خسارت 4 هزار میلیارد دلاری کرونا به صنعت گردشگری؛ سقوط بیش از حد انتظار!

نوآوری‌ بر هم‌زننده
نوآوری‌ بر هم‌زننده در صنعت گردشگری (در باب فناوری و تکنولوژی)
اکتبر 17, 2021
نوآوری در سیستم مالی
چرا نوآوری در سیستم مالی کلید تحول است؟
اکتبر 27, 2021
نمایش همه

خسارت 4 هزار میلیارد دلاری کرونا به صنعت گردشگری؛ سقوط بیش از حد انتظار!

خسارت به صنعت کردشگری و بدلیل بحران کرونا

رکود صنعت گردشگری ناشی از کووید-19 به اقتصاد دنیا خسارت می‌زند. خسارت بیش از 4 هزار میلیارد دلار در سال‌های 2020 و 2021 به صنعت گردشگری بسیار بدتر ازپیش‌بینی‌های انجام شده بود. کشورهای در حال توسعه که به شدت به بازدیدکنندگان بین‌المللی وابسته هستند، بدلیل مشکلات در واکسیناسیون در این بحران نابود می‌شوند.

باتوجه به بحران موجود، حتی در شرایطی که واکسیناسیون کشورهایی مانند ایالات متحده، انگلستان و فرانسه طبق گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد رو به افزایش است، گردشگری بین‌المللی با بحران بی‌سابقه مواجه بوده و خسارات امسال می‌تواند به 1.7 تا 2.4 هزار میلیارد دلار برسد.

این مطالعه تاثیر پرهزینه‌ دسترسی نابرابر به واکسن را در سراسر جهان  نشان می‌دهد. با توجه به گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد، کشورهای در حال توسعه ممکن است تا 60 درصد از ضررهای احتمالی تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص دهند.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که بحران گردشگری هنوز به پایان نرسیده است و با محدودیت‌های سفر و ممنوعیت‌‌های موجود، هنوز در بسیاری از مناطق، نرخ پایین واکسیناسیون وجود دارد. بر اساس یک مطالعه که با همکاری سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد انجام شده، جهان ممکن است تا سال 2023 شاهد بازگشت گردشگران بین‌المللی مانند قبل از همه‌گیری کرونا نباشد.

کشورهایی مانند تایلند و ترکیه که برای تقویت اقتصاد خود به گردشگران خارجی متکی هستند، در این بین بیشترین ضربه را متحمل می‌شوند. کاهش گردشگری همچنین بخش‌های مرتبط به صنعت گردشگری مانند غذا، نوشیدنی‌، تجارت خرده‌فروشی، ارتباطات و حمل و نقل را نیز تهدید می‌کند.

به طور کلی، سقوط گردشگری منجر به افزایش 5.5 درصدی بیکاری نیروی کار غیر ماهر و ضربه زدن به کسب‌وکار بخشی که زنان و جوانان زیادی را به کار می‌گیرد،می‌شود.

دبیرکل سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد، زوراب پولولیکاشویلی (Zurab Pololikashvili)، گفت: «گردشگری راه نجات میلیون‌ها نفر است و پیشبرد واکسیناسیون برای محافظت از جوامع و حمایت از راه‌اندازی مجدد بی‌خطر گردشگری برای بازیابی مشاغل و ایجاد منابع مورد نیاز به ویژه در کشورهای در حال توسعه، بسیار مهم است.»

بر اساس شاخص اطمینان مصرف کننده در ماه ژوئن تهیه شده توسط هیئت کنفرانس، در کشورهای توسعه یافته، چشم‌انداز تعطیلات در خارج از کشور در حال افزایش است. تعداد بسیاری از آمریکایی‌ها قصد سفر به یک کشور خارجی را دارند.

30 ماه ژوئن 2020

مجله فورچون

در صورت علاقه به صنعت گردشگری، می‌توانید مقاله 5 نوع گردشگری مجازی را نیز که موضوع جدیدی در این حوزه برای علاقه‌مندان بوده، مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *