جانشین‌پروری
جانشین‌پروری موفق در کسب‌وکارهای خانوادگی
می 25, 2021
چرا مشاغل کوچک فرصت صادرات را از دست می‎‌دهند؟!
ژوئن 7, 2021
نمایش همه

روند تحقیقات بازار بین­‌المللی

فرآیند تحقیقات بازار بین‌­المللی، جمع‌­آوری، ثبت و تجزیه و تحلیل سیستماتیک داده‌­ها برای ارائه اطلاعات مفید برای تصمیم‌­گیری روند بازاریابی است. این اطلاعات باید از مرزهای فرهنگی منتقل شود و این ابزار تحقیق اغلب در بازارهای خارجی استفاده می‌­شود. برای پیش‌­بینی بازاریابی در آینده، اطلاعات عمومی در مورد کشور، منطقه و یا بازار لازم است.

این الزامات با پیش­‌بینی روندهای اجتماعی، اقتصادی مصرف‌کننده و روند صنعت در بازارهای خاص یا کشورها انجام می­‌شود. سپس از اطلاعات خاص بازار برای تصمیم‌­گیری در مورد محصول، تبلیغات، توزیع، قیمت و تهیه برنامه­‌های بازاریابی استفاده می­‌شود. در عملیات داخلی، بیشترین تاکید بر جمع‌­آوری اطلاعات خاص بازار است. زیرا سایر داده­‌ها اغلب از منابع ثانویه در دسترس هستند.

انواع اطلاعات مورد نیاز برای تحقیقات بازار بین‌المللی:

1.اقتصادی و جمعیتی

اطلاعات مربوط به رشد در اقتصاد، تورم، روند چرخه کسب‌­وکار؛ تجزیه و تحلیل سودآوری برای جداسازی محصولات، مطالعات اقتصادی خاص صنعت، تجزیه و تحلیل اقتصاد خارج از کشور، شاخص­‌های اصلی اقتصادی برای ایالات متحده و خارج از کشور، و روند جمعیت (مهاجرت موقت، پیری و مهاجرت).

2.جو فرهنگی، جامعه شناسی و سیاسی

بررسی غیر اقتصادی شرایطی که بر جداسازی کسب­‌وکار تاثیرگذار هستند. عواملی مانند: بوم‌­شناسی، ایمنی، اوقات فراغت و تأثیر آنها بر کسب‌­وکار را پوشش می‌­دهد.

3.شرایط بازار

تجزیه و تحلیل شرایط بازار این تقسیم‌­بندی بر اساس بخش بازار از جمله شرایط بین‌­المللی صورت می­‌گیرد.

4.محیط فنی

خلاصه­‌ای از آخرین سطح فناوری در رابطه با کسب‌­وکار واحد. نیاز به تقسیم بر اساس محصول دارد.

5.وضعیت رقابتی

بررسی درآمد فروش رقبا، روش‌های تقسیم بازار، محصولات و استراتژی‌های آشکار در حوزه بین­‌المللی.

تحقیقات بازار بین‌الملی

روند تحقیق

1.مسئله تحقیق و اهداف آن را تعیین کنید.

2.منابع اطلاعات را برای تحقق اهداف تحقیق تعیین کنید.

3.هزینه‌­ها و مزایای تحقیق را در نظر بگیرید.

4.داده­‌های مربوطه را از منابع ثانویه یا اولیه یا هر دو جمع‌­آوری کنید.

5.تجزیه و تحلیل، تفسیر و نتایج را جمع­‌بندی کنید.

6.نتایج را به طور موثر به تصمیم‌­گیرندگان ابلاغ کنید.

* تغییرات و / یا مشکلات در اجرا به دلیل تفاوت در توسعه فرهنگی و اقتصادی رخ می‌دهد. *

دوگانگی اقتصادی

دوگانگی اقتصادی روشی برای تصور وجود دو مجموعه (گاهی بیشتر) مجزا اما هم‌زیست از فرآیندهای اقتصادی یا بازارها در یک چهارچوب اجتماعی سیاسی یا ملی است. به عنوان مثال، در جوامع جهان سوم  اقتصاد دوگانه با همزیستی کشاورزی معیشت دهقانی و تولید نقدی کالاهای اساسی یا کالاهای صنعتی برای فرآیند تحقیقات بازاریابی بین­‌المللی شکل می­‌گیرد. در اقتصادهای کاملا صنعتی بین هسته اصلی شرکت­‌ها و شرکت‌­های جانبی و بازارهای کار وجود دارد.

تحقیقات چند فرهنگی

کشورهایی را درگیر می­‌کند که دارای زبان­‌ها، اقتصاد، ساختارهای اجتماعی، رفتار و الگوهای مختلفی هستند. برای اطمینان از مقایسه و برابری نتایج، این نکته را هنگام طراحی تحقیقات فرهنگی به خاطر داشته باشید. روشهای مختلف در کشورهای مختلف قابلیت اطمینان متفاوتی دارند (بنابراین در کشورهای مختلف روشهای مختلف تحقیق باید اعمال شود.).

تحقیقات بازار بین‌الملی

مثال: در کشورهای آمریکای لاتین به دلیل دیدگاه­‌های مختلف در مورد تحقیقات تجاری و ارزش وقت آن‌ها، جذب مشتری برای شرکت در گروه‌­های متمرکز دشوار است. ژاپنی­‌ها در مقایسه با آمریکایی­‌ها به نظرسنجی‌­های پستی پاسخ نمی‌­دهند. شواهد نشان می‌دهد که توجه ناکارآمد به خطاهای غیر نمونه‌­گیری شده در مطالعات چند فرهنگی به طور نادرست انجام شده است و متناسب بودن اندازه‌­گیری تحقیقات در زمینه چند فرهنگی آزمایش نشده است.

تحقیقات اینترنتی /مسائل خصوصی (موضوعی شخصی و حقوقی)

 توانایی انجام تحقیقات اولیه یکی از جالب­‌ترین جنبه­‌های اینترنت است اما سوگیری یک جهان نمونه که فقط از پاسخ دهندگان اینترنتی تشکیل شده است محدودیت‌های شدیدی را به همراه دارد. توانایی شرکت­‌ها در تبدیل اطلاعات جمع­‌آوری شده به مزیت‌­های رقابتی متفاوت است.

امروزه، قدرت واقعی اینترنت برای تحقیقات بازار بین­‌المللی توانایی دسترسی آسان به حجم بالای داده­‌های ثانویه است. نظرسنجی­‌های آنلاین و پنل­‌های خریدار «توانایی انشعاب» بهتری دارند (پرسیدن سوالات مختلف بر اساس پاسخ­‌های قبلی). در زیر چند نمونه از این تحقیقات آورده شده است.

گروه­‌های متمرکز آنلاین: استفاده از تابلوهای اعلانات.

ردیابی بازدید­کنندگان وب: ردیابی خودکار بازدیدکنندگان از طریق وب‌­سایت­‌ها.

– اندازه‌­گیری تبلیغات: سرورها پیوندهای سایت‌های دیگر را برای ارزیابی سودمندی آن‌ها ردیابی می‌­کنند. سیستم‌­های شناسایی مشتری، بازدیدها و خریدها را با مرور زمان و ایجاد «پنل مجازی» پیگیری می­‌کند.

– لیست­‌های بازاریابی از طریق ایمیل: برای تلاش­‌های مستقیم بازاریابی از طریق اینترنت ثبت­‌نام کنید.

تحقیقات درهم‌­تنیده: فرآیند اینترنتی که افراد برای جستجوی اطلاعات مربوط به محصولات، مقایسه خرید، تعامل با ارائه‌­دهندگان خدمات و غیره انجام می‌شود و خود فرآیند تحقیق است (شرکت­‌هایی که گزینه طراحی آنلاین سفارشی را ارائه می­‌دهند، نهایتا در استفاده از تحقیقات برای اهداف توسعه محصول هستند).

تحقیقات مشاهده‌­ای: اتاق­‌های گفتگو، وبلاگ­‌ها و وب‌­سایت­‌های شخصی برای ارزیابی نظرات مشتری در مورد محصولات کنترل می­‌شوند.

دو روش برای پیش­‌بینی تقاضای بازار

نظر کارشناس

برای مشکلات تخمین بازار، نرخ رشد و اندازه بازار به ویژه در کشورهای خارجی جدید برای بازاریاب، نظر کارشناس توصیه می­‌شود. کلید استفاده از نظر کارشناس برای پیش‌­بینی تقاضا، مثلث‌­­بندی و مقایسه تخمین­‌های تولید­شده توسط منابع مختلف است.

تشبیه

فرض می‌­کند که تقاضا برای یک محصول در همه کشورها به همان روشی توسعه می­‌یابد که توسعه اقتصادی قابل مقایسه در هر کشور اتفاق می­‌افتد. رابطه بین یک وضعیت شناخته شده و کشور مورد نظر است. تکنیک­‌های پیشرفته شامل تحلیل رگرسیون (regression) چندگانه یا تجزیه و تحلیل ورودی و خروجی است.

تحقیقات بازار بین‌الملی

نتایج در بررسی انجام شده:

-اطلاعات مولفه اصلی در ایجاد استراتژی­‌های موفق فرآیند تحقیقات بازار بین­‌المللی و جلوگیری از اشتباهات عمده در بازار، است.

– اگر محققی علاقه­‌مند به بررسی کلی غیراقتصادی شرایط تاثیرگذار بر کسب­‌وکار شرکت باشد، بهترین راه برآورد فرهنگی، جامعه شناسی و سیاسی است.

– اگر شرکتی می­‌خواهد اطلاعات مربوط به محیط بازار خود را جمع­‌آوری کند، باید مشکل تحقیق را تعریف کرده و اهداف آن را تعیین کنید.

– مشاوره با مشتریان در مورد طراحی تحقیق گام استانداردی در روند تحقیق نیست.

– در دسترس بودن و دقت داده­‌های ثانویه ثبت­‌شده با افزایش سطح توسعه اقتصادی افزایش می­‌یابد.

– پرسش‌نامه­‌های نظرسنجی داده­‌های اولیه هستند.

– سولات پرسشی بله/خیر در قالب سوالات تحقیقات کمی هستند.

– سوالات پرسشی نامعین در قالب تحقیقات کیفی هستند.

– عدم تصادفی بودن در جمعیت مشکلی برای ترسیم نمونه تصادفی در محیط بین­‌الملل نیست.

– مانع زبان، جهانی­‌ترین مشکل تحقیق پیمایشی در کشورهای خارجی است.

– ترجمه برگشتی هنگامی است که یک محقق پرسش‌نامه‌­ای را به زبان دیگری ترجمه می­کند و سپس مترجم دیگری آن را دوباره به زبان اصلی ترجمه می­کند.

– ترجمه موازی: قیاس فرض می­کند که تقاضا برای یک محصول در همه کشورها به همان روشی توسعه می­‌یابد که توسعه اقتصادی قابل مقایسه در هر کشور اتفاق می­‌افتد.

 

مدرسه کسب‌و‌کار تکاپو با برگزاری دوره پیشرفته صادرات سعی می‌کند همراه با مخاطب خود در قدم‌های اولیه فراگیری مهارت صادراتی همراه باشد و فرصت یادگیری از افراد با تجربه، همچنین ارائه طرح صادراتی به سرمایه‌گذاران و مدیران و کارآفرینان با سابقه‌ی صادرات و شراکت را فراهم نماید.

برای کسب  اطلاعات بیشتر در مورد این دوره وارد این لینک شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *