دورکاری و تاب‌آوری در سازمان
دورکاری، تاب‌آوری سازمان را بهبود می‌بخشد
آبان 30, 1400
اهمیت موضوع رهبری زنان در سازمان‌ها
برجسته کردن اهمیت رهبری زنان در سازمان شما
آبان 30, 1400

گردشگری تجاری یکی از قدیمی‌ترین و پرسودترین نوع گردشگری است. در سال 2017 صنعت گردشگری جهانی حدود 100 تریلیون دلار از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داد. از این مقدار، گردشگری تجاری هم با مجموع 1.23 تریلیون دلار سهم قابل‌توجهی داشته است.

سیستم‌های حمل‌ونقل و زیرساخت‌های جامعه مدرن همچنان به انقلاب خود ادامه می‌دهند و بنابراین گردشگری تجاری ابزاری برای قدرت‌نمایی اقتصادی بیشتری نسبت به گذشته به دست می‌آورد.

در این مقاله، من بر بخش گردشگری تجاری به عنوان یک بخش روبه رشد از صنعت گردشگری تمرکز خواهم کرد و توضیح خواهم داد که گردشگری تجاری چیست، چرا این نوع از گردشگری بخشی از صنعت گردشگری است و چند نمونه از جاهایی که بیشرین گردشگران تجاری را دارد به شما معرفی می‌کنم تا با این صنعت بیشتر آشنا شوید.

سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد (UNWTO) گردشگران را افرادی تعریف می‌کند که «به مکان‌هایی خارج از محیط معمول خود سفر می‌کنند و کمتر از یک سال متوالی برای اوقات فراغت، تجارت یا حتی اهداف دیگر آنجا می‌مانند»، بنابراین این سازمان، تجارت را بخش مهم و جدایی‌ناپذیر اقتصاد گردشگری می‌داند.

فعالیت‌های گردشگری تجاری شامل شرکت در جلسات، کنگره‌ها، نمایشگاه‌ها، سفرهای تشویقی و ضیافت‌های شرکتی می‌شود.

گردشگری تجاری چیست؟

ازنظر آکادمیک، ادبیات زیادی در مورد توصیف «گردشگری تجاری» یا «سفر تجاری» یا همان توریسم تجاری وجود ندارد. بااین‌حال، به نقل از دیویدسون (1994)  می‌گوید: «گردشگری تجاری مربوط به افرادی است که برای اهداف مرتبط با کارشان سفر می‌کنند.»

گردشگری تجاری یکی از قدیمی‌ترین اشکال گردشگری را نشان می‌دهد که انسان از زمان‌های بسیار قدیم برای سفر انتخاب کرده است (به نقل از Bathia, 2006, p.272).

اغلب اصطلاح گردشگری تجاری برای توصیف مسافر یا مسافران تجاری استفاده می‌شود.

چرا گردشگری تجاری مهم است؟

اول اینکه یک رابطه قوی و همبستگی بین گردشگری تجاری و اقتصاد یک کشور وجود دارد.

مسافران تجاری نسبت به هزینه‌های خود حساسیت کمتری دارند، زیرا خود معمولا تنها کسری از هزینه را می‌پردازند. تحقیقات نشان داده است که مسافران تجاری در طول سفر خود تا چهار برابر بیشتر از هر نوع گردشگر دیگری هزینه می‌کنند. درواقع، تحقیقات اولیه دیویدسون و کوپ، نشان داد که نسبت هزینه‌های روزانه مسافران تجاری به مسافران تفریحی معمولا بین 2:1 و 3:1 قرار دارد.

بنابراین، گردشگری تجاری کمک‌های مالی قابل‌توجهی به اقتصاد محلی و جهانی می‌کند. علاوه بر این، توسعه زیرساخت‌های پیشرفته و سیستم‌های حمل‌ونقل را تسریع می‌کند که باعث می‌شود جمعیت محلی و دیگر اشکال گردشگری هم از آن سود ببرند.

گردشگری تجاری از صنعت مهمان‌نوازی، یعنی رزرو هتل یا رزرو رستوران هم پشتیبانی می‌کند. حتی این شکل از گردشگری از گردشگری تفریحی هم حمایت می‌کند زیرا مسافران تجاری تمایل دارند در سفرهای کاری فعالیت‌های تفریحی هم داشته باشند. این نوع سفر را bleisure که ترکیبی از تجارت (Business) و تفریح (leisure) است، نامیده‌اند.

فعالیت‌های گردشگری تجاری

عموما انواع مختلفی از گردشگری تجاری وجود دارد که من اینجا 4 مورد از مهم‌ترین‌ها را برای شما توضیح می‌دهم.

غرفه‌داران بین‌المللی

مسافران تجاری ممکن است به‌منظور شرکت در نمایشگاه سفر کنند. نمایشگاه‌ها فرصت‌هایی را برای کسب‌و‌کارها فراهم می‌کند تا با جامعه بین‌المللی صنعت خود ارتباط برقرار کنند. صنعت نمایشگاه دو گروه از مردم را جذب می‌کند: کسانی که چیزی برای فروش دارند و کسانی که برای خرید اطلاعات در آن شرکت می‌کنند.

نمایشگاه‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف بسته به حوزه مورد علاقه یا کار افراد برگزار می‌شوند. از آنجایی که به من خیلی گردشگری علاقه دارم، در سال‌های اخیر در تعدادی از نمایشگاه‌های مسافرتی مرتبط شرکت کرده‌ام، ازجمله ITB در برلین و بازار جهانی سفر در بریتانیا.

جلسات

در طول بسیاری از سفرهای کاری، مسافر تجاری جلساتی خواهد داشت که باید در آن‌ها شرکت کند. جلسات ممکن است قرار ملاقات با مشتریان؛ جلسه هیئت مدیره در شرکت فعلی یا شعب بین‌المللی یا بین ایالتی؛ یا حتی یک جلسه توجیهی با کارکنان یک شعبه جدید باشد. جلسات ممکن است حضوری یا آنلاین با استفاده از تجهیزاتی مانند اسکایپ برگزار شوند.

ضیافت‌های شرکتی

ضیافت شرکتی شکلی از سفر کاری است که یک شرکت از مهمانان خود برای شرکت در یک رویداد یا یک فعالیت سازمان‌دهی شده بدون آنکه هزینه‌ای دریافت کند، پذیرایی نماید.

ضیافت شرکتی ابزار ارزشمندی است که توسط شرکت‌ها برای تقویت روابط داخلی و خارجی با شرکت یا برند سازی در محافل با نفوذ استفاده می‌شود. میزانی که ضیافت شرکتی می‌تواند منافع ملموس و نامشهود به همراه داشته باشد، به‌خوبی در کتاب تجاری پرفروش دنی مایر با عنوان: قدرت متحول کننده مهمان‌نوازی در تجارت، پوشش داده شده است.

کنفرانس‌ها

کنفرانس یک جلسه رسمی است که میان مجموعه از افراد با علایق مشترک تشکیل می‌شود. کنفرانس‌ها معمولا یک یا چند روز طول می‌کشند. برگزاری کنفرانس‌ها در صنایع مختلف رایج است. معمولا دانشگاه‌ها، کنفرانس‌های صنعت فناوری اطلاعات و حتی گردشگری پایدار در جهان بیشترین موارد برگزاری کنفرانس را تجربه می‌کنند.

MICE

احتمالا در ادبیات گردشگری تجاری با اصطلاح Meetings, incentives, conferences and exhibitions (MICE) مواجه شوید. اصطلاح MICE مرجعی برای 4 عبارت: جلسات، طرح‌های تشویقی، کنفرانس‌ها و رویدادها است. اصطلاح MICE بر اساس سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد با عنوان «صنعت گردهمایی» شناخته شده است.

صنعت MICE یا همان صنعت گرد هم‌آیی سهم قابل‌توجهی در بخش گردشگری تجاری گسترده‌تر دارد. به‌طور روزافزون صنعت گرد هم‌آیی به‌عنوان بخش برجسته‌ای از صنعت، در حال شناخته شدن است و شروع به جلب توجه به‌ویژه در بین جامعه دانشگاهی کرده است.

فعالیت‌های تفریحی

علاوه بر مثال‌هایی که در بخش قبلی گفتیم، مسافران تجاری در اوقات فراغت خود و خارج از تعهدات شرکت، نیز وقت می‌گذرانند. این فعالیت‌ها می‌تواند از غذاخوری و رستوران رفتن، گشت‌وگذار و سایر فعالیت‌های تفریحی باشد. به‌عنوان‌مثال، وقتی در سال 2017 در کنفرانسی در نپال شرکت کردم، شوهر و دخترم را برای شام جشن کنفرانس در جشن‌های سنتی عصر نپال همراه خودم بردم!

مزایای گردشگری تجاری

گردشگری تجاری مزایای زیادی دارد. مهم‌ترین مزیتی که عنوان می‌شود ارزش اقتصادی است که برای صنعت گردشگری و همین‌طور اقتصاد محلی ایجاد می‌کند. بااین‌حال، آنچه بسیاری از مردم فراموش می‌کنند ذکر کنند، مزایایی است که گردشگری تجاری می‌تواند برای گردشگر داشته باشد!

من بارها برای تجارت و کسب‌و‌کارم سفر کرده‌ام. سفر مکرر برای کار می‌تواند مزایای زیادی برای فرد به همراه داشته باشد، ازجمله:

 • استفاده از تخفیف‌های شرکت‌های هواپیمایی به خاطر سفرهای متعدد و استفاده شخصی از آن‌ها
 • عضویت در برنامه‌های وفاداری هتل و دریافت مزایای مرتبط در طول سفرهای کاری و شخصی
 • صرفه‌جویی مالی برای چیزهایی مانند غذا و نوشیدنی هنگام شرکت در رویدادهای ضیافتی شرکتی
 • فرصت‌های شبکه سازی ارتباطی پیشرفته که در غیر این صورت ممکن است غیرقابل دسترسی باشند
 • استفاده از فرصت‌های فراغتی که ممکن است در غیر این صورت غیرقابل‌دسترس باشد
 • لذت بردن از امکاناتی مانند سالن‌های ورزشی یا استخرهای شنا که ممکن است در غیر این صورت در دسترس شما نباشد.

مقاصد گردشگری تجاری

مقاصد متنوعی برای این نوع از گردشگری در سراسر جهان وجود دارد. بااین‌حال، این نوع گردشگری عمدتا در کشورهای شمالی کره زمین قرار دارد. عمدتا به این دلیل که کشورهای شمال جهان کشورهای توسعه‌یافته‌ای هستند و منابع متعددی برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری در اختیار دارند تا به کمک آن گردشگری را تسهیل و در نتیجه انتخاب مسافران تجاری را آسان کنند.

طبق بررسی گروه مسافرتی شرکتی Egencia، داده‌هایی را از رزرو پرواز در سال‌های 2014 و 2018 جمع‌آوری شد که درنهایت 20 مقصد برتر گردشگری تجاری جهانی شناسایی گردید.

برترین مقاصد گردشگری تجاری

 1. نیویورک
 2. لندن
 3. پاریس
 4. شانگهای
 5. تورنتو
 6. سنگاپور
 7. سانفرانسیسکو
 8. هنگ کنگ
 9. توکیو
 10. شیکاگو
 11. دبی
 12. مکزیکوسیتی
 13. بوستون
 14. مونترال
 15. پکن
 16. لس آنجلس
 17. بمبئی
 18. سائوپائولو
 19. کازابلانکا
 20. سئول

علاوه بر فهرست بالا، من مجموعه‌ای از نمونه‌های گردشگری تجاری را فهرست کرده‌ام که در ده مقصد برتر برای این گردشگری فهرست شده‌اند.

گردشگری تجاری در هنگ کنگ

هنگ کنگ ازنظر گردشگری تجاری جهانی در رتبه هشتم جهان قرار دارد و یکی از بهترین انتخاب‌های قاره آسیا برای سفرهای کاری تلقی می‌شود. مرکز تجاری Central و Tsim Sha Tsui محبوب‌ترین مناطق تجاری برای سفرهای کاری هستند که هتل‌ها و دفاتر تجاری مختلفی در آن مستقرشده‌اند.

هنگ کنگ مقصدی عالی برای مسافران MICE (جلسات، طرح‌های تشویقی، کنفرانس‌ها و رویدادها) است. تنها در سال 2014، این شکل از گردشگری 1.82 میلیون بازدیدکننده داشته است.

حدود 283 هتل در هنگ کنگ وجود دارد.

کارهای مختلفی در هنگ کنگ هست که در طول سفر کاری مسافری که می‌خواهد تجارت و اوقات فراغت را با هم ترکیب کند، انجام می‌شود. فهرستی از جاهایی که می‌توانید بروید و از آن دیدن کنید، عبارت‌اند از:

 • قله ویکتوریا
 • تیان تان بودا
 • ویکتوریا بندر اوج تراموا

گردشگری تجاری در لندن

لندن از نظر گردشگری تجاری جهانی در رتبه دوم جهان قرار دارد. لندن پایتخت مالی جهان است و با این وضعیت نمایندگان شرکت‌های مطرح زیادی آنجا می‌آیند و تصور می‌شود یکی از بهترین مکان‌ها برای شبکه‌سازی و جستجوی فرصت‌های تجاری جدید باشد. به همین دلیل است که بسیاری از گردشگران تجاری از لندن برای کنفرانس‌ها، جلسات و نمایشگاه‌ها بازدید می‌کنند.

لندن حدود 1500 هتل دارد.

در طول سفر کاری، مسافری که می‌خواهد تجارت و اوقات فراغت را با هم ترکیب کند، کارهای مختلفی در لندن وجود دارد که انجام دهد. فهرستی از جاهایی که می‌توانید از آن دیدن کنید را به شما معرفی می‌کنم:

 • بیگ بن
 • کاخ باکینگهام
 • چشم کوکو کولا لندن
 • موزه بریتانیا
 • کاخ وست مینستر

گردشگری تجاری در نیویورک

در سال 2019، نیویورک برای چهارمین سال متوالی به عنوان برترین مقصد گردشگری تجاری جهان معرفی شد. جای تعجب نیست که رزرو پروازهای مسافرتی تجاری بین سال‌های 2014 تا 2018 بیش از 120 درصد افزایش یافته است.

علت دیگری که نیویورک یک مقصد محبوب برای این منظور است، فعالیت‌های تفریحی زیادی است که می‌توانید آنجا تجربه کنید و ایده ترکیب تجارت با سفرهای تفریحی را به‌شدت ترویج می‌کند.

در طول سفر کاری که مسافر می‌خواهد تجارت و اوقات فراغت را با هم ترکیب کند، کارهای مختلفی در نیویورک وجود دارد که انجام دهد. فهرستی جاهایی که به نظر من می‌تواند جالب باشد عبارت‌اند از:

 • بنای یادبود ملی مجسمه آزادی
 • پارک مرکزی
 • ساختمان امپایر استیت
 • موزه هنر متروپولیتن

گردشگری تجاری در تورنتو

تورنتو با پیشی گرفتن از مراکز تجاری بزرگ در ایالات متحده، پنجمین مقصد گردشگری تجاری جهانی است.

تورنتو (که توسط مردم محلی به عنوان Traw-no تلفظ می‌شود)، پایتخت مالی کانادا است؛ و با توجه به رویدادهای تجاری بزرگی که آنجا تشکیل می‌شود، تورنتو برترین مقصد سفرهای داخلی کانادا و محبوب‌ترین انتخاب برای جلسات انجمنی تحت حمایت ایالات متحده در خارج از ایالات متحده است.

در تورنتو بیش از 170 هتل وجود دارد که مجموعا حدود 36000 اتاق هتل دارد.

کارهای مختلفی در تورنتو وجود دارد که در طول سفر کاری، مسافری که می‌خواهد تجارت و اوقات فراغت را با هم ترکیب کند، انجام می‌شود. فهرستی از جاهایی که می‌توانید در تورنتو دیدن کنید عبارت‌اند از:

 • برج CN
 • کازا لوما
 • گالری هنر موزه سلطنتی انتاریو در شهر انتاریو

گردشگری تجاری در سانفرانسیسکو

سانفرانسیسکو از نظر گردشگری تجاری جهانی در رتبه هفتم جهان قرارگرفته است. بر اساس گزارش انجمن سفر سانفرانسیسکو، این شهر در سال 2015 پذیرای 18.9 میلیون بازدیدکننده تفریحی و 5.8 میلیون مسافر تجاری بوده است.

به گفته جو دالساندرو، رئیس و مدیرعامل شرکت مسافرتی سان فرانسیسکو، سانفرانسیسکو در تمام بخش‌های بازار داخلی، بین‌المللی، تفریحی و کسب و کار به خاطر فعالیت‌های بسیار حرفه‌ای و پیچیده‌ای که دارد باعث شده هتل‌ها، رستوران‌ها، سازمان‌های فرهنگی و فرودگاه‌های این شهر رشد پایداری را تجربه کنند.

کارهای مختلفی در سانفرانسیسکو وجود دارد که در طول سفر کاری، مسافری که می‌خواهد تجارت و اوقات فراغت را با هم ترکیب کند، انجام دهد. فهرستی از جاهایی که می‌توانید در طول سفر به سانفرانسیسکو دیدن کنید، عبارت‌اند از:

 • اسکله ماهیگیری
 • پل گلدن گیت
 • پارک گلدن گیت
 • شهرک چین

نتیجه‌گیری

درجایی که تجارت وجود دارد، تقاضا برای سفرهای کاری هم به دنبال آن می‌آید. گردشگری تجاری عمدتا در جایی توسعه می‌یابد که سیستم‌های حمل‌ونقل خوب، مانند فرودگاه‌ها، تاکسی‌ها و راه‌آهن‌ها تقویت شوند. تنوع انتخاب هتل‌ها و رستوران‌ها نیز باعث جذب سفرهای کاری می‌شود.

آیا برای تجارت سفر می‌کنید؟ در سفر کاری خود به چه چیزهایی توجه می‌کنید؟ آیا شما عاشق ترکیب فعالیت‌های تجاری و تفریحی هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع

مقاله مرتبط در حوزه گردشگری،  ۱۰ گرایش نوآورانه و خلاقانه در صنعت گردشگری را نیز می‌توانید مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.