10 روش کاربردی برای تبدیل شدن به رهبر بهتر و موثر

رهبری
چگونه مدیران تبدیل به رهبرانی موثر می‌شوند؟
فوریه 20, 2021
کسب و کار خانوادگی
ایجاد فرهنگ سخاوت و ارتباطات در کسب‌و‌کار خانوادگی
فوریه 28, 2021
نمایش همه

10 روش کاربردی برای تبدیل شدن به رهبر بهتر و موثر

اینکه بیاموزیم چگونه یک رهبر خوب باشیم می‎‌تواند به بهبود تعاملات و موفقیت‎‌های اعضای گروه ما کمک کند. در واقع، شما می‎‌توانید از طریق افزایش اطلاعات خود در این باره به پیشبرد اهداف خود و اعضای گروهتان کمک کنید. برای اینکه بتوانیم یک رهبر موثر و کارآمد باشیم، باید انگیزه‌‎ها، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و از آن‌ها در راستای دستیابی به اهداف‌مان بهره ببریم. رهبران و مدیران کارآمد و بزرگ از طریق برقراری ارتباط دوستانه با اعضای گروه خود، تشویق آن‌ها به رشد و توسعه، و ارائه بازخوردهایی به آن‌ها ارتباطات خود را با کارکنان‌شان گسترش می‎‌دهند.

در واقع، اگر بخواهیم صادق باشیم هر کسی می‌‎تواند در یک گوشه اداره مستقر شده و وظایفی را برای رهبری و مدیریت سازمان برعهده بگیرد. اما رهبران موثر نیازمند افزایش آگاهی و اطلاعات خود و ایجاد روابط عمیقی با کارکنان‎‌شان هستند. رهبران موثر علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر اعضای تیم خود دارند، روی کل سازمان نیز تاثیرگذار هستند. کارمندانی که زیرنظر رهبران بزرگ به کار و تحصیل مشغول هستند، شادتر، موفق‎‌تر، و سازنده‌‎تر در سازمان خود کار می‎‌کنند. در حقیقت خروجی آن‌ها در مقایسه با کارکنان دیگر سازمان‎‌ها بسیار بهتر و باکیفیت‎‌تر است.

Dana Brownlee، بنیانگذار Professionalism Matters، به بیزینس نیو دیلی گفته است: “من تصور می‎‌کنم، رهبران بزرگ در افزایش موفقیت و بهبود شرایط اطرافیان و سازمان نقش به سزایی دارند.” وی در ادامه می‎‌گوید: “روش‎‌های زیادی برای برآورد و ارزیابی رهبران وجود دارد. اما معمولا من برای بررسی آن‌ها اطرافیا‎نشان را ارزیابی می‌‎کنم. اینکه بدانم آیا اطرافیان آن‌ها رشد می‎‌کنند، انگیزه کافی را برای پیشرفت به دست آورده‌‎اند و یا برای بهبود خود تلاش می‌‎کنند؟ می‎‌تواند به من درباره رهبران و مدیران اطلاعات زیادی بدهد.”

10 روش کاربردی برای تبدیل شدن به رهبر بهتر و موثر

اگر شما به عنوان یک مدیر به اطراف خود نگاه می‎‌کنید و متوجه می‎‌شوید که کارکنان شما هیچگونه پیشرفتی در کار خود نداشته‎‌اند و یا همچون گذشته به موفقیت‎‌های زیاد نمی‎‌رسند، شاید زمان آن فرا رسیده که استراتژی‎‌های رهبری خود را ارزیابی و اصلاح کنید. طبق گفته براونلی، رفتارهای اطرافیان شما نشانگر به‌کار بردن استراتژی‎‌های رهبری ضعیف یا قوی شما هستند. پس اگر در چند ماه گذشته کارکنان شما ایده‎‌های جدیدی را با شما به اشتراک نگذاشته‎‌اند، و یا هیچ‌گونه پیشرفتی در شغل آن‌ها رخ نداده است یا در هفته‎‌های گذشته مکالماتی غیر از کار با اعضای گروه خود نداشته‎‌اید، زمان آن رسیده که استراتژی‎‌های رهبری خود را عوض کنید.

تحقیقات اخیر در مرکز رهبری خلاق نشانگر آن بوده است، که تقریباً 38٪ از رهبران جدید در 18 ماه اول مدیریت خود شکست می‎‌خورند. اما ما خبر خوشی برای شما داریم، شما به عنوان یک مدیر می‎‌توانید از استراتژی‎‌های رهبری خوب به منظور بهبود وضعیت خود استفاده کنید. اینگونه از رخداد هرگونه مشکلی در شیوه مدیریتی شما جلوگیری می‎‌شود. حالا بیایید به استراتژی‎‌های رهبری موثر اشاره کنیم. شما می‎‌توانید از این استراتژی‌ها متناسب با شرایط خود و سازمانتان استفاده کنید.

  1. در مکالمات صادقانه و دوستانه شرکت کنید.

یکی از مهمترین و کارآمدترین شیوه‌‎های رهبری موثر داشتن مکالمات و روابط دوستانه با کارکنان است. Sanjay Patoliya، بنیانگذار و مدیر سازمان Teclogiq می‎‌گوید: “صداقت و شفافیت شما در روابط‎تتان می‎‌توانند همچون یک نمونه عالی برای رفتار ایده‌‎آل در محیط کار برای کارکنان باشد. در واقع، هنگامی که شما مسئولیت افراد زیادی را بر عهده دارید، صداقت و رک بودنتان اهمیت زیادی پیدا می‎‌کند. شرکت و کارمندان شما، بازتابی از شیوه رهبری و شخصیت شما هستند. هنگامی که شما به عنوان یک مدیر رفتار صادقانه و اصول اخلاقی را همچون یک ارزش اساسی برای سازمان خود تعیین می‎‌کنید. در حقیقت، به کارکنانتان این پیام را می‎‌دهید که باید از این شیوه رهبری پیروی کنند.”

همچنین، Brownlee می‎‌گوید: “رهبران بزرگ توانایی این را دارند که براساس شرایط و افراد شیوه تعاملات و ارتباطات خود را تنظیم کنند. این به معنای آن است که آن‌ها زمانی را به مطالعه شیوه‎‌های ارتباطی با اعضای گروه و یا افراد مختلف اختصاص می‎‌دهند. به عنوان مثال، شیوه ارتباطی آن‌ها در هر کدام از روش‎‌های ارتباطی همچون ایمیل، پیام متنی، تلفن یا رو در رو متفاوت است. در ضمن، رهبران موثر شنوندگان خوبی هستند و با علاقه به صحبت‎‌های دیگران گوش می‎‌دهند.”

می‎‌توان گفت زمانی که شما مهارت‎‌های ارتباطی فعال و شفاف را در شیوه‎‌های ارتباط خود با کارکنانتان به کار می‎‌برید به افرایش حس اعتماد در محیط کار و بهبود روحیه کارکنانتان کمک می‎‌کنید. Ruslan Fazlyev، مدیر عامل و بنیانگذار شرکت تجارت الکترونیکی Ecwid، گفته است:” اینکه ارتباطات خود را با دیگران براساس صداقت و اصالت بسازید، از اهمیت زیادی برخوردار است.” وی در ادامه گفت: ” سبک‎‌های رهبری زیادی وجود دارند، و بین آن‌ها هیچ‌گونه روشی درست و غلطی نیست. در واقع، مسئله‌‎ای که از اهمیت برخوردار است واقعی یا جعلی بودن ارتباطات رهبران و کارکنان است. اگر بخواهیم رک باشیم، هیچ کسی خواهان پیروی از افراد فیک و جعلی نیست. پس سعی کنید اصالت را در شیوه رهبری خود به عنوان عاملی کلیدی به کار ببرید.”

  1. با اعضای گروه خود ارتباط داشته باشید.

هدایت کارکنان، نیازمند خلق حس اعتماد و تفاهم دوجانبه بین رهبر و کارکنان است. به منظور دستیابی به این هدف، رهبران و مدیران باید شیوه برقراری ارتباط صحیح را بیاموزند. Terry “Starbucker” St. Marie، نویسنده و مشاور رهبری و مدیریت، گفته است که برای اینکه به رهبر و مدیری موثر و با اصول تبدیل شوید، به ویژگی‎‌هایی همچون مثبت‎‌اندیشی، هدف‎‌گذاری، همدلی، شفقت، فروتنی و عشق نیاز دارید. این ویژگی‎‌ها به شما در برقراری ارتباطات واقعی با کارکنان سازمان کمک می‎‌کنند. St. Marie گفته است: “خلق یک شیوه ارتباطی شخصی و واقعی با اعضای گروه شما برای تقویت حس اعتماد بسیار حیاتی است. اینگونه، رهبران می‌‎توانند یک گروه خوشحال، متعهد و در حال رشد برای خود بسازند.”

10 روش کاربردی برای تبدیل شدن به رهبر بهتر و موثر

برای اینکه بتوانید ارتباطات قوی و دوستانه‌ای با هر یک از اعضای گروه خود ایجاد کنید، نیازمند آن هستید که شخصیت، علایق، نقاط قوت و ضعف، سرگرمی‎‌ها و ترجیحات کارکنانتان را بشناسید. اینگونه شما دیدی کلی از کارکنان داشته و درباره اهدافشان بیشتر می‎‌دانید.

طبق گفته پاتولیا، رهبران موفق به اعضای گروه خود اجازه می‌‎دهند از استقلال برخوردار باشند، و بر همین اساس نقاط قوت شخصیت‎‌شان را ارتقا دهند. او ادامه داد: “در واقع اینکه به کارکنان توانایی تشخیص نقاط قوتشان داده شود و براساس این نقاط به آن‌ها وظایف و مسئولیت‎‌هایی داده شود، علاوه بر افزایش اعتماد به نفس آن‌ها، منجر به افزایش کارایی آن‌ها در سازمان هم می‎‌شود.”

  1. رهبران موثر، اعضای سازمان را به رشد در حوزه‎‌های شغلی و شخصی تشویق می‎‌کنند.

شما به عنوان یک رهبر از طریق تشویق کارکنانتان می‌‎توانید آن‌ها را به سمت موفقیت هل دهید. در واقع، موفقیت کارکنان شما در بلندمدت بر موفقیت سازمان شما هم تاثیرگذار است. پس به هیچ‌‎وجه از تشویق کارکنانتان دست نکشید.

Keri Ohlrich، مدیرعامل و مشاور منابع انسانی شرکت Abbracci Group ، می‎‌گوید:” رهبران باید بودجه‎‌ای را به رشد و ارتقای کارکنان خود اختصاص دهند.” طبق گفته او: “امروزه گزینه‎‌های فراوانی برای رشد و ارتقای کارکنان وجود دارد. رهبران می‎‌توانند با در نظر گرفتن این گزینه‌‎ها به ارتقای مهارت‎‌های کارکنانشان کمک کنند. ” شما به عنوان یک رهبر باید شرایطی را برای یادگیری و ارتقای اطلاعات کارکنان خود فراهم کنید. اینگونه آن‌ها به مرور در مهارت‎‌های جدید حرف‌ه‎ای شده و سپس از آن‌ها در سازمان شما استفاده می‎‌کنند.

در ضمن فراموش نکنید، علاوه بر سرمایه‎‌گذاری در حوزه مهارت‎‌های مختلف کارکنان باید روی آن‌ها از نظر احساسی هم سرمایه‌‎گذاری کنید. John Rampton، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت  Calendar می‎‌گوید: “رهبران بزرگ از طریق ایجاد فرصت‎‌های چالش‎‌ برانگیز و در صورت لزوم راهنمایی و مشاوره کارکنان خود می‎‌توانند به رشد و پیشرفت آن‌ها کمک کنند.” وی در ادامه اضافه کرد: “رهبران و مدیران می‎‌توانند برای ایجاد یا افزایش انگیزه و الهام بخشیدن كاركنانشان، از استراتژی‎‌های رهبری توانمندسازی دیگران بهره ببرند. اینگونه وجود چالش‎‌های جدید به کارکنان کمک می‎‌کند تا بیشترین تلاش را برای خود به کار ببرند.” “کارمندان چالش‌‎ها را دوست دارند و از دست و پنجه نرم کردن با چالش‎‌ها احساس رضایت می‎‌کنند. تفاوتی ندارد این چالش جدید چه باشد، در هر صورت به کارکنانتان اجازه پذیرش چالش و تلاش برای عبور از آن را دهید.

زمانی که رهبران ایمان خود به کارمندانشان را نشان می‌‎دهند و برای آن‌ها فرصتی برای یادگیری و رشد فراهم می‎‌کنند، احتمالا از نتیجه بسیار شگفت‌‎زده و متعجب می‎‌شوند. اما در نهایت، این مسئله باعث ارتقا و پیشرفت کارکنان و سازمان هم‎راستا با یکدیگر می‌‎شود. پس به عنوان یک مدیر و رهبر از ایجاد چالش‎‌های جدید برای کارکنانتان نترسید و آن‌ها را به خلاقیت و کوشش تشویق کنید.

  1. نگرش مثبت داشته باشید.

با اینکه همه ما خواهان آن هستیم که کارهای روزمره‎‌مان طبق برنامه پیش بروند، با این حال گاها موانعی در زندگی ما اتفاق می‎‌افتند. این موانع می‌‎توانند به خاطر نحوه مدیریت، شرایط چالش‎‌زا، مهارت‎‌های ضعیف کارکنان، سوبرداشت‎‌ها و غیره رخ دهند. Robert Mann، نویسنده کتاب اندازه‎‌گیری یک رهبر (iUniverse ، 2013) توصیه می‎‌کند در هر شرایطی به نکات مثبت توجه داشته باشید.

او می‎‌گوید: ” قبل از اینکه بدانید چه چیزی باعث نارضایتی شما شده است به آن مثبت نگاه کنید و سه نکته مثبت را درباره آن به خود گوشزد کنید. هرچه به مسئله‎‌ای نگاهی مثبت‎‌تری داشته باشید، با واکنش‎‌های مثبتی هم در رابطه با آن موضوع در زندگی مواجه می‎‌شوید.” مان در تحقیقاتش به این نتیجه رسید، زمانی که به مسئله‌‎ای مشکل‎‌ساز یا منفی نگاهی مثبتی داریم، می‎‌توانیم درباره آن روشن‎‌تر و بهتر فکر کنیم. این مسئله درباره رهبری و شیوه‌‎های مدیریتی هم صدق می‎‌کند.

در ادامه Patoliya گوشزد کرد، تمرکز روی راه‎‌حل‌‎ها به جای مشکلات می‎‌تواند به گروه‎‌ها کمک کند تا سریعتر به نتیجه مدنظرشان برسند. زمانی که شما در محیط شاد زندگی یا کار می‎‌کنید، اشتیاق و اعتماد به نفس شما نیز افزایش پیدا می‎‌کند. و این اشتیاق باعث افزایش خلاقیت و انگیزه می‎‌شود.

  1. شما به عنوان یک رهبر به جای دستور دادن به کارکنان‎تان می‌‎توانید به آن‌ها آموزش دهید.

یک رهبر موثر و کارآمد می‎‌داند چطور به دیگران نکات مهم و موارد مورد نیاز را به سادگی آموزش دهد. Luke Iorio، رئیس و مدیرعامل موسسه iPEC می‎‌گوید: ” رهبران و مدیران باید بتوانند اعضای سازمان خود را برای کار در محیطی متعهد و کارآمد با فضایی مناسب تربیت کنند.”  او در ادامه می‎‌گوید: “اگر شما به عنوان یک مدیر و رهبر کارکنان خود را برای انجام وظایف‎شان کنترل می‌‎کنید، در واقع، از میزان تعاملات و پیشرفت آن‌ها می‎‌کاهید. در حقیقت، مربیگری کمک به افراد مختلف برای شناسایی قابلیت‎‌هایشان است. “

Rampton در ادامه گفت: ” رهبران خوب کارکنان‎‌شان را راهنمایی و تشویق می‌‎کنند.” در واقع، اگر رهبران چیزی به کارکنان خود یاد ندهند، و یا آن‌ها را در طول فرآیند یادگیری تشویق نکنند، فرآیند یادگیری برای آن‌ها سخت و طاقت‎‌فرسا می‎‌شود. از طریق کمک و یاری رهبران، کارکنان رشد کرده و ارتقا می‎‌یابند.”

10 روش کاربردی برای تبدیل شدن به رهبر بهتر و موثر

  1. اهداف و انتظارات واضحی برای کارکنان خود تعیین کنید.

تعیین اهداف شفاف و واضح و برآورد انتظارات کارمندان رمز موفقیت کار تیمی است. فراموش نکنید، در حین تعیین اهداف و انتظاراتتان، از سوالات و بازخوردهایی برای تشویق کارمندان بهره ببرید. زمانی که از کارمندان در فرآیند تعاملات نظرخواهی می‎‌کنید، در واقع میزان تعاملات آن‌ها را در سازمان افزایش می‌‎دهید. Amish Shah، رئیس ALTR Created Diamonds می‎‌گوید:” رهبران خوب می‌‎توانند چشم‌‎انداز شرکت و اینکه چگونه اهداف اعضا می‎‌تواند برابر باشند، را توضیح دهند. وی در ادامه افزود: “رهبران برای افزایش انگیزه و الهام‎‌بخشی به کارکنان خود باید گروه‌شان را با دیدگاه‎‌های خود آشنا کنند. این موضوع باعث می‎‌شود کارکنان از نتیجه تلاش‌‎هایشان اطلاعات به دست آورند. زمانی که اهداف به وضوح معین شده‎‌اند همه می‎‌توانند پیشرفت خود را ردیابی کنند و برای دستیابی به اهداف‎شان نهایت تلاش خود را بکنند.

همچنین، Ohlrich بر اهمیت توضیح دادن درباره تاثیرات این اهداف در سازمان تاکید کرده است. وی در ادامه  می‎‌گوید صرف نظر از سطح کارکنان، باید کارکنان به گونه‎‌ای آموزش ببینند که بتوانند درباره اهداف سازمان خود توضیح دهند. وظیفه شما به عنوان یک رهبر موثر این است که نگذارید اهداف اعضای تیم‌تان راکد باقی بمانند. پیشنهاد می‎‌شود به صورت دوره‌‎ای اهداف خود را مرور کنید، اینگونه می‌‎توانید در صورت نیاز آن‌ها را تغییر داده یا تنظیم نمایید. فرآیند مرور اهداف با اعضای سازمان به آن‌ها کمک می‎‌کنند از فرآیند کاری باخبر باشند و بدانند تمرکز گروه بر چه مسائلی است. و اینگونه در زمان سریع‎تری سازمان به اهداف مدنظرش خواهد رسید.

  1. مورد هفتم، ارائه بازخورد مستقیم درباره عملکرد کارکنان است.

Taso Du Val، مدیرعامل و بنیانگذار شبکه استعدادیابی فریلنسری Toptal می‎‌گوید: “ارائه بازخوردهای مستقیم و صادقانه (حتی اگر به صورت انتقاد باشند) اعضای تیم شما را در مسیر درستی قرار می‌‎دهد. البته توجه داشته باشید، درباره اهداف آتی بیزینس تجاری خود اطلاعاتی داشته باشید، اینگونه می‎‌توانید آن‌ها را متناسب با برنامه‎‌هایتان پیش ببرید.” او در ادامه افزود:”اگر شما نظرات و بازخوردهایتان را به صورت مستقیم بیان نکنید، باعث گمراهی و سردرگمی کارکنانتان می‌‎شوید. و بدین صورت، امکان پیشرفت را از آن‌ها سلب می‎‌کنید.

در ضمن، اگر شما درباره اهداف و برنامه‎‌های آتی خود اطلاعات نداشته باشید، نمی‌‎توانید کارکنان و اعضای تیم خود را به مسیر درست راهنمایی کنید. زمانی که اصول اساسی را تعیین می‎‌کنید، در واقع برنامه‎‌ها، ددلاین‎‌ها، و نحوه عملکردها و غیره طبق اصول اجرا خواهند شد.”

به یاد داشته باشید، هر زمان که یکی از اعضای گروه ایده خلاقانه ای ارائه کرد، یا وظیفه خود را به بهترین حالت ممکن اجرا کرد، حتما به او بازخوردهای مثبت نشان دهید و به خاطر زحماتش از او تشکر کنید. همچنین، شناخت مثبت منجر به ایجاد فضای خلاقانه می‎‌شود. پس همواره، در نقش رهبری از کارکنان وظیفه‎‌شناس و خلاق سازمان را شناسایی کرده و از آن‌ها تشکر کنید.

  1. از کارکنان و همکاران‎تان درباره شیوه رهبری خود بازخود بگیرید.

علاوه بر، اعضای تیم خود می‎‌توانید از همکاران، رقبا، دوستان و حتی همسرتان ایده‎‌ها و نظراتی درباره روش رهبری خود بگیرید. گرچه، ارزیابی واقعی رهبری شما امری دشوار و طاقت‎‌فرسا است، اما شما علاوه بر گروه فوق می‎‌توانید از مربیان و مشاوران حرفه‌‎ای درباره نحوه مدیریت خود مشورت و یاری بگیرید. طبق گفته St. Marie، گفتگو با دوستان و همسالان می‎‌تواند دیدگاه‎‌های جدید و ضروری در رابطه با سبک رهبری برایتان فراهم کند.

10 روش کاربردی برای تبدیل شدن به رهبر بهتر و موثر

همچنین، مربیانی که در حوزه رهبری و مدیریت فعالیت دارند می‎‌توانند به شما در کشف نقاط ضعف و قوتتان کمک کنند. در ضمن، شما می‎‌توانید از طریق مطالعه کتاب‎‌های مفید و شرکت در سمینارهای مختلف به دیدگاه‎‌های جالب و جدیدی هم در اینباره دست پیدا کنید. طبق گفته Iorio said: “مربیان و مشاورانی که در حوزه رهبری و مدیریت فعالیت دارند می‌‎توانند ارتباطات موثری ایجاد کنند و تغییرات موثرتری را در زندگی واقعی افراد اعمال نمایند. او در ادامه می‎‌گوید شما به زمان برای ایجاد تغییر نیاز دارید، در غیر اینصورت ممکن است چند قدم به عقب برگردید و پسرفت کنید.

  1. ذهنتان را به روی ایده‎‌های جدید گشوده نگه‌دارید.

رهبران موثر و باهوش از هوش هیجانی بالایی برای درک و پذیرش تغییرات غیرقابل اجتناب برخوردار هستند. آن‌ها  به جای اینکه در پی تلاش برای حفظ وضعیت موجود به خاطر ثبات باشند، در پی دستیابی به تغییر و نوآوری هستند. همواره به مدیران و رهبران توصیه می‎‌شود نسبت به ایده‌‎های جدید گشوده باشند و از آن‌ها متناسب با شرایط و هدفشان بهره ببرند.

Shah می‌‎گوید: “زمانی که شما برای شنیدن افکار جدید آماده می‎‌شوید، در واقع در این زمان امکانات و پتانسیل‎‌های خود را به آغوش می‎‌کشید. همه چیز را تا انتها مشاهده و بررسی کنید. سپس سعی کنید خطاهای موجود در آن را درک نمایید. اینگونه، در صورت عدم دستیابی به راه‎‌حل مورد نیاز به سراغ راه‎‌حل‌‎های دیگر رفته و از آنها متناسب با شرایطتان بهره می‎‌برید.” توصیه می‎‌شود در هنگام حل مسئله، تک تک اعضای تیم را تشویق کنید و از آن‌ها بخواهید دیدگاه‎‌ها و نظراتشان را در رابطه با موضوعات مختلف مطرح کنند. اینگونه، کارکنان تشویق می‎‌شوند ایده‎‌ها و نظرات جدید خود را مطرح کنند و در نهایت نوآوری، تعامل و موفقیت در بین اعضای گروه افزایش می‌‎یابد.

  1. و مورد آخر، اطلاع یافتن از انگیزه‎‌هایتان و  درک آن‌ها است.

اگر شخصی نقش رهبری خود را فقط همچون یک شغل بداند، این مسئله در دراز مدت بر شیوه مدیریت و رهبری او تاثیر می‎‌گذارد. به همین خاطر اگر بخواهید یک رهبر موثر باشید، به انگیزه مناسب برای رهبری و مدیریت نیازمند هستید. آیا مسئله پول یا وجهه شغلی شما برایتان اهمیت دارد، و یا به فکر تشویق و انگیزه دادن به بقیه هستید؟  St. Marie به رهبران توصیه می‎‌کند از خود سوالاتی همچون چرا می‎‌خواهند رهبر باشند؟ را بپرسند. اینگونه آن‌ها می‌‎توانند از علل اصلی رهبری آگاه شوند و رهبری و مدیریت را طبق احساس و عواطف خود انجام دهند.

طبق گفته Ohlrich مهم است که بدانید چه چیزی به شما انگیزه می‎‌دهد و یا انرژی شما را کاهش می‌‎دهد. اینکه از نقاط قوت و ضعف خود آگاه باشید به شما کمک می‎‌کند به مهارت‎‌های بیشتری دست پیدا کنید. و این مسئله حتی در روابط شما نیز تاثیرگذار است و باعث می‎‌شود شما با افرادی که تاثیرات مثبتی و موثرتری در زندگیتان دارند، نشست و برخواست کنید. سبک رهبری شما در نحوه تعاملات شما با کارمندان نیز نقش مهمی دارد و مورد ارزیابی قرار می‎‌گیرد. شش سبک رهبری متنوع وجود دارد، که می‌‎توان از آن‌ها برای رهبری و مدیریت استفاده کرد. اگر نمی‎‌دانید شیوه رهبری مناسب شما کدام یک از این سبک‎‌ها است، حتما از آزمون‎‌های مرتبط به این موضوع برای ارزیابی ذهنتان و یافتن سبک رهبری مناسب خودتان بهره ببرید.

به یاد داشته باشید برای اینکه به رهبری موثر و کارآمد تبدیل شوید، به زمان نیاز دارید. گرچه، برخی از رهبران به صورت طبیعی از این ویژگی‎‌ها برخوردار هستند، اما شما از طریق مطالعه و بررسی آن‌ها می‎‌توانید این ویژگی‎‌ها را در خود ارتقا دهید. پس به هیچ وجه از سعی و تلاش خودداری نکنید، و همواره در پی یادگیری و پیشرفت باشید. به یاد داشته باشید، سعی و تلاش به همراه برنامه‌‎ریزی می‎‌تواند شما را به موفقیت برساند.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *