کسب‌وکارهای خانوادگی
مزایای کسب­‌وکارهای خانوادگی چیست؟
می 16, 2021
7 روند اصلی تحول دیجیتال در بهداشت و درمان سال 2021
می 19, 2021
نمایش همه

ورود به یک بازار جدید و استراتژی‌های آن

گسترش کسب­‌وکار خود برای ورود به یک بازار جدید، این امکان را برای شما فراهم می­‌کند که به تعداد بالقوه زیادی از مشتریان جدید دست پیدا کنید و درآمد خود را به طور گسترده‌­ای افزایش دهید. با این حال، این روند می­‌تواند دشوار و پر از موانع باشد.

استراتژی ورود به یک بازار جدید، راهی برای به حداکثر رساندن شانس موفقیت شما در هنگام ورود به این بازار است. در این مقاله، برخی از دلایل بررسی ورود به یک بازار جدید، تفاوت بین بازارهای داخلی و بین‌­المللی و برخی از استراتژی­‌هایی را که می­‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، بررسی خواهیم کرد.

چرا باید به بازار جدیدی ورود پیدا کنیم؟

در ابتدا، چرا باید در نخستین گام  به بازار جدیدی فکر کنید وقتی چالش برانگیز و پرهزینه است. بنابراین ارزش این علت چیست؟ در اینجا برخی از اصلی‌ترین موارد را ذکر می‌کنیم:

 • مشتری بیشتر و درآمد بیشتری خواهید داشت

  دلیل شماره یک با در نظر گرفتن یک بازار جدید، رشد کسب­‌وکار خود را خواهید داشت و افزایش درآمد از طریق فروش محصولات بیشتر به مشتریان بیشتر است.

 • ممکن است دیگر فرصت رشد در بازار محلی شما وجود نداشته باشد

  اگر درآمدتان در بازار داخلی خود به حداکثر رسیده است، ممکن است تنها راه رشد گسترش به بازارهای جدید باشد.

 • با ایجاد تنوع در کسب­‌وکار خود ریسک آن را کاهش خواهید داد

  اگر یک بازار به هر دلیلی متضرر شود، بازارهای دیگر را برای ادامه کار خود در اختیار خواهید داشت.

بازارهای داخلی در مقابل بازارهای بین­‌المللی

آیا قصد دارید وارد بازار داخلی جدیدی شوید یا محصولات خود را در خارج از کشور عرضه کنید؟ رویکرد هر یک از این‌ها بسیار متفاوت خواهد بود.

بازارهای داخلی

به طور معمول، این کار بسیار راحت­‌تر از ورود به یک بازار در خارج از کشور است. زیرا فرهنگ یکسان خواهد بود و همه موارد از نظر جغرافیایی احتمالا نزدیک‌تر و کاملا شبیه بازارهای فعلی شما است.

بازارهای بین‌­المللی

اینجاست که موضوع پیچیده­‌تر می­‌شود. شما باید چندین تفاوت را در مقایسه با نحوه اداره فعلی کسب­‌وکار خود در نظر بگیرید. این شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تفاوت­‌های فرهنگی
 • اختلافات اداری
 • اختلافات اقتصادی
 • چالش­‌های لجستیکی در حمل و نقل کالا به خارج از کشور

مواردی که باید در نظر گرفت

قبل از ورود به یک بازار جدید، لازم است مدت زمانی برای تایید اینکه آیا توانایی پرداخت هزینه­‌های آن‌ ­را دارید اختصاص دهید. آیا می­‌توانید هزینه‌های صادرات، کار با واسطه­‌ها، مالیات و همه هزینه‌­های دیگر را بپردازید؟ در واقع انتظار دارید چه قسمتی از حجم بازار را در دست بگیرید؟

همچنین باید در نظر بگیرید، آیا محصول یا خدمات در بازار مورد نظر شما مورد استقبال قرار خواهد گرفت؟ تحقیقات بازار (به صورت آنلاین و آفلاین) در اینجا نقش مهمی دارد. اطمینان حاصل کنید که تقاضای محصول شما هزینه‌­های صادرات را توجیه می­‌کند.

خطرات ورود به بازارهای جدید

ورود به بازار جدید خطرات زیادی را شامل می­‌شود، که در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • خطرات کشوری، مانند: ( احتمال ناآرامی سیاسی، تغییرات ناگهانی یا مسائل مالی که می­‌تواند بر کسب­‌وکار شما تاثیر بگذارد.)

 •  از جمله احتمال تغییر شدید، نرخ ارز خارجی است که می‌تواند اساسی‌­ترین و مهم‌­ترین عامل تحت تاثیر قراردادن کسب­‌وکار شما باشد.
 • ریسک فرهنگی، اساسا به این معنی است که به دلیل تفاوت‌های اساسی در فرهنگ و آداب و رسوم، فعالیت تجاری جدید شما با چالش­‌های مختلفی روبرو می‌شود.

 • غیر‌قابل پیش‌بینی بودن هوا. آیا در حال انتقال به بازاری می‌باشید که بلایای طبیعی و شرایط آب و هوایی بتواند ضمن تحمیل هزینه بسیار، به تاسیسات شما آسیب برساند؟

هنگامی که درباره بازار جدید خود به دقت تحقیق کردید و خطرات احتمالی را سنجیدید، ممکن است تصمیم بگیرید که  ورود به چنین بازاری ارزش دارد. در این صورت، از تعداد استراتژی­‌های مختلفی که هرکدام از آنها موافقان و مخالفان خاص خود را دارند می­‌توانید استفاده کنید.

استراتژی­‌های مختلف ورود به بازار

صادرات مستقیم

درست در این زمان، شما مستقیما محصولات خود را به بازار جدید صادر می­‌کنید. شما باید از جنبه­‌های فرآیند، از حمل و نقل تا پرداخت و عملیات در بازار جدید به طور مستقل رسیدگی کنید.

این روش در مقایسه با کار با یک واسطه به منابع و زمان بیشتری نیاز دارد. شما باید در میان بسیاری از کارهای چالش برانگیز، زیرساخت صادراتی ایجاد کنید، کارمندان را آموزش داده و پرداخت­‌های بین‌المللی انجام دهید.

جنبه مثبت این موضوع این است که این روش، سود شما را به حداکثر می­‌رساند و نیازی به پرداخت به هیچ شخص ثالثی ندارید. همچنین کنترل کاملی بر روند فروش و بازاریابی خود خواهید داشت.

صادرات غیر مستقیم

صادرات غیر مستقیم شامل کار با یک واسطه است. و شامل یک سری از مزیت‌ها‌ است. مانند:

 • یک شخص ثالث باتجربه از روند صادرات مراقبت خواهد کرد که خطر شکست و ریسک را به حداقل می‌رساند.
 • شما می­‌توانید بدون اینکه درگیر بازارهای جدید شوید، بر روی کسب‌­وکار و بازارهای داخلی خود تمرکز کنید.
 • منابع کمتری از طرف شما مورد نیاز است.

از سوی دیگر….

 • سود کمتری خواهید داشتید زیرا شما باید سهمی به واسطه خود پرداخت کنید.
 • ارتباط شما با پایگاه مشتریان‌ قطع خواهد شد. بنابراین اطلاعات و تجارب مهمی را از دست خواهید داد.
 • شما کنترل کامل بر فروش و بازاریابی در خارج از کشور را از دست خواهید داد.

در مورد صادرات غیرمستقیم، چندین گزینه مختلف وجود دارد. در اینجا به برخی از رایج­‌ترین آنها اشاره شده‌­است.

صادرات غیر مستقیم با نمایندگان خرید

نمایندگان خرید، نمایندگان شرکت­‌های خارجی هستند که می­خواهند محصولات شما را خریداری کنند. هنگام فروش محصولات خود به یک بازار جدید، از طریق آن‌ها فعالیت خواهید کرد.

 آن‌ها سعی خواهند کرد با پایین­‌ترین قیمت ممکن که معمولا از طریق کمیسیون به آن‌ها پرداخت می­‌شود مذاکره کنند. بعضی اوقات، عوامل خرید ادارات دولتی هستند.

صادرات غیر مستقیم با استفاده از توزیع‌­کنندگان

شما می‌­توانید محصول خود را مستقیما به توزیع‌­کنندگان یا عمده فروشان بفروشید، سپس آن‌ها توزیع محصول را برای خرده فروشان انجام می­‌دهند.

صادرات غیر مستقیم از طریق شرکت‌های مدیریت و بازرگانی

برای مراقبت از کلیه فرایندهای صادرات و فروش شما در بازار جدید، شرکت‌های مدیریت صادرات  (EMC) وجود دارند.

ارزشمند است با کمی وقت و تحقیق (EMC) مناسب را پیدا کنید، زیرا بیشتر آن‌ها در یک بازار و منطقه خاص تخصص دارند. آن‌ها به شما کمک می­‌کنند بازارها را شناسایی نموده، مشتری پیدا کرده و حمل‌­و نقل، تدارکات و موارد دیگر را مدیریت کنید.

صادرات غیر مستقیم از طریق Piggybacking

“Piggybacking” جایی است که شما اجازه می­دهید یک شرکت غیررقابتی دیگر محصول شما را اگر از قبل دارای یک پایگاه مشتری موجود و زیرساخت­‌های توزیع در بازار هدف شما باشد، بفروشد.
می­‌توانید با پرداخت هزینه بلافاصله به بازار جدید خود دسترسی داشته باشید.

تولید محصولات در بازار هدف

گزینه دیگر، تولید محصولات خود در بازار هدف است. این باعث می‌­شود  در هزینه حمل‌­و­­نقل و چالش­های لجستیکی زیادی که در صادرات محصول شما به خارج وجود دارد، صرفه جویی شود.

با این حال، شما باید چالش­‌های زیادی که در ساخت و تولید محصول خود شامل:( هرگونه مشکلات حقوقی، هزینه­‌ها، خطرات احتمالی و موارد دیگر که در خارج از کشور وجود دارد)، را در نظر بگیرید. بسته به شرایط شما، این گزینه می‌تواند مورد خوبی باشد.

ورود به یک بازار جدید می­‌تواند بسیار سودمند باشد و به شما اجازه می‌­دهد تا به مرحله بعدی بروید و رشد جدیدی کسب کنید. مهم است که به بررسی همه گزینه‌­های ممکن وقت اختصاص دهید و اطمینان حاصل کنید استراتژی صادراتی که به کار می­‌گیرید، برای شما بی­‌خطرترین و موثرترین باشد. همچنین باید تحقیقات بازار را به طور کامل انجام دهید تا پتانسیل آن را بشناسید و محصول خود را برای موفقیت در ورود به یک بازار جدید با شناخت کامل آماده کنید.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *