هر آنچه که نیاز است درباره انقلاب صنعتی چهارم بدانید!

تاب‌آوری در صنعت 4.0
تاب‌آوری در صنعت 4.0 مدیریت ریسک قوی می‌طلبد
شهریور 13, 1400
شهرهای هوشمند| راه‌حل‌های دیجیتالی برای خلق زندگی بهتر در آینده
شهریور 17, 1400
نمایش همه

هر آنچه که نیاز است درباره انقلاب صنعتی چهارم بدانید!

هر آنچه که نیاز است درباره انقلاب صنعتی چهارم بدانید!

با توجه به پیشرفت روزافزون صنعت، فناوری و قرار گرفتن در معرض انقلاب جدید صنعتی قرن، نیاز است درباره انقلاب صنعتی چهارم نیز دانش خود را ارتقا دهید. در این مقاله ما سعی می‌کنیم هر آنچه که درباره انقلاب صنعتی چهارم نیاز است را پوشش دهیم.

مقدمه

کلاوس شاوب Klaus Schwab، بنیانگذار و رئیس اجرایی (WEF) World Economic Forum ژنو، در سال 2016 کتابی تحت عنوان ” انقلاب صنعتی چهارم یا The Fourth Industrial Revolution” منتشر کرده است. این اصطلاح را در نشست داووس در آن سال ابداع کرد. وی در این کتاب استدلال کرده، که یک انقلاب تکنولوژیکی در حال انجام است، و این انقلاب باعث تغییر حوزه‎‌های فیزیکی، دیجیتال و بیولوژیکی می‎‌شود. در این کتاب به موضوع انقلاب صنعتی چهارم و اینکه چگونه فناوری‎‌ها و تکنولوژی‎‌های روز همچون هوش مصنوعی، وسایل نقلیه خودکار و اینترنت اشیا با زندگی فیزیکی انسان به سادگی ادغام شده، پرداخته می‎‌شود. از دیگر تغییراتی که به همراه این انقلاب صنعتی رخ داده می‌‎توان به دستیارهای صوتی، سنسور تشخیص چهره افراد یا سنسورهای مراقبت سلامت دیجیتال اشاره کرد. وی استدلال کرده، که این تغییرات تکنولوژیکی باعث تغییر شیوه زندگی افراد، شرکت‎‌ها و دولت‎‌ها می‌شود. و در نهایت منجر به تغییر و تحول اجتماعی در حوزه‎‌های گسترده و وسیعی همچون کشورها و یا عرصه‌‎های کوچکی همچون کمپانی‎‌ها مشابه انقلاب‎‌های صنعتی پیشین می‎‌شود.

سه انقلاب صنعتی اول

زویکا کریگر (Zvika Krieger)، رئیس سیاست‎‌های تکنولوژیکی و مشارکتی WEF به CNBC گفته است، که انقلاب‎‌های صنعتی پیشین موضوعاتی مشترک با یکدیگر داشته‌‎اند. در واقع، هر انقلاب صنعتی با اختراع یک تکنولوژی خاص که اساسا باعث تغییر جامعه شده، همراه بوده است.

اولین انقلاب صنعتی حدود سال 1760 در کشور انگلیس یا بریتانیای کبیر آغاز شد. این انقلاب با اختراعاتی همچون موتور بخار همراه بوده است. موتور بخار فرآیندهای تولید جدیدی را فعال کرد که منجر به ایجاد کارخانه‌ها شد. دومین انقلاب صنعتی، تقریبا یک قرن بعد رخ داد. این انقلاب باعث تولید انبوه صنایع جدید و متنوعی نظیر فولاد، نفت و برق شده بود. لامپ، تلفن و موتور احتراق داخلی از دیگر اختراعات مهم و کلیدی این دوران هستند.

سومین انقلاب صنعتی از دهه 1960 آغاز شده است. این انقلاب با اختراعاتی نظیر کامپیوتر شخصی و اینترنت همراه بوده است. البته، این انقلاب را با نام «انقلاب دیجیتالی» نیز می‌‎شناسند. کریگر گفته است:«انقلاب صنعتی چهارم به خاطر دو دلیل از انقلاب صنعتی قبلی متفاوت است. اولین علت کاهش شکاف موجود بین دنیای دیجیتال، فیزیکی و بیولوژیکی است. و دومین علت، افزایش سرعت تغییر تکنولوژی به نسبت گذشته است».

تلفن در مقابل «Pokemon Go»

کریگر به مدارک و شواهدی که باعث گسترش تغییرات در عرصه تکنولوژیکی و فناوری شده اشاره می‎‌کند. طبق گفته او حدود 75 سال طول کشیده است، تا حدود 100 میلیون نفر بتوانند به تلفن دسترسی داشته باشند. اما برنامه بازی «Pokemon Go» تقریبا کمتر از مدت زمان یک ماه در سال 2016 بین کاربران زیادی محبوب شد. در کمتر از سی روز میلیون‎‌ها کاربر به صورت روزانه این بازی را دانلود کرده و از آن استفاده کردند. شما در این مثال متوجه این مسئله می‌‎شوید که فناوری و تکنولوژی‎‌های روز سریعا گسترش پیدا می‎‌کنند.

شرکت‎‌های مختلفی همچون خرده‌فروشی‎‌ها، شرکت‎‌های حمل و نقل و بانک‎‌ها در حال رقابت هستند تا بتوانند از جدیدترین فناوری‎‌ها مانند: واقعیت افزوده، چاپ سه‌بعدی و هوش مصنوعی در حوزه­‌ی شغلی خود استفاده کنند. براساس تحقیقاتی که در سال 2017 توسط اداره ثبت اختراع اروپا انجام گرفته است، تعداد اختراعات ثبت شده مربوط به انقلاب صنعتی چهارم همچنان رو به گسترش و افزایش است. در حقیقت، طی سه سال گذشته میزان این اختراعات با نرخ رشد 54 درصدی همراه بوده است. طبق گفته­‌ی دیوید ستبابز ( David Stubbs) رئیس بخش استراتژی‎‌های سرمایه‌گذاری مشتریان EMEA در JP Morgan Private Bank، در ایمیلی به CNBC گفته است: «فناوری‎‌ها به­i ویژه تکنولوژی‎‌های دیجیتال با اغلب کسب‌و‌کارها و زندگی اجتماعی و اقتصادی اشخاص آمیخته شده‌‎اند. به همین علت، تلاش برای جدا‌کردن« تکنولوژی» از «غیر تکنولوژی» عملی عبث و بیهوده است.

عقب نمانیم!

امروزه، شرکت‎‌ها، دولت‎‌ها و افراد مختلف در حال تلاش برای همراهی با تغییرات سریع عرصه تکنولوژیکی و فناوری هستند. کریگر، کسی که به عنوان نماینده دپارتمان ایالات متحده آمریکا در سیلیکون ولی در سال 2016 تا سال 2017 خدمت کرده است، گفته است که اغلب سیاست‌گذاران از عرصه فناوری و تکنولوژی دور می‎‌مانند. در نتیجه، مدیران شرکت‎‌ها در حال تلاش برای درک این مسئله که چگونه می‎‌توانند پیشرفت‎‌هایی نظیر A.I را در شرکت خود پیاده‌سازی و اجرا کنند، هستند. به همین علت، طبق گفته او عطش فراوانی برای دستیابی به خواسته‎‌های دیجیتالی شرکت‎‌ها توسط مدیران حس می‎‌شود.

جردن مورو (Jordan Morrow) رئیس بخش تحلیل داده‌ و اطلاعات شرکت QLIK می‌‎گوید: «افراد و شرکت‎‌هایی که در حوزه‌‎هایی نظیر تفسیر و تجزیه و تحلیل داده‌‎ها مهارتی ندارند، نمی‌‎تواند در دوران انقلاب صنعتی چهارم به رقابت پرداخته و موفق شوند.» او در مصاحبه تلفنی با CNBC افزود: «نیازی نیست همه یک متخصص و آنالیزگر علم داده شوند، بلکه همه نیازمند داشتن اطلاعاتی درباره علم داده‌‎ها هستند.»

براساس، تحقیقات انجام گرفته فناوری‎‌هایی همچون هوش مصنوعی باعث از بین رفتن برخی از مشاغل می‎‌شوند. البته، همراه با این مشکل بازار تقاضا برای دستیابی به مشاغل و مهارت‎‌های جدید نیز پرتقاضا خواهد بود. برخی از کارشناسان در مورد «اقتصاد برنده همه چیز» هشدار می‌دهند، که در آن کارگران با مهارت بالا با دستمزد بالا پاداش می‌گیرند و بقیه کارگران عقب می‌مانند. براساس گزارش موجود از سال 2018 شرکت سرمایه‌گذاری UBS، تقریبا در 80 درصد از 40 نوآوری اصلی فعلی پیشرفت کرده است. این مسئله باعث شده این شرکت میلیاردها دلار در طی چهار دهه گذشته درآمد داشته باشد.

در سال 2016، شواب پیش‌بینی کرده است، نابرابری یکی از بزرگترین نگرانی‎‌های اجتماعی انقلاب صنعتی چهارم است. این نگرانی ذهن دولت‌مردان و اقتصاددانان فراوانی را درگیر خواهد کرد. وی در ادامه می‎‌افزاید: «به همین علت دولت‌مردان و کشورها نیازمند ارائه استراتژی‎‌های کاربردی و کارآمد در این رابطه هستند».

جمع‌بندی

انقلاب صنعتی چهارم عرصه‌های مختلف زندگی همچون حوزه اقتصادی، اجتماعی و حتی روانشناختی جوامع و مردم را درگیر می‎‌کند. به همین دلیل، نیاز است استراتژی‌ها و برنامه‌های برای مقابله با مشکلات و مسائلی که به همراه این انقلاب به وجود می‌آیند، وجود داشته باشد. به این ترتیب، می‌توان در مقابل مسائل زیادی به وجود آمده راه‌حل‌هایی ارائه کرد. البته قطعا نمی‌توان راه‌حل‌‎های کاربردی برای تک تک این مسائل فراهم نمود.

منبع

اگر درباره انقلاب صنعتی چهارم، به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می‌توانید به مقاله انقلاب صنعتی چهارم و پیامد‌های حاصل از آن مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.