چرا نوآوری در سیستم مالی کلید تحول است؟

صنعت کردشگری و کرونا
خسارت 4 هزار میلیارد دلاری به صنعت گردشگری به دلیل کووید، بسیار بدتر از حد انتظار
آبان 4, 1400
شهرهای هوشمند و تکنولوژی 4IR
آبان 9, 1400
نمایش همه

چرا نوآوری در سیستم مالی کلید تحول است؟

موضوع نوآوری همواره در تمامی زمینه‌ها مورد توجه قرار گرفته است، اما امروزه نوآوری در سیستم مالی به طور ویژه نظر مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها را به خود جلب کرده و آنها سعی می‌کنند در این راستا آموزش ببینند.

مقدمه

برای اینکه بتوان به تحول مالی دست یافت باید عملکرد مالی را با کمک مسئولین مالی این حوزه همچون مشاوران تجاری آغاز کرد. اصطلاح مدیران مالی اصطلاح مدیر مالی Chief Financial Officer (CFO) به عنوان اشخاصی قابل اعتماد که می‌توان از آنها، در نظرسنجی‌های جهانی FSN همچون آینده سیستم مالی استفاده کرد، تعیین شده‌اند. به همین علت، با کمک این افراد می‌توان توانایی تیم مالی سازمان ها و شرکت‌ها را برای رسیدن به مقصد مورد نظر افزایش داد.

هنگامی که خواهان دستیابی به تحول مالی هستیم، با چه چالش‌های کلیدی مواجه خواهیم شد؟

براساس تحقیقات انجام شده توسط FSN، سیستم‌های مالی از نقش مدیران مالی به عنوان استراتژیست‌ها و شرکای تجاری پشتیبانی نمی‌کنند. به همین علت،شرکت‌ها و سازمان‌ها نمی‌توانند به سرعت به تغییرات ایده‌آل و مورد نیاز شرکت خود دست یابند. حدود 26 درصد پاسخ‌دهندگانی که به نظرسنجی‌ها پاسخ داده‌اند از سیستم‌های مالی که از نقش سنتی پشتیبانی نمی‌کند و به عنوان نظارت مالی شناخته می‌شون، استفاده می‌کنند. تنها 53 درصد از پاسخ‌دهندگان سیستم‌های مالی گفته‌اند مشاور مالی و استراتژیست پاسخگوی نیازهایشان همچون فراهم‌سازی اطلاعات و داده‌ها برای ایفای نقش بهتر آنها هستند. با بررسی این اطلاعات و داده‌ها متوجه می‌شویم که هنوز هم انجام عملکردهای مالی همچون گردآوری داده‌های مناسب با هدف گزارش دهی، آنالیز و برنامه‌ریزی بیش از دستیابی به فعالیت‌های استراتژیک، که باعث دستیابی به بینش‌های عمیق و مورد نیاز برای ایجاد تحول مالی می‌شوند، به صورت دستی انجام می‌گیرد.

وضعیت سیستم موجود میراث قدیمی چگونه است؟

نظرسنجی‌های انجام گرفته توسط FSN  در سال 2019 به فاکتورهای زیادی که باعث عدم پیشرفت و پذیرش سیستم‌های مالی مدرن شده‌اند، می‌پردازد. حدود نیمی از سازمان‌های بررسی شده اظهار کرده‌اند، موفق به کسب ارزش اضافی سیستم‌های مالی خود فراتر از گزارش مالی شان نمی‌شوند. این در حالی است که 46 درصد از مدیران مالی می‌گویند هیچ کس در سازمان آنها آمادگی مقابله با مشکلات سیستم‌های قدیمی را ندارد. از طرفی هزینه‌ای که تغییر در پی دارد خود نیز همچون مانعی برای تصویب راه‌حل های جدید مالی شناخته می‌شود. این نظرات، حدود 57 درصد از نظرات پاسخ‌دهندگان را به اشتراک گذاشته‌اند. این عوامل، همگی پیشبرد و دستیابی به موفقیت مالی تیمی و گروهی اشاره دارند.

مزایای سیستم مالی مدرن

دستیابی به راه‌حل‌های مالی یک پارچه به همراه برنامه‌ریزی و کنترل، پیش‌بینی، گزارش‌ها و آنالیزها به تیم مالی دقیق، کارآمد و آگاه نیازمند است. با ایجاد فرآیندی برای دسترسی به کلیه داده‌ها، کارهای مالی وقت‌گیر را می‌توان به صورت خودکار و اتوماتیک پیش برد و برنامه‌ریزی فعالیت‌ها را با استفاده از مجموعه داده‌ها به صورت یکسان انجام داد. همچنین، وجود دیدگاه متمرکز امکان بررسی داده‌های مرتبط را به صورت کامل فراهم کرده است. به این ترتیب، راحتتر می‌توان به بینش‌هایی برای اتخاذ تصمیم‌های استراتژیک که ممکن بود قبلا مورد توجه قرار نگرفته باشند، دست یافت.

این رویکرد متصل با عنوان برنامه‌ریزی تجاری یکپارچه شناخته می‌شود. همچنین، وجود داشتن همکاری بین بخش‌های مختلف به تقویت تیم مالی کمک می‌کند. به این ترتیب، می‌توان برنامه‌هایی با اهداف استراتژیک و عملیاتی پیش‌بینی و با هدف دستیابی به تحول مالی واقعی آنها تلاش کرد. در ضمن، سریع‌تر می توان به تحول دیجیتالی در سراسر کسب‌وکارها و تجارت‌ها دست یافت. در واقع، بدون وجود سیستم مالی مناسب، وظایف مرتبط به حوزه مالی در حلقه کارهای دستی مربوط به گزارش‌گیری قرار می‌گیرند.  و به این ترتیب، نمی‌توانند به سازمان ها و شرکت‌ها توصیه‌های استراتژیک و به موقع ارائه کنند.

چنانچه مقاله چرا نوآوری در سیستم مالی کلید تحول مالی است؟ را پسندید، مقاله درک اصول و مبانی مدیریت مالی نیز می‌تواند در این حوزه مفید باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.