5 نوع گردشگری مجازی

تورهای مجازی ممکن است نسبتا جدید باشند اما سابقۀ نسبتا طولانی در ایجاد روش‌های مختلف پیشنهاد به عموم مردم دارند. انواع مختلف گردشگری مجازی وجود دارد که می­تواند به سرعت از طریق یک کامپیوتر یا یک ابزار هوشمند ایجاد شود. از طرف دیگر، برخی انواع دیگر نیز برای به وجود آمدن به یک سیستم پیچیده تکنولوژی نیاز دارند. یک کم در مورد خصوصیات و شناخت زیبایی هریک از آنها آشنا میشویم.

1. قبل از خرید امتحان کنید

در ابتدا تورهای مجازی عمدتاً به عنوان یک ابزار بازاریابی استفاده می­شدند .کسب‌وکارهایی که محصولات و خدماتی با قیمت‌های گزاف ارائه میکنند، تورهای مجازی را به مشتریان خود پیشنهاد می­دهند .اساسا تورهای مجازی به عنوان یک مدل یا تجربه گزینه‌­های پیشنهادی استفاده می­شود بنابراین آن­ها میتوانند درخصوص اقدام به خرید، یا خرید تصمیم گیری کنند.

در واقع، این یک تکنیک بسیار مؤثر بازاریابی بوده،­ بطوریکه یک مطالعۀ میدانی انجام شده توسط مطالعات سیارات نشان داد که 75درصد خریداران موافقند که یک تور مجازی خانگی یک عامل تعیین کنندۀ تصمیم­‌گیری است، چه آن­ها یک دارایی را بخرند چه نخرند. علاوه بر آن، برخی خطوط هواپیمایی مثل بریتیش ایرویز(British Airways) این مورد را به خوبی پیاده سازی کرده اند.آنها در حال حاضر یک تور مجازی از تنها هواپیمای کلاس تجاری، در حال فعالیت میان فرودگاه لندن و نیویورک، به مشتریان خود پیشنهاد می­دهند. مشتریان علاقه­‌مند، در حال حاضر به صورت مجازی می­توانند ببینند و تجربه کنند، حداقل برای خودشان، که داخل هواپیما چگونه است و در خصوص قیمت بلیط تصمیم بگیرند که ایا برای انها ارزش دارد.

2. تورهای مجازی مکان های واقعی

بر کسی پوشیده نیست که سفر یک فعالیت سرگرم کننده است که بسیاری از افراد همیشه دنبال آن هستند با این حال حتی قبل از موضوع همه گیری، همه افراد از این مزیت رفتن برخوردار نبودند.

چقدر خوب که تکنولوژی های پیشرفته امکان تورهای مجازی را فراهم کردند !مسلما مثل دیدن فیزیکی مکان ها نیستند اما برای عموم مردم و گردشگران علاقه مند،کمک کننده است .گوگل ارث(Google Earth) در همین باره امکان گشت و گذار در مکان ها را که همیشه قصد دیدنشان را داشته اید، یا حتی بازدید مجدد از مکان های مورد علاقه تان در خانه، را فراهم می­کند. گوگل ارث اکنون میتواند شما را بدون بلیط، به آنجا ببرد، تا زمانی­که به اینترنت متصل هستید.

در صورت علاقه به حوزه گردشگری مقاله خسارت 4 هزار میلیارد دلاری کرونا به صنعت گردشگری؛ سقوط بیش از حد انتظار! را نیز مطالعه کنید.

3. تورهای گردشگری گذشته

چه کسی به ماشین زمان نیاز داشت اگر بتوان از مکان ها و جاذبه هایی که در گذشته وجودداشتند دیدن کرد؟ اگر شما همیشه مجذوب و شیفته­ تاریخ هستید و آرزو کرده­اید که ای کاش در دوران ملکه ویکتوریا متولد می­شدید، یا چیزی شبیه به آن، پس شما از این نوع تورهای مجازی لذت خواهید برد.

تکنولوژی های پیشرفته این امکان را مقدور ساخته اند؛ بنابراین توسعه دهندگان می­توانند ازتصاویر فعلی  به همراه محاسبات آماری کامپیوتر استفاده کنند تا تجاربی را ایجاد کنند که تورها می توانستند در گذشته ایجاد کنند .

برخی برنامه ها اکنون می توانند کاربران را بصورت مجازی به هرزمان یا مکان که می­خواهند ببینند انتقال بدهند.عالیه نه؟

علاوه بر آن، اگر شما حتی خواسته باشید سطح علاقه­مندی­تان را بالا ببرید ،یک دوره­ی رایگان برای هر شخص وجود دارد که در دانشگاه مطالعه(University of Reading) نام­نویسی کند. این دوره قصد آموزش و افزایش دانش و اطلاعات در خصوص روم باستان که افراد بسیاری، بخصوص گویندگان و روزنامه­نویسان هنوز به آن علاقه مند هستند، دارد. این مدل دیجیتال جاه طلبانه، برنده جایزه کل شهر باستانی، توسط نویسنده ادبی سبک سنت گرا، دکتر متیونیکول(Mathew Nicole) تدوین شده است.

4. مناطقی را بازدید کنید که غیرقابل دسترسی هستند

شما فکر می­کنید که در جهان امروز ،گوشه به گوشه این سیاره را می­توان بازدید کرد، اما بدون تردید اینطور نیست. بسیاری از مکان ها هنوز ممنوعه هستند؛ بخاطر دلایل زیادی از جمله عدم وجود منابع کافی برای سفر به آنجا، دوری زیاد، یا بسته شدن کامل به روی بازدیدکنندگان .

اما چه کسی گفته شما باید به صورت حضوری از آن مکان بازدید کنید؟ گردشگری مجازی این امکان را برای مردم برای دستیابی به ان مناطق از طریق نوک انگشتان! فراهم کرده است. بنابراین اگر بالارفتن از قله اورست آرزوی غیر واقع بینانه شما بوده است اکنون قطعا بدانید شما برای این چالش ساخته نشده اید. در گوگل سرچ کنید! تورهای مجازی بازدید از قله اورست اکنون وجوددارند که شما می­توانید از آن­ها استفاده کنیدکه به شما این امکان را می­دهد که از منظره بدون عرق کردن یا در وضعیت بسیار سرد (یخبندان)، دیدن کنید.

5. تورهای مجازی خیالی جهانی

تا حالا به این فکر کرده اید که چه اتفاقی می افتاد اگر شما یک روز که سرگرم کار خود هستید، به یک باره و ناگهان وارد یک دنیای کاملا متفاوت دیگری شوید؟ بله من هم میدانم که زیاد شبیه یک کارتون هست! اما بطور جدی شما می­توانید آن را بدون آنکه واقعاً به دنیای دیگری منتقل شوید، انجام دهید.

شما می­توانید از مکان­هایی که در دنیای واقعی وجود دارند از طریق یک پلتفرم مشهور به نام زندگی دوم ،بازدید کنید. این تورهای مجازی به شما اجازه می­دهند همان­گونه خیالی زندگی کنید. جایی که شما میتوانید تصویرکاربری خود را ایجاد کنید و سپس اطراف مکان‌های مختلف پرسه بزنید و به افراد مختلفی که در همان پلتفرم هستند متصل شوید.

با رسیدن بحران کرونا به روزهای آخر، بیشتر در مورد گردشگری، سفر و طبیعت‌گردی می‌شنویم. بسیاری از شرکت‌های بزرگ گردشگری به رونق دوباره گردشگری و طبیعت‌گردی امیدوار شده‌اند. علاوه بر این تحول دیجیتال همه صنایع را تحت‌تاثیر قرار داده است و ما امروزه ترکیب گردشگری مجازی را بیشتر می‌شنویم. مدرسه کسب‌وکار تکاپو به عنوان اولین دانشگاه نسل 4 ایران، در حال برنامه‌ریزی برای کمک به این اکوسیستم است.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *