چهار روش به منظور آماده‎‌سازی مراقبت‌‎های بهداشتی دیجیتالی بهتر، سریع‎‌تر و ایمن‌‎تر
ژوئن 21, 2021
چگونگی واکنش به انقلاب صنعتی چهارم
انقلاب صنعتی چهارم چیست و چگونه باید به آن واکنش نشان داد؟
ژوئن 23, 2021
نمایش همه

یک مزیت همه‌­گیر: گسترش پزشکی از راه دور

اقدامات پزشکی از طریق اینترنت می­‌تواند منجر به تشخیص و درمان سریع‌تر، افزایش کارایی مراقبت و کاهش استرس بیمار شود.

حتی اگر هیچ پیامد مثبت دیگری برای مراقبت­‌های بهداشتی از بحران ویروس کرونا حاصل نشود، گسترش پزشکی از راه دور یک پیشرفت می‌باشد. تلفیق پزشکی از راه دور در مراقبت­‌های پزشکی معمول، نویدبخش بوده و تحول‌­پذیر است. با استفاده از فناوری موجود و وسایلی که اکثر مردم در خانه‌­های خود دارند، اقدامات پزشکی از طریق اینترنت می‌تواند منجر به تشخیص سریع‌تر و درمان، افزایش کارایی مراقبت و کاهش استرس بیمار شود.

بدون نیاز به مراجعه به مطب پزشک یا کلینیک، بیماران می­‌توانند از طریق رایانه، تبلت یا گوشی­‌های هوشمند خود، برای بیماری‌هایی که درگیر آن هستند، به یک متخصص مراقبت­‌های بهداشتی مراجعه کنند و در صورت لزوم نسخه برایشان تجویز شود. برای بیمارانی مثل من، که به مطب‌­های پزشکی که من را بیش از زمان ملاقات برنامه­‌ریزی شده منتظر نگه می‌­دارند، برنمی­‌گردند؛ امکان «مراجعه به پزشک» در خانه اغلب در زمان از پیش تعیین‌­شده برای تشویق گسترش «پزشکی از راه دور» در صورت امکان بیش از اندازه نیاز خواهد بود.

دکتر آنجلا فوسارو (Dr. Angela Fusaro)، بنیان‌گذار «پزشک 360» (Physician 360)، یک «شرکت پزشکی از راه دور»، به من گفت که یک  ویزیت تلفنی (Televisit) مانند داشتن یک کنفرانس ویدیویی با پزشک خود است، با فناوری که مراقبت­‌های بهداشتی را حتی از راه­‌هایی که هنوز کسی فکر نکرده است بهبود می­‌بخشد.

دکتر امیل باکاش (Dr. Emil Baccash)، متخصص اطفال در بروکلین، نیویورک، در زمانی که Covid-19 به شهر سرایت کرد. دسترسی از راه دور را برای بیماران خود ایجاد کرد، او گفت: «پزشکی از راه دور قطعا بخشی از آینده پزشکی خواهد بود.»

دکتر باکاش پزشک شخصی من است، و هنگام بازدید از پزشکی از راه دور اخیر، در حالی که من پشت کامپیوتر خانه‌­ام نشسته بودم، وی با مجبور کردن اینکه بازوی راست دردناک خود را به موقعیت­‌های مختلف حرکت دهم، احتمال آسیب‌­دیدگی روتاتور را تشخیص داد.

اگرچه یک  M.R.I. احتمالاً برای تأیید دقیق مشکل من لازم است، اما تا زمانی که تهدید ویروس کرونا برطرف شود و من بتوانم با خیال راحت اسکن را انجام دهم، ممکن است تمرینات فیزیوتراپی، که از طریق پزشکی از راه دور نیز در دسترس هستند، آن را تسکین دهند.

اکنون نزدیک به دو ماه است که ویروس کرونا بسیاری از جوامع کوچک و بزرگ را در سراسر کشور ویران کرده است، بیشتر بیماران قادر به دسترسی حضوری از طرف متخصصان بهداشت نبوده و یا مایل نیستند. حتی اگر کسی بتواند با خیال راحت به مطب پزشک یا کلینیک مراجعه کند، چه کسی می‌­خواهد در یک اتاق انتظار بنشیند که در آن شما یا بیمار دیگر ممکن است ویروس را منتقل کند؟

اما با اتصال به اینترنت از طریق رایانه، تبلت یا حتی یک تلفن هوشمند، بیماران می­‌توانند با خیال راحت اعضای مختلف بدن را به یک معاینه‌کننده نشان دهند که پس از آن می­‌تواند درمان را توصیه کند یا یک آزمایش یا نسخه‌­ای را سفارش دهد که می‌شود از طریق نزدیک‌ترین داروخانه به خانه بیمار تحویل داده شود.

دکتر باکاش، که هنوز در صورت لزوم تماس‌­های خانگی برقرار می‌­کند، گفت: “پزشکی از راه دور جایگزین دیدن و معاینه فیزیکی بیمار نیست. اما برخی از بیماران، به ویژه بیماران مسن، وجود دارند که نمی‌­توانند از خانه خارج شوند. می‌­توانم با آن‌ها صحبت کنم و از طریق رایانه به مشکل آن‌ها نگاهی بیندازم، مثلاً از عفونت پا عکس بگیرم و آن­ را مستقیماً وارد پرونده پزشکی آن‌ها کنم. در صورت نیاز به آزمایش خون، یک تکنسین آزمایشگاهی به خانه آن‌ها بیاورم. وی گفت “حتی اشعه ایکس را می­‌توان در خانه با دستگاه قابل حمل انجام داد که تصاویر را به صورت دیجیتالی اعمال کند.

دکتر باکاش گفت: “ما در دانشکده پزشکی آموخته­‌ایم که گرفتن یک سابقه پزشکی 90 درصد از اطلاعات مورد نیاز شما را می­‌دهد و 10 درصد باقی‌مانده آن از معاینه فیزیکی است. اگر به اندازه کافی با بیماران صحبت کنید، آن‌ها به شما خواهند گفت که چه مشکلی دارند، به همین دلیل پزشکی از راه دور می­‌تواند بسیار مفید باشد. ما بیشتر اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق مکالمه با بیماران و شنیدن آن‌ها به دست می‌­آوریم و بیماران آرامش بیشتری داشته و کمتر در خانه­‌های خود عجله دارند.”

وی افزود که با یک ویزیت از راه دور بهداشت، پزشک ممکن است بتواند شرایط زندگی بیمار را ارزیابی کند و مشخص کند که آن‌ها چگونه به مشکل سلامتی بیمار کمک می‌­کنند یا مانع آن می‌­شوند.

به عنوان مثال، برای کسانی که در طول شب بلند می­‌شوند، شاید چندین بار این اتفاق می‌­افتد، آیا فاصله­‌ای بین اتاق خواب و حمام وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد یک شود؟ سرویس بهداشتی برای بیمارانی که از نظر جسمی دچار مشکل هستند چقدر ایمن است؟

پزشکی از راه دور همچنین می­‌تواند دسترسی پزشکی آسان را به بیمارانی که در جوامع روستایی ساکن هستند و فاصله زیادی از مراقبت‌­های بهداشتی خوب دارند، فراهم کند. برای بسیاری از مشکلات بهداشتی رایج یا مراقبت­‌های بعدی، ممکن است نیازی به مراجعه به پزشک در مطب نباشد. بیماران می‌­توانند از یک ویزیت تلفنی توسط یک پرستار یا دستیار پزشک ثبت شده استفاده کنند.

حتی در مناطقی که مردم فاقد ارتباطات پهنای باند خوب هستند، می­‌توان کافی­‌نت­‌های محلی پزشکی از راه دور ایجاد کرد که بیماران را قادر می‌­سازد تا با هزاران مایل دورتر با متخصصان مناسب ارتباط برقرار کنند.

دکتر فوسارو (Dr. Fusaro) گفت: “قبل از کووید19، پزشکی از راه دور یک ایده لاچری به نظر می­‌رسید، اما مردم اکنون فکر می­‌کنند که یک تجربه مراقبت­‌های بهداشتی مبتنی بر فناوری، به یک امر عادی تبدیل خواهد شد.”

وی پیشنهاد کرد حتی با داشتن یک شرکت با هزینه خدمات مانند شرکت او دریافت مراقبت از راه دور پزشکی می­‌تواند کسی را که دارای بیمه درمانی است ترجیحش بر این باشد که از صرف وقت و هزینه برای مراجعه به مطب پزشک یا کلینیک مراقبت­‌های فوری و پرداخت هزینه کمتر استفاده کند.

برای میلیون­‌ها بیمار مبتلا به بیماری­‌های مزمن، یک داروی ارزشمند از راه دور از طریق استفاده از سنسورهای فرسوده بدن وجود دارد که می­‌تواند از طریق آن تغییرات بالقوه جدی در وضعیت سلامتی بیمار را از راه دور کنترل کند.

همانطور که اخیراً گروهی از متخصصان اختلالات عصبی مزمن در مرکز عصب­‌شناسی جاما (JAMA Neurology) خاطرنشان کرده­‌اند،”گزینه‌های نظارت از راه دور، با ارائه بینش قابل اعتماد در مورد موضوعاتی که بیش‌ترین اهمیت را برای بیماران دارند، پزشکان را در ارائه مشاوره­‌های سفارشی به بیماران از طریق کنفرانس ویدیویی توانمند می­‌کند.”

محققان در حال مطالعه بیماری مزمن کبدی گزارش کرده‌­اند، در مطالعات انجام شده بر روی بیماران آلوده به ویروس هپاتیت C آسیب رسان به کبد، به عنوان مثال، پاسخ به درمان ارائه شده از طریق کنفرانس تلفنی ویدئویی به همان اندازه یا بهتر از بیمارانی است که تحت درمان حضوری قرار دارند.

حداقل در حال حاضر، بحران Covid-19 باعث شده است که ارائه خدمات مراقبت از طریق پزشکی از راه دور برای هر شرایطی از طریق بیمه پزشکی همگانی (Medicare) و بیشتر بیمه­‌های تکمیلی قابل جبران باشد.

همچنین نیازهای قبلی که بیمار و ارائه‌دهنده خدمات باید در یک حالت باشند را کاهش داده است، اجازه یک متخصص، در نیویورک برای مشاوره با بیمار در ورمونت از طریق پزشکی از راه دور باعث بازپرداخت هزینه می‌­شود. به نفع همه ماست که، پزشکان و همچنین بیماران، امیدواریم که این قوانین جدید بیش از همه شیوع داشته باشد.

دکتر باکاش گفت که وی شدیداً مظنون است که “وقتی ویروس از بین برود، برخی از بیمارانی که از پزشکی راه دور پزشکی استفاده کرده‌­اند ویزیت تلفنی را به مراجعه به مطب دکتر ترجیح می­‌دهند.”

وی تأکید کرد، هرچقدر که چنین ویزیت­‌هایی دقیق باشد، “اما ملاقات بیمار و معاینه فیزیکی وی هیچ جایگزینی ندارد. در غیر این صورت می‌­توانید چیزهای زیادی را از دست بدهید.” نمونه‌هایی که او مثال زد شامل یک توده در سینه، سوفل قلب یا توده در شکم بود.

وی گفت: “دیر یا زود، ما باید بیماران را شخصاً معاینه کنیم. اکثر ما می­‌خواهیم حداقل یک بار در سال یا بیشتر، هر چهار ماه یکبار؛ در صورت داشتن یک بیماری مزمن بیماران را ملاقات کنیم.

منبع

مدرسه کسب و کار تکاپو با برگزاری دوره “دوره مدیریت عالی کسب‌وکارهای صنعت سلامت” سعی می‌کند همراه با مخاطب خود در قدم‌های اولیه فراگیری مهارت مدیریت سلامت همراه باشد و فرصت یادگیری از افراد با تجربه، همچنین ارائه طرح مدیریت سلامت به سرمایه‌گذاران و مدیران و کارآفرینان و شراکت را فراهم نماید.

جهت ثبت نام در دوره مدیریت عالی کسب‌وکارهای صنعت سلامت اینجا کلیک کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.