6 رویکرد صنایع غذایی که باعث تحولات دیجیتال می‌شوند

فناوری‌های دیجیتال تقریبا تمام ابعاد زندگی مدرن را دستخوش تغییر قرار داده‌اند. در اینجا 6 رویکرد صنایع غذایی را بیان می‌کنیم که مربوط به تحولات دیجیتال هستند.

بنابر تحقیقات انجام شده، 27 درصد از شرکت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که تحولات دیجیتال، موضوعی حیاتی است.

به لطف روندهایی که بازارها را هدایت می‌کنند، تحولات دیجیتال عموما به صنایع تحمیل می‌شوند. صنایع غذایی نیز همین شرایط را دارند.

با این حال، برای پیشتاز ماندن در رقابت، شرکت‌های صنایع غذایی نباید منتظر بمانند تا تحولات دیجیتال آنها را شگفت‌زده کنند. برای پذیرش موفقیت‌آمیز، مهم است که شرکت‌ها نسبت به گرایش‌هایی آگاه باشند که تحولات دیجیتال این بخش را هدایت می‌کنند و آنچه تجربه توسعه‌دهنده (DX) را شکل می‌دهد.

اگر کسب‌وکار شما در حوزه صنایع غذایی و نوشیدنی است، باید در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید. هیچ شرکتی نمی‌خواهد عقب بماند یا فناوری‌های قدیمی را در کار خود پیاده کند.

در ادامه این مقاله همراهمان باشید تا دریابید که روندهای اخیر چگونه باعث نوآوری و تحولی در بخش غذا و نوشیدنی می‌شود.

نیازهای میانی زنجیره تامین برای شفافیت، نیاز به پذیرش هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را افزایش می‌دهد

مصرف‌کنندگان از شیوه های غیرصادقانه در صنایع غذایی، مانند برچسب‌گذاری‌های گمراه‌کننده خسته شده‌اند، در چنین شرایطی نیاز به اعمال شفافیت افزایش یافته است.

این موضوع زنجیره تامین را فیلتر کرده و بر نحوه برچسب‌گذاری و تولید محصولات تولیدکنندگان تاثیر می‌گذارد. هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، فناوری‌های محوری هستند که تامین‌کنندگان زنجیره بالایی و میانی می‌توانند از آنها برای اثبات اصل بودن، نحوه کار و مواد تشکیل‌دهنده خود استفاده کنند.

نمونه‌ای از این مورد، استفاده از برچسب هوشمند است. برچسب‌های هوشمند از فناوری اینترنت اشیا برای ردیابی و نظارت بر محصولات از طریق زنجیره تامین استفاده می‌کنند.

هوش مصنوعی، زنجیره تامین را بهینه می‌سازد

بنا بر گزارش‌ها، حدود 40 درصد از اتلاف مواد غذایی در جریان زنجیره تامین اتفاق می‌افتد. جدای از اتلاف، این نرخ بالای از دست دادن محصول برای شرکت های مواد غذایی کسب و کار به کسب‌وکار (B2B) بسیار پرهزینه است.

این هم حوزه دیگری است که پذیرش فرصت‌های هوش مصنوعی آن در حال افزایش است. شرکت‌های صنایع غذایی با استفاده از تحلیل‌های هوش مصنوعی، می‌توانند حجم زیادی از داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنند. به این ترتیب آنها می‌توانند تقاضای بازار را بسنجند.

از طریق استفاده از تجزیه و تحلیل به کمک هوش مصنوعی، شرکت‌های صنایع غذایی می‌توانند مقادیر زیادی از داده‌های فعلی را تجزیه‌وتحلیل کنند. این به آنها امکان می‌دهد تقاضای بازار را بسنجند. این اهرم‌سازی روی بستری از داده‌ها در تضاد شدید با روش‌های تحلیلی قبلی است. این استراتژی‌ها معمولا شامل مطالعات سفارشی می‌شوند.

امروزه، روندهای جدید در صنایع غذایی به طور فزاینده‌ای تقریبا یک شبه متولد می‌شوند. به همین دلیل، مدل‌های قبلی تحلیل گرایش‌ها، بسیار کند شده‌اند.

شرکت‌هایی که در سطوح بالای زنجیره تامین مواد غذایی فعالیت دارند، بدون تجزیه و تحلیل فوری داده‌ها، نمی‌توانند به موقع پاسخگوی گرایش‌های دیجیتال باشند. همین پاسخگو نبودن ضایعات غیرضروری و ناکارآمدی در زنجیره تامین را با خود به دنبال دارد. ضمن اینکه هزینه فرصت قابل‌توجهی هم خواهد داشت.

بدون تجزیه و تحلیل داده های بلادرنگ، شرکت ها در سطوح بالای زنجیره تامین مواد غذایی قادر به پاسخگویی به موقع به روندها نیستند. این امر باعث ضایعات غیر ضروری و ناکارآمدی در زنجیره تامین می شود. همچنین هزینه فرصت قابل توجهی دارد.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا تحقیقات بازار مهم است. در صنعت غذا و نوشیدنی، تحقیقات بازار برای کاهش ضایعات مواد غذایی ضروری و همچنین از دست رفتن درآمد، ضروری است.

مدیریت کیفیت مواد غذایی

شرکت‌های کسب‌وکار به کسب‌وکار (B2B) در زنجیره تامین مواد غذایی، برای باقی ماندن در رقابت، باید روی شیوه‌های مدیریت مواد غذایی تمرکز کنند.

تمرکز مصرف‌کنندگان بر کیفیت مواد غذایی افزایش یافته است. طبیعتا، این تقاضا بر تمام سطوح زنجیره تامین مواد غذایی تاثیر گذاشته است. شرکت‌هایی که در زنجیره تامین مواد غذایی فعالیت می‌کنند، از تولید گرفته تا حمل و نقل و انبارداری، باید از رعایت استانداردهای کیفیت و حتی فراتر از آن، اطمینان حاصل کنند.

برای بسیاری از انواع مواد غذایی، حتی اگر تنها یک بخش از زنجیره تامین وجود نداشته باشد، ممکن است کیفیت و ایمنی به خطر بیافتد. ایمنی غذا از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا غذای فاسد در صورت مصرف، می‌تواند منجر به مرگ مصرف‌کننده شود.

امنیت و کیفیت مواد غذایی همیشه موضوع مهمی بوده است. با این حال، آگاهی و تاثیر مصرف‌کننده نیز در حال افزایش است.

همین موضوع باعث شده که شرکت‌های زنجیره تامین سطح بالا و متوسط، فشار بیشتری را در مورد حفظ کیفیت و ایمنی مواد غذایی تجربه کنند.

یکی از راه‌هایی که این فشار باعث ایجاد تحول دیجیتال می‌شود، استفاده از فناوری حسگرهاست. فناوری حسگر می‌تواند شرایطی مانند دما را کنترل و تجزیه و تحلیل و داده‌ها را تامین کند. از این بازخورد می‌توان برای اصلاح شرایط در حین نگهداری و حمل و نقل استفاده کرد.

می‌خواهید درباره تحولات دیجیتال در صنعت غذا بیشتر بدانید؟ مقاله  تحول فناوری در بخش مواد غذایی را نیز مطالعه کنید.

لجستیک و اتوماسیون انبارداری

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که کمبود نیروی کار، در حال افزایش است. به همین دلیل، صنعت غذا به سمت اتوماسیون می‌رود.

پرکردن جاهای خالی حمل و نقل و انبارداری به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود. در نتیجه این پیش‌بینی می‌شود که شرکت‌های صنایع غذایی مجموعه‌ای از فناوری‌های اتوماسیون را پیاده‌سازی کنند. این راه‌حل‌ها شامل استفاده از کامیون‌های بدون راننده و به کارگیری ربات‌های متحرک و مستقل در انبار می‌شود.

گسترش مجموعه داده‌ها باعث افزایش تقاضا برای یادگیری ماشینی می‌شود

از آنجایی که شرکت‌های امروزی به طور فزاینده‌ای بر داده‌ها تکیه می‌کنند، به توانایی پردازش و پاکسازی آن نیز نیاز دارند.

شرکت‌های بزرگ در صنعت تولید مواد غذایی در حال جمع‌آوری مقادیر فزاینده‌ای از داده‌ها با سرعت بالا هستند. مدیریت، ذخیره‌سازی و کار با این داده‌ها می تواند پرهزینه و پیچیده باشد. یادگیری ماشین چیزی است که می‌تواند به شرکت‌ها در تفسیر داده‌هایشان به روش‌های معنادار کمک کند.

یادگیری ماشین راه‌حل تحلیل ایده‌آل را برای مجموعه داده‌هایی که بزرگ و پویا هستند، ارائه می‌دهد.

پذیرش دیجیتال مارکتینگ در حال افزایش است

دیجیتال مارکتینگ خود را به عنوان یک روش اصلی بازاریابی تثبیت کرده است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که هزینه‌های بازاریابی دیجیتال تا سال ۲۰۲۱ به ۴۹ درصد از کل هزینه‌های تبلیغات جهانی افزایش خواهد یافت.

برخی از روندهای کلیدی که در حال وقوع هستند، افزایش اجرای سئو و استفاده از رسانه‌های اجتماعی است. هدف‌گذاری و شخصی‌سازی تبلیغات نیز در حال تبدیل شدن به یک روند رو به رشد است.

هوشمندی فروش و راه‌حل‌های اکتشافی در حال تبدیل شدن به یک پایه اصلی هستند. این برنامه‌ها به کسب‌وکارها اجازه می‌دهند تا فرآیندهای بازاریابی خود را بهینه کنند.

آیا کسب‌وکار صنایع غذایی شما نیاز به تقویت دارد؟

تحول دیجیتال درست در سراسر زنجیره تامین مواد غذایی در حال گسترش است. بخش مواد غذایی و نوشیدنی در پاسخ به زمانه در حال پیشرفت است؛ این پیشرفت از هوش مصنوعی گرفته تا راه‌حل‌های انبارداری هوشمند در صنعت تولید مواد غذایی را در برمی‌گیرد.

آیا شما در صنایع غذایی هستید و احساس می کنید که کسب و کار شما نیاز به رونق دارد؟ اگر چنین است، اکنون زمان استفاده از برخی از فرصت‌های تحول دیجیتال در این بخش است.

مطمئن نیستم از کجا شروع کنم؟ با تماس با ما شروع کنید. ما خدمات آموزشی مطابق با کلاس جهانی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

در این دوره از تلاطم اقتصادی، اهمیت دوچندان این است که از منابعی که در اختیار دارید سرمایه گذاری کنید. این اقدام به شما امکان می‌دهد شرکتتان را در خط مقدم بخش خود قرار دهید. داده‌ها یکی از با ارزش‌ترین منابعی هستند که یک کسب‌وکار می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، بنابراین در استفاده از آن تعلل نکنید.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *