آیا تاب‌آوری سازمانی را می‌دانید؟

گردشگری مجازی
5 نوع گردشگری مجازی
نوامبر 13, 2021
نوآوری و تحول دیجیتال
نوآوری و تحول دیجیتال: اهمیت‌ها و تفاوت‌ها
نوامبر 16, 2021
نمایش همه

آیا تاب‌آوری سازمانی را می‌دانید؟

آنچه باید درباره تاب‌آوری سازمانی بدانید!

موضوع تاب‌آوری سازمانی این روزها در دوران بحران کووید 19 بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله نگاهی به تعریف تاب‌آوری سازمانی و چگونگی ساختن آن در سازمان خواهیم پرداخت.

با پیشرفت فناوری و تکنولوژی، دیگر نمی‌توانید شرکت یا سازمانی داشته باشید که با روش‌های قدیمی اداره می‌شود. به عنوان یک رهبر ممکن است از خود بپرسید آیا به اندازه کافی نوآور هستید؟ آیا کارکنان‌ شما می‌توانند خودشان را با تغییرات جدید هماهنگ کنند؟

تاب‌آور بودن یعنی علیرغم شرایط و بحران‌هایی که ممکن است برای سازمان شما پیش بیاید، بتوانید با کمترین آسیب به حالت اولیه خود برگردید.

راه‌هایی بیابید که به کارمندان کمک کنید تا بفهمند که اشکالی ندارد اگر احساس غیرمولد بودن داشته باشند. در مرحله بعد، آن‌ها را تشویق کنید تا احساسات، ایده‌ها و نظرات خود را مستقیم‌تر به اشتراک بگذارند. این کار به این دلیل توصیه می‌شود که برای برطرف کردن مشکلات، به چیزی بیش از نشستن روی صندلی ریاست نیاز دارید. حل و فصل مسائل و مشکلات از طریق شناخت موقعیت سازمان، همکاری با یکدیگر و انعطاف‌پذیری انجام می‏شود. این‌گونه است که شرکت می‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

تاب‌آوری سازمانی چیست؟

تاب‌آوری سازمانی به معنی توانایی آن سازمان برای آماده شدن، پیش‌بینی، پاسخگویی و انطباق با تغییرات تدریجی و حوادث غیرمنتظره است. با انجام این کار، ما و سازمانمان نه تنها به حیات خود ادامه می‌دهد، بلکه پیشرفت می‌کند و اوج می‌گیرد. تاب‌آوری سازمانی، کاری فراتر از مدیریت ریسک است و تصویر جامع‌تری از سلامت و موفقیت سازمان به نمایش می‌گذارد. یک سازمان تاب‌آور از حوادث و مشکلات جان سالم به در می‌برد، شکوفا می‌شود و همیشه برای آینده آماده است. ممکن است بسیاری از شرکت‌هایی که در آینده به‌وجود می‌آیند قوی‌تر از شرکت شما و رقبای‌ شما باشند، اما برای اینکه سازمان‌ تاب‌آوری داشته باشید و در آینده بتواند دوام بیاورد، باید قبل از رسیدن به آینده بتوانید آینده آن را پیش‌بینی کنید.

چگونه یک سازمان تاب‌آور بسازیم؟

به عنوان یک مدیر، باید تاب‌آوری سازمانی ایجاد کنید، زیرا کارمندانی که درگیر هستند می‌توانند ضمن یادگیری مهارت‌های جدید، با نیازها و خواسته‌های شرکت شما سازگار شوند. همچنین تاب‌آوری، توانایی شرکت را برای تطبیق با تغییرات در زمان وقوع آن‎ها افزایش می‌دهد. در اینجا چند راه ساده برای ایجاد تاب‌آوری سازمانی در محل کار آورده شده است که با هم مرورشان می‌کنیم:

تمرکز کردن روی تجربیات مثبت

اگرچه ممکن است سخت به نظر برسد اما توصیه می‌شود تجربیات مثبتی که شما، سازمان یا اعضای تیم‌تان دارید را بیابید و روی آن‌ها تاکید کنید. یک چشم‌انداز کلی با تمام دستاوردها ایجاد کنید و آن را روی یک بُرد یا تابلو بنویسید تا همه بتوانند آن را ببینند یا آن را در قالب یک ایمیل برای اعضای تیم‌ خود ارسال کنید. پیروزی‌های کوچک را نیز جشن بگیرید!

تعریف کردن ارزش‌ها و فرهنگ

ارزش و فرهنگ به عنوان هسته اصلی سازمان شما عمل می‌کنند. ارزش‌های قوی می‌تواند سلاح سازمان شما در ایجاد تاب‌آوری سازمانی باشد، زیرا از رفتارها و تلاش‌های مورد انتظار کارکنان برای حفظ جایگاه کسب‌وکار صحبت می‌کند.

توجه به زمان

انجام تغییرات متعدد معمولا کاری ساده و پیش پا افتاده نیست. تغییر می‌تواند برای کارکنان‎تان خسته کننده باشد. به یاد داشته باشید که هیچ شهری یک روزه ساخته نشده است، بنابراین تغییرات خود را با توجه به اهداف بلند مدت مدیریت کنید و فعالیت‌های‌تان را با استفاده از مراحل تعیین شده اجرا کنید.

توجه به زمان استراحت

در مورد زمانی که نیروهای‌تان در حال کار کردن هستند، سختگیری بیش از حد نداشته باشید. به افراد زمان بدهید تا در ساعات کاری کمی استراحت کنند، نفس بکشند، حرکات کششی انجام دهند، از جایشان بلند شوند و کمی راه بروند، یک فنجان چای یا قهوه بخورند و حتی کمی مراقبه کنند. با کمال تعجب خواهید دید که این هک ساده در مدیریت زمان تا چه اندازه می‌تواند روحیه و انرژی تیم را بالا ببرد.

داشتن ساعتی برای خوشی

تیم را برای تاب‌آوری سازمانی گرد هم بیاورید. اگرچه همه افراد ممکن است مشغول باشند، اما ساعتی برای استراحت و آرام شدن ضرری ایجاد نمی‌کند. اگر برخی از نیروهای‌ شما حضوری و برخی دیگر دورکارند، این ساعت استراحت می‌تواند مجازی باشد زیرا ممکن است جمع کردن همه افراد سخت باشد. در این زمان در مورد مسائل غیرکاری گفت‎وگو کنید، چند بازی انجام دهید و با صدای بلند بخندید.

ایجاد حمایت و پشتیبانی

تغییر آسان نیست. به عنوان یک مدیر یا رهبر، سعی کنید از نیروهای‌تان حمایت و آن‎ها را پشتیبانی کنید. برای آموزش، مربیگری و نظارت بر اعضای تیم با سوالاتی وقت بگذارید تا همه چیز منطقی باشد. درگیر شوید، خطرات و چالش‌های تغییر را بشناسید، از تلاش‌ها و پیشنهادات هیجان‌زده شوید و نگاه‌ خود را تنها معطوف به هدف اصلی شرکت نکنید.

برای کمک به ساختن سازمانی تاب‌آور، حتما مقاله تاب‌آوری و رهبری را مطالعه کنید.

ارائه زیرساخت‌ها و سیستم‌های به‌روز

داشتن تجهیزات اداری مناسب و جدید به شرکت این امکان را می‌دهد تا در هر شرایطی کار کند. با پیشرفت تکنولوژی، سیستم عامل شما نیز باید پیشرفت کند.

مدلی برای حفظ تاب‌آوری سازمانی

هدایت و مدیریت تیم‌ها در یک بحران (صرف نظر از اینکه چقدر برای آن آماده بودید) به سادگی پیاده‏روی در پارک نیست. مدل بهینه‌سازی استعداد (Talent Optimization Model)، چهارچوبی کارآمد برای تدوین استراتژی‌های سازمان شما فراهم می‌کند و به آن اجازه می‌دهد در مواجهه با هر مانعی استقامت کند.

طراحی سازمان بر اساس استراتژی‌ها

شما با تعریف استراتژی شرکت و همچنین همسوسازی تیم رهبری و فرهنگ سازمانی شروع می‌کنید. در مواقع بحران ممکن است مجبور شوید برای شرایط کنونی مجددا یک استراتژی بسازید.

تشویق کردن عملکرد کارکنان

برای حفظ و بهبود بهره‌‏وری یک سازمان، به یک برنامه دقیق نیاز دارید تا بتوانید عملکرد و بهره‏وری کارکنان را بررسی کنید. می‌توانید نیروهایی که عملکرد بهتری دارند را تشویق کنید و به آن‌ها پاداش بدهید. ولی این کار باید عادلانه و بر اساس KPIها انجام شود.

افزایش مشارکت کارکنان

اگر از این مسائل بی اطلاع هستید، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید منابع و راه‌حل‌هایی را برای تاب‌آوری سازمانی به کار ببرید. در این مرحله، عملکرد کارکنان را ارزیابی و اندازه‏‌گیری می‌کنید تا بتوانید موانع بهره‌‏وری را شناسایی و مشکلات اساسی را برطرف کنید. در یک بحران، شما باید تلاش بیشتری برای افزایش مشارکت کارکنان‌تان داشته باشید.

داشتن استراتژی برای استخدام

وقتی کسب‌وکار تغییر می‌کند، باید الزامات شغلی جدیدی داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که کارکنان‌ شما می‌توانند در موقعیت‌های عادی و همچنین زمانی که بحرانی به وجود می‌آيد، همچنان به رشد و پیشرفت ادامه دهند. این بدان معناست که تیم مدیریت منابع انسانی باید زمانی را صرف ایجاد و حفظ یک استراتژی و استاندارد برای استخدام نیروهایی کند که می‌توانند در هر شرایطی به خوبی کار کنند.

آموزش تاب‌آوری سازمانی

در تمام سطوح مدیریت، تاب‌آوری یک امر مهم و مورد نیاز است؛ بنابراین هرگز فراموش نکنید که همدلی، اعتماد و پذیرفتن یکدیگر را در زمان بحران و تنش افزایش دهید. مجموعه‌های کارگاه‌های آموزشی، دوره‌های آموزشی و کنفرانس‌هایی در سراسر جهان وجود دارد که به مدیران و تیم‌ها اجازه می‌دهد تا از کمک و حمایت لازم برای محافظت در برابر حوادث و تاب‌آوری در چنین شرایطی استفاده کنند. یادتان نرود چیزی که شما را نکُشد، حتما قوی‌ترتان می‌کند!

منبع

 

در صورت علاقه به موضوع تاب‌آوری سازمانی، مقاله دورکاری،تاب‌آوری‌ سازمان‌ را بهبود می‌بخشد را نیز مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *