توانمندسازی زنان در صنعت گردشگری

برنامه مالی چیست و چگونه می‌توانیم برنامه مالی داشته باشیم؟
آگوست 3, 2021
تحلیل ساختار سرمایه در سازمان‌ها بر اساس آمار روز
آگوست 7, 2021
نمایش همه

توانمندسازی زنان در صنعت گردشگری

توانمندسازی زنان در صنعت گردشگری

توانمندسازی زنان در صنعت گردشگری در سال 2020 توسط این صنعت برای دستیابی به اهداف خود و  ایجاد یک توسعه باثبات یک نقش محوری را در دستورکار خود قرار داده است که این نقش با تعهدی که به موضوع برابری جنسیت و توانمندسازی خانم­‌ها از «5 هدف توسعه پایدار» داشته است، پررنگ­‌تر می­‌شود.

 سازمان ملل متحد در صنعت گردشگری UNWTO (سازمان جهانی گردشگری)، به عنوان یک آژانس تخصصی متعهد به افزایش تاثیر مثبت توسعه این صنعت بر زندگی زنان است و با این کار به دستیابی پنجمین هدف در توسعه پایدار این صنعت کمک می­‌کند. از سال 2007، برای «دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران»،  UNWTO از طریق بخش اخلاق، فرهنگ و مسئولیت اجتماعی با همکاری UN Women و طیف وسیعی از شرکای خارجی در سراسر جهان، در تلاش است تا مسائل جنسیتی را در راس بخش گردشگری قرار داده و برابری جنسیتی و توانمندسازی خانم‌­ها را ارتقا دهد. همچنین تشویق کشورهای عضو این سازمان به مسائل برابر جنسیتی در سیاست­‌های گردشگری به عنوان یک جریان اصلی در دستورکار قرار گرفته است.


آیا میدانستید؟
• در اکثر نقاط دنیا، زنان بخش اعظم نیروی کار را در صنعت گردشگری تشکیل می‌دهند.
• زنان در پایین‌ترین رده‌های شغلی با کم‌ترین درآمدها قرار دارند.
• زنان در کسب‌وکارهای خانوادگی گردشگری کارهای بدون دستمزد بسیاری را صرفا جهت تعهد که به خانواده دارند ، انجام می‌دهند.


«راهنمای بهبود فراگیر» (پروژه رفاه اقتصادی) UNWTO  تاثیرات فرهنگی اجتماعی Covid-19، مسئله 3: زنان در صنعت گردشگری

این مجموعه «راهنمای بهبود فراگیر  UNWTO» بر زنان در صنعت گردشگری تمرکز دارد و توسط اداره اخلاق، فرهنگ و مسئولیت اجتماعی UNWTO، با همکاری زنان UN سازماندهی شده است که پاسخی به بحران مداوم ناشی از COVID-19 و به روز رسانی توصیه­‌های اولیه‌­ای است که توسط UNWTO در ماه مه 2020 منتشر شده است. UNWTO از UN Women برای مشارکت با اطلاعات فنی و تخصص ارزشمند بصورت ویژه تشکر می‌­کند.

مجموعه «راهنمای بهبود فراگیر» UNWTO در مورد تاثیرات فرهنگی اجتماعی COVID-19 و مجموعه‌­ای از دستورالعمل­‌های زندگی است که با تکامل وضعیت سلامت و در دسترس قرار گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد موثرترین روش­‌ها برای فراگیر شدن گردشگری و در دسترس بودن برای همه مردم، قابل تجدید‌نظر می­‌باشد.

 

گزارش منطقه‌ای درباره حضور زنان در صنعت گردشگری در حوزه خلیج فارس

در گزارش منطقه‌­ای زنان در خاورمیانه، مشارکت آن‌­ها در بخش گردشگری در سراسر منطقه قبل از همه­‌گیری COVID-19 ترسیم شده است. در این گزارش  سهم گردشگری در پیشبرد «5 هدف  توسعه پایدار سازمان ملل متحد» برای دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران ارزیابی می­‌شود .

این گزارش به مناسبت ریاست جمهوری G20 2020 در عربستان سعودی با هدف اطلاع‌­رسانی بیشتر در زمینه برابری جنسیتی و تجهیز ذینفعان به ابزار مورد نیاز برای تقویت توانمندی زنان در بخش گردشگری منطقه تهیه شده است.

 COVID 19 پاسخی فراگیر برای زنان

صنعت گردشگری به عنوان بخشی که بیشترین نیروی کار زن را در سراسر جهان (54 درصد) دارد مشخص میکند که اکثر زنان در کارهای کم مهارت یا غیررسمی هستند و این باعث شده تا آنها سریع‌­ترین و سخت­‌ترین ضربه اقتصادی را در صنعت گردشگری ناشی از COVID-19 را متحمل شوند. UNWTO مجموعه‌­ای از توصیه‌­ها را برای پاسخگویی فراگیر به آن­ها تهیه کرده­‌است تا مطمئن شوند زنان در این عرصه عقب نمی­‌مانند.

با نگاهی به آینده، این توصیه­‌ها همچنین شامل معیارهایی برای بهبود این صنعت است . UNWTO به صراحت معتقد است که این بیماری همه­‌گیر فرصت طلایی را برای بازتعریف تعادل جنسیتی خود در اختیار صنعت گردشگری قرار داده است و گام­‌های بزرگی را که در راستای توانمندسازی زنان با کاهش موانع ورود، افزایش تلاش‌­های بهبودی آن­‌ها، افزایش حمایت­‌ها و گزارش چگونگی تاثیرات بوجود آمده  ایجاد کرده است، مردان و زنان را در صنعت گردشگری به صورت متفاوت تحت تاثیر قرار می‌­دهد.

برنامه عملیاتی برای زنان در صنعت گردشگری

بر اساس یافته­‌ها و توصیه‌­های گزارش جهانی زنان در صنعت گردشگری، ویرایش دوم، UNWTO با همکاری UN Women، آژانس توسعه آلمان GIZ، گروه بانک جهانی و آمادئوس (Amadeus) یک برنامه عملیاتی تهیه کرده است که شامل مجموعه‌­ای از اقدامات مشخص برای این صنعت است. اتخاذ این امر باعث افزایش توانمندی این صنعت برای زنان می‌­شود.

در سال 2019 توصیه‌­های برنامه عملیاتی توسط وزیران گردشگری گروه 20 تصویب شد، شورای اجرایی UNWTO در سال 2020 آن را تأیید کرد که مبنای آن یک برنامه اجرایی با حضور کشورهای عضو است و انتظار می­‌رود در سال 2021 آغاز شود.

ایجاد بهبود در وضعیت زندگی برای زنان بومی در صنعت گردشگری

UNWTO در حال تدوین برنام‌ه­ای برای مقابله با نابرابری­‌های سیستماتیک زنان بومی در سرزمین‌های گواتمالا، مکزیک و پرو است.

گزارش جهانی زنان در صنعت گردشگری، چاپ دوم

پس از موفقیت اولین گزارش جهانی «زنان در زمینه گردشگری» در سال 2010، ویرایش دوم آن درباره چگونگی تحول وضعیت برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان در پنج زمینه اصلی و موضوع­‌های مربوط به اشتغال، کارآفرینی، آموزش، رهبری و جامعه  است که این موارد را با جزئیات بررسی می­‌کند.

ایجاد گزارش جهانی  «زنان در گردشگری»، چاپ دوم، دستاورد تعهد مشترک سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و UN Women، آژانس توسعه آلمان GIZ، بانک جهانی و آمادئوس  بوده است که هدف نشان دادن سهم گردشگری و دستیابی به پنج هدف توسعه پایدار سازمان ملل متحد برای دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی تمام زنان و دختران است.

با بررسی موضوع­‌های پنج حوزه­‌ ذکر شده و با استفاده از داده‌­های کمی و مطالعات موردی عمیق، اهداف موضوعی متناظر برای نشان دادن برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان در گردشگری ارائه شده است. این دومین گزارش جهانی درباره زنان در صنعت گردشگری است که روند کلیدی منطق‌ را از جمله یافته­‌های تجزیه و تحلیل­‌های عمیق مطالعات موردی در چهار منطقه ترسیم می‌­کند. همچنین این گزارش شامل تجزیه و تحلیل گسترده‌ای از چهار شاخه کلیدی بخش گردشگری و ابعاد کیفی تقویت شده از جمله مرور ادبیات، تحقیقات میدانی، گفتگوها و چند فرهنگی بودن از مطالعات موردی عمیق از سراسر جهان است.

گزارش جهانی از زنان در صنعت گردشگری

گزارش جهانی زنان در گردشگری 2010 به طور رسمی در ITB برلین در مارس 2011 راه­‌اندازی شد. این گزارش به عنوان اولین تلاش برای ترسیم مشارکت فعال زنان در صنعت گردشگری در سراسر جهان بوده و یک نقطه عطف در زمینه گردشگری و جنسیت با تمرکز بر پنج مورد در زمینه­‌های اصلی: اشتغال، کارآفرینی، رهبری، جامعه و آموزش است. در زمینه گردشگری مسئولانه و توسعه محلی، این مطالعه تأیید می­‌کند که گردشگری می­‌تواند به عنوان وسیله‌­ای برای توانمندسازی خانم‌­ها عمل کند و در حالی­که چالش­‌های باقی مانده برای برابری جنسیتی در گردشگری را برجسته می­‌کند.

چرا جنسیت و صنعت گردشگری ؟

در ابتدا، دولت­‌های ملی و سازمان­‌های بین‌­المللی متعهد به برابری جنسیتی از طریق مجموعه‌ای از تعهدات زیر هستند: کنوانسیون حذف همه اشکال مختلف تبعیض علیه زنان (CEDAW)؛ بیانیه و بستر اقدامات پکن و دستور کار برای توسعه پایدار، به ویژه پنج هدف توسعه پایدار که برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان اجزای اساسی جوامع عادلانه و برابر هستند. با اثبات این که گردشگری مسیرهایی را برای توانمندسازی فراهم می‌­کند، باید فرصت گردشگری را برای ایجاد تغییر در این زمینه به حداکثر رساند.

مورد دوم، به دلیل تمرکز زنان در رده­‌های پایین شغلی و مشاغل کم درآمد در گردشگری ، در حال حاضر از پتانسیل مشارکت کامل آنها استفاده نشده است. توانمندسازی زنان برای مشارکت کامل در زندگی اقتصادی برای ایجاد اقتصادهای قوی ضروری است. ایجاد جوامع پایدارتر و عادلانه‌­تر؛ دستیابی به اهداف مورد توافق بین­‌المللی برای توسعه، پایداری و حقوق بشر به بهبود کیفیت زندگی زنان و به تبع آن جوامع کمک خواهد کرد. به دلیل عملکرد بهتر سازمان های متنوع و برابر در صنعت گردشگری، تأثیر برابری جنسیتی بیشتر و توانمندسازی زنان بسیار سودمند خواهد بود.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *