سلامت الکترونیک، زمانی که تکنولوژی کلید خوشبختی اجتماعی می‌شود!

بین‌المللی سازی کسب‌وکارها
راه­‌حل‌های فرهنگی متقابل برای صادر­کنندگان در بین‌­المللی‌سازی کسب‌وکارها
می 2, 2021
سلامت الکترونیک
ویژگی‎‌ها، مزایا و چالش‎‌های سلامت الکترونیک چیست؟
می 8, 2021
نمایش همه

سلامت الکترونیک، زمانی که تکنولوژی کلید خوشبختی اجتماعی می‌شود!

در حالی‎‌که کل جهان با بحران همه‌‎گیری ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‎‌کند، برخی از کشورها از قدرت داده‌‎های بزرگ به منظور کنترل بهتر شرایط کشور خود بهره بردند. این فقط مثالی برای آشنایی شما با برخی از تاثیرات سلامت الکترونیک در جهان امروز بوده است.

انسان‎‌های دنیای امروز بیش از گذشتگان خود اما کمتر از آیندگانشان زندگی می‎‌کنند. طبق گفته سازمان جهانی بانک اطلاعات از سال ۱۹۶۰ امید به زندگی مردم جهان ۲۰ سال افزایش پیدا کرده است، و از کجا معلوم که روزی انسان‎‌ها قادر به زندگی کردن به مدت ۱۵۰ سال نباشند. طبق گفته گریگوری استاک Gregory Stock، فیزیکدان بیوفیزیک و مدیر سابق برنامه پزشکی و فناوری در UCLA (دانشگاه کالیفرنیا)، این اتفاق به سادگی می‎‌تواند برای ما انسان‎‌ها رخ دهد. ما از یک نکته به طور قطع مطمئن هستیم و آن این است که ما برای دستیابی به زندگی طولانی و باکیفیت باید به علم و دانش اعتماد کنیم. در واقع، این همان کاری که در دوران درگیری با کووید ۱۹ انجام می‎‌دهیم.

سلامت الکترونیک چیست؟

امروزه متخصصان، سلامت الکترونیک را در دسته مراقبت‎‌های بهداشتی قرار می‎‌دهند. مفهوم سلامت الکترونیک یا eHealth به استفاده از ICT در بخش بهداشت و درمان و تجهیز منابع پیشرفته برای دستیابی به مدیریت کارآمدتر، تشخیص بهینه بیماری و مراقبت بهتر از بیمار اشاره دارد. این حوزه دربرگیرنده مسائلی نظیر ارتباط پزشک و بیمار، تحقیقات و مدیریت بیمارستان است.

صنعت eHealth یا سلامت الکترونیک در حال توسعه و بهبود است. طبق گزارش پورتال داده آماری Statista، در سال ۲۰۱۸ حوزه سرمایه‎‌گذاری جهانی سلامت الکترونیک حدود ۶.۱۴ میلیارد دلار رشد داشته است. طبق بررسی‌‎ها، کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی (WHO) World Health Organization علاقه ۵۸٪ به حوزه سلامت الکترونیک و اجرای استراتژی‎‌های خاص و مرتبط به این حوزه پیدا کرده‎‌اند.

سلامت دیجیتال

خدمات ارائه شده حوزه سلامت دیجیتال

یکی از مزایای بزرگ سلامت دیجیتال تطبیق‌‎پذیری و سازگاری بالای خدمات ارائه شده‎‌اش است. در ادامه شما را با  گسترده‌‎ترین و پیشرفته‎‌ترین راه‎‌حل‌های ارائه شده این حوزه آشنا می‎‌کنیم:

 • مراقبت از راه دور یا Telehealt، به معنای آن است که افراد در مناطق دورافتاده بتوانند دسترسی به مراقبت‎‌های بهداشتی و پزشکی مورد نیاز خود را داشته باشند. این وضعیت منجر به صرفه‎‌جویی در زمان، هزینه (پول) و سفر پزشک و بیمار می‎‌شود.
 • اپلیکیشن‎‌ها، شما می‎‌توانید با کمک برخی از برنامه‎‌های مخصوص تلفن نظیر برنامه مخصوص نظارت بر میزان و کیفیت خواب، برنامه‎‌های مخصوص مدیتیشن و مربیان مجازی برای انجام تمرین‎‌های ورزشی گوشی هوشمندتان را به دستگاهی برای مراقبت از جسم و روحتان تبدیل کنید.
 • بازی‎‌های هوشمند تلفنی، این بازی‎‌های ویدئویی به عنوان منبع یادگیری معتبری برای متخصصان مراقبت‎‌های بهداشتی و دانشجویان به کار می‌‎روند. همچنین، افراد علاقه‎‌مند به بازی‎‌های ورزشی هم می‌‎توانند از این برنامه‌‎های هوشمند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حوزه بهداشت و مراقبت بهره ببرند.
 • تکنولوژی پوشیدنی، این تکنولوژی تقریبا جدید است. این تکنولوژی در برگیرنده لباس‎‌ها و لوازم جانبی هوشمند نظیر مچ‎بند، عینک و ساعت است. از این تکنولوژی برای نظارت و جمع‎‌آوری اطلاعات در مورد وضعیت سلامتی جسمی کاربران استفاده می‎‌شود.
 • واقعیت افزوده (AR) Augmented reality، این برنامه به متخصصان بهداشت کمک کند تا اعضای بدن انسان را به صورت سه بعدی تجسم کرده و دقیق‎‌تر بتوانند به بررسی مشکلات بیماران خود بپردازند. حتی گاها از این فرآیند برای انجام جراحی با هدست‎‌های مخصوص AR هم استفاده می‎‌شود.                                                                                                                                                                                                                                              
 • سابقه سلامت الکترونیکی، امکان داشتن پرونده سلامت الکترونیک را برای کاربران فراهم می‎‌کند. این سابقه به معنای دسترسی سریع‎‌تر و آسان‌تر کاربر به اطلاعات در زمان (۲۴ ساعت شبانه‌‎روز) و مکان (در پایگاه‎‌های داده متنوع) نامحدود است. به این ترتیب، بیمار به راحتی می‎‌تواند سابقه پزشکی خود را در سریع‌‎ترین زمان ممکن با پزشکان و متخصصان در میان بگذارد.

سلامت دیجیتال

مزایا و فواید سلامت الکترونیک

به لطف بهبود و پیشرفت فناوری امروزه می‎‌توان از ابزارها، روش‌‎ها و کانال‎‌های جدید به منظور افزایش کیفیت زندگی بیماران بهره برد. از جمله این مزایا می‎‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نحوه نظارت بیمار بهبود می‌‎یابد

هنگامی که از کانال‎‌های دیجیتال برای نظارت بیمار استفاده می‎‌شود، پزشک بهتر می‎‌تواند به بهبود شکاف بین خود و بیمارانش کمک کند. این فناوری و تکنولوژی به نظارت آسان‌تر و سریع‎‌‌تر بر وضعیت بیمار و ثبت پیشرفت او کمک می‎‌کنند.

 • تعداد بیماران آگاه و مطلع افزایش می‎‌یابند

اینگونه بیماران می‎‌توانند تصمیمات بهداشتی بهتری برای خود اتخاذ کنند. زمانی که آن‌ها وضعیت سلامتی خود را درک می‎‌کنند بهتر می‎‌توانند به سلامت خود کمک کنند. در ضمن، این تکنولوژی امکان دستیابی به امکاناتی نظیر کتاب‎‌های راهنما و بهترین روش‎‌های مراقبت از خود را افزایش می‌‎دهد. به عنوان مثال، در طول همه‎‌گیری بحران کووید به وسیله این تکنولوژی از اطلاعات روز دنیا برای مراقب از خود کمک گرفتیم.

 • انسان‎‌ها را به سبک زندگی سالم و تغییر عادات ناسالم تشویق کنیم

تکنولوژی روز می‎‌تواند به ما انسان‎‌ها کمک کند دقیقا بدانیم به چه صورت زندگی می‎‌کنیم. به عنوان مثال، اپلیکیشن‎‌هایی که میزان ورزش و مقدار غذای مصرفی ما را بررسی می‎‌کنند، ما را با سبک زندگی سالم آشنا کرده و به بهبود وضعیت زندگی و تغییر عادات کهنه ناسالمان کمک می‎‌کنند.

 • کارکنان و پزشکان بخش مراقبت‎‌های بهداشتی می‌‎توانند راحت‌تر و سریع‌تر درباره وضعیت بیمار تصمیم‌‎گیری کنند

در ضمن، این تکنولوژی به تغییر نحوه برخورد متخصصان با بیماران کمک می‎‌کند. به عنوان مثال، (ICT) Information Communication Technology می‎‌تواند به شناسایی راحت‌‎ترین روش‎‌های درمانی یا تشخیص بیماری‎‌ها در مراحل اولیه کمک کند.

 • میزان دسترسی افراد به مراقبت‎‌های بهداشتی بهتر و برابر را افزایش می‎‌دهد

این قابلیت باعث می‎‌شود دسترسی به مراقبت‎‌های بهداشتی دیگر به زمان و مکان محدود نشود. به همین خاطر، افراد می‎‌توانند بدون انجام هیچگونه سفر غیرضروری به مراقبت‎‌های بهداشتی بهتر دست یابند. در ضمن، این تکنولوژی فرصت افراد را به منظور دستیابی به مراقبت‎‌های بهداشتی برابر افزایش می‎‌دهد.

 • قابلیت دسترسی به بیمارستان و کلینیک‎‌های بهداشتی بهتر و کارآمدتر را فراهم می‎‌کند

دستیابی به امکانات بهداشتی هرچند ساده می‎‌تواند جان میلیون‎‌ها انسان را نجات دهد. به همین خاطر، با کمک تکنولوژی می‎‌توان قابلیت دسترسی به بیمارستان‎‌ها و مراکز بهداشتی را ساده‌تر کرد.

سلامت دیجیتال

استفاده از فناوری‎‌های جدید حوزه سلامت الکترونیک

دیجیتالی کردن ابزارهای حوزه سلامت باعث خلق تکنولوژی‌‎های جدیدی برای استفاده در حوزه سلامت شده است. در ادامه شما را با بعضی از این فناوری‎‌های جدید آشنا می‎‌کنیم:

 • اینترنت اشیا (IoT) Internet of Things اولین فناوی است. این فناوری به سفارشی‎‌سازی مراقبت‎‌های بهداشتی، صرفه‎‌جویی در هزینه‎‌ها، کاهش احتمال خطا در شناسایی بیماری و کاهش زمان انتظار بیمار کمک می‎‌کند.
 • مود دوم، دستیابی به داده‎‌های بزرگ و گسترده است. استفاده از داده‎‌های بزرگ به انجام بررسی داده‎‌های بیشتری و درمان بیماران بیشتر کمک می‎‌کند. به عنوان مثال، دسترسی کاربران به داده‎‌های گسترده درباره بیماری کووید ۱۹ به کنترل سریع‌تر و جلوگیری از انتشار بیشتر این بیماری کمک کرده است.
 • هوش مصنوعی، مورد سوم است. هوش مصنوعی به متخصصان مراقبت‎‌های بهداشتی برای دستیابی به تصمیمات بهتر کمک کرده و به این ترتیب آن‌ها موفق به درمان‎ سریعتر بیماری‎‌ها می‎‌شوند.
 • زنجیره بلوکی Blockchain مورد بعدی است. زنجیره بلوکی دسترسی به پرونده سلامت بیمار را فراهم می‎‌کند، و به این صورت فرد متخصص بهتر می‎‌تواند بیمار خود را درمان کرد. در ضمن، این ابزار امکان ثبت دقیق و صحیح داروها را در فرآیند تولید برای متخصصان فراهم می‎‌کند.
 • چاپ سه بعدی و چهار بعدی، مورد پنجم است. به عنوان مثال، استفاده از چاپ چهار بعدی در اسکن‎‌های سونوگرافی زنان باردار نتیجه دقیق‎‌تری درباره نحوه رشد ساختاری و عملکردی سیستم عصبی جنین به پزشک ارائه می‎‌دهد.
 • ربات‎‌های مخصوص چت یا Chatbots، ابزار بعدی هستند. چت‎‌بات‎‌ها، ابزاری به منظور فراهم کردن ارتباط راحت‌تر بین پزشک و بیمار هستند. سازمان بهداشت جهانی از این ابزار در دوران همه‌‎گیری کووید ۱۹ استفاده می‎‌کند.
 •  مورد آخر،  واقعیت مجازی یا Virtual reality است. از مهمترین کمک‎‌هایی که این فناوری (VR) به حوزه سلامت و پزشکی می‎‌کند می‌‎توان کمک به افراد ناتوان و درمان اختلالات روانشناختی را نام برد.

جمع‌‎بندی

در این مطلب شما با سلامت الکترونیک و میزان تاثیرات آن بر زندگی بیمار و پزشک تا حدودی آشنا شده‎‌اید. در ادامه به مزایا و فواید (eHealth) electrical Health پرداخته و به برخی از ابزارهای کارآمد و جدید این حوزه اشاره کردیم. همانطور که مشاهده کرده‌‎اید، این فناوری به کاهش تعداد بیماران در زمان همه‎‌گیری ویروس کووید ۱۹ کمک فراوانی کرده است. در مطالب بعدی بیشتر به این مفهوم می‎‌پردازیم، پس حتما با ما همراه باشید.

منبع

 

مدرسه کسب‌و‌کار تکاپو  جهت توانمندسازی مدیران صنعت سلامت برای مواجهه با چالش‌های توسعه کسب‌وکار، حفظ و افزایش نفوذ در بازار و همچنین به روز نگه داشتن قابلیت‌های مدیریتی دوره«مدیریت عالی کسب‌وکارهای صنعت سلامت» را برگزار می کند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در این دوره اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *