حضور زنان در سیستم‌های مالی جهانی

تحلیل ساختار سرمایه در سازمان‌ها بر اساس آمار روز
آگوست 7, 2021
رویارویی با انقلاب صنعتی چهارم: 5 چالش مهم جوامع
آگوست 10, 2021
نمایش همه

حضور زنان در سیستم‌های مالی جهانی

یک مورد مطالعاتی اقتصادی در مورد برابری جنسیتی

زنان در سیستم‌های مالی جهانی در تمامی جایگاه‌های شغلی از سپرده‌گذاران گرفته تا وام گیرندگان، اعضای هیئت مدیره بانک و نظارت دارای نماینده‌های کمی هستند.

مطالعات جدید ما نشان می‌دهد که مشارکت زنان به عنوان کاربران، تامین‌کنندگان و نظارت‌کنندگان سیستم مالی مزایایی فراتر از پرداختن به نابرابری‌های جنسیتی خواهد داشت و به حداقل رساندن این شکاف جنسیتی باعث ثبات بیشتر در سیستم بانکی می‌شود. همچنین این امر باعث بالا رفتن رشد اقتصادی شده و می‌تواند به سیاست‌های پولی و مالی موثرتری کمک کند.

طبق میانگین بدست آمده  20 درصد زنان از سپرده‌گذاران و وام‌گیرندگان را در سال 2016 تشکیل می‌دهند.

در سال 2018 برای نخستین بار در جهان نتایج بدست آمده از تجزیه و تحلیل تحولات اقتصاد جهانی در کوتاه مدت و میان مدت (IMF survey results) منتشر و در دسترس قرار گرفت. ریشه این ارقام کلی، تنوع زیادی را در مناطق و کشورها به وجود آورده است. برای مثال در برزیل تعداد زنان وام گیرنده  51 درصد بوده که رقم بالایی نسبت به پاکستان که 8 درصد است، به ثبت رسیده است.

 

شواهد پیشرفته نشان می‌دهد که افزایش دسترسی زنان به خدمات مالی و استفاده از آن‌ها می‌تواند مزایای اقتصادی و اجتماعی داشته باشد. به عنوان مثال، در کنیا، تجار زن که حساب بانکی اولیه باز کردند، بیشتر در کسب‌وکارهای خودشان سرمایه‌گذاری کردند. زنان سرپرست خانوار نیز در نپال (Nepal) پس از افتتاح حساب پس‌انداز، هزینه‌های بیشتری را صرف تحصیل خود کردند.

چنین مزایایی نشان می‌دهد که چگونه رشد اقتصادی با دسترسی بیشتر به خدمات مالی افزایش می‌یابد و مزایای یکسانی نیز با افزایش کاربران زن از این خدمات حاصل می‌شود. سیستم‌های مالی فراگیرتر به نوبه خود می‌توانند با گسترش بازارهای مالی و پایه مالیاتی، اثربخشی سیاست‌های مالی و پولی را افزایش دهند.

وقتی زنان در امور مالی نقش رهبری دارند

درباره خود سیستم مالی چطور؟ آیا مهم است که نمایندگان زن در بین بانکداران و سرپرستان آن‌ها وجود داشته باشد؟

در سراسر جهان شکاف‌های بزرگی بین نمایندگی زنان و مردان در پست‌های رهبری در بانک‌ها و آژانس‌های نظارت بانکی وجود دارد.

از مطالب دریافت شد که زنان کمتر از 2 درصد مدیران عامل موسسات مالی و کمتر از 20 درصد اعضای هیئت مدیره را تشکیل می‌دهند. نسبت زنان در هیئت‌های آژانس‌های نظارت بانکی نیز به نسبت کم بوده است که به طور متوسط در سال 2015 تنها به 17 درصد رسیده است.

همانطور که در مورد کاربران سرویس‌های خدمات مالی، تفاوت‌های منطقه‌ای قابل توجهی در حضور زنان در نقش‌های رهبری بانکی مشخص شد، کشورهای آفریقایی صحرای آفریقا بیشترین سهم مدیران زن در سیستم بانکی را در اختیار داشتند، در حالی که آمریکای لاتین و کارائیب دارای کمترین تعدا بودند و اقتصادهای پیشرفته در وسط این لیست قرار داشتند.

خروجی این نتایج مشخص کرد که شکاف جنسیتی در رهبری در مورد ثبات سیستم بانک‌ها تفاوت ایجاد می‌کند. بانک‌هایی که در آن زنان سهم هیئت مدیره بالاتری دارند از سرمایه‌های بالاتری برخوردارند، مقاومت بیشتری در برابر استرس در کار خود دارند و نسبت کمتری از واگذاری وام‌های غیررسمی در آن‌ها وجود دارد.

 

 

 

ما رابطه یکسانی بین ثبات سیستم بانک‌ها و حضور زنان در هیئت‌های نظارتی بانکی پیدا کردیم

چه چیزی می‌تواند این یافته‌ها را توضیح دهد؟ چهار دلیل احتمالی وجود دارد که چرا سهم بیشتری از زنان در بانک‌ها و هیئت‌های نظارتی می‌تواند به ثبات مالی کمک کند:

• زنان ممکن است مدیران ریسک بهتری نسبت به مردان باشند.
• شیوه‌های استخدام تبعیض‌آمیز ممکن است به این معنا باشد که تعداد معدودی از زنانی که به رده‌های بالاتر سازمانی می‌رسند، گرچه دارای صلاحیت یا تجربه بیشتری نسبت به همتایان مرد خود هستند.
• حضور زنان بیشتر در هیئت مدیره به تنوع فکری که منجر به تصمیم‌گیری بهتر می‌شود، کمک می‌کند.
• موسساتی که تمایل به جذب و انتخاب زنان در پست‌های برتر دارند، در وهله اول مدیریت بهتری دارند.
بر اساس شواهد موجود در مقاله و ادبیات مرتبط، متوجه می‌شویم که به احتمال زیاد ثبات بیشتر مشاهده شده به دلیل اثرات مفید در تنوع بیشتر دیدگاه‌ها در هیئت مدیره و همچنین شیوه‌های استخدام کننده تبعیض‌آمیز است که منجر به استخدام زنان با تجربه‌تر  از مردان است.

در صورت علاقه به موضوع زنان در سیستم‌های مالی، مقاله توانمندسازی زنان در صنعت گردشگری را مطالعه کنید.

یافته‌های ما شامل موارد مالی زنان برای تقویت رشد اقتصادی و ثبات مالی در سیستم مالی است

 برای توضیح نحوه دستیابی به این مزایا و شناسایی شرایطی که ورود زنان به نقش‌های رهبری را در بانک‌ها و سازمان‌های نظارتی در سیستم مالی را تسهیل می‌کند، به تحقیقات بیشتر و داده‌های بهتری نیاز است.

 از مشارکت مهم نویسندگان پیشین، Papa N’Diaye  Adolfo Barajas  Srobona Mitra  Annette Kyobe  Yen Nian Mooi و سیدرضا یوسفی و همچنین از تیم بررسی دسترسی مالی در بخش آمار صندوق بین المللی مالی، قدردانی می‌شود.

منبع 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *