15 راه برای تشویق به اشتراک‌گذاری ایده‌های خلاقانه اعضای تیم

افراد بازاریاب‌ این وظیفه هیجان‌انگیز – و اغلب چالش برانگیز –  را بر عهده دارند تا  یک جریان ثابت از ایده‌های خلاقانه برای شرکت ها یا مشتریان خود را ایجاد کنند. یک نفر به تنهایی نمی‌تواند تمام مفاهیم و هرآن‌چه که برای این کمپین‌ها مورد نیاز است را ارائه دهد، بنابراین لازم است راهبران بازاریابی بر دیدگاه‌ها و تصورات مختلف تیم‌های خود تکیه کنند.

با این حال، همیشه آسان نیست که همه کارکنان را وادار کنیم تا ایده‌های درخشان خود را به  اشتراک بگذارند. کارکنان درونگرای شما ممکن است تمایل کم‌تری داشته باشند تا در طول جلسات صحبت کنند، گاهی اوقات نیز پیش می‌آید که افراد در مسیرهای خلاقانه‌گیر کرده باشند، در این‌صورت فقط به کمی انگیزه نیاز دارند. در این‌جا می‌توانیم 15 راه که عضو شورای ارتباطات فوربس (Forbes) تهیه کرده است را بخوانید تا بدانید چگونه می‌توانید همه اعضای تیم خود را تشویق کنید تا ایده‌های خلاقانه و فعالیتی خود را روی میز بگذارند.

1- مسئله را شخصی کنید

این‌که فعالیت مورد نظر به‌طور واقعی یک علاقه شخصی باشد و یا بین بسیاری از اعضا مشترک باشد، از نقطه خوب و درستی برای شروع کار است. شما از شباهت‌هایی که با کار حرفه‌ای خود پیدا می‌کنید، شگفت‌زده خواهید شد و کارکنان نیز از کشف روش‌های مختلف تفکر در مورد کار خود لذت می‌برند. از بسکتبال گرفته تا موسیقی و علم، وقتی تیم با موضوعی شروع می‌کند که خودش به آن اهمیت می‌دهد، برای ایجاد محتوای جالب راه‌های تازه‌ای کشف خواهد کرد.

(نقل قول شده از جان استاینرت (John Steinert) از techtarget.com)

2- به‌طور منظم بارش افکار تیمی برگزار کنید

جلسات بارش افکار(brainstorms) مداوم را با ریتم مشخصی در جلسات هفتگی یا ماهانه بگنجانید. این جلسات یک فرهنگ تعامل باز ایجاد می‌کند و به تیم شما اطمینان می‌دهد که باور دارید ایده‌های آن‌ها ارزشمند است. برای همه اید‌ه‌هایی که انتخاب می‌شوند، جوایز تشویقی ترتیب دهید. حتی اگر این جوایز یک کارت هدیه کوچک، یک وعده غذا با شما یا دسترسی به محصولات و خدمات شرکت باشد، به نشان دادن قدردانی و تقویت نوآوری در آینده، کمک زیادی می‌کند.

(نقل قول شده از جنین رابرتسون (Janine Robertson) از Insect Shield Repellent Technology)

3- محیط مناسبی بسازید

به‌عنوان یک راهبر، نقش شما این است که دیوارها را خراب کنید و محیطی ایجاد کنید که تفکر خلاقانه را در تیم شما برانگیزد. تیم باید احساس کند که از صدای آن‌ها قدردانی می‌شود و آن‌ها فضای موردنیاز برای انجام کارهای جالب را دارند. بگذارید کارکنان ایده‌های خود را آزمایش کنند، ببینند چه‌چیزی بهتر کار می‌کند و چه‌چیزی می‌تواند بهبود یابد، و مطمئن شوید که می‌دانند فرصت لازم برای انجام این کار را دارند.

(نقل قول شده از نوح میتروش (Noah Mithrush) از Evisions)

4- ایجاد قلمروهای نوآوری

وقتی فضاهای اداری گشوده، پذیرا و باز هستند، فرصت‌های نامحدودی برای اعضای تیم وجود دارد تا ایده‌های خلاقانه خود را ارائه دهند. دفتر ما شامل یک قلمرو نوآوری جداگانه است که به‌طور خاص برای همکاری تیمی طراحی شده است. این فضا روشن و باز است و تیم‌های بازاریابی ما به‌طور موقت برای بارش افکار و برنامه‌ریزی کمپین‌های بازاریابی جدید از این فضا استفاده می‌کنند.

(نقل قول شده از جنیفر بست (Jennifer Best) از ConnectYourCare)

5- درمورد اهداف کلی کسب‌وکار شفاف باشید

هرچه تیم‌ها در مورد تغییر اهداف و فرصت‌های جدید کسب‌وکار اطلاعات بیشتری داشته باشند، در موفقیت آن احساس مشارکت بیشتری خواهند داشت. ایده‌های خلاقانه بازاریابی به‌طور طبیعی از تمایل به مشارکت در رشد شرکت و آگاهی ناشی می‌شود. آن دسته از کمپین‌های بازاریابی که نتیجه موفقیت‌آمیزی داشتند، وفاداری کارکنان را تقویت کرده‌اند و منفعت شرکت را به مسئله‌ای عمومی تبدیل کرده‌اند.

نقل قول شده از کورتنی دیل (Courtney Dale) از ICM Consulting and Media Corporation)

6- از تیم بپرسید که میخواهند چه یاد بگیرند

یکی از بهترین راه‌های درگیرکردن تیم این است که از آن‌ها بپرسید می‌خواهند چه یاد بگیرند. برای مثال، اگر کسی می‌گوید «محتوای ویدیویی»، پروژه‌ای ایجاد کنید که او را تشویق کند تا به‌طور عمیق در کاری غوطه‌ور شود که انجام می‌دهید. در مورد رقبای کاری خود در فضای کاری تحقیق کنید و ایده‌های استراتژیک ارائه کنید. این پروژه به تیم شما کمک می‌کند تا بازخوردها را ساختارمند کنند و از این تجربه‌های آموزشی بسیار بیشتر از زمانی بیاموزند که تنها ایده‌های اولیه خود را به اشتراک می‌گذاشتند.

(نقل شده از مندی مناکر (Mandy Menaker) از Shapr)

7- به فرهنگ چرخشی‌شدن کارها توجه کنید

استفاده مجدد از تیم‌های مشابه برای کارهای مشابه ممکن است ساده‌ترین رویکرد برای تخصیص منابع به‌نظر برسد، اما تغییر کارها و مسئولیت‌ها می‌تواند بارش ایده‌های جدید را تحریک کند. برای کمک به پرورش خلاقیت بیشتر، تیم‌های چرخشی، چیدمان میزها و ترتیب وظایف را مورد نظر داشته باشید. رعایت این نکته به تیم شما اجازه می‌دهد تا از مناطق ساکن و راکد خود خارج شده و با اعضای مختلف تیم در سطح عمیق‌تری تعامل داشته باشد که می‌تواند جرقه ایده‌های جدید را ایجاد کند.

(نقل شده از سیماس ایگان (Seamas Egan) از j2 Global)

8- یک بانک ایده مشترک و متمرکز بسازید

من در داخل اینترانت ( intranet- شبکه‌ای که به سازمان واحدی محدود است) خودمان، یک پایگاه داده (intranet) با قابلیت شاخص‌گذاری ایجاد کرده‌ام تا اعضای تیم نظرات و ایده‌های کمپین خلاقانه خود را به آن اضافه کنند. این پایگاه داده در سراسر شرکت قابل دسترسی است. زمانی که می‌خواهیم یک کمپین جدید راه بیاندازیم، یافتن ایده‌های مرتبط از بانک ایده با تایپ برچسب کلیدواژه بسیار آسان خواهد بود. جلسات بارش افکار مداوم نیز برای به جریان انداختن خلاقیت‌ها و به اشتراک گذاشتن دانش و ایده‌ها در سراسر صفحه ضروری است.

(نقل شده از هانا تیلور (Hannah Taylor) از Ironistic)

9- به آن‌ها بازخورد بدهید

در مورد کار اعضای تیم به آن‌ها بازخورد نشان بدهید. به آن‌ها نشان دهید که چگونه کارشان نتایج اثرگذاری به‌همراه داشته است و چرا. اگر اعضای تیم شما به همه ابزارهای موجود در شرکت که نتایج کمپین‌های بازاریابی شما را اندازه‌گیری می‌کند، دسترسی داشته باشند، تجزیه و تحلیل نتایج بهتر خواهد بود. به‌عنوان مثال، اگر فردی را در تحقیق در مورد موضوعاتی در وبلاگ مشارکت می‌دهید، به او نشان دهید که چه موضوعی باعث محبوبیت پست‌های وبلاگ می‌شود.

(نقل شده از پاول کیجکو (Pawel Kijko) از TimeCamp)

10- اشتباهات را تشویق کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای تشویق ایده‌های خلاقانه این است که به‌طور واقعی روشن کنید که اشتباهات نه تنها قابل تحمل نیستند بلکه تشویق هم می‌شوند. درک این موضوع که قرار نیست تمامی ایده‌های خلاقانه برنده باشند، محیطی راحت برای ایده‌پردازی و پرسه‌زدن در میان مفاهیم جدید را ایجاد می‌کند. اشتباهات نیز بخشی از هر فرایند خلاقانه‌ای هستند و ایجاد فضا برای آن‌ها امکان تفکر نوآورانه را فراهم می‌کند.

(نقل شده از فهیمه انور (Fahima Anwar) از A List Profiles)

11- اهداف کمپین را مشخص کنید

به‌عنوان یک راهبر بازاریابی، این‌که از تیم‌های خود ایده‌های خلاقانه دریافت ‌کنید بسیار مهم است. برای این کار شما باید اهداف شفاف و مشخصی داشته باشید که با کمپین‌های مورد نظر مرتبط باشند. همچنین لازم است محیطی امن ایجاد کنید که در آن افراد احساس راحتی ‌کنند و ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند. این شرایط همچنین می‌تواند به افراد این فرصت را بدهد که پس از یک جلسه بارش افکار به‌صورت کتبی مشارکت کنند و نظر خود را بنویسند.

(نقل شده از سرژ وارتانف (Serge Vartanov) از AutoGravity)

12- مکالمات کارکردی متقابل را تقویت کنید

شتاب زمانی ایجاد می‌شود که بتوانید اعضای بخش‌های مختلف سازمان خود را برای ارائه ایده و اجرا گرد هم بیاورید. یک بازاریاب محصول می‌تواند ارائه‌ای از توزیع UX  (تجربه کاربری یا User Experience) داشته باشد،که به ارتقا ایده بازاریابی برند کمک می‌کند. یک Analytical Wizard (تجزیه‌وتحلیل مراقبت‌های بهداشتی با ترکیب هوش مصنوعی) بهترین راه‌ برای گرفتن داده‌ها را می‌شناسد. تیم‌های محتوا و روابط عمومی همگی می‌توانند به‌نوبه خود کمک زیادی به بخش‌های دیگر برسانند. یک ایده فقط یک بذر است. برای زنده کردن آن به یک تیم با تعامل متقابل نیاز است.
(نقل شده از جودی هربست (Judy Herbst) از Worthy Inc)

13- مغز آن‌ها را تغذیه کنید

برای داشتن فعالیت‌های آموزشی، در هفته کاری تیم خود برنامه‌ریزی کنید. من و تیمم در یک دوره زمانی مشابه به کتاب‌های صوتی برندینگ یا آخرین سخنرانی‌های بازاریابی گوش می‌دهیم. سپس هر فرد این اطلاعات تازه به‌دست آمده را به‌گونه‌ای متفاوت تفسیر می‌کند، که در نتیجه طیف کاملی از ایده‌ها برای به اشتراک گذاشتن در جلسات بازاریابی هفتگی مانند بارش افکار ایجاد می‌شود.
(نقل شده از شان پی فینیلی (Sean P Finelli) از The Roman Guy)

14- نظرات مثبت ارائه دهید

گاهی اوقات بهترین راه برای تشویق اعضای تیم این است که آن‌ها را دلسرد نکنید. اگر یکی از اعضای تیم ایده‌ای را پیشنهاد می‌کند که به‌وضوح ناکارآمد و یا حتی نامربوط است، آن‌ها را به‌ویژه در مقابل دیگران نادیده نگیرید. در این‌صورت اگر در آینده ایده خوبی داشته باشند، ممکن است از ترس این‌که مورد تمسخر قرار بگیرند، تردید کنند یا از اشتراک‌گذاری ایده امتناع کنند. محیطی را پرورش دهید که در آن هیچ ایده بدی وجود نداشته باشد.
(نقل شده از استیون بالدوین (Stephan Baldwin) از franchisegator.com)

15- فرایند خلق ایده را دموکراتیک کنید

افرادی که در به اشتراک‌گذاشتن ایده‌های خود خجالتی هستند، معمولاً احساس می‌کنند که ایده‌‌شان عالی نیست و ممکن است در مقابل همکاران خود بد به‌نظر برسند. این ادعا را مطرح کنید که هیچ ایده‌ای احمقانه نیست و از همه ایده‌ها استقبال می‌کنید. به تیم خود اجازه دهید ایده‌های خود را از طریق ایمیل یا یک به یک ارسال کنند. ایده‌های ارسالی را به‌صورت ناشناس در جلسات تیم مورد بحث قرار دهید تا همه بتوانند در مورد آن‌ها نظر خود را بگویند. همچنین به کارکنان اجازه دهید ایده‌ای را انتخاب کنند که دوست دارند.
(نقل شده از انشو آگاروال (Anshu Agarwal) از Cedexis)

منبع

بیشتر مطالعه کنید: انواع استراتژی‌های نوآوری

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *