5 کلید رهبری موفق در کسب‌و‌کارهای خانوادگی

موفقیت در کسب‌و‌کارهای خانوادگی

کسب‌وکارهای خانوادگی همیشه راحت نیستند، اما کاملاً مشخص است که ارزشش را دارند.

برای بسیاری کسب‌وکار خانوادگی مظهر رویای آمریکایی است. دنبال کردن جای پای پدر و پدرانش و تداوم میراث خانوادگی بزرگترین رویا است. گرچه رمز و راز واحدی برای جهش کسب‌وکار خانواگی وجود ندارد، هر کسب‌وکار فرمول یکتای خود را برای رسیدن به موفقیت دارد. خانواده تیتوس (Titus) نیز از این امر مستثنی نیست.

اگر از پدر و مدیرعاملم، ری تیتوس (Ray Titus) بپرسید چه طور اتفاق افتاد؟ به شما خواهد گفت: مزیت رقابتی اصلی خانواده است و همیشه همین بوده است.

من به عنوان رئیس نسل سوم برندی برای کسب‌وکار خانوادگی حق امتیاز علامت تجاری، همه چیز درباره موفقیت در کسب‌وکار را از خانواده‌ام یاد گرفته‌ام. این به این خاطر است که همان طرز فکری که محیط خانوادگی قوی می‌سازد، کسب‌وکارها را نیز قادر می‌کند با هم به چیزهای بیشتری برسند.

براساس اعلام اداره آمار ایالات متحده آمریکا، حدود 90 درصد از کسب‌وکارهای آمریکایی تحت مالکیت یا کنترل خانوادگی هستند. بنابراین، با وجود همه مزیت‌های کسب‌وکارهای خانوادگی، چرا تعداد بیشتری از آنها در صنایعشان پیروز نمی‌شوند؟ گمان می‌کنم ربط زیادی به حداکثر کردن روابط داشته باشد و در حالی که این امر در کسب‌وکارهای خانوادگی حیاتی است، برای رسیدن به موفقیت در هر مدل کسب‌وکاری نیز اهمیت دارد. و این مرا به بیان ۵ کلید موفقیت می‌رساند:

تجارت‌های خانوادگی ،کسب و کار های خانوادگی، موفقیت کسب و کار های خانوادگی ، مدرسه کسب و کار

1. مزایای مالکیت خانوادگی را بشناسید

یکی از جذاب‌ترین مزایای کسب‌وکارهای خانوادگی تصمیم‌گیری سریع، چابک و فرز است. عصر انتقال دیجیتال رسیده است. تصمیمات باید سریع‌تر گرفته شوند. چه تصمیم در مورد اهرم کردن داده، کاهش شکاف با مشتریان یا هر چیز دیگری که باشد. اگر پدرم بود در برنامه New York minute می‌گفت: حالا کسب‌وکارها بیش از همیشه باید تصمیم بگیرند. این چیزی بیش از یک روند است؛ تحقیقات زیادی وجود دارد که از مدل کسب‌وکار مبتنی بر اقدام پشتیبانی می‌کند. محققان مکینزی (MCKinsey) در بررسی ویژگی‌های مرتبط با سلامت سازمانی دریافتند که کسب‌وکارهایی که رتبه بالایی برای چابکی به دست می‌آورند در سلامت کلی سازمان نیز در چارک بالایی قرار می‌گیرند. شرکت‌های چابک جامعه هدف آن‌ها شرکت‌هایی بودند که می‌توانستند با موفقیت سرعت و ثبات را بدون فدا کردن کیفیت ترکیب کنند. Harvard Business Review نیز گزارش داد که پنجره‌های زمانی تصمیم‌گیری در حال کوچک‌تر شدن است و مدیران باید به شکل مداوم در زمان کمتری به نتیجه برسند.

سرعت: در کسب‌وکارهایی با مالکیت خانوادگی، تصمیمات معمولا فوراً بدون نیاز به تأیید گرفتن‌های طولانی یا رای گیری رسمی گرفته می‌شوند. سرعت تغییر یا شرکت‌ها را به جلو می‌راند و یا آن‌ها را به عقب می‌کشد. برای ما، ‌خانواده‌مان میراث‌دار تیمی است که می‌خواهد کارها را به انجام برساند. ما همیشه تغییر و رشد را به عنوان امری بنیادین در ارزش‌های اصلی‌مان دیده‌ایم.

ثبات: بسیاری از شرکت‌ها برای به تعادل رساندن سودهای فعلی در مقابل دیرپایی کسب‌وکار دچار مشکل هستند. در یک کسب‌وکار خانوادگی، ثبات محل بحث نیست زیرا میراث و ارث بری هر روز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این امر تصمیم‌گیری را با تعیین رویکردی ترجیحی آسان می‌کند. بیش از ۳۰ سال است که شرکت‌ ما  رشد کرده و ما تصمیماتی می‌گیریم که به ما کمک کند این داستان را ادامه دهیم. در طول مسیر رهبری ما دیرپایی را در صنعت تجربه‌ کرده است که این امر دیدگاه عمیقی را در این بازه کوتاه در جهان کسب‌وکار و زمانی که یک تغییر واقعی در جهان کسب‌وکار در حال وقوع است، نصیب ما کرده است. نمی‌توان روی چنین تخصصی قیمت گذاشت.

تعهد: در کسب‌وکار خانوادگی، حس تعهد و قابل اطمینان بودن بیشتری وجود دارد. از نسل‌های جوان‌تر انتظار می رود بکوشند و آن‌چه به ارث برده‌اند را گسترش دهند. بر خلاف برخی رزومه‌ها که با پرش استراتژیک از یک شغل به شغل دیگر ایجاد شده، کسانی که در کسب‌وکار خانوادگی مشغول کارند باید راهی پیدا کنند تا کارها را پیش‌ ببرند.

دیدگاه: هیچ چیز لذت‌بخش تر از این نیست که همه از نظر فکری با هم هماهنگ باشند و به یک سمت و سو حرکت کنند. میراث ارزش‌ها و دیدگاه‌های مشترک به همراه تعهد بلند مدت، همان چیزی است که کسانی که در کسب‌وکار خانوادگی مشارکت دارند را وا می‌دارد به موفقیتشان ساده نگاه نکنند بلکه مراقب نسل‌های بعدی نیز باشند.

درباره موفقیت در کسب‌و‌کارهای خانوادگی بیشتر مطالعه کنید: دلایل موفقیت شرکت‌های خانوادگی در بلندمدت 

تجارت‌های خانوادگی ،کسب و کار های خانوادگی، موفقیت کسب و کار های خانوادگی ، مدرسه کسب و کار

2. با اعضای خانواده یکسان رفتار کنید

سن و سال برتری پیروزی نمی‌آورد. ولی مهارت و سخت کوشی چرا. برخی اوقات پیروزی بزرگ از یکی از اعضای تیم می‌آید. گاهی نیز از سمت شخصی دیگر. توانایی‌های افراد را به خاطر سن یا زمانی که در شرکت بوده‌اند محدود نکنید تا تاثیری مثبت ایجاد کنید.

3. به نسل بعدی اختیارات بدهید

طبیعت انسان جوری است که در مقابل تغییر مقاومت می‌کند. توانایی شناخت تغییر و ارزیابی فرصت‌ها و تهدیدات آن نیاز به تمرین دارد. این یعنی شما باید همزمان با این که ریشه‌ها، ارزش‌های اصلی و اصول کلیدی کسب‌وکارتان را حفظ می‌کنید، اجازه تغییر نیز بدهید. اگر به تغییر اجازه ورود ندهید، پیشرفت هرگز رخ نمی‌دهد.

تجارت‌های خانوادگی ،کسب و کار های خانوادگی، موفقیت کسب و کار های خانوادگی ، مدرسه کسب و کار

4. نوآوری

گزافه‌گویی نیست که بگوییم چه قدر برای کسب‌وکارها ضروری شده که از به هم ریختگی دور شوند. این موضوع به افرادی نیاز دارد که خلاقانه فکر می‌کنند تا منظری تازه درباره ایده‌های جدید ارائه کنند. دینامیک کسب‌وکاری ایجاد کنید که از نوآوری استقبال کند و افرادی را به خدمت گیرید که از آن الهام بگیرند.

5. تجارت، تجارت و خانواده، خانواده است

تعارض در کسب‌وکار رخ می‌دهد. شما همیشه با همه چشم در چشم نمی‌شوید. هیچ نیازی نیست که اتفاق افتاده در کسب‌وکار را شخصی کنید. چه فرد مورد نظر یکی از اعضای خانواده باشد یا عضوی ارزشمند از تیم، اجازه ندهید مواجه‌های داخل کسب‌وکار باعث مقاومت و جنجال در خارج محیط کسب‌وکار شود.

کسب‌وکارهای خانوادگی همیشه آسان نیستند. اما قطعا ارزشش را دارند. قدر ارزشی که هر فرد روی میز می‌آورد را بدانید، آن‌ها را به مشارکت ترغیب کنید، و آنگاه کسب‌و‌کاری را خواهید دید که خصوصیات رهبر بازار را دارد.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *