گردشگری مجازی
5 نوع گردشگری مجازی
آبان 22, 1400
نوآوری و تحول دیجیتال
نوآوری و تحول دیجیتال: اهمیت‌ها و تفاوت‌ها
آبان 25, 1400
نمایش همه

آیا تاب‌آوری سازمانی را می‌دانید؟

آنچه باید درباره تاب‌آوری سازمانی بدانید!

شما نمی­توانید دائما نگران باشید که در حال از دست دادن مشتریان خود هستید و ناکارآمد می­شوید به خصوص با پیشرفت­های روزافزون فناوری. به عنوان یک رهبر ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که اگر به انداره­ی کافی نوآور باشید، کارکنان ممکن است احساس کنند وقتی تغییرات آتی شرکت فرا برسد بی اهمیت خواهند شد.

انعطاف­پذیر بودن بیانگر این است که علیرغم شرایطی که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد بتواند به حالت اولیه ی خود برگردید.

به عنوان رهبر و مدیر شما بایستی کشمکش باالقوه­ای که هر یک از اعضای تیم ممکن است تجربه کنند را بشناسید. در این مواقع باید انتظار سطوح پایینی از انعطاف پذیری و ناتوانی از ادامه دادن را داشته باشید.

راه هایی بیابید که به کارکنان کمک کنید بفهمند اشکالی ندارد که چنین احساس نا­ کارآمد بودن و سردرگم بودن داشته باشند. سپس آن­ها را تشویق کنید که احساسات،­ایده­­ها ونظرات خود را بصورت مستقیم به اشتراک بگذارند. دلیلش این است که برای حل کردن مشکل، به چیزی بیشتر از نشستن روی صندلی ارگونومیک اداری نیاز هست­. بلکه از طریق به رسمیت شناختن موقعیت سازمانی، کار کردن با یکدیگر و منعطف بودن بدست می­آید. اینگونه شرکت به حیات خود ادامه میدهد.

تاب‌آوری سازمانی چیست؟

تاب‌آوری در یک سازمان توانایی آمادگی سازمان، پیش بینی، پاسخگویی و تطابق با تغییرات تدریجی و اختلالات غیر منتظره است. با انجام این­کار نه تنها پایدار می­مانیم بلکه می­توانیم پیشرفت کنیم واوج بگیریم. تاب‌آوری فراتر از مدیریت ریسک است و نشان­‌دهندۀ تصویر همه جانبه از سلامت و موفقیت سازمانی است. یک سازمان تتاب‌آور، از اختلالات جان سالم بدر می­برد، رشد می­کند و همیشه برای آینده اماده است.

بسیاری از سازمان­‌های آینده ممکن است قوی­­‌تر از شما و یا حتی رقبای شما باشند. اما یک شرکت برای تاب‌آور بودن و پایدار ماندن، باید به استقبال آینده برود، قبل از اینکه آینده برسد.

چگونه یک سازمان تاب‌آور بسازیم؟

به عنوان یک مدیر،­ شما بایدتاب‌آوری سازمانی درکارکنان و رفتارهای کاری خلاق ایجاد کنید.­ به عنوان مثال کارکنان می­توانند خود را با نیازها و تقاضاهای شرکت وفق دهند و به‌­طور هم‌­زمان مهارت­‌های جدید کسب کنند. همچنین توانایی شرکت برای تطبیق با تغییرات درحال وقوع را افزایش می­دهد.­ دراین راه چند راه ساده برای ایجاد تاب‌آوری سازمانی در محل کار شما آورده شده است .

مثبت گرا باشید

اگرچه ممکن است سخت به­نظر برسد؛ تجارب مثبت خود، سازمان و اعضای تیم را بیابید و روی آن تمرکز کنید. یک تابلوی چشم انداز با همه­ی دستاوردها جلوی چشم همه ایجاد کنید ویا یک ایمیل برای تیم ارسال کنید و کار سخت آنها را تشویق کنید و دستاوردهای کوچک را جشن بگیرید.

تعریف کردن ارزش‌ها و فرهنگ

این دو هستۀ اصلی سازمان هستند. هنگامی ­که صحبت از رفتارها و تلاش های مورد انتظار کارکنان به منظور حفظ ثبات کسب‌وکار می­شود، ارزش‌­های قوی و فرهنگ می­تواند سلاح سازمان شما در ایجاد تاب‌آوری باشند.

گام به کام

انجام تغییرات متعدد به آسانی نیست. ممکن است طاقت فرسا و خسته­ کننده باشد­. به یاد داشته باشید که رُم در یک روز ساخته نشده است، بنابراین تغییرات را با توجه به اهداف بلند مدت مدیریت کنید واستراتژی خود را با گام­‌های از پیش تعیین شده اجرا کنید.

زمان ایجاد کنید

محدودیت­هایی برای زمان جلسات تعیین کنید و به کارکنان زمان آزاد اختصاص بدهید، بخصوص به نیروهای دوشغله خود که ممکن است از راه دور درحال انجام کار باشند. به اشخاص زمانی برای آزادی، تنفس، نرمش ،پرسه­زدن، پرکردن مجدد فنجان، و حتی نقش داشتن درامور بدهید. به طرز شگفتی این ترفند ساده مدیریت زمان می­تواند روحیه و انرژی زیادی را به­وجود آورد.

ساعات مفرح داشته باشید

تیم را به منظور تاب‌آوری سازمانی دور هم جمع کنید. اگر چه هرکسی ممکن است پرمشغله باشد، چند ساعت نمی­تواند به آرامش و خونسردی کسی لطمه وارد کند. اگر مدل کاری از نوع ترکیبی است، ساعات تفریح می­تواند مجازی باشد. هرچند که ممکن است جمع کردن افراد یکجا سخت باشد.کمی نقش بازی کنید و بلند بلند بخندید.

ایجاد حمایت و پشتیبانی

تغییرآسان نیست، همانند مدیران در قدردانی و تشویق رک و صریح باشید. برای آموزش، مربیگری و نظارت بر اعضای تیم از طریق پرسش­‌هایی وقت بگذارید تا همه چیز منطقی بنظر برسد. همکاری و مشارکت داشته باشید، ریسک‌ها و چالش‌های اطراف تغییرات را شناسایی کنید، درخصوص تلاش‌­ها و پیشنهادات هیجان زده شوید و صرفا موفقیت را تحسین نکنید.

برای کمک به ساختن سازمانی تاب‌آور، حتما مقاله تاب‌آوری و رهبری را مطالعه کنید.

زیرساخت‌ها و سیستم‌های به روز فراهم کنید

داشتن تجهیزات درست و بروز اداری به شرکت امکان عملکرد مناسب در هر شرایطی را می­دهد.­ همانند پیشرفت­های تکنولوژی سیستم عامل­های شما نیز بایستی پیشرفت کند.

یک مدل برای حفظ تاب‌آوری سازمانی

هدایت و مدیریت تیم‌ها از طریق وقوع یک بحران،صرف‌نظر ازاینکه فکر میکنید چقدر اماده‌اید، مثل قدم زدن در یک پارک نیست. مدل بهینه‌سازی استعداد، یک چارچوب اثربخش برای تدوین استراتژی­‌های سازمان شماست و به سازمان این امکان را می­دهد که در مواجهه با موانع محافظت شود.

طراحی سازمان بر اساس استراتژی‌ها

شما با تعریف استراتژی شرکت و هم‌سوسازی تیم رهبری و فرهنگ شروع می­کنید .در زمان­های بحران شما ممکن است استراتژی­‌های خودرا متناسب با شرایط حاضر مجددا طراحی کنید.

تشویق کردن عملکرد کارکنان

یک برنامه به دقت طراحی شده برای حفظ و توسعه بهره‌­وری عملکرد و بهره‌­وری کلی مورد نیاز است. شما به رویه­‌هایی نیاز دارید که هدف آن، توانمندسازی رهبران به منظور موثر بودن در ایجاد عملکرد فردی و مشارکت به منظور تحقق تاب‌آوری است.

افزایش مشارکت کارکنان

اگر درمورد مسائل بی اطلاع هستید راهی وجود ندارد که بتوانید منابع و راه حل­هایی را برای تاب‌آوری سازمانی بکار ببرید از این منظر، عملکرد کارکنان را به منظور شناسایی موانع بر سر راه بهره­وری بررسی و ارزیابی کنید. بنابراین می­توانید به حل و فصل مسائل اساسی بپردازید.

در مواقع بحرانی، باید تلاشی مضاعف به منظور حفظ همکاری و مشارکت کارکنان و پرداختن به مسائل قبل از تبدیل شدن به وضعیت زیان­بار، بکار برد.

داشتن استراتژی برای استخدام

وقتی که محیط کسب‌وکار تغییر می­کند، باید شرایط احراز شغل را اصلاح کنید تا اطمینان حاصل کنید کارکنانی که در حال انجام آن کار هستند بتوانند در وضعیت‌های عادی و همچنین زمانی که سطح ریسک بالاتر است، رشد و پیشرفت کنند.

این بدان معناست که تیم مدیریت منابع انسانی باید زمانی را صرف ایجاد و حفظ یک استاندارد کند که استخدام افراد مناسب را تسهیل و آنها را به بهترین شکل با کسب­و­کار مطابقت دهد.

آموزش تاب‌آوری سازمانی

در همه ی سطوح مدیریتتاب‌آوری مورد نیاز است. بنابراین هرگز همدلی، اعتماد و تحمل‌پذیری هنگام کار در شرایط تنش، ترس و اضطراب شدید را فراموش نکنید. مجموعه کارگاه‌های اموزشی، دوره‌های آموزشی و کنفرانس هایی در سطح جهانی وجود دارد که به مدیران و تیم­‌ها می‌آموزد و این امکان را به آنها می­دهد که حمایت و کمک لازم برای محافظت و دوام در برابر تلاطم­‌ها را کسب کنند، که این به معنای ظهوری قوی‌­تر از قبل است.

منبع

در صورت علاقه به موضوع تاب‌آوری سازمانی، مقاله دورکاری،تاب‌آوری‌ سازمان‌ را بهبود می‌بخشد را نیز مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.