تفاوت بین شتاب دهنده ها و انکوباتورها چیست؟

نقش رهبری در مدیریت کارکنان
نقش رهبری در مدیریت کارکنان چگونه است؟
دسامبر 6, 2021
نقش نوآوری در کسب و کار خانوادگی
دسامبر 11, 2021
نمایش همه

تفاوت بین شتاب دهنده ها و انکوباتورها چیست؟

شتاب دهنده ها و انکوباتورها

برای استارتاپ‌ها در مراحل اولیه، شتاب دهنده ها و انکوباتورها، هردو راه‌هایی عالی جهت ارائه برای رشد کسب‌وکار آنها دارند. در اینجا برخی از تفاوت‌های کلیدی بین شتاب دهنده ها و انکوباتورها آورده شده است.

بنیان­گذاران استارت­اپ که به دنبال یک شروع خوب هستند، اغلب برای کمک به یک شتاب دهنده یا انکوباتور مراجعه می‌کنند.

اصطلاحات «شتاب دهنده» و «انکوباتور» به ظاهر مفهوم مشترکی را نشان می‌دهند، اما چند تفاوت کلیدی وجود دارد که بنیان­گذاران نوپا در برنامه‌ریزی برای شروع باید از آنها آگاه باشند.

شتاب دهنده ها و انکوباتورها هردو برای شروع، فرصت‌های خوبی را به کارآفرینان پیشنهاد می­‌دهند و بنیان‌گذاران برای رشد سریع کسب‌وکار خود از آنها کمک می‌گیرند. آنها با برنامه‌هایی که شتاب دهنده ها و انکوباتورها برای آنها تنظیم می‌کنند، اغلب در مرحله بعدی از کسب‌وکار خود، شانس بیشتری برای جذب یک شرکت «سرمایه‌گذاری خطرپذیر» یا (Venture Capital) خواهند شد. در کل، این برنامه‌ها چارچوب‌های متفاوتی برای موفقیت استارتاپ‌ها هستند.

بیایید با تجزیه و تحلیل اهداف هر یک از این نوع برنامه‌ها شروع کنیم. شتاب دهنده‌ها رشد یک شرکت موجود را «تسریع» می‌کنند، در حالی که انکوباتورها ایده‌های از هم گسیخته را با امید ایجاد یک مدل تجاری و شرکت دور هم جمع کرده و حمایت می‌کنند. بنابراین، شتاب‌دهنده‌ها بر گسترش کسب‌وکار تمرکز می‌کنند، در حالی که انکوباتورها اغلب بر نوآوری متمرکز هستند.

شروع کار شتاب دهنده ها و انکوباتورها در مراکزی مانند سیلیکون والی (Silicon Valley) بوده است، اما امروزه می‌توان آنها را در سراسر جهان یافت. اگرچه اکثر مردم، این برنامه‌ها را با استارت‌آپ‌های فناوری محور مرتبط می‌دانند، اما بیشتر آنها شرکت‌ها را از طیف گسترده‌ای  حوزه‌ها و بازارهای مختلف می‌پذیرند.

شتاب‌دهنده‌­‌ها

یکی از تفاوت‌های عمده­‌ی شتاب دهنده ها و انکوباتورها در چگونگی ساختار برنامه­‌ها فردی است. معمولا برنامه‌های شتاب‌دهنده‌ها بازه­ی زمانی مشخصی دارند که در آن شرکت‌ها از چند هفته تا چند ماه با گروهی از مربیان کار می‌کنند تا کسب‌وکار خود را توسعه دهند و از مشکلات در این مسیر جلوگیری کنند.

برای مثال شرکت‌های: “Y Combinato” ،”Techstars” و “Brandery” تعدادی از معروف­ترین شتاب‌دهنده‌ها هستند.

شتاب‌دهنده‌ها برای شروع فرآیندهایی در برنامه‌های خود استفاده می‌کنند، اما برنامه‌های ویژه آنها معمولا بسیار انتخابی و برگزیده هستند.

شتاب‌دهنده “Y Combinator” حدود 2% از برنامه‌هایی را که دریافت می‌کند، می‌پذیرد و “Techstars” معمولا باید 10 جایگاه ار 1000 خود را پر کند.

شتاب‌دهنده‌ها به شرکت‌های نوپا معمولا سرمایه‌­ی اولیه و دسترسی به یک شبکه­‌ی بزرگ مربیگری اختصای می‌دهند و در ازای آن، مقدار کمی سهام شرکت به آنها تعلق می‌گیرد. شبکه­‌ی مربیان – که معمولا از مدیران استارتاپ، سرمایه‌گذاران خطرپذیر، کارشناسان صنعت و سایر سرمایه‌گذاران خارجی تشکیل می­شود – اغلب بزرگترین ارزش برای شرکت‌های احتمالی آینده است.

شبکه های مربیان چندان کوچک نیستند. به عنوان مثال، “TechStars” صدها مربی در برنامه خود دارد.

آرون هریس، یکی از شرکای “Y Combinator” میگوید:«مطمئن نیستم که شتاب دهنده‌ها لزوما کل کار را انجام می­دهند، اما موفقیت “Y Combinator” به دلیل رویکرد مشوقی و ایجاد انگیزه است».

هریس همچنین گفت: «بسیاری از این موفقیت‌ها به همسویی انگیزه‌ها برمی گردد. برنامه های خوب همه طرف‌ها را کاملا هم‌سو می‌کند، در شتاب‌دهنده YC همه­‌ی شرکایی که به شرکت­‌ها مشاوره می‌دهند در موفقیت آنها سهیم هستند. ما نیز تا آنجا که می‌توانیم عوامل حواس‌پرتی را محدود می­کنیم. برای جلسات غیرضروری برنامه نمی­ریزیم، آن­ها را مجبور به کارکردن در یک فضای مشترک با صدای بلند نمی­کنیم و غیره.»

در اختتامیه­‌ی یک برنامه­‌ی شتاب­‌دهنده، در یک مراسم نمایشی (اغلب خلاصه شده به عنوان یک نسخه‌­ی آزمایشی) احتمالا همه­‌ی استارت‌آپ‌ها را از یک هم‌­گروهی خاص با حضور سرمایه‌گذاران و رسانه‌ها مشاهده خواهید کرد. در این مرحله، امیدواریم این تجارت توسعه‌ی روز­افزون داشته باشد و بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.

مایک بات (Mike Bott)، مدیرکل برندری (Brandery) می­گوید: «هدف شتاب دهنده این است که به یک استارتاپ کمک کند تا در عرض چند ماه، تقریبا دو سال کسب‌وکار خود را ایجاد کند.» اگر یک مورد خوب را تجربه کنید، در پایان می‌دانید که تیم موسس استارتاپ و کسب‌وکار شما در کجا قرار دارند.»

انکوباتور (محرک رشد)

انکوباتورهای استارتاپ با شرکت‌هایی (یا حتی کارآفرینان انفرادی) شروع می‌کنند که ممکن است در مراحل اولیه سریع­‌تر باشند و طبق یک برنامه‌ی زمان‌بندی مشخص عمل نکنند. اگر یک شتاب­‌دهنده­ گلخانه‌ای برای گیاهان جوان باشد تا شرایط بهینه‌­ی رشد را به دست آورند، یک انکوباتور بذرهای باکیفیت را با بهترین خاک برای جوانه زدن و رشد مطابقت می‌دهد.

در حالی که چند انکوباتور مستقل وجود دارند، آنها همچنین می‌توانند توسط شرکت های VC یا “Venture Capital”، سرمایه­‌گذاران فرشته، نهادهای دولتی و شرکت‌های بزرگ در میان دیگران حمایت یا اداره شوند. برخی از انکوباتورها یک فراخوان دارند، اما برخی دیگر فقط با شرکت‌ها و ایده هایی کار می‌کنند که از طریق شرکای قابل اعتماد با آنها در تماس هستند. یک مثال خوب از انکوباتور، شرکت “Idealab” است.

بسته به طرف حامی، یک انکوباتور می‌تواند بر روی یک بازار خاص یا “Vertical” متمرکز شود. به عنوان مثال، یک انکوباتور تحت حمایت یک بیمارستان ممکن است فقط به دنبال استارتاپ‌هایی با محوریت فناوری­‌های سلامت باشد.

در بیشتر موارد، استارتاپ‌هایی که در برنامه‌های انکوباتور پذیرفته می‌شوند، به یک منطقه‌ی جغرافیایی خاص نقل مکان می‌کنند تا با سایر شرکت‌های موجود در انکوباتور همکاری کنند. در انکوباتور، شرکت ایده خود را اصلاح کرده، طرح کسب‌وکار خود را ایجاد می‌کند، روی تناسب محصول با بازار کار می‌کند، مسائل مربوط به مالکیت معنوی را شناسایی و در اکوسیستم استارتاپی شبکه می‌شود.

در صورت علاقه به موضوع شتاب دهنده ها و انکوباتورها، مقاله‌ی چرا باید به یک شتاب‌دهنده بپیوندید؟ را نیز مطالعه کنید.

یک انکوباتور معمولی دارای فضای مشترک محیط کار، برنامه­‌ی اجاره­‌ی ماهانه، مشاوره­‌ی اضافی و برخی ارتباطات با جامعه­‌ی محلی است.

کار گروهی بخش بزرگی از تجربه­‌ی انکوباتور است و به عنوان پیشنهاد تجاری جداگانه­‌ی خود در سراسر کشور تقسیم شده است، با فضاهای کار مشترک که برای دسترسی به خدمات آب و برق اجاره می‌گیرند. برخی از شتاب‌دهنده‌ها یک فضای کار مشترک را ارائه می‌دهند، اما بیشتر آنها فضای اداری خصوصی را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند یا به آنها اجازه می‌دهند خودشان آن را پیدا کنند.

تروی هنیکوف، مربی “TechStars”، گفت: «اگر به فضای خصوصی نیاز دارید، بیشتر انکوباتورها دارای نشست‌هایی با فضای باز هستند و این می‌تواند برای تیم‌های بزرگ‌تر حواس‌‌پرتی ایجاد کند. اقتصاد معمولا بر اساس هر صندلی است، که برای چند نفر اول عالی است، اما در یک نقطه­‌ی خاص ممکن است داشتن یک دفتر برای خود، هزینه‌ی کمتری داشته باشد.»

حرف آخر

شتاب دهنده ها و انکوباتورها هردو برای کمک به شرکت‌­های جوان و ایده‌های استارتاپ‌ها در جهت‌گیری درست فرصت­‌های عالی کوشش می‌کنند، اما این به شما بستگی دارد که از کجا شروع می­کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.