آیا بازار گردشگری سلامت در حال گسترش در جهان است؟

برای کسب‌وکار خود الهام بگیرید
نکته‌ای که همیشه باید در کسب‌وکار خود به آن توجه کنید!
نوامبر 16, 2021
دورکاری و تاب‌آوری در سازمان
دورکاری، تاب‌آوری سازمان را بهبود می‌بخشد
نوامبر 21, 2021
نمایش همه

آیا بازار گردشگری سلامت در حال گسترش در جهان است؟

گزارش زیر یک تحقیقات بازار شامل تقسیم‌بندی دقیق بازار جهانی گردشگری سلامت بر اساس حوزه درمانی (دندانپزشکی، زیبایی، قلب و عروق، ارتوپدی، نورولوژیک، انکولوژی و…) بر اساس منطقه (آمریکای شمالی ( ایالات متحده و کانادا)، اروپا (بریتانیا، ترکیه، ایتالیا و آلمان)، آسیا و اقیانوسیه (هند، تایلند، کره جنوبی، سنگاپور و مالزی) و سایر نقاط جهان است.

مروری بر بازار جهانی گردشگری سلامت

گزارش تحقیقات بازار Infoholic پیش‌بینی می‌کند که «بازار جهانی گردشگری سلامت» در طول سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۵ حدود ۱۶.۱ درصد رشد خواهد کرد. بازار جهانی گردشگری سلامت در چند سال گذشته شاهد رشد ثابتی بوده است، اما به دلیل هزینه‎‌های بالای درمان در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده و بریتانیا، بیشتر گردشگران پزشکی خارجی از آمریکای شمالی و اروپا هستند.

پارامترهای خاص صنعت که بازار جهانی گردشگری پزشکی را هدایت می‌کنند، در درجه اول افزایش هزینه‌‌های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی در کشور مبدا بیمار، فقدان پوشش‌های بیمه و مراقبت‌های بهداشتی، هزینه کمتر درمان پزشکی در کشورهای مقصد، در دسترس بودن افراد آموزش دیده، ماهر و متخصصان واجد شرایط در کشورهای ارائه‌‏دهنده خدمات و افزایش هزینه‌های مراقبت طولانی مدت در کشورهای توسعه یافته است.

از جمله روندهای اصلی یا عوامل کلان که به رشد بازار جهانی گردشگری سلامت دامن می‌زند، رشد جمعیت، شهرنشینی و دسترسی آسان به مقاصد محبوب گردشگری سلامت است.

زیرساخت‏های تایید شده و معتبر برای ارائه محصولات و خدمات مرتبط با صنعت گردشگری سلامت در مناطق مختلف (مانند آسیا اقیانوسیه) به سرعت در حال افزایش ارائه این خدمات به گردشگران سلامت است.

توجه به این نکته ضروریست که برای رشد گردشگری سلامت در کشورهای در حال توسعه، به حمایت بیشتری از سوی سازمان‌های دولتی و به کار بردن ابتکارات بازاریابی استراتژیک نیاز است. مشارکت این صنعت با آژانس‎‌های مسافرتی سلامت جهانی، تامین‎‌کنندگان لجستیک، هتل‏‌ها و بیمارستان‎‌ها و… ارائه خدمات به گردشگران را بسیار تسهیل خواهد کرد. برای مثال، آپولو با دانشگاه بین‌المللی پزشکی آمریکا (AIMU) برای طرح‌های گردشگری سلامت در مناطقی مانند باهاما و سنت لوسیا همکاری کرده است.

اکثر گردشگران سلامت که به دنبال یک مقصد مناسب می‌گردند، به طور مجازی از چندین بیمارستان معتبر JCI بازدید می‌کنند که امکانات رفاهی و فضای استثنایی را برای درمان و دوره نقاهت به آن‌ها ارائه می‏دهند. رشد جمعیت سالمندان نیز به دلیل نیاز به مراقبت طولانی مدت با کیفیت بالا، یکی از عوامل اصلی هدایت بازار گردشگری سلامت است. از طرفی، اختلالات مرتبط با سبک زندگی و بروز سرطان‎‌ها در سطح جهانی به سرعت در حال افزایش است و همین امر نیز باعث رشد گردشگری پزشکی در سطح جهان می‌شود.

خدمات پزشکی از راه دور (Telemedicine) نیز به طور فزاینده‎ای در گردشگری سلامت استفاده می‎شود. با توجه به اینکه در سال‌های اخیر موانع مختلف فناوری از بین رفته‌‏اند، بیماران و کادر پزشکی می‎توانند درباره داده‌ها و نگرانی‌های قبل و بعد از عمل جراحی با یکدیگر صحبت کنند.

بر اساس رده‌ درمانی:

 • دندانپزشکی
 • زیبایی
 • قلبی عروقی
 • ارتوپدی
 • لقاح آزمایشگاهی
 • انکولوژی

از جمله شاخه‌هایی هستند که گردشگری سلامت در آن‌ها جریان دارد. درمان‌های زیبایی در سال ۲۰۱۸ بیشترین سهم را در این صنعت به خود اختصاص داد. سالانه بیش از ۲۱ میلیون جراحی زیبایی در سراسر جهان انجام می‎شود. عمل بزرگ کردن پستان و به دنبال آن لیپوساکشن، دو جراحی زیبایی هستند که در سراسر جهان انجام می‏شوند.

بر اساس منطقه جغرافیایی:

 • آمریکای شمالی
 • اروپا
 • آسیا-اقیانوسیه
 • کشورهایی چین، روسیه، برزیل، آفریقای جنوبی، استرالیا و ترکیه

آسیا-اقیانوسیه بیشترین نفش را در بازار جهانی گردشگری پزشکی در سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده است. سهم قابل توجهی از منطقه آسیا-اقیانوسیه به کشورهای هند، تایلند، سنگاپور و مالزی برمی‌گردد؛ به دلیل که در این کشورها امکانات مراقبت‏‌های بهداشتی باکیفیت و کم هزینه بسیار زیاد است. اما هر کدام از این کشورها در کدام شاخه پزشکی فعال هستند؟

هند

برای بیمارانی که نیاز به جراحی‌های قلب و ارتوپدی دارند، هند در زمینه گردشگری سلامت محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. شهرهایی مانند دهلی، بنگلور و بمبئی شاهد افزایش سالانه ۳۰ درصدی اقدامات پزشکی روی مسافرانی از کانادا، ایالات متحده و اروپا هستند.

سنگاپور

سنگاپور با سیستم مراقبت‏های بهداشتی که بر اساس سازمان بهداشت جهانی در رتبه ششم جهان قرار دارد، سالانه هزاران بیمار بین‏‌المللی را به خود جذب می‏کند. این کشور در حوزه‌های قلب و عروق، هماتولوژی، انکولوژی، نورولوژی، درمان با سلول‌های بنیادی و ارتوپدی فعال است.

کره جنوبی

کره جنوبی در دو حوزه جراحی ستون فقرات و غربالگری سرطان، رهبر بازار گردشگری سلامت به شمار می‌رود و یکی از پیشرفته‏‌ترین کشورهای پزشکی در جهان از نظر فناوری است.

بلغارستان

بلغارستان با داشتن یکی از ارزان‌ترین خدمات مراقبت‌های بهداشتی در جهان، گزینه‌‎ای مناسب و مقرون به صرفه برای بیماران اروپایی و همچنین سایر مسافران بین‌‏المللی است. همچنین این کشور به خاطر چشمه‏‌های معدنی‌اش که روندی بسیار موثر در درمان طبیعی روماتیسم و ​​همچنین بهبودی پس از عمل‌های جراحی است، شناخته می‌شود.

پاناما

پاناما طیف وسیعی از جراحی ستون فقرات تا درمان سرطان را در بیمارستان‌های خود انجام می‎دهد. با توجه به خدماتی که بیمارستان‌های پاناما ارائه می‌دهند، این کشور به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مرکز بین‌‏المللی در حوزه گردشگری پزشکی است.

آنالیز رقابتی تحقیقات بازار گردشگری سلامت– کشورهایی مانند هند، تایلند و سنگاپور در منطقه آسیا-اقیانوسیه به عنوان پیشگام در این بازار شناخته می‌شوند و در خط مقدم بازار گردشگری سلامت قرار دارند. کشورهای آمریکای جنوبی و اروپای شرقی برای اینکه از کشورهای دیگر آسیا مانند مالزی و فیلیپین عقب نمانند، به عنوان مقاصد گردشگری سلامت مطلوب خصوصا برای کشورهای نزدیک ساحل ظاهر می‎شوند.

یکی دیگر از دلایل قابل توجه در صنعت گردشگری سلامت، دسترسی به جدیدترین و به‌روزترین روش‌های درمانی است. به عنوان مثال، روش جراحی رباتیک Cyberknife برای تشخیص و درمان انواع سرطان استفاده می‏شود. توموتراپی، جدیدترین دستگاه رادیوتراپی است که در حال حاضر در تعداد بسیار کمی از بیمارستان‌‏های پیشرفته کره جنوبی وجود دارد و همین موضوع، کره جنوبی را به یک مرکز در حال توسعه برای گردشگری سلامت تبدیل کرده است.

مراکز اصلی گردشگری سلامت در جهان:

 • بیمارستان‌های آپولو
 • موسسه قلب آسیا
 • مرکز مراقبت‌های بهداشتی فورتیس
 • مرکز مراقبت‌های بهداشتی برهاد
 • بیمارستان بین‌المللی بومرانگراد

رقابت بین این مراکز چگونه است؟

 • بیمارستان بین‎المللی بومرانگراد در تایلند و بیمارستان‌های آپولو در هند از بهترین بیمارستان‌‏ها در صنعت گردشگری سلامت به شمار می‎‌روند.
 • تمرکز اصلی روی پیاده‌سازی و توزیع سریع نوآوری‎‌های فنی است که به کشورها کمک می‏کند مراقب‌ت‎های بهتری ارائه دهند.
 • در سال ۲۰۱۷ حدود ۲.۴ میلیون نفر به دلیل هزینه کم و کیفیت مناسب امکانات پزشکی از تایلند بازدید کردند.

منبع 

مقاله مرتبط،خسارت 4 هزار میلیارد دلاری کرونا به صنعت گردشگری؛ سقوط بیش از حد انتظار! را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *