دورکاری، تاب‌آوری سازمان را بهبود می‌بخشد

گردشگری سلامت
آیا بازار گردشگری سلامت در حال گسترش در جهان است؟
نوامبر 17, 2021
گردشگری تجاری
گردشگری تجاری
نوامبر 21, 2021
نمایش همه

دورکاری، تاب‌آوری سازمان را بهبود می‌بخشد

دورکاری و تاب‌آوری در سازمان

شیوع کووید 19 یکی از علل گسترش دورکاری و تاب‌آوری سازمان‌ها شده است. لذا در این مقاله به چالش‌های دورکاری و تاب‌آوری در این شرایط پرداخته و همچنین مقاله‌‌های مرتبط با این موضوع را نیز معرفی خواهیم کرد.

بحران کرونا باعث افزایش شدید دورکاری شده و این اتفاق، زندگی کاری بسیاری از افراد را در سراسر جهان و در صنایع مختلف دستخوش تغییرات جدی کرده است. مجله فوربس در مقاله‌ای به چگونگی انجام این کار در میان مدت پرداخته است.

همه‌گیری به این معناست که شرکت‌های مختلف در بخش مالی و بیمه و بسیاری از شرکت‌هایی که به آن‌ها خدمات می‌دهند، به سرعت مجبور شده‌اند به دورکاری روی بیاورند. اما دورکاری برای همه کارمندان وضعیت مشابهی ایجاد نمی‌کند.

تعداد زیادی از نیروهای کار در سازمان‌ها، انعطاف‌‏پذیری، بهره‌‎وری و راحتی دورکاری را دوست دارند. به گفته مرکز تحقیقاتی پیو، پنجاه و چهار درصد از آمریکایی‌هایی که می‌توانند کار خود را در خانه انجام دهند، می‌گویند تمایل دارند پس از پایان همه‌گیری ویروس کرونا به کار خود به صورت دورکاری ادامه دهند.

از منظر مدیریت، دورکاری پیامدهای ناخواسته و غیرمنتظره‎ای را به همراه داشته است: کار از خانه در واقع انعطاف‌پذیری بیشتری برای سازمان ایجاد می‌کند، این دقیقا ویژگی‌ای است که همه سازمان‌ها به دنبال آن هستند.

تاب‌آوری در این زمینه دو معنا دارد: در مفهوم اول، تاب‌آوری به معنای پاسخگویی با اشتیاق به چالش‌های جدید کسب‌وکار است و دیگری، توانایی مقاومت در برابر اختلال در کسب‌وکار و کاهش ضررهای ناشی از حوادثی مانند خطرات طبیعی، آتش‌سوزی و حملات سایبری. دورکاری ناشی از پاندمی کرونا، اثرات مثبتی برای سازمان‏ها در هر دو جنبه داشته است.

وقتی پاندمی تمام شد، احتمالا کارمندان سازمان‌‎ها، بسیار بیشتر از قبل دورکاری خواهند کرد. بر اساس  نظرسنجی PwC ، هفتاد و هشت درصد از مدیران اجرایی در سراسر جهان، دورکاری را به عنوان یک «تغییر پایدار» می‌دانند که بعد از دوران کرونا هم ادامه خواهد داشت. همچنین ۶۱ درصد از مدیران معتقدند محیط‌های کاری از این پس «کم تراکم‌تر» خواهد شد. یک نظرسنجی تحقیقاتی فناوری سازمانی نیز می‌گوید، ۴۹ درصد از مدیران ارشد فناوری اعلام کرده‌اند از زمان شروع دورکاری، بهره‌وری نیروها بسیار بهبود یافته است.

از طرفی وقتی صدها کارمند در یک سازمان دارید، خطرات زیادی را در آن مکان متمرکز می‏کنید. خرابی تجهیزات، بلایای طبیعی یا هک شدن شبکه باعث می‌شود تا در کار تمام کارمندان‌تان اختلال به وجود بیاید. در صورتی که وقتی نیروها دورکار هستند، تاثیر این مشکلات روی روند کارشان کمتر می‌شود.

اغلب تحقیقاتی که در این دوره انجام شده نشان می‌دهد کار از خانه برای بسیاری از کارمندان، خوشایندتر از کار حضوری است. CNBC|SurveyMonkey Workforce Survey به تازگی اعلام کرد: «نیروهای دورکار بیشتر از کسانی که در طول شیوع بیماری کرونا به دفتر کارشان مراجعه کرده‌اند، از شغلشان راضی‎ هستند (۵۷ درصد در مقابل ۵۰ درصد)».

کارگران راضی عموما مولدتر و پاسخگوترند و توانایی بیشتری برای راضی کردن مشتریان دارند. آن‌ها همچنین به شغل‌شان اهمیت می‌دهند و خیلی کمتر به فکر تغییر دادن آن هستند. این مزیت بزرگی برای سازمان است زیرا حفظ کارکنان به تداوم کسب‌وکار کمک می‌کند. طبیعتا هیچ شرکتی نمی‌خواهد هر روز به دنبال استخدام نیروهای جدید باشد که پس از مدتی آن سازمان را ترک کنند. نیروهای باسابقه که با فرهنگ آن شرکت خو گرفته‌‏اند، سرمایه‌های مهمی به حساب می‌‎‌آیند.

در صورت تمایل به این موضوع، می‌توانید مقاله انعطاف‌پذیری و تاب‌آوری، نیاز شرکت‌ها و سازمان‌ها را نیز مطالعه کنید

مدیریت ریسک در دورکاری

واضح است که دورکاری می‌تواند انعطاف‌پذیر باشد، اما این شرایط هم می‌تواند ریسک‌هایی را برای سازمان ایجاد کند. یکی از آن‌ها این واقعیت است که کار از راه دور با ایجاد یک فضای حمله بزرگ‌تر و ایمنی ضعیف‎‌تر، خطر حملات سایبری را به طور تصاعدی افزایش می‌دهد. استفاده از سخت‎افزار شرکت در اتصالات شبکه خصوصی مجازی (VPN) یک راه خوب برای مدیریت این ریسک است. اگر نیروهای شما در دستگاه شخصی خودشان در زمان دورکاری استفاده می‌کنند، خطر وقوع این اتفاق به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد و کمک به حل مشکلات پیش آمده را برای کارکنان واحد فناوری اطلاعات (IT) شرکت دشوارتر می‌کند. اگر نمی‌توانید دستگاه‌های شرکت را در اختیار کارمندان دورکار قرار دهید، دستورالعمل‌های استاندارد برای کاهش احتمال خرابی و/یا نقض امنیتی را دنبال کنید.

مسئله دیگر در دورکاری، نداشتن ارتباط چهره به چهره با یک همکار یا مشتری است. ارتباط نزدیک در زندگی واقعی به خلق، نوآوری، فرهنگ و انسجام بیشتر می‌انجامد. اگرچه تماس ویدیویی راهکار خوبی برای این مشکل است و ۶۳ درصد آمریکایی‌ها با استفاده از آن می‌توانند نیازهای کاری خود را پاسخ دهند، با این حال هیچ چیز جایگزین تجربه حضور در یک اتاق با همکاران بدون واسطه‌ی فناوری نمی‌شود. بنابراین هرچند مزایای دورکاری به اندازه کار حضوری‌ست، اما نمی‌تواند آن را نفی کند.

یکی از دغدغه‌های کارمندان دورکار این است که کار کردن در خانه برایشان به زمان مشخصی محدود نمی‌شود. این کار ممکن است نیروی کار را دچار خستگی و فرسودگی کند. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های معتبر در زمان پاندمی و دورکاری در تلاش بودند تا وظایف کارکنانشان را به همان ساعات کاری همیشگی محدود کنند. در واقع مدیران و کارکنان باید به این نکته دقت داشته باشند که کار کردن در خانه به معنی استراحت نیست و زمان کار و زندگی روزانه باید از هم جدا باشند. این رویکرد به افراد کمک می‌کند تا حین کار کردن در منزل، تمرکز و بازدهی بیشتری داشته باشند.

محتمل‌ترین سناریوی کار کردن پس از پایان همه‌گیری کرونا، مدل ترکیبی است. در این مدل، کارکنان اداری مدتی را در خانه سپری می‌کنند اما زمانی را نیز در نظر می‌گیرند تا با همکاران، شرکا یا مشتریان خود به‌طور حضوری ملاقات کنند. به عبارت دیگر، مکان‌های کاری کارکنان، انعطاف‌پذیرتر و چابک‌تر خواهد شد و بیش از پیش با نیازهای کسب‌وکار سازگاری پیدا خواهد کرد.

در نهایت، علیرغم اینکه دورکاری انعطاف‌پذیری بیشتری ایجاد می‌کند اما گاهی اوقات رهبران سازمان‌ها را می‎ترساند. آن‌ها تصور می‌کنند ممکن است کنترل امور از دست‌شان خارج شود. مدیران در زمان دورکاری باید تلاش‌های ویژه‌ای انجام دهند تا ارتباط خود را با کارمندان‌شان حفظ کنند، اما درخواست مداوم برای تماس ویدیویی باعث می‌شود و چک کردن وضعیت نیروها باعث می‌شود تا کارمندان احساس بدی پیدا کنند. در عوض، رهبران باید به این فکر کنند که چه چیزهایی باعث می‌شود خود و کارکنان‎شان (هر کدام با شرایط خاص خود) بتوانند به چالش‌های جدید و موارد فوری که سازمان‌ها را تهدید می‌کنند به طور موثر پاسخ دهند.

به عبارت دیگر، بهتر است کاری را انجام دهید که به کارکنان اجازه می‌دهد تاب‌آور باشند.

منبع

در صورت تمایل به موضوع دورکاری و تاب‌آوئری سازمان‌ها، مقاله مرتبط با آن، تاب‌آوری و رهبری سازمانی را نیز مطالعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *