گردشگری هوشمند
گردشگری هوشمند
شهریور 10, 1400
هر آنچه که نیاز است درباره انقلاب صنعتی چهارم بدانید!
هر آنچه که نیاز است درباره انقلاب صنعتی چهارم بدانید!
شهریور 15, 1400
نمایش همه

تاب‌آوری در صنعت 4.0 مدیریت ریسک قوی می‌طلبد

صنعت 4.0 با رشد زیادی در شرکت‎‌های بزرگ و کوچک همراه بود، درست هنگامی که بسیاری از فرآیندهای تولیدی و صنعتی سنتی با استفاده از پشتیبانی سنسورهای داده و تجزیه و تحلیل قدرتمند به صورت خودکار درآمده، باعث رشد توربوشارژ (turbocharge) روند صنعت 4.0 در بسیاری از شرکت‌ها شده است، و به بازار عرضه شده بودند. همچنین، پس از آن ارتباط بیشتر بین ماشین‌آلات و تاسیسات زنجیره تامین با سرعت زیادی همراه بود و کارایی محصولات و تولید به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. در ضمن، این فرآیند باعث افزایش تاب‌آوری و ظرافت کسب‌و‌کارها شده و به تسهیل تجربه کاربری مشتریان حین استفاده از محصولات منجر شده است. همه موارد ذکر شده به توسعه فناوری اینترنت اشیا (IoT) کمک کرده است. شرکت تحلیلگر گارتنر(Gartner) پیش‌بینی کرده حدود 30 میلیارد دستگاه در جهان وجود دارد که براساس تحقیقات انجام گرفته توسط IndustryARC انتظار می‌‎رود تعداد این دستگاه‎‌ها مطابق با صنعت جهانی 4.0 تا سال 2024 تقریبا با رشد 156.6 میلیارد دلاری همراه باشد. این تغییرات به همراه پیشرفت شرکت‎‌ها رقابتی‌‎تر شده و با کیفیت بیشتری هم همراه خواهد بود.

اندرو برایسون (Andrew Bryson)، معاون ارشد اجرایی FM Global و یکی از بزرگترین بیمه‌گران املاک تجاری و صنعتی جهان می‎‌گوید: «صنعت 4.0 باعث تغییر نحوه کار بسیاری از مشاغل شده است.» اگرچه این فرآیند با نتایج مثبتی همراه بوده است، اما صنعت 4.0 و دیجیتالی‌شدن به صورت پیشرفته خود نیز خطرات جدیدی با خود همراه داشته است. «نمونه بارز لجستیک خرده‌فروشی است، با سرمایه‌گذاری هنگفتی که در مراکز اجرای واقعا پیچیده انجام می‌شود. یک پورتال آنلاین مستقیما با مرکز توزیع در تعامل است که سپس مستقیما به مشتری تحویل می دهد. این امر شرکت ها را از فضای خرده فروشی گران قیمت دور می کند و نحوه استفاده از اموال فیزیکی را تغییر می دهد.»

تحقیقاتی که توسط شرکت Accenture انجام گرفته نشانگر این بوده که تنها حدود 13 درصد از کسب‌و‌کارها به طور کامل به تاثیر سرمایه‌گذاری‎‌های دیجیتالی بر شرکت خود پی‌برده‌‎اند. براساس، تحقیقات محققان F-Secure هکرها در سال گذشته حدود سه برابر بیش از گذشته دستگاه‌‎های IoT را مورد حملات سایبری خود قرار داده‎‌اند.

مقاله حمله سایبری چیست؟ را برای ارتقای دانش خود مطالعه کنید.

این درحالی است که شرکت‎‌ها و کسب‌و‌کار‎‌ها باید فکری به حال مواجه با این خطرات که به همراه تغییرات دیجیتالی شدن و اتوماسیون به وجود می‎‌آیند، کرده باشند. کسب‌و‌کارها دائما با تهدیدهای فضای سایبری و دیگر خطرات مخرب که به دلیل دیجیتالی شدن رخ می‎‌دهند، همراه هستند. در صورت، عدم مدیریت اصولی و درست این تخریب‎‌ها و تهدیدها می‎‌توان منتظر آسیب‎‌های فیزیکی یا مالی بسیاری در حوزه‎‌های متنوع بود. به همین علت، شرکت‎‌ها و سازمان‎‌ها باید از روش‌‎های جدید و منعطفانه برای مقابله با این مشکلات و تهدیدها بهره ببرند.

تیاگو دیاس(Tiago Dias)، مشاور امنیت سایبری شرکت FM Global می‎‌گوید: «در حال حاضر تهدیدها و خطرات فراوانی از نقاط مختلف متوجه کسب‌و‌کارها شده است.» ما از منظر تجاری شاهد قیمت‌گذاری پویا و سفارشی‌سازی محصولات و خدمات هستیم. در این برهه فناوری باید از سیستم‌‎ها محافظت کرده و آنها را کنترل نمود. «هرچه فرآیند اتوماسیون و دیجیتالی‌بودن شرکتی بیشتر و گسترده‌‎تر باشد، مهاجمان و هکرها از مسیرها و روش‎‌های بیشتری برای حمله استفاده می‎‌کنند. معمولا، تکنولوژی نوظهور به معنای آزمایش کمتر و قرار‌گرفتن کمتر در بازار است که باعث افزایش احتمال آسیب‌پذیری کسب‌و‌کارها می‎‌شود. این فرآیند یک چرخه فعال است که هکرها آن را شناخته و از آن برای حملات مختلف خود استفاده می‎‌کنند. »

در حال حاضر، به واسطه همه‌گیری ویروس کرونا اغلب کسب‌و‌کارها دیجیتالی شده‌‎اند که این مسئله باعث افزایش تهدید فضای سایبری شده است. مشاغل و کسب‌و‌کارهایی که اغلب در یک محل فعالیت داشته‎‌اند، مجبور به همکاری از راه دور و با کمک اینترنت هستند. به این ترتیب، نیاز فوری شرکت‎‌ها نسبت به استفاده از اینترنت برای کار و همکاری‎‌های شغلی بیش از گذشته افزایش پیدا کرده است. با توجه به اینکه اغلب شرکت‌‎ها زیرساخت‎‌های خود را به منظور همکاری از راه دور افزایش داده‎‌اند، اما باز هم آنها هیچ راه مقابله‎‌ای برای کاهش آسیب‎‌هایی که به واسطه هکرها و مجرمان فضای سایبری رخ می‎‌دهند، خلق نکرده‌‎اند.

یک تجارت به هم پیوسته، با سایت‎‌ها، تامین‌کنندگان و مراکز توزیع که همه آنها از سیستم‌‎هایی معینی برای برقراری ارتباط با یکدیگر بهره می‎‌برند.

یک تجارت به هم پیوسته، با سایت‎‌ها، تامین‌کنندگان و مراکز توزیع که همه آنها از سیستم‌‎هایی معینی برای برقراری ارتباط با یکدیگر بهره می‎‌برند، باعث می‎‌شود ماتریس آن‌ها بتوانند در مقابل تهدیدها  از یکدیگر محافظت کنند. شرکت FM Global در مقابل تهدیدهایی همچون آتش‌سوزی، سیل، زلزله یا تهدیدهای فضای سایبری از سازمان‎‌هایی که رویکرد داده محور دارند برای مدیریت ریسک پشتیبانی می‌‎کند.

بخش ارزیابی ریسک فضای سایبری شرکت FM Global یک ابزار جامع برای کندوکاو و دستیابی به اطلاعات بیشتر، راه‌حل‎‌ها و توصیه‎‌های عملی درباره آسیب‌پذیری‎‌های کلیدی عصر دیجیتال ارائه می‎‌دهد.

همچنین، شرکت FM Global یک تابع مشاوره برای حوزه ریسک تجاری ارائه می‎‌کند. به کمک این تابع می‌توان سازمان‎‌ها و فرایندهای بحرانی کسب‌وکار‎ها را بررسی کرده و از اینکه کسب‌و‌کار به درستی مدیریت شده و یا نه؟ اطمینان حاصل کرد. در ضمن، این تابع از اینکه کسب‌و‌کارها در معرض ریسک و مخاطرات زیادی قرار نگیرند، هم اطمینان حاصل می‎‌کند.

طبق گفته دیاس(Dias): «هر چه ارتباطات اینترنتی بیشتری داشته باشید، محیط شغلی شما پیچیده‌تر شده و مدیریت موثر آنها دشوارتر می‎‌شود. و این مسئله باعث افزایش تهدید چشم انداز شغلی شما می‎‌شود. به واسطه ارزیابی ریسک فضای سایبری، ما دقیقا می‌‎دانیم باید از چه چیزی محافظت کنیم. و سعی در تقویت و بهبود فرایندهای مختلف حیاتی شرکت و سپس استفاده از روش‌‎ها و راه‌حل‎‌هایی مناسب و کاربردی برای حکمرانی بهتر فضای سایبری در حوزه‌‎های مختلف به منظور ارتقای تحمل فضای کسب و کارها بهره می‎‌بریم. »

در سال‎‌های اخیر، به طور قابل توجهی خطرات و ریسک‌‎های مربوط به حوزه مالی افزایش پیدا کرده است، اما شرکت FM Global معتقد است برخی از زیان‎‌های قابل پیشگیری هستند. بنابراین، شرکت‎‌هایی که با FM Global همکاری می‎‌کنند، می‎‌توانند به درک بهتری از خطرات سنتی، مدرن و پیچیده که کسب‌و‌کارهاشان را تحت تاثیر قرار می‎‌دهند، دست یابند. به همین منظور، بیمه با هدف محافظت از اموال و پیشگیری از هدر رفت اموال به سازمان‎‌ها و شرکت‎‌ها کمک می‎‌کند، تا تصمیمات درست و مناسبی برای مدیریت ریسک شرکت خود لحاظ کرده و آنها را در بخش‎‌های مختلف تجاری خود به منظور افزایش انعطاف شرکت خود پیاده‌سازی و اجرا کنند.

در دوره حرف‌ه‎ای و پیچیده اینترنت اشیا، شرکت‎‌ها  نباید تهدیدهای فضای سایبری و آسیب‎‌های فیزیکی حاصل از آن را به عنوان خطرات جداگانه در نظر بگیرند. به عنوان مثال، بلوک اداری که چندتن مستاجران آن برای مدیریت ساختمان از سیستم پیچیده و مبتنی بر فضای ابری استفاده می‎‌کنند، می‎‌توانند برای اهداف شغلی خود هم از این فضا استفاده کنند. و اگر سیستم کنترل دما این ساختمان با استفاده از اینترنت کنترل شود، یک هکر می‌‎تواند به نوعی وارد فضای داخلی سیستم شده و سیستم گرمایشی ساختمان را خاموش کند. اگر هکر این کار را در تعطیلات کریسمس که ساختمان خالی از سکنه است و کلیه افراد آن در مسافرت به سر می‌‎برند، انجام دهد. می‎‌تواند باعث اختلال در سیستم لوله کشی ساختمان شود. برایسون (Bryson) می‎‌گوید: «این یک مثال واضح از یک تهدید فضای سایبری است که می‎‌تواند از راه دور باعث ایجاد آسیب فیزیکی به اموال شود.»
وی در ادامه می‌‎گوید: «اما با پشتیبانی از ارزیابی خطرات و تهدیداتی که ممکن است در فضای سایبری رخ دهند، متخصصان متوجه خطرات و تهدیدها شده و به دنبال راه‌حل‌‎هایی برای مقابله با این تهدیدات خواهند بود. وی می‎‌افزاید: ما حدود 185 سال است که در حوزه تجارت فعال هستیم، اما ماهیت تهدیدها و خطرات این قرن با وجود فناوری‎‌هایی مانند صنعت 4.0 و دیجیتالی شدن به طور چشم‌گیری تکامل و توسعه‌یافته است. امروزه محصولات و خدمات ما با این تهدیدها مواجه هستند، به همین علت ما نیازمند ارائه راه‌حل‎‌هایی برای مدیریت بهتر این تهدیدها و خطرات هستیم.»

مدیران و رهبران شرکت‎‌های بزرگ و کوچک، کارآفرینان و مدیران اجرایی استارتاپ‎‌ها باید مشکلات و تهدیدهای موجود در فضای سایبری عصر حاضر را شناسایی کنند. و سپس با همکاری متخصصان سعی در مدیریت بهتر و رفع آن تهدیدها نمایند. به این ترتیب، از مشکلات و خطراتی که ممکن است در آینده برای کسب‌و‌کارشان رخ دهد، جلوگیری می‌‎کنند.

منبع

در صورت علاقه به مطالعه بیشتر درباره صنعت 4.0 مقاله هر آنچه که نیاز است درباره انقلاب صنعتی چهارم بدانید! را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.