خسارت 4 هزار میلیارد دلاری به صنعت گردشگری به دلیل کووید، بسیار بدتر از حد انتظار

کاهش و رکود اقتصادی حاصل از کووید 19 در صنعت گردشگری در سال‌های 2020 و 2021 خسارتی 4 هزار میلیارد دلاری را به اقتصاد جهانی تحمیل کرد. این مقدار بسیار بیشتر از میزان پیش‌بینی شده بود، زیرا گسترش نامناسب واکسیناسیون، کشورهای در حال توسعه را که وابستگی زیادی به بازدیدکنندگان بین‌المللی دارند با شکست و رکود اقتصادی مواجه کرد.

بر اساس آمار گزارش شده توسط کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد توسعه و تجارت، خسارت‌ها تنها در سال جاری می‌تواند به 7/1 تا 4/2 هزار میلیارد دلار برسد حتی با وجود بازگشت دوباره‌ی صنعت گردشگری بین‌المللی در نیمه دوم در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه که میزان واکسیناسیون بالاتری داشتند.

این تحقیق به تأثیر ارزشمند دستیابی نابرابر به واکسن در سراسر دنیا اشاره دارد. بنا به گفته‌ی کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (Unctad)، کشورهای در حال توسعه با حدود 60 درصد خسارت در تولید داخلی ناخالص جهانی روبرو هستند.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که بحران گردشگری با محدودیت و ممنوعیت سفرها در بسیاری از مناطق با میزان پایین واکسیناسیون، به این زودی برطرف نمی‌شود. بر اساس تحقیق انجام گرفته با همکاری سازمان جهانی گردشگری ایالات متحده آمریکا، به نظر نمی‌رسد که تا سال 2023 از نظر گردشگری بین‌المللی به دوران قبل از همه‌گیری برگردیم.

کشورهایی از جمله تایلند و ترکیه که برای تقویت اقتصادشان به گردشگران خارجی وابسته هستند، از این نظر بسیار آسیب دیده‌اند. کاهش گردشگری، بخش‌های مرتبطی از قبیل مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، خرده فروشی، ارتباطات و حمل و نقل را نیز تهدید می‌کند.

به طورکلی، سقوط صنعت گردشگری موجب افزایش متوسط 5/5 درصدی بیکاری در مشاغل غیرحرفه‌ای شده و به بخشی آسیب رسانده است که بسیاری از جوانان و زنان را استخدام می‌کند.

بر اساس اظهارات زوراب پولولیکاشویلی (Zurab Pololikashvili) دبیر کل سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد، «گردشگری یک راه زندگی برای میلیون‌ها نفر بوده و گسترش واکسیناسیون برای حفاظت جوامع و حمایت از بازگشت ایمن گردشگر به منظور احیای مشاغل و تولید منابع موردنیاز به ویژه در کشورهای در حال توسعه بسیار حیاتی است».

در کشورهای پیشرفته، چشم‌انداز سفرهای خارجی در تعطیلات رو به بهبود است. طبق اظهارات هیئت مدیره‌ی کنفرانس ژوئن در مورد شاخص اطمینان مصرف‌کننده، تعداد آمریکایی‌هایی که برای سفر به یک کشور خارجی برنامه‌ریزی می‌کنند رو به افزایش است.

30 ماه ژوئن 2020

مجله فورچون

در صورت علاقه به صنعت گردشگری، می‌توانید مقاله 5 نوع گردشگری مجازی را نیز که موضوع جدیدی در این حوزه برای علاقه‌مندان بوده، مطالعه کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *