رقابت‌پذیری و تاب‌آوری دستاورد انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی چهارم چیست؟
انقلاب صنعتی چهارم چیست؟
آگوست 14, 2021
ارکان اصلی محصولات نوآورانه صنعت توریسم
آگوست 16, 2021
نمایش همه

رقابت‌پذیری و تاب‌آوری دستاورد انقلاب صنعتی چهارم

رقابت‌پذیری و تاب‌آوری

خلاصه گزارش رقابت‌پذیری و تاب‌آوری

  • مصرف­‌کنندگان و رقابت­‌کنندگان در حوزه کسب‌وکار و تغییرات آب‌وهوایی تولید­کنندگان را تحت فشار قرار می‌­دهد تا یک سیستم محصولی را با رقابت­‌پذیری و تاب‌آوری بیشتری ایجاد کنند.
  • مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum)، در همکاری با شرکت “Accenture Strategy” چگونگی کمک انقلاب صنعتی 4 (4IR) The Fourth Industrial Revolution را در این راستا بررسی کرده است.
  • آنالیز دو سایت­‌ این محصول نشان می‌­دهد که تکنیک‌­های «انقلاب صنعتی 4»، ضمن پیشبرد دستور کار تاب­‌آوری، می‌­تواند میلیاردها ارزش مورد نظر را تولید کند.
  • مطالعات ارزش «انقلاب صنعتی 4» را برای مراکز صنعتی در سراسر جهان نشان می­‌دهد. همچنین برای عصر جدید که قصد تولید تاب­‌آور را دارد، نمونه­‌ای فراهم می‌­کند.

ساخت و تولید، همه جانبه تحت فشار است. مصرف­‌کنندگان، محصولات شخصی­‌سازی شده را به سرعت می­‌خواهند. سهام­‌داران خواستار کارایی، بازگشت بیشتر سرمایه و منابع جدید رشد هستند. متقاضیان جدید با مدل­‌های عملیاتی اولیه دیجیتال و سیستم­‌های تولید چابک­‌تر در حال ربودن سهم بازار از صاحبان آن هستند. در راس این فراخوان، تولیدکنندگان جهت افزایش بازی رقابت­‌پذیری خود، به سیستم‌­های تولید پایدارتر نیاز دارند. در این بین تولیدکنندگان مسئول 54 درصد مصرف انرژی جهانی و آزادسازی 20 درصد گاز گلخانه‌­ای بوده­‌اند.

مجمع جهانی اقتصاد با همکاری شرکت “Accenture Strategy”، پروژه‌­ای برای تعیین تکنیک‌­های چگونگی انقلاب صنعتی چهارم طراحی کرده است که با استفاده از خروجی­‌های این پروژه ممکن است تولیدکنندگان بتوانند رقابت­‌پذیری را افزایش داده و در عین حال به تحقق اهداف توسعه پایدار سازمان ملل کمک کنند. این گزارش، حاصل تاثیر بالقوه فناوری «انقلاب صنعتی 4» بر سیستم­‌های تولید را در دو مرکز اصلی تولید در جهان را تعیین می­‌کند.

انتظار می‌رود که رقابت‌­پذیری و تاب­‌آوری نباید در تضاد باشند زیرا فناوری­‌های این انقلاب، هر دو هدف را قابل دستیابی می­‌کند.

فرصت­‌های انقلاب صنعتی چهارم: 2 سناریو موجود

ایالت شرقی آندرا پرادش (Andra Pradesh) در هندوستان به عنوان یک مرکز بزرگ برای تولید در بخش­‌های اتوماتیک و الکتریکی، سریعا در حال ظهور  است. در بخش خودروسازی این ایالت، در مطالعه مجمع جهانی اقتصاد، این ایالت در 3 حوزه‌ی فناوری برای تولید پایدار آماده شده است. آنها عبارتند از: روباتیک مشارکتی (cobotics 2.0)، افزایش نیروی کار (با واقعیت افزوده/مجازی)، و پلاستیک­‌های قابل بازیافت.

تا سال 2022، این تکنولوژی­‌ها میتواند 3.3 میلیارد دلار سرمایه ایجاد کنند. در بخش الکترونیک، چاپ سه‌بعدی (3D Printing)، قابلیت ردیابی دیجیتال مواد معدنی (بر اساس بلاک‌چین) را فراهم کرده و اتوماسیون طراحی الکترونیکی پیشرفته Advanced Electronic Design Automation (AEDA) و فناوری­‌های «انقلاب صنعتی 4» قابل مشاهده هستند که به طور بالقوه 1.7 میلیارد دلار ارزش سالانه ارائه می‌­دهند.

مزایای پایدار این فناوری­‌ها بسیار چشم‌گیر و  شامل موارد زیر است:

 125,000 لیتر صرفه‌جویی در مصرف آب  500,000  تن کاهش در انتشار گاز کربن دی اکسید
 1,000,000 آموزش خانم ها برای کارهای تولیدی  170  استفاده کمتر از پلاستیک

نتایج چشم­‌گیرتری در ایالت میشیگان که زادگاه صنعت خودروسازی مدرن بوده و 20 درصد مشاغل تولید خودرو را در ایالات متحده در خود جای داده، قابل مشاهده است. در این ایالت، تجزیه و تحلیل نشان داد که نیروی کار افزایش یافته، ربات همکار (Cobotics 2.0) ،‌دوقلوهای دیجیتال هوشمند (Smart Digital Twins) و پرینت سه‌بعدی فلزی (Metal 3D Printing)، پتانسیل ایجاد ارزش بیش از 7 میلیارد دلار را در پنج سال آینده دارند. با اهمیت یکسان، کاهش 5 درصدی در حوادث ایمنی کارگران، 20 درصدی در تصادفات جاده‌­ای و کاهش 620 هزار تنی در انتشار گاز کربن دی‌اکسید (CO2) اهمیت این فناوری­‌ها را در ایجاد یک صنعت پایدار بیشتر ثابت می­‌کند.

مقاله چگونه هوش‌مصنوعی انقلاب صنعتی چهارم را هدایت می‌کند را نیز مطالعه کنید.

مقصد بعدی کجاست؟

سازمان­‌ها و کسب‌­وکارهای دولتی در ایالات پرادش و میشیگان، در حال حاضر اقداماتی را برای دستیابی به فرصت­‌های انقلاب صنعتی 4 انجام می­‌دهند. بینش‌های حاصل از تجزیه و تحلیل­‌های عمیق در این مکان­‌ها، کاربردهای گسترده‌­تری نیز دارد. به عبارت دیگر، آن­‌ها ارزش تجاری فناوری انقلاب صنعتی چهارم را در سیستم‌­های تولید اثبات می­‌کنند و نقشه راه را برای تولیدکنندگان در سراسر جهان ارائه داده و تلاش می­‌کنند تا رویکرد رقابتی­‌تر و پایدارتری داشته باشند.

 

منبع

 

مقاله‌ی تاب‌آوری سازمانی: آنچه باید بدانید را نیز مطالعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *