رقابت‌پذیری و تاب‌آوری دستاورد انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی چهارم چیست؟
انقلاب صنعتی چهارم چیست؟
آگوست 14, 2021
نوآوری در صنعت گردشگری
ارکان اصلی نوآوری در صنعت گردشگری
آگوست 16, 2021
نمایش همه

رقابت‌پذیری و تاب‌آوری دستاورد انقلاب صنعتی چهارم

رقابت‌پذیری و تاب‌آوری

خلاصه گزارش رقابت‌پذیری و تاب‌آوری

  • مصرف­‌کنندگان و رقابت­‌کنندگان در حوزه کسب‌وکار و تغییرات آب‌وهوایی تولید­کنندگان را تحت فشار قرار می‌­دهد تا یک سیستم محصولی را با رقابت­‌پذیری و تاب‌آوری بیشتری ایجاد کنند.
  • مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum)، در همکاری با شرکت “Accenture Strategy” چگونگی کمک انقلاب صنعتی 4 (4IR) The Fourth Industrial Revolution را در این راستا بررسی کرده است.
  • آنالیز دو سایت­‌ این محصول نشان می‌­دهد که تکنیک‌­های «انقلاب صنعتی 4»، ضمن پیشبرد دستور کار تاب­‌آوری، می‌­تواند میلیاردها ارزش مورد نظر را تولید کند.
  • مطالعات ارزش «انقلاب صنعتی 4» را برای مراکز صنعتی در سراسر جهان نشان می­‌دهد. همچنین برای عصر جدید که قصد تولید تاب­‌آور را دارد، نمونه­‌ای فراهم می‌­کند.

ساخت و تولید، همه جانبه تحت فشار است. مصرف­‌کنندگان، محصولات شخصی­‌سازی شده را به سرعت می­‌خواهند. سهام­‌داران خواستار کارایی، بازگشت بیشتر سرمایه و منابع جدید رشد هستند. متقاضیان جدید با مدل­‌های عملیاتی اولیه دیجیتال و سیستم­‌های تولید چابک­‌تر در حال ربودن سهم بازار از صاحبان آن هستند. در راس این فراخوان، تولیدکنندگان جهت افزایش بازی رقابت­‌پذیری خود، به سیستم‌­های تولید پایدارتر نیاز دارند. در این بین تولیدکنندگان مسئول 54 درصد مصرف انرژی جهانی و آزادسازی 20 درصد گاز گلخانه‌­ای بوده­‌اند.

مجمع جهانی اقتصاد با همکاری شرکت “Accenture Strategy”، پروژه‌­ای برای تعیین تکنیک‌­های چگونگی انقلاب صنعتی چهارم طراحی کرده است که با استفاده از خروجی­‌های این پروژه ممکن است تولیدکنندگان بتوانند رقابت­‌پذیری را افزایش داده و در عین حال به تحقق اهداف توسعه پایدار سازمان ملل کمک کنند. این گزارش، حاصل تاثیر بالقوه فناوری «انقلاب صنعتی 4» بر سیستم­‌های تولید را در دو مرکز اصلی تولید در جهان را تعیین می­‌کند.

انتظار می‌رود که رقابت‌­پذیری و تاب­‌آوری نباید در تضاد باشند زیرا فناوری­‌های این انقلاب، هر دو هدف را قابل دستیابی می­‌کند.

فرصت­‌های انقلاب صنعتی چهارم: 2 سناریو موجود

ایالت شرقی آندرا پرادش (Andra Pradesh) در هندوستان به عنوان یک مرکز بزرگ برای تولید در بخش­‌های اتوماتیک و الکتریکی، سریعا در حال ظهور  است. در بخش خودروسازی این ایالت، در مطالعه مجمع جهانی اقتصاد، این ایالت در 3 حوزه‌ی فناوری برای تولید پایدار آماده شده است. آنها عبارتند از: روباتیک مشارکتی (cobotics 2.0)، افزایش نیروی کار (با واقعیت افزوده/مجازی)، و پلاستیک­‌های قابل بازیافت.

تا سال 2022، این تکنولوژی­‌ها میتواند 3.3 میلیارد دلار سرمایه ایجاد کنند. در بخش الکترونیک، چاپ سه‌بعدی (3D Printing)، قابلیت ردیابی دیجیتال مواد معدنی (بر اساس بلاک‌چین) را فراهم کرده و اتوماسیون طراحی الکترونیکی پیشرفته Advanced Electronic Design Automation (AEDA) و فناوری­‌های «انقلاب صنعتی 4» قابل مشاهده هستند که به طور بالقوه 1.7 میلیارد دلار ارزش سالانه ارائه می‌­دهند.

مزایای پایدار این فناوری­‌ها بسیار چشم‌گیر و  شامل موارد زیر است:

 125,000 لیتر صرفه‌جویی در مصرف آب  500,000  تن کاهش در انتشار گاز کربن دی اکسید
 1,000,000 آموزش خانم ها برای کارهای تولیدی  170  استفاده کمتر از پلاستیک

نتایج چشم­‌گیرتری در ایالت میشیگان که زادگاه صنعت خودروسازی مدرن بوده و 20 درصد مشاغل تولید خودرو را در ایالات متحده در خود جای داده، قابل مشاهده است. در این ایالت، تجزیه و تحلیل نشان داد که نیروی کار افزایش یافته، ربات همکار (Cobotics 2.0) ،‌دوقلوهای دیجیتال هوشمند (Smart Digital Twins) و پرینت سه‌بعدی فلزی (Metal 3D Printing)، پتانسیل ایجاد ارزش بیش از 7 میلیارد دلار را در پنج سال آینده دارند. با اهمیت یکسان، کاهش 5 درصدی در حوادث ایمنی کارگران، 20 درصدی در تصادفات جاده‌­ای و کاهش 620 هزار تنی در انتشار گاز کربن دی‌اکسید (CO2) اهمیت این فناوری­‌ها را در ایجاد یک صنعت پایدار بیشتر ثابت می­‌کند.

مقاله چگونه هوش‌مصنوعی انقلاب صنعتی چهارم را هدایت می‌کند را نیز مطالعه کنید.

مقصد بعدی کجاست؟

سازمان­‌ها و کسب‌­وکارهای دولتی در ایالات پرادش و میشیگان، در حال حاضر اقداماتی را برای دستیابی به فرصت­‌های انقلاب صنعتی 4 انجام می­‌دهند. بینش‌های حاصل از تجزیه و تحلیل­‌های عمیق در این مکان­‌ها، کاربردهای گسترده‌­تری نیز دارد. به عبارت دیگر، آن­‌ها ارزش تجاری فناوری انقلاب صنعتی چهارم را در سیستم‌­های تولید اثبات می­‌کنند و نقشه راه را برای تولیدکنندگان در سراسر جهان ارائه داده و تلاش می­‌کنند تا رویکرد رقابتی­‌تر و پایدارتری داشته باشند.

 

منبع

 

مقاله‌ی تاب‌آوری سازمانی: آنچه باید بدانید را نیز مطالعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.