چگونه هوش مصنوعی انقلاب صنعتی چهارم را هدایت می‌کند؟

حمله سایبری چیست؟
سپتامبر 22, 2021
برنامه‌ریزی جانشینی
چگونه شرکت‌های برتر برنامه‌ریزی جانشینی خود را مدیریت می‌کنند؟
سپتامبر 28, 2021
نمایش همه

چگونه هوش مصنوعی انقلاب صنعتی چهارم را هدایت می‌کند؟

نقشی که هوش مصنوعی در انقلاب صنعتی چهارم دارد.

اینکه چگونه هوش مصنوعی انقلاب صنعتی چهارم را هدایت می‌کند، میتوان امروزه در شهرهای هوشمند، دستگاه‌های حاوی هوش مصنوعی، علوم پزشکی و مثال‌های دیگر مشاهده کرد. در این مقاله کمی به جزییات این موضوع خواهیم پرداخت و همچنین مقالات مرتبط با این موضوع را نیز معرفی خواهیم کرد.

یکی از تکنولوژی‌هایی که در دهه اخیر تحولات زیادی در حوزه اینترنت ایجاد کرده هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی با سرعتی فراتر از آن چه پیش‌بینی می‌شد، در حال رشد است. طی یک نظرسنجی جهانی در مورد هوش مصنوعی که توسط Morning Consult و به سفارش IBM انجام شد، مشخص شد، حدود 34 درصد از مشاغل ایالات‌متحده و اروپا و چین از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. این آمار بسیار فراتر از پیش‌بینی ناظران در سال گذشته است.

بسیاری از تحلیل‌گران صنعت عقیده دارند که افزایش استفاده از هوش مصنوعی ناشی از افزایش ابزارها و خدماتی است که در جهت کاهش موانع کارها طراحی شده است. این موارد شامل روش‌هایی جدید و نوآورانه برای جلوگیری از پیچیدگی داده‌ها، یکپارچگی و مدیریت داده‌ها و اطمینان از حفظ حریم خصوصی طراحی شده است.

در واقع می‌توان گفت محرک‌های اصلی انقلاب هوش مصنوعی همان روش‌هایی است که باعث پیشبرد انقلاب صنعتی اولیه بوده است. زبان، اتوماسیون و اعتماد، سه نیروی محرک مهم در کارخانه در اواسط قرن هجدهم بوده‌اند. این موارد نیز در حال حاضر تأثیر چشمگیری در استفاده گسترده از این علم دارند.

سازمان‌های مختلفی از جمله مجمع جهانی اقتصاد از هوش مصنوعی به همراه فناوری‌های دیگر از جمله موبایل، رباتیک و اینترنت اشیاء که جزء چهارمین انقلاب صنعتی محسوب می‌شود، استفاده می‌کنند؛ اما IBM معتقد است که هوش مصنوعی قلب انقلاب جدید است.

در صورت تمایل مقاله مرتبط هوش مصنوعی (AI) انقلاب صنعتی چهارم را تقویت میکند را نیز مطالعه کنید.

زبان

یکی از موارد مهم برای انقلاب صنعتی ایجاد انقلاب‌های شبه جهانی بود. در این‌باره نیز اصطلاحاتی شامل کلماتی برای توصیف قسمت‌های جدید، محصولات جدید و فرایندهای جدید ایجاد شد تا به واسطه آن تولید‌کنندگان، معامله‌گران و توزیع‌کنندگان، بتوانند تجارت را در خارج و داخل کشور تسهیل کنند. در واقع ایده ایجاد اصطلاحات تجاری مشترک در قرون وسطی همزمان با اصطلاح Lingua Franca برای توصیف کردن زبان مشترک بین معامله‌گران ایتالیایی و فرانسوی به کار گرفته شد؛ اما با روی کار آمدن انقلاب صنعتی، اصطلاحاتی در رابطه با نوآوری‌های تغییر دهنده زندگی از جمله ماشین بخار، فرایندهایی مانند خطوط مونتاژ و شیوه‌های جدید حمل‌ونقل از جمله قطار به وجود آمد. این موارد نیز حتی با دو قرن بعد از انقلابصنعتی ،با هوش مصنوعی نیز در ارتباط است.

فناوری هوش مصنوعی می‌تواند با زبان انسان و دستورات آن سازگار شود. منظور از فناوری هوش مصنوعی پردازش زبان طبیعی (NLP) با استفاده از زبان محاسباتی برای ارائه تجزیه و تحلیل معنایی متن زبان انسانی است. برای مثال هوش مصنوعی صدا را به متن تبدیل کرده یا آن را به صورت مستقیم از یک چت بات دریافت می‌کند. در واقع NLP به سیستم‌های رایانه‌ای امکان یادگیری زبان انسان و تجزیه و تحلیل و حتی درک آن را می‌دهد. چون احساسات و گویش‌ها و لحن‌ها با یک دیگر تفاوت دارند، هوش مصنوعی قادر به تشخیص تفاوت بین این موارد می‌باشد.

این قابلیت زبان‌‌شناسی هوش مصنوعی را از قلمرو داده‌های عددی به درک و پیش‌بینی رفتارهای انسانی هدایت می‌کند. با استفاده از NLP دانشمندان تجزیه و تحلیل داده می‌توانند زبان انسانی را در مدل‌های هوش مصنوعی پیاده کرده و اجرا کنند. این کار شامل حفظ مشتری، حمل‌ونقل، امور مالی و حتی آموزش را توانسته تا حد زیادی بهبود بخشد. هوش مصنوعی قابلیت پشتیبانی از زبان‌های بیشتر از زبان انگلیسی و درک منظور پرس‌وجو و دستور کاربر را نیز به صورت سفارشی سازی دارد.

اتوماسیون

تأثیر استفاده از اتوماسیون بر کارهای وقت‌گیر و پرمحتوا بر هیچ کس پوشیده نیست. امروزه داده‌ها به عنوان جزء اصلی شرکت‌های مدرن محسوب می‌شود، حجم آن‌ها به صورت مداوم افزایش می‌یابد. به همین دلیل کار جمع‌آوری این اطلاعات برای استفاده در تجزیه و تحلیل و یادگیری ماشین بسیار دشوار است؛ اما با استفاده از هوش مصنوعی این مورد می‌تواند زمان کمی از فعالان این حوزه برای ایجاد مدل و انجام آزمایش‌ها را بگیرد.

اعتماد 

اگر تجارت مبتنی بر اعتماد وجود نداشت، ابداعات و اختراعات انقلاب صنعتی هرگز به دست نمی‌آمد. تولید خودکار و گسترش فرصت‌های تجاری رایج تأثیر زیادی بر رابطه بین مشتری و تولیدکننده نداشت. به همین دلیل اعتماد به کیفیت محصول به عنوان مهم‌ترین عامل در تولید و فروش محصول شناخته شد. در انقلاب هوش مصنوعی در قرن 21 میلادی پیوند اصلی بین مصرف‌کنندگان بر اساس اعتماد متمرکز شده است. این دو اصل مهم عبارت‌اند از نحوه مدیریت داده‌های شخصی و نتایج الگوریتم هوش مصنوعی.

در واقع طبق نظرسنجی جهانی هوش مصنوعی نشان داده که حدود 80 درصد از پاسخ‌دهندگان که حدود 4500 نفر هستند، عقیده دارند که خروجی هوش مصنوعی و نتایج عادلانه و ایمن و قابل اعتماد آن عامل مهمی در استفاده روزافزون از این فناوری داشته است. زمانی که مدیریت داده‌های شخصی آغاز می‌شود، بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر تعهدات خود را با قوانین مختلفی از جمله مقررات عمومی حفاظت از داده‌های اتحادیه اروپا که در سال 2018 میلادی اجرا می‌کنند.

نکته دوم دیگر این است که اعتماد به نتایج الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به اندازه داده‌های موجود در آن دقیق و خوب است. در واقع حتی پیچیده‌ترین مدل‌های یادگیری ماشینی هم می‌تواند نتایج را با رعایت جانب‌داری به کاربران ارائه دهد. این موضوع زمانی رخ می‌دهد که داده‌های، داده شده به الگوریتم‌های هوش مصنوعی تحت تأثیر هنجارها و فرایندهای انسانی که مغرضانه هستند، قرار گیرد.

علاوه بر این، مدل‌های هوش مصنوعی به صورت مجزا می‌توانند بر نتایج دائمی یا نتایج در حال تغییر داده‌ها هم اثر گذارند. با این اتفاق مدل‌ها هم باعث تولید نتایج نادرستی می‌شوند که تشخیص آن‌ها دشوار خواهد شد. به همین دلیل در سال گذشته (2020 میلادی) بر اساس تحقیقات IBM یک فناوری به نام Watson Open Scale باعث رفع این مشکل شد.

نردبان هوش مصنوعی مراحل ساده و درعین‌حال جامعی را برای سازمان‌ها بیان می کند که به شرح زیر است:

  • جمع‌آوری داده‌های موردنیاز
  • سازماندهی داده‌ها به موثرترین شکل
  • تجزیه و تحلیل داده‌ها و استفاده از یادگیری ماشین
  • پیاده‌سازی هوش مصنوعی در سراسر شرکت

تغییر جهان

مانند انقلاب‌های صنعتی قبلی که فعالیت های اقتصادی چشمگیری در زمینه تولید، تجارت، حمل‌ونقل و … ایجاد کرد. انقلاب هوش مصنوعی نیز خواهد توانست باعث ایجاد موج جدیدی از رشد شود.
PwC پیش‌بینی کرده که هوش مصنوعی قادر است تا سال 2030 میلادی تا حدود 16 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک کند. همچنین این انقلاب می‌تواند به تغییر جهان نیز کمک می کند تا شاهد پیشرفت‌های ویژه‌ای در اتوماسیون و ایجاد اعتماد باشیم.

منبع

در صورت تمایل مقاله مرتبط شهرهای هوشمند به پذیرش هرچه سریع‌تر تکنولوژی 4IR وابسته‌اند را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.