استراتژی‌هایی برای کسب موفقیت از زبان جف بزوس، مدیرعامل آمازون

خلاصه‌ای از اصل استراتژی جذب تیم که توسط جف بزوس، مدیرعامل آمازون، برای خرده‌فروش‌های آمریکایی بیان شده است. به مانترای (Mantra) موفقیت تحت عنوان «دفن شده(buried)» اشاره دارد. دفن شده، اولین کلمه‌ای است که سالانه توسط سهامداران آمازون، در مدت ۲۰ سال به عنوان بخشی از تجربیات اسکات ماتز به اشتراک گذاشته می‌شود.

بزوس اولین بار در سال ۱۹۹۸ در نامه‌ای بیان کرد: «سطح بالای انتظارات ما برای استخدام کارکنان شرکت، مهمترین عنصر موفقیت Amazon.com بوده و خواهد بود.» با توجه به این مسئله، مدیر عامل سه معیار را برای استخدام نامزدها به مدیران بخش استخدام ارائه کرده است. این سه عامل شامل موارد ذیل هستند:

  1. آیا این شخص را تحسین خواهید کرد؟
  2. آیا این فرد به بهبود ​​اثربخشی سطح گروهی که به آن وارد می‌شود، هر چند در مقیاس کم کمک می‌کند؟
  3. این فرد در چه حوزه‌ای و به چه میزانی می‌تواند به یک فوق ستاره در گروه خودش تبدیل شود؟

استراتژی توسعه استعدادهای شرکت آمازون

جف بزوس دائما به بالا بردن سطح استانداردهای شرکت همراه با رشد و پیشرفت تاکید داشته است. بزوس در همان نامه نوشته است: ما با اصولی که خلاف ارزش‌هایمان باشد، مبارزه می‌کنیم. ما سعی می‌کنیم با استانداردهای خود، شرکت را به سمت رشد و توسعه پیش ببریم.

شاید به همین خاطر است که آمازون همچنان پس از سال‌ها زیرک و پیشرفته باقی مانده است. به طوری که در مدت زمان کمی از تیم ۱۰ نفره خود در سال ۱۹۹۵ به تیم و گروهی با حدود ۲۱۰۰ کارمند تبدیل شده است. امروزه شرکت آمازون نیروی تجارت الکترونیک قوی‌ای دارد که تعداد آنها به نیم میلیون نفر می‌رسد.

جف بزوس معتقد است: انتظارات دائما باید رشد کرده و بالا بروند. او از کارکنان خود می‌پرسد: شرکت آمازون پنج سال آینده در کجا قرار خواهد داشت؟ و در پاسخ به سوال خود می‌گوید: پاسخی که من در پی آن هستم این است که کارکنانم به دور و بر خود نگاهی بیندازند و بگویند ما خیلی راه آمده‌ایم و همچنان استانداردها و ارزش‌های شرکت را حفظ کرده و برای ارتقا و پیشرفت آنها تلاش می‌کنیم. و از این بابت بسیار خوشحال هستیم.

منبع

در صورت تمایل به مطالعه مطالب در همه زمینه‌های کسب‌وکار به صفحه مقالات مدرسه کسب‌وکار تکاپو مراجعه کنید.

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *