گردشگری آموزشی چه مزایایی دارد؟

اهمیت موضوع رهبری زنان در سازمان‌ها
رهبری زنان چه جایگاه و اهمیتی در سازمان شما دارد؟
نوامبر 21, 2021
ریسک‌های صادرات
ریسک‌های صادرات را بشناسید و از آنها اجتناب کنید!
نوامبر 23, 2021
نمایش همه

گردشگری آموزشی چه مزایایی دارد؟

گردشگری آموزشی یکی از شاخه‌های جدید و محبوب صنعت گردشگری جهانی است. هدف اصلی سفر آموزشی به جای خود سفر، کسب دانش و تجربه در مورد موضوعات خاص است.

گردشگری آموزشی شامل یادگیری موضوعات مختلف و کسب دانش جدید در مورد فرهنگ یا تاریخ کشور مقصد است. تمرکز اصلی این نوع گردشگری، مطالعه و یادگیری در مورد فرهنگ‌‎های دیگر، برگزاری تورهایی با زمینه آموزشی و به کار بردن مهارت‏‌های آموخته شده در طول سفر است. مثلا هر سال دانشجویان زیادی برای یادگیری آکادمیک زبان و ادبیات فارسی به ایران سفر می‌کنند یا دانشجویان ایرانی راهی کشورهایی مثل کانادا، آلمان و آمریکا می‌شوند تا تحصیلات خود را ادامه دهند. با توجه به محبوبیت روزافزون آموزش و یادگیری دانش‌های جدید، گردشگری آموزشی به سرعت در حال رشد است.

تعداد دانشجویان بین‌المللی در ۳۰ سال گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. دانشجویان چینی، هندی و کره جنوبی بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی را تشکیل می‏دهند. آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، استرالیا و ژاپن نیز محبوب‏ترین مقاصد گردشگری آموزشی در جهان هستند. این شش کشور میزبان حدود ۶۲ درصد از کل جمعیت دانشجویان بین‌المللی جهان را در خود جای داده‌اند.

تاریخچه گردشگری آموزشی

تاریخچه گردشگری آموزشی به عهد باستان می‎رسد. با این حال، بسته به شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و تاریخی در مراحل مختلف، ویژگی‌های خاص خود را داشته است.

گردشگری آموزشی مفهوم جدیدی نیست. از قرن ۱۷، ۱۸ و مخصوصا ۱۹ در کشورهای غربی وجود داشته است. در ایران حتی از قرن‌ها پیش این نوع گردشگری انجام می‎شد. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید سعدی در سال ۶۲۳ قمری برای تحصیل به مدرسه نظامیه بغداد رفت! در قرن ۱۷، برخی از جوانان اشراف در بریتانیا برای تحصیل به نقاط مختلف اروپا می‌رفتند و به کسب دانش مشغول می‎شدند.

گردشگری آموزشی در هند

هند از دوران باستان مرکز مهمی برای آموزش در کشورهای جنوب آسیا بوده است. بسیاری از دانشمندان سراسر جهان برای تحصیل به هند سفر می‌کردند. هند مقصدی مشهور برای فرآیند یادگیری پیشرفته و به اشتراک‏‌گذاری دانش بود. دانشگاه تاکسیلا، دانشگاه نالاندا، دانشگاه ویکرام شیلا، اودانتا پوری، سوماپورا، شارادا پیث، والابهی و راتناگیری از جمله مراکز آموزشی معروف هند بودند. از معروف‎ترین و معتبرترین مراکز آموزشی در بین این دانشگاه‌‎ها می‌توان به دانشگاه نالاندا و دانشگاه تاکسیلا اشاره کرد که سه شخصیت بزرگ هند یعنی چاناکیا، چاندراگوپتا و چارک از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند. اعتقاد بر این است کتاب «آرته‌شاستره» توسط چانکایا در این دانشگاه نوشته شده است. آرته‌شاستره کتاب معروف باستانی هند در زمینه اقتصاد و سیاست است و هنوز هم در میان دانشمندان شهرت دارد.

تور آموزشی

بیشتر مدارس و دانشگاه‌ها تور آموزشی را به عنوان بخشی از تجربه تحصیلی برای دانشجویان خود ارائه می‌کنند. تورهای آموزشی به دانش‌آموزان و دانشجویان کمک می‌کند تا موضوعات مختلف را تجربه کنند. مثلا تورهایی که دانش‌آموزان را به باغ‏‌وحش‏‌ها و پارک‏‌ها می‌برند تا آن‌ها را با گیاهان و جانوران مختلف آشنا کنند، نمونه‌هایی از تورهای آموزشی هستند. این تورها فرصتی را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کنند تا گیاهان و جانوران را از نزدیک ببینند و تصویر واقعی‌تری از پدیده‌های طبیعی و موجودات مختلف داشته باشند.

یا مثلا برای یادگیری بهتر نجوم، بازدید از یک رصدخانه می‌تواند بسیار مفید باشد. دانشجویان تاریخ را می‏توان به مکان‏های مهم تاریخی یا موزه‏‌هایی با آثار باستانی برد. بازدید از قلعه‏‌ها و کاخ‏‌های قدیمی یا ویرانه‌‏های پادشاهی‌‏های باستانی می‌تواند تاریخ را برای ما زنده کند.

گردشگری و آموزش

تلفیق گردشگری و آموزش، دانش را افزایش می‏دهد؛ زیرا با سفر کردن با افراد جدید، زبان‌‎ها، سبک زندگی، مناظر، فرهنگ‏‌ها، آداب و رسوم و سنت‌‏ها آشنا می‌شویم. این اتفاق باعث می‌شود تا دانش ما در مورد مقصد سفرمان افزایش یابد. سفر نقش مهمی در آموزش دارد و جزیی ضروری در سیستم آموزشی است. آموزش تئوری بدون تجربه کامل نیست.

در زمان‌های قدیم امکانات سفر به فراوانی امروز نبود، اما اکنون با شیوه‏‌های جدید حمل و نقل، سفر کردن سریع، آسان، ارزان، جالب و دلپذیر شده است. به همین دلیل است که در سال‌های اخیر، سفر به بخش مهمی از سیستم آموزشی تبدیل شده و در افزایش دانش مفید است. گردشگری آموزشی به رشد ایده‏‌های نوآورانه و بهبود فرایند فکر کمک می‎کند. سفر، دانش کاملی به ما ارائه می‌کند که با خواندن کتاب به سختی می‌توانیم نیمی از آن را به دست بیاوریم.

طبقه‏‌بندی گردشگری آموزشی

اگرچه هیچ طبقه‌بندی مشخصی در گردشگری آموزشی وجود ندارد، اما می‌توان انواع آن را به صورت زیر مشخص کرد:

 • سفر جوانان – شامل گشت‏‌وگذار در مدرسه، تبادل تجربیات و گردش‌های علمی، مانند بازدید از مکان‏‌های تاریخی، فرهنگی و آموزشی.
 • گردشگری آموزشی – دانشجو شدن در یک کشور دیگر، استفاده از فرصت‌های مطالعاتی یا حضور در برنامه‌های آموزشی بین‌‏المللی
 • برنامه های تحقیقاتی بین‌المللی– دانشجویان تصمیم می‏گیرند تحصیلات خود را در کشورهای مختلف ادامه دهند.
 • برنامه‌تبادل دانشجو – دو یا چند دانشگاه در کشورهای مختلف تصمیم می‌گیرند دانشجویان خود را تبادل کنند. مثلا دانشگاه کلن و تهران در یک برنامه مشترک تحت عنوان «چندزبانگی در ایران، نگاهی اجتماعی به تنوعات دستوری» شروع به تبادل دانشجو کردند. در این پروژه، گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران به مدت ۳ ماه عازم شهر کلن می‌شوند و پس از آن، دانشجویان آلمانی نیز برای آشنایی با شرایط فرهنگی، اجتماعی و آموزشی ایران، به این کشور سفر خواهند کرد.
 • سفرهای کارگاهی – معمولا شامل سمینارها، کارگاه‌ها و سمپوزیوم (Symposium) آموزشی گردشگری است. شرکت‌کنندگان در این سمینارها می‌توانند از هر سنی باشند که تمایل به کسب دانش از کارشناسان در موضوعات خاص دارند. موضوع این کارگاه‌‎ها نیز ممکن است متفاوت باشد.
 • مدارس و آموزشگاه‌های زبان حتما شما هم این جمله را شنیده‌اید که زبان خارجی، معمولا در محیط یاد گرفته می‌شود. به همین دلیل برخی از افرادی که قصد یادگیری یک زبان خارجی را دارند، برای مدت کوتاهی به آن کشور سفر می‌کنند و با استفاده از آموزشگاه‌های زبان در آن کشورها و حضور در محیط، به یادگیری زبان می‌پردازند.

مزایای گردشگری آموزشی

مزایای گردشگری آموزشی به شرح زیر است:

 • تشویق به سرمایه‌‎گذاری
 • توسعه زیرساخت‎ها
 • برگزاری دوره‌‎های آموزشی جدید
 • فرصت‌های شغلی بیشتر
 • تربیت نیروی انسانی ماهر
 • توسعه کارآفرینی
 • کاوش و بازدید از مکان‎‌های دیدنی که شهرت چندانی ندارند
 • رفاه و توسعه اجتماعی
 • تبادل فرهنگی
 • همکاری بین‌المللی
 • ساختن تصویری مناسب از منطقه
 • سازماندهی مجدد جهانی از کشور مقصد

منبع

 

در صورت علاقه به موضوع گردشگری، مقاله گردشگری تجاری را نیر مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *