نوآوری در صنعت گردشگری
7 ایده برتر نوآوری در صنعت گردشگری از سال 2020
جولای 19, 2021
راهنمای سرمایه‎‌گذاری در تجارت‎‌های بین‌المللی
جولای 25, 2021
نمایش همه

سرمایه‌‎گذاری در حوزه بهداشت و درمان

بخش مراقبت‌‎های درمانی و بهداشتی از صنایع مختلفی همچون بخش تولید و فروش دارو یا تولید دستگاه‎‌های مراقبتی ویژه و حتی بخش بیمه‌درمانی بیمارستان‎‌ها تشکیل شده است. سرمایه‎‌گذاری در بخش بهداشت و درمان تحت تاثیر عوامل متنوع زیادی همچون ترندها، رویه‎‌های مثبت مربوط به حوزه آمار و جمعیت و یا ترندهای منفی مرتبط به بازپرداخت است.

سرمایه‎‌گذاری در این حوزه به درک عوامل اصلی و اساسی از یک رویکرد چند وجهی نیازمند است. اما در نهایت، سرمایه‎‌گذاران می‎‌توانند با سرمایه‎‌گذاری اصولی و دقیق در این حوزه به سود زیادی دست پیدا ‎کنند.

ما در این مطلب به بررسی صنایع مختلف موجود در بخش بهداشت و درمان پرداخته و به بررسی معیارهای قبل از سرمایه‎‌گذاری در این حوزه می‌‎پردازیم. پس اگر خواهان سرمایه‎‌گذاری در بخش بهداشت و درمان هستید، با این مطلب همراه باشید.

روال سرمایه‌‎گذاری در حوزه بهداشت و درمان

قبل از اینکه درباره سرمایه‎‌گذاری در بخش مراقبت‎‌های بهداشتی و درمانی تصمیم‌گیری کنید، به بررسی و آنالیز دقیق فرایندهای مرتبط به این حوزه بپردازید. تغییر و یا ادامه این فرایندها در بخش‌‎های مختلف بهداشت و درمان تاثیرگذار است. به همین خاطر، ما در ادامه به رویه مثبت و منفی سرمایه‎‌گذاری در این بخش اشاراتی خواهیم داشت. رویه مثبت بخش بهداشت و درمان عبارت از موارد زیر هستند:

 • جمعیت افراد سالخورده و کودک
 • افرادی که حتی با وجود بیماری‎‌های مزمن در دراز مدت زندگی می‎‌کنند.
 • چاقی و فراگیری مرتبط به بیماری دیابت
 • پیشرفت در حوزه تکنولوژی و فناوری
 • تعداد بیماری‎‌های موجود در جهان
 • داروهای شخصی‎‌سازی شده

و از جمله رویه‎‌های منفی این حوزه می‌‎توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • سیستم پرداخت کننده انفرادی
 • عدم بهره‌‎مندی از بیمه‌درمانی
 • کنترل هزینه‎‌ها
 • مصرف‌گرایی

شما یک عدد قرص را در دستان خود نگاه می‌‎دارید، این قرص توسط شرکت‎‌های داروساز و بیوتکنولوژی به عنوان «دارو» تولید شده است. اما قطعا فرآیند تولید هر قرص و دارو متفاوت است. به طور کلی، لفظ داروسازی به فرآیند ترکیب اجزای شیمیایی کوچک که جذب غشاهای بدن شده، اطلاق می‎‌گردد.

شرکت‎‌هایی که در حوزه تولید دارو فعالیت دارند، درصد قابل توجهی از درآمد خود را به حوزه بررسی و تحقیق و کشف اکتشافات جدید اختصاص داده و یا آن را صرف کشف ترکیبات جدید می‌‎کنند. به همین دلیل، باید حین سرمایه‎‌گذاری در شرکت‎‌های تولید کننده دارو فاکتورها و عوامل زیادی را در نظر داشت. از جمله این فاکتورها می‌‎توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • بیماری‎‌هایی که توسط یک داروی خاص درمان می‌‎شوند.
 • تعداد افراد آسیب دیده
 • تعداد ترکیبات موجود
 • فرآیند اکتشاف و ورود دارو به بازار
 • دسترسی داشتن به مواد جایگزین مخصوصا برای نسخه‌‎های عمومی داروهای مصرفی
 • حق ثبت اختراع و داشتن امتیازات انحصاری
 • وجود چهارچوب بازاریابی کلی که شامل توافق‌نامه‎‌های پربازده و سود است.

صنعت تولید دارو و بخش درمان به شدت تحت تاثیر داده‌‎های بالینی است که می‌‎تواند قیمت سهام بازار داروسازی و درمان را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله نتایج مثبت این داده‎‌ها می‎توان به داده‎‌های بالینی بهتر، زمان سریع‌تر برای عرضه دارو به بازار و غیره اشاره کرد. اما از نتایج منفی می‎‌توان مواردی همچون افزایش قابل توجه ارزش سهام در مدت زمان کوتاه را نام برد.

علاوه بر این، عواملی همچون اطلاعات ارائه شده پس از فروش مانند تعداد نسخه‌‎های نوشته شده و هشدارهای FDA بر نتایج سرمایه‎‌گذاری‎‌ها تاثیرگذار هستند. به عبارتی می‌‎توان گفت این صنعت نیازمند نظارت و بررسی دقیق از طرف سرمایه‎‌گذار است.

چه فردی صورت‌حساب‌‎ها و قبض‌‎های بخش بهداشت و درمان را پرداخت می‌‎کند؟

شرکت‌‎ها و سازمان‎‌هایی همچون بیمه‎‌های درمانی قبوض و صورت حساب‎‌های بخش بهداشت و درمان را پرداخت می‎‌کنند. شرکت‎‌ها و سازمان‎‌ها به یکی از دو روش زیر بیمه‌‎های درمانی را خریداری می‎‌کنند:

 • شرکت خریدار کلیه خطرات مرتبط به پرداخت قبوض را به عهده می‎‌گیرد.
 • بیمه‎‌گر کلیه خطرات را به عهده می‌‎گیرد

انتخاب هر کدام از روش‌های فوق برای خرید بیمه بر ریسک و سودآوری شرکت تاثیرگذار است. همچنین، تعهد داشتن به سند ارائه شده، سود بیمه‎‌گذاران سلامت را افزایش می‎‌دهد. هر چه این تعهد همه جانبه‌‎تر و بهتر باشد، در نهایت هزینه‎‌های پزشکی نسبت به حق بیمه دریافتی کاهش می‌‎یابد. نسبت کلیدی که بیمه‎‌گران بهداشت ارائه می‎‌دهند، همان نسبت هزینه پزشکی است.

این نسبت همچون نسبت سود عملیاتی است که باید مورد آنالیز و بررسی قرار گیرد. همچنین، نسبت خسارت پزشکی هم نسبت مهمی است که مشابه بودجه احتیاطی شرکت‌‎ها است (هرچه نسبت پایین‌‎تر باشد، بهتر است). علاوه بر این، شما خواهان به سرمایه‎‌گذاری در شرکت‌هایی با مدیران محافظه‌‎کار و قابل اعتماد هستید. علت این تمایل  را هم عدم تطابق زمان مصرف خدمات پزشکی و زمان پرداخت قبض‎‌ها می‌‎توان دانست.

ذخیره بدهی‎‌های مناسب هم بخش مهمی برای بررسی و آنالیز است. سهام این بخش در مقایسه با سهام دارویی پایدارتر بوده و کم‌تر در‌ آن ناپایداری رخ می‌‎دهد. گرچه، پیروی از مقررات دولتی مرتبط به حوزه بودجه درمان پزشکی برای کشورهایی همچون ایالت متحده آمریکا (که بزرگترین خریدار خدمات مراقبتی است) بسیار مهم است.

امکانات

ارائه دهندگان خدمات پزشکی همچون بیمارستان‎‌ها و کلینیک‎‌ها بنیاد و اساس بخش مراقبت‎‌های درمانی و بهداشتی در کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا هستند. این کلینیک‎‌ها و مراکز درمانی مسئول انتخاب بیماران برای درمان هستند. در واقع، آن‌ها از طریق بررسی وضعیت بیمه سلامت بیماران به انتخاب دست می‌‎زنند.  به همین علت، مراکز درمانی همچون بیمارستان‎‌ها با بدهی‎‌های بدی روبرو می‌شوند که سودآوری آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‎‌دهد. نسبت وجود بدهی بد توجه سرمایه‎‌گذاران را به خود جلب می‎‌کند.

علاوه بر این، کنترل هزینه‌‎ها به افزایش سودآوری بیمارستان‎‌ها کمک زیادی می‎‌کند. درحال حاضر، بیمارستان‎‌های زیادی نتوانسته‌‎اند پیشرفت‎‌های فنی مانند دسترسی به سوابق پزشکی الکترونیکی، خرید وسایل و سیستم عامل‌‎های مناسب و مورد نیاز و غیره را تامین کنند. گرچه، به نظر می‌‎رسد در این حین، تغییراتی نیز در حال رخ دادن است.

کنترل هزینه‎‌ها در بین هزینه‎‌های متعددی که برای بیمارستان‎‌ها وجود دارد، امری سخت و دشوار است. مراکز درمانی که این کار به خوبی ارائه می‎دهند از سیستم‎‌های کامیپوتری قوی برای مدیریت و کنترل بهتر بهر‎ه‎‌مند هستند.

علاوه بر این، بیمارستان‎‌هایی که با پزشکان متخصص همچون متخصصان بخش مغز و اعصاب و یا جراحی همکاری می‎‌کنند، متناسب با هزینه‌‎های بیمارستان خود هزینه‌‎هایی همچون هزینه (EBITDA) (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization)  برای هر تخت بیمار را به منظور خدمات حرفه‎‌ای خود افزایش می‎‌دهند.

صنایع دیگر

مدیران سود مزایای داروخانه‎ که با عنوان (PBM) Pharmacy benefit management هم شناخته می‎‌شوند، شرکت‎‌ها وسازمان‎‌هایی هستند که از طرف بیمه‌‎ها بخش سود و مزایای دارویی را مدیریت می‎‌کنند. آن‌ها با بیمه درمانی کار کرده و به عنوان بخش خارجی بیمه‎‌های درمانی هم شناخته می‎‌شوند.

در واقع، می‌‎توان گفت زمانی که به منظور گرفتن نسخه دارویی خود به داروخانه می‎‌روید، داروخانه (از طریق رایانه) با PBM شما تماس می‌‎گیرد تا متوجه شود آیا تحت پوشش دارویی خاصی هستید یا نه؟ (البته ممکن است این فرآيند در برخی کشورها و داروخانه‌‎ها فعال نباشد) علاوه بر این، معمولا داروهایی که از طریق اداره پست ارسال می‌‎شوند از مرکز توزیع PBM عبور کرده و تهیه شده‎‌اند.

معمولا  PBM ها سود بیشتری به واسطه معاملات انجام شده از طریق ایمیل در مقایسه با نسخه‎‌های عمومی داروخانه‎‌ها کسب می‎‌کنند. علاوه بر این، PBM ها بودجه احتیاطی بیشتری همچون داروهای خاص و یا داروهای تزریقی (مانند داروهای بیوتکنولوژی) تعیین می‎‌کنند.

این داروها معمولا در یخچال نگهداری شده و در داروخانه محلی فروخته نمی‌‎شوند. علت آن را هم می‎‌توان در نیاز به مراقبت ویژه از این داروها یافت. بنابراین، PBM هایی که یک داروسازی بزرگ هستند معمولا بودجه احتیاطی بیشتری برای خود تعیین کرده‌‎اند.

توزیع‌کنندگان همچون واسطه‌‎گرانی بین تولیدکنندگان دارو و داروخانه‎‌ها فعالیت می‎‌کنند و به منظور ارائه خدمات خود به شرکت‎‌های دارویی هزینه دریافت می‌‎کنند. علاوه بر این، بسیاری از توزیع کنندگان کسب‌وکار‎های دیگری دارند که بودجه احتیاطی آن‌ها را بهبود می‌‎بخشد. از جمله این کسب‌کار‎ها می‎‌توان به بسته‎‌بندی برخی از داروها اشاره کرد، اما سود اصلی آن‌ها از طریق خدماتشان به شرکت‌‎های دارویی به دست می‌‎آید.

شرکت‎‌های تولیدکننده تکنولوژی و فناوری‎‌های پزشکی، دستگاه‎‌ها و محصولات پزشکی متنوعی نظیر بانداژ، مفاصل مصنوعی و استنت‎های قلب و غیره فراوانی تولید می‎‌کنند. شرکت‎‌ها و سازمان‎‌های تولیدکننده محصولات پزشکی همچون تولیدکنندگان دارو درصد زیادی از درآمد خود را صرف تحقیق و توسعه محصولات تولیدی خود می‎‌کنند.

اما بعضی شرکت‎‌ها از روش آزمایشی بالینی تجربه شده در گذشته پیروی می‌‎کنند. سرمایه‎‌گذاری در این شرکت‌‎ها نیازمند دانش و آنالیز فناوری‎‌های جدید ارائه شده توسط آن‌ها و بررسی وضعیت رقبایشان است.

جمع بندی

سرمایه‎‌گذاری در بخش مراقبت‌‎های درمانی و بهداشتی می‎‌تواند با بازده و سود زیادی همراه باشد، اما عوامل بسیاری هم بر قیمت سهام شرکت‎‌های تولیدکننده دارو و یا تجهیزات پزشکی تاثیرگذار هستند. بخش مراقبت‎‌های درمانی و بهداشتی شامل شرکت‎‌های بزرگ و کوچک زیادی می‎‌شود که هر کدام از آن‌ها در صنایع متنوعی فعالیت دارند.

شما متناسب با سلیقه و اولویت‎‌هایتان می‌‎توانید در قسمت‎‌های متنوعی همچون تولید داروی خاصی و یا فروش محصولات پزشکی متنوعی نظیر کپسول اکسیژن و غیره سرمایه‎‌گذاری کنید. البته، قبل از هرگونه سرمایه‌‎گذاری به دقت وضعیت بازار، کیفیت و کارایی محصولات، اعتبار شرکت و شرکت تولیدکننده و عوامل متنوع دیگر را بررسی کنید.

شما با آنالیز و بررسی دقیق فاکتورها و عوامل مختلف می‎‌توانید سود و بازدهی حاصل شده از سرمایه‎‌گذاری در بخش‎‌های مختلف بهداشت و درمان را افزایش دهید. در ضمن، حتما از نکات ارائه شده فوق در مقاله هم قبل از سرمایه‎‌گذاری در بخش بهداشت و سلامت بهره ببرید.

منبع

مدرسه کسب و کار تکاپو با برگزاری دوره«دوره مدیریت عالی کسب‌وکارهای صنعت سلامت» سعی می‌کند همراه با مخاطب خود در قدم‌های اولیه فراگیری مهارت مدیریت سلامت همراه باشد و فرصت یادگیری از افراد با تجربه، همچنین ارائه طرح مدیریت سلامت به سرمایه‌گذاران و مدیران و کارآفرینان و شراکت را فراهم نماید.

جهت ثبت نام در دوره مدیریت عالی کسب‌وکارهای صنعت سلامت اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.