نتیجه جمعی یا (Collective Results) کلید اصلی موفقیت تیم

پاتریک لنسیونی (Patrick Lencioni)،  نویسنده پرفروش و عضو هیئت علمی Cross Knowledge می‌گوید: «خلق  و گرداوری گروهی از افراد کارامد برای یک مجموعه کاری سخت و طاقت فرسا است. برای خلق همچین تیمی نیاز به تعهد و فداکاری زیاد از سوی مدیران و رهبران (حتی اعضای سازمان) است.» در واقع، به گفته لنسیونی(Patrick Lencioni)، نویسنده پرفروش و خبره مشکلات بسیاری وجود دارند که اغلب موفقیت یک تیم را به خطر می‌اندازند. یکی از آنها بی توجهی به نتیجه جمعی گروه و سازمان است.

وی می‌افزاید: برای اینکه یک تیم حرفه ای به خوبی کار کند، کل اعضای تیم باید نتیجه جمعی را اولویت اول خود قرار دهند. مشکل زمانی رخ می‌دهد که اغلب اعضا به جای تمرکز بر دستاوردهای تیمی، روی اهداف فردیشان تمرکز می‌کنند. البته باید متذکر شد معمولا با نیت مثبت هم اعضا تیم خود را از کل سازمان و مجموعه کاریشان برتر می‌دانند، زیرا آنها نسبت به اعضای گروه خود احساس نزدیکی و مسئولیت می‌کنند. البته بسیار مهم است که  اعضای تیم همیشه بهترین کار را برای شرکت و سازمان خود نه صرفا تیم کاری‌شان انجام دهند.

نشانه‌های تیم ناکارآمد و غیرمتمرکز

راه‌های فراوانی برای تشخیص این موضوع که آیا یک تیم به اندازه کافی کارآمد و متمرکز است وجود دارد.  «آیا آنها پاسخی برای این سوال دارند یا نه؟» بهتر است اعضای گروه بدانند اهداف شرکت چیست و چگونه می‌توانند در رسیدن به آنها سهیم باشند.

در ضمن؛ نحوه رفتار رهبران نیز بسیار مهم است. رهبرانی که بیشتر بر بخش خود تمرکز دارند، احتمالا آنچه را که برای شرکت به‌ عنوان یک هدف تعیین شده مشاهده نمی‎کنند. نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که آیا رهبران از درگیر شدن در مسائلی که مستقیماً با آنها ارتباطی ندارد اجتناب می‌کنند یا نه؟ همچنین، زمانی که رهبران به موضوعاتی فراتر از محدوده کاری خود علاقه نشان می‌دهند، تمایلشان برای کمک به سازمان و نه فقط تیم یا بخش خود را نشان می‌دهند.

بیشتر بخوانید: استراتژی‌هایی برای کسب موفقیت از زبان جف بزوس، مدیرعامل آمازون

چگونه تیم‌ها بر نکات مهمی که برای کل سازمان مهم هستند تمرکز می‌کنند؟

پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از تمرکز همکاران بر موضوعات نامرتبط و اشتباه از لیستی که در اینجا تهیه شده استفاده کنید. این لیست شامل موارد ذیل است:

تمرکز اعضای تیم بر اهداف جهانی سازمان

خلق یک تابلوی اهداف یا امتیاز قابل مشاهده می‌تواند برای اعضای تیم و یا حتی رهبران مفید باشد. به این ترتیب می‌توان اطلاعات کاربردی و نحوه  عملکرد تیم را مشاهده  کرد. در ضمن این تابلو به شما اطلاعاتی در خصوص این مسئله که چه میزان زمان برای رسیدن به اهداف باقی مانده نشان می‌دهد. همچنین, به اعضای گروه اجازه اندازه‌گیری موفقیت از طریق‌KPI ها را ارائه می‌دهد.

اطمینان از وجود اهداف و نتیجه جمعی دست یافتنی برای سازمان

اطمینان از متقاعد شدن اعضای گروه در راستای اهداف سازمان و گروه مهم است. اگر اهداف سازمان یا گروه بلندپروازانه باشند، ممکن است اعضای به تسلیم شدن فکر کنند. به این ترتیب آنها دست از تلاش برداشته و انرژی خود را بر اهداف شخصی خود متمرکز می‌کنند، کاری که باید از آن اجتناب کرد.

اولویت قرار‌دادن نیازهای سازمان و گروه بر نیازهای فردی اعضا

ممکن است  برخی از اعضای گروه نیاز به تغییر طرز تفکر خود داشته باشند. این به معنای آن است که در صورت نیاز، همکاران بتوانند برای سازمان یا گروه خود فداکاری کنند. آنها باید بتوانند این مسئله که در صورت لزوم پروژه‌های فردی خود را برای نتیجه جمعی سازمان و یا کمک به یک همکار کنار بگذارند بپذیرند. دستیابی به این هدف مستلزم انعطاف، سازگاری و چابکی فراوان است.

 در نظر داشتن موضوع قبول مسئولیت جمعی اعضا در قبال اشتباهات

کنار آمدن با شکست‌ها و خطاها یکی از بزرگترین چالش‌های برای سازمان‌ها است و گاها ممکن است وقتی اشتباه یا خطایی رخ می‌دهد، همکاران و یا عوامل خارجی مقصر دانسته شوند. به همین منظورهدف سازمان‌ها و گروه‌های کارامد قبول اشتباه و پذیرش و ادامه همکاری در شرایط سخت و جلوگیری از تکرار این شرایط در آینده است.

جشن گرفتن موفقیت‌ها

همانطور که اشتباهات را می‌پذیریم، موفقیت‌ها را هم تحسین می‌کنیم! درک مشارکت‌ها و تلاش‌های فردی همکاران بسیار مفید و کارآمد است. این موضوع یک یادآوری عالی و کاربردی برای کل اعضای تیم در راه دستیابی به نتیجه جمعی است!

شما به عنوان یک رهبر با در نظر داشتن موارد و نکات ذکر شده فوق می‌توانید یک مجموعه کارآمد و حرفه‌ ای برای سازمان و یا حتی تیم خود بسازید. پس حتما موارد گفته شده را با هدف دستیابی به موفقیت‌ها و اهدافتان در نظر داشته باشید.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *