یا خطای اساسی باشد­، نحوه مدیریت شما در شرایط منفی­، نشان­دهنده مهارت‌های رهبری شما است.

رابرت مان، نویسنده کتاب «سنجش رهبر» (آی یونیورس، 2013)، در هر شرایطی روی خوبی تمرکز کنید. «قبل از اینکه شناسایی این که چه چیزی باعث ناراحتی شما می‌­شود، به سه چیز مثبت در مشکل نگاه کنید. هرچه بیشتر به مشکل مثبت نگاه کنید، افراد نیز واکنش مثبت­تر به آن نشان می­دهند.»

مان در پژوهش خود فهمید افراد پس از اشاره به چیزهایی که در وضعیت مشکل ساز از آن­ها خوشحال هستند­، آن را مشکل جدی نمی­بینند و بهتر می­توانند با روشن­اندیشی فکر کنند و مشکل را حل کنند. همین مسئله درست است و رهبر باید راهبرد خود را بهبود بخشد. اگر شما یا یکی از اعضای تیم متوجه شدید اقدام خاصی که انجام داده‌­اید موثر نیست، برخی از کارهایی که در گذشته کارا بوده است را مشخص کنید.

پاتولیا افزود تمرکز بر راه­‌حل­ها به جای مشکلات، می‌­تواند به حفظ مشارکت مثبت تیم کمک کند. او بیان کرد: «­به احتمال زیاد محیط مثبت باعث ایجاد نیروی کار متعهدتر و بهره‌­ورتر می­شود. رهبر خوب با نمایش اشتیاق و اعتماد به نفس، تأثیر آن­ها را در محیط کاری خود می‌بیند.»

10 روش کاربردی برای تبدیل شدن به رهبر بهتر و موثر

5. به جای دستوردادن به کارکنان خود آموزش دهید

رهبر کارآمد می‌­داند چگونه به دیگران آنچه که لازم است را نشان دهد، نه اینکه فقط به زبان بیاورد. لوک ایوریو، رئیس و مدیرعامل مؤسسه تعالی حرفه‌ای در مربیگری (IPEC)  بیان کرد که رهبران باید اعضای تیم خود را به سوی محیط کاری مبتنی بر همکاری و مشارکتی‌­تر هدایت کنند- نه فقط با چرب ­زبانی.

او گفت: «اگر افراد را کنترل می کنید تا کارهای خاصی را به شیوه­های خاصی انجام دهند، سطح مشارکت مورد نظر خود را نخواهید داشت. مربیگری کمک به افراد در شناسایی انتخاب­هایی است که پیش رو دارند.  افراد (پس از آن) حس تعلق سازمانی بیشتری را در مسیر پروژه به دست می­آورند.»

رامپتون، به جای با فریاد دستور­دادن به اعضای تیم­، بیان کرد که رهبران خوب باید به­ وسیله آموزش دیگران را به رشد ترغیب کنند. او گفت: «اگر رهبران هرگز به آن­ها چیزی یاد ندهند­، افراد رشد نمی­کنند. رهبران باید آموزش دهند تا بتوانند رهبران جدیدی پرورش دهند که جای آن­ها را بگیرند»

6. اهداف و انتظارات کارکنان را به‌­صورت روشن تعیین کنید

تعیین اهداف و انتظارات کارکنان به ­صورت روشن در موفقیت کارکنان تیم شما مهم است. هنگام تعیین این اهداف، کارکنان را تشویق به پرسیدن سوال و دربافت بازخورد کنید. سهیم کردن آن­ها در این فرایند می­تواند موجب افزایش مشارکت شود.

آمیش شاه، رئیس آلتر کریتد دیاموندز بیان کرد: «رهبران خوب همچنین چشم‌انداز شرکت را شرح می‌­دهند و چگونگی اهداف هر عضو تیم را متناسب با آن تعیین می­‌کنند.»

او گفت: «برای این­که رهبری انگیزاننده و الهام­‌بخش باشد، باید به تیم خود در مورد چشم­‌انداز خود آگاهی دهند. این موضوع به کارمندان کمک می‌­کند تا نتیجه نهایی را که کار آن­ها بخشی از آن است، درک کنند. هنگامی که اهداف به وضوح  تعیین شد، همه می­‌توانند پیشرفت را پیگیری کرده و دستاوردها را به روشی ملموس شناسایی کنند.»

اولریش همچنین به طور کلی بر اهمیت شرح چگونگی تأثیر این اهداف بر سازمان تأکید کرد. او گفت صرف نظر از سطح ارشد، هر کارمند باید بتواند بیان کند نحوه عملکرد او چگونه موفقیت شرکت را پشتیبانی می­کند.
اجازه ندهید که اهداف اعضای تیم ثابت باشد. به طور دوره‌ای اهداف را در صورت لزوم برای اصلاح یا تنظیم مجدد آن­ها مورد بررسی قرار دهید. این به اعضای تیم شما نشان می‌­دهد که اکنون حضور دارید و از کار آن­ها خبر دارید.

نکته: در هنگام تنظیم این اهداف، کارمندان را به پرسش و دریافت بازخورد از آن­ها تشویق کنید که می تواند موجب افزایش مشارکت شود.

7. در مورد عملکرد بازخورد مستقیم ارائه دهید

تاسو دووال، مدیرعامل و بنیانگذار شبکه استعدادیابی آزاد تاپتال بیان کرد که بازخورد مستقیم و صادقانه -حتی اگر انتقادی باشد- بهترین روش جهت هدایت تیم شما در مسیری درست است. همچنین باید به­طور دقیق بدانید که کسب‌وکار  شما به کدام سو می­‌رود تا بتوانید توصیه­‌های درستی به آن­ها ارائه دهید.
دو­وال گفت: «اگر شما روراست نباشید، افراد نمی‌دانند که شما به­‌درستی درباره آنها و کار آنها چه فکری می‌کنید و آن­ها هرگز قادر به بهبود نخواهند بود. اگر شما از مسیر دقیقی که شرکت شما به آن سو می­رود آگاهی ندارید، مهم نیست که تا چه اندازه به کارکنان و تیم رهبری خود در رابطه با عملکرد فردی خود ارتباط برقرار کرده‌­اید­، هنگام تصمیم‌گیری و اقدامات­، بلا­تکلیف می­‌مانند. هنگامی که این اصول اساسی وجود داشته باشد، مهلت­‌ها، برنامه­‌های منظم محصول، بررسی عملکرد، ساختار و فرایندها به آسانی قابل اجرا است.»به علاوه ارائه بازخورد سازنده و بررسی عملکرد، دستاوردهای کارمندان را برجسته می­کند. اگر یکی از اعضای تیم کار مهمی انجام داد­، بگذارید بقیه بدانند. پیروزی آن­ها را جشن گرفته و از آن­ها به­ خاطر سخت کوشی قدردانی کنید. آمیش شاه بیان کرد: «تقدیرکردن مثبت، محیطی آکنده از بهره‌وری ایجاد می‌­کند. قدردانی از موفقیت‌­ها با تشریح چگونگی تأثیر آن بر کسب‌وکار، به جای خنجر از پشت، نه تنها دلگرم کننده است، بلکه به فرد نیز کمک می­کند تا در طولانی ­مدت بهتر عمل کند.»

10 روش کاربردی برای تبدیل شدن به رهبر بهتر و موثر

8. از رهبر خود بازخورد بخواهید

اعضای تیم شما تنها کسانی نیستند که می‌توانند از بازخورد صادقانه بهره‌مند شوند. خودارزیابی درست از رهبری شما می‌­تواند دشوار باشد، در نتیجه مربیان، متخصصان دیگر و حتی کارکنان خودتان در ارزیابی کارآمدی شما ارزشمند هستند. طبق گفته سنت ماری،  صحبت با دوستان و همسالان می­تواند بینش لازم را درباره سبک و رویکرد رهبری خودتان به شما بدهد.

مربیگری رهبری همچنین می­‌تواند به شما در پیداکردن بخش­‌هایی که در آن نیاز به پیشرفت دارید، به شما کمک کند. فردی حرف‌ه­ای که به شما کمک کند، طرحی برای نیل  به اهداف رهبری خود تهیه کنید و بتواند به تنهایی انگیزه ­بخش‌­تر از کتاب­‌ها و سمینارها باشد.

ایوریو گفت: «مربیگری به رهبران این امکان را می‌­دهد که  ارتباط برقرار کنند و (تغییراتی) در زندگی واقعی اعمال کنند. برای یکپارچه‌­سازی، بررسی و تفکر عمیق نیاز به زمان دارید و اگر آن مراحل را طی نکنید، تغییری باثبات نخواهید داشت.»

فضیلف تأیید و خاطرنشان كرد كه تیم شما می‌تواند نگرش نقادانه‌­ای در مورد روش­‌هایی که ممکن یا ناممکن هستند به شما بدهد و اینکه بر چه موانعی باید غلبه کنید تا  به موفقیت برسید.

9. برای ایده­‌های جدید آماده باشید

رهبران خوب هوش هیجانی در درک و پذیرش این تغییر اجتناب‌ناپذیر دارند. به جای تلاش در حفظ وضع موجود تنها به خاطر ثبات، آماده پذیرش تغییر و نوآوری  باشید.  آماده پذیرش ایده‌های جدید و روش­‌های تفکر جایگزین باشید. هر شخصی نگرش منحصر به فرد را مطرح می‌­کند و این چیزی است که می­‌توان از آن استفاده کرد و ناامید نشد.

آمیش شاه گفت: «هنگامی برای شنیدن افکار پیرامون خود آماده هستید، زمانی است که  پذیرای  هر فرصت و ظرفیتی می‌­شوید. پایان همه چیز را ببینید. بفهمید در طول مسیر چه خطاهایی رخ خواهد داد، اما اگر چیزی درست کار نکرد، سعی کنید قبل از اینکه آن را حذف کنید، چرایی و چگونگی آن را متوجه شوید.»
هنگام حل مشکل، اعضای تیم را تشویق کنید تا نظر خود را ارائه دهند. هنگامی که کارکنان احساس کنند می­‌توانند به صورت آشکار طرح­‌های جدیدی مطرح کنند، فضای نوآوری، مشارکت و موفقیت واقعی می­تواند حاکم شود.

آموزه‌های کلیدی:  کارمندان خود را تشویق کنید تا ایده­‌ها و دیدگاه‌­های جدیدی را مطرح کنند. با این کار، تیم خود را برای نوآوری بیشتر و سرمایه‌گذاری در توسعه شرکت، توانمند می­‌سازید.

10. انگیزه خود را درک کنید

اگر شخصی در موقعیت رهبری نقش خود را «فقط شغل» تلقی کند، ظاهرسازی است. برای اینکه رهبری کارآمد باشید، به انگیزه درست نیاز دارید. آیا انگیزه شما پول است یا اعتباری که برای شما مهم است، یا فقط صمیمانه می‌­خواهید به مردم الهام بخشید که تمام تلاش خود را انجام دهند؟

سنت ماری به رهبران توصیه کرد که در واقع از خود بپرسند که چرا می‌خواهند رهبر باشند. «به رهبری به عنوان افتخار و حرفه نگاه می­کنم. اگر از نظر قلبی حس می‌کنید که رهبری سرنوشت شماست و در این دنیا تفاوت ایجاد خواهید کرد­، قطعاً دارید از جای مناسبی شروع می­‌کنید.»

اولریش گفت علاوه بر دانستن آنچه که به شما انگیزه می‌دهد، مهم است بدانید چه چیزی باعث کاهش انرژی شما می­شود. «شناخت  نقاط قوت و نقاط ضعفتان به شما کمک می­‌کند تا تیم خود را متنوع کنید و مجموعه کاملی از مهارت­‌ها به ­دست آورید. این موضوع به شما کمک می­‌کند تا افراد مانند خود را استخدام نکنید و دور خود را با افرادی که مانند شما نیستند احاطه کنید.»

سبک رهبری شما در نحوه تعامل شما با کارکنان نقش دارد و باید به­ خوبی ارزیابی شود. نه سبک رهبری مختلف وجود دارد و بهترین رهبران قادر به تطبیق هر سبک با موقعیت­‌ها و کارکنان خود هستند. اگر در اکنون نقش رهبری دارید و مطمئن نیستید که در برخی از این ویژگی­‌ها در کجا قرار دارید، می­‌توانید یک آزمون خودارزیابی رهبری سریع را از آکادمی با شجاعت پیش برو برای ارزیابی توانایی­‌های رهبری خود بگیرید.

به یاد داشته باشید که رهبری خوب زمان می‌برد. اگرچه برخی از افراد به طور طبیعی تمایل به مهارت­‌های رهبری خوبی دارند­، اما این چیزی است که هر شخصی می­تواند آن را بیاموزد و بهبود ببخشد. با کار سخت­، فداکاری و برنامه‌ریزی راهبردی می­توانید تیم خود را به سوی موفقیت سوق دهید.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *