تغییر نگرش در امور مالی کسب و کار خانوادگی

زنان و آینده‌ی دیجیتالی پیش روی آنها
دسامبر 22, 2021
مسیر سنگاپور برای هوشمندسازی شهری
دسامبر 27, 2021
نمایش همه

تغییر نگرش در امور مالی کسب و کار خانوادگی

امور مالی کسب و کار خانوادگی

وقتی نوبت به امور مالی کسب و کار خانوادگی می‌رسد، هیچ کدام از این کسب‌وکارها این امکان را ندارند که برای همه عمر خود پول نقد ذخیره کنند! گذشت زمان می‌تواند کسب‌وکارهای خانوادگی را وادار کند تا نگاه‌ خود را به امور مالی تغییر دهند. تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که وقتی یک شرکت خانوادگی به نسل سوم یا چهارم می‌رسد، معمولا دارایی‌های نقدش تمام می‌شود و مالکان باید در نحوه تامین مالی کسب‌وکار تجدیدنظر کنند. در واقع بهتر است بگوییم این تغییر، ناخواسته به آن‎ها تحمیل شده است.

با رشد و گسترش کسب‌وکار خانوادگی و البته خود خانواده، برخی چیزها اجتناب‌ناپذیر می‌شوند. حتی با بهترین برنامه‌ریزی‌ها و کمک گرفتن از زبده‌ترین وکلا، یک موضوع ناگزیر است! خانواده باید مالیات بر ارث اموالش را بپردازد. از طرفی، کسب‌‌وکار هم باید تغییر کند و متحول شود. برای رشد یا راه‏‌اندازی مشاغل جدید به سرمایه نیاز است. همه این مسائل مالی، نیازهای بزرگ و اغلب متناقضی را برای کسب‌وکار و سرمایه ایجاد می‌کند، نیازهایی که معمولا از چارچوب منابع مالی یک کسب‌وکار خصوصی خانوادگی فراتر می‌رود.

معمولا کسب‌وکارهای خانوادگی می‌خواهند تا حد امکان استقلال خود را حفظ کنند. به همین دلیل بسیاری از مشاغل خانوادگی که ما می‌شناسیم، تمایلی به راه‌هایی برای جمع‌آوری منابع مالی نقدی مثل سرمایه‌گذاری عمومی، پیدا کردن سرمایه‌گذاران خصوصی خارج از کشور یا گرفتن شریک در سهام و سرمایه‌گذاری مشترک ندارند. همچنین این مشاغل خانوادگی در اغلب مواقع سراغ گرفتن وام‌های بانکی هم نمی‌روند. امکان دیگر برای تامین هزینه‌های مالی، فروش بخشی از کسب‌وکار است که بسیاری از خانواده‌ها این گزینه را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند که شغل خانوادگی‌ خود همچنان در همان خانواده بماند و  غریبه‌ها به آن راه پیدا نکنند.

نکته این است که بسیاری از خانواده‌ها باید نگرش خود را در مورد تامین مالی کسب‌وکار خود تغییر دهند – پارادایم‌های تامین مالی‌ آنها – برای یافتن منابع سرمایه‌ای که تا کنون نیازی به یافتن آن نداشته‌اند. برای انجام این کار، اعضای خانواده ممکن است نیاز داشته باشند که فراتر از مناطق امن خود و فرهنگ سازمان‌ خود حرکت کنند. برای مثال، گرداندن «بدون بدهی» کسب‌وکار که از زمان پدربزرگ مرحوم خانواده رسم بوده، ممکن است دیگر کارایی نداشته باشد.

یکی از گزینه‌ها این است که یک دیدگاه استراتژیک متفاوت در مورد کسب‌وکار خود ایجاد کنید. شاید با گذشت زمان، تجارت خود را طوری تغییر دهید که تاثیر سرمایه روی آن کمتر شود. به عنوان مثال، اگر کسب‌وکار شما به سرمایه هنگفتی برای ساخت امکانات جدید یا خرید تجهیزات جدید نیاز دارد، ممکن است کسب‌و‌کار را از سازنده و مالک امکانات به کسب‌وکاری که از امکانات سایر کسب‌وکارها استفاده می‌کند، تغییر دهید. مثلا شرکت ماریوت (Marriott Corporation) دقیقا همین کار را انجام داده است. او که خدمات رزرو هتل ارائه می‌داد، فهمید که نیازی به مالکیت تمام هتل‌‌‎هایی که اداره می‎کند ندارد. در عوض، این شرکت نام خودش را که حسابی معروف بود، روی هتل‎‌های دیگران گذاشت و شروع به کسب سود از اپراتورها کرد.

یکی دیگر از مشاغل خانوادگی که به‌طور سنتی از سرمایه خود برای تامین مالی توسعه املاک و مستغلات برای مجموعه خانوادگی خودش استفاده می‌کرد، از دیگران دعوت کرد تا روی پروژه‌های خاص، سرمایه‌گذاری کنند. هزینه‎های ساخت‌وساز و مدیریت املاکی که از پروژه‌ها به دست می‌آمد، به منابع درآمدی جدید و قابل توجهی تبدیل شد.

ممکن است استراتژی‌هایی برای رشد برخی کسب‌وکارها بیابید که نسبت به سال‌های قبل‌ خود، به درصد کمتری از سرمایه‌ نیاز داشته باشند – برای مثال، به جای خرید ملک یا تجهیزات، این امکانات را اجاره کنند یا کسب‌وکار خود را به سمت کاهش تولید و افزایش ارائه خدمات سوق بدهند.

خانواده‌هایی که بسیار باهوش، دوراندیش و موفق هستند، به این واقعیت واقف‌ هستند که در نهایت، بیش از آن منابع مالی که به طور سنتی به آن دسترسی داشته‌‎اند، نیاز خواهند داشت. بررسی‌ها در حوزه کسب‌وکارهای خانوادگی نشان که این خانواده‌ها اغلب در تطبیق کسب‌وکار یا انطباق نگرش‌های خود نسبت به کسب‌وکار خود بسیار خلاق هستند؛ به گونه‌ای که امکان خواهند یافت با استفاده از ابزارهای متفاوتی که در گذشته به آن فکر می‌کردند به پول و سرمایه جدید دسترسی پیدا کنند. برخی از صاحبان مشاغل خانوادگی، راه‌هایی برای استفاده از پول دیگران بدون به خطر انداختن اهداف یا منافع خود پیدا می‌کنند و برخی دیگر از نظر فرهنگی خود را تغییر می‌دهند تا با استفاده از وام، شریک شدن با دیگران یا فروش بخشی از کسب‌وکارشان، خیال خود را آسوده‌تر کنند و درآمدشان را افزایش دهند. در واقع آن‌ها متوجه شده‌اند که این روش‌ها می‎تواند راهی برای حفظ کسب‌وکار خانوادگی‌ و رونق آن باشد.

در صورت که مقاله‌ی امور مالی کسب و کار خانوادگی را پسندیدید، مقاله‌ی نقش نوآوری در کسب‌ و کار خانوادگی را نیز مطالعه کنید.

توصیه ما به شما این است که تا نسل سوم یا چهارم کسب‌وکار خود صبر نکنید. پیچیدگی‌های مالی هر روز بیشتر از دیروز می‌شود و لازم است خودتان را با آن‌ها منطبق کنید. بعضی از این مسائل مالی، بدون توجه به اینکه کسب‌وکار در چه مرحله‌ای باشد، نیاز به توجه ویژه خانواده دارد، از جمله بررسی مجدد سیاست‌ها و شیوه‌‎های تقسیم سود و اینکه چگونه بر توانایی شرکت شما برای نوآوری تاثیر می‎گذارد یا استراتژی‌های مالی که لازم است برای تغییر و رشد کسب‌وکار خود دنبال کنید. هر جایی که ممکن است، منابع مالی خود را برای آینده ذخیره کنید. اگر شرکت شما در حال حاضر یک مدیر ارشد مالی آموزش‏دیده و باتجربه ندارد، وقت آن است که یکی از این افراد زبده را استخدام کنید و امور مالی کسب و کار خانوادگی خود را جدی بگیرید.

کمک به سهام‌داران خانوادگی، مخصوصا آن‌ها که در جریان امور سازمان و تجارت نیستند، برای درک مفاهیمی مانند «بازده سرمایه» و «نسبت بدهی به حقوق سهام‌داران» نیز بسیار مهم است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *