رقابت‌پذیری و انقلاب صنعتی چهارم

امکان افزایش تولید و به دنبال آن رفاه بیشتر افراد و جوامع در انقلاب صنعتی چهارم به تعدادی از عوامل بستگی دارد. در نهایت هدف توانایی دسترسی افراد، شرکت­ها و بخش­ها به تکنولوژی­‌های نوظهور، به کارگیری آنها در نوآوری­ خود و فرایندهای عملیاتی و مشارکت معنادار در شبکه­های ارزشی جدید و در حال تغییر است.

تمایل داریم فرض کنم که عوامل رقابت­پذیری که بیش از همه برای شرکت­ها و کشورهایی که به دنبال سود بردن از انقلاب صنعتی چهارم هستند، به طور اولیه به مقادیر پیچیدگی تکنولوژی و نوآوری مرتبط است. به طور حتم، این نسخه از گزارش رقابت­پذیری جهانی نشان می­دهد که میزان پیچیدگی تجاری و قدرت نوآوری مرتبط با عوامل، در جهت­‌دهی به رقابت‌­پذیری و بسیاری از ویژگی‌­های دیگر تکنولوژی که از انقلاب صنعتی چهارم نشئت می­گیرند (مانند طبیعت شبکه­‌ای آنها)، نشان می­دهد که این عوامل بیش از پیش مهم خواهند شد. اما، بسیاری عوامل دیگر نیز بر توانایی اکونومی در به کارگیری و توسعۀ تکنولوژی­‌های نوظهور اثرگذار هستند. همان­گونه که در این بخش مشخص می­شود، روش انجمن‌­ها برای ارزیابی نوآوری به خودی خود در حال تغییر است که از شیوۀ ترکیبی، مبتنی بر آینده و اکوسیستمیک استفاده می­کند تا بین تولید و محصولات و روش‌­های جدید ارتباط برقرار کند که از روند خطی تولید ایده برای تجاری­‌سازی دور می­شود.

مشخصۀ اصلی انقلاب صنعتی چهارم، شیوه­ای است که به وسیلۀ آن تکنولوژی‌­های دیجیتال و الگوهای تجاری را به منظور ساخت، تبادل و توزیع اعتبار، پوشش می­‌دهد، بر آن متکی است و آن را به کار می­گیرد که به زیرساخت دیجیتال و قابلیت شبکه علاوه بر پیچیدگی تجاری احتیاج دارد. پایه‌­های نوآوری اکوسیستم در شاخص رقابت­‌پذیری جهانی بازنگری شده که در این بخش ارائه می‌­شود، شیوه­ای را ارائه می­دهد که در بردارندۀ تمامی این ایده‌­ها است: انقلاب صنعتی چهارم تنها بر تکنولوژی­‌های ICT متکی نیست، بلکه همان­طور که در اساس اصلاح­ شدۀ سازگاری تکنولوژی نیز منعکس شده است، بر تکنولوژی­‌های غیر ICT نیز متکی است؛ امکان بازگشت سرمایه از طریق اکونومی­‌های مقیاسی، مانند آنچه در اساس اندازه بازار جدید منعکس شده است؛ اساس پویایی تجارت که عواملی را نشان می‌دهد که از روحیۀ کارآفرینی نشئت می­گیرد و راهی است که تجارت­ها از فرصت­‌ها استفاده می‌­کنند؛ و در نهایت اساسی که نشان­ دهندۀ توانایی نوآوری فراتر از R&D است تا عواملی را که برای خلاقیت، ایده‌­پردازی و مشارکت انگیزه ایجاد می­کنند، به کار گیرد.

گزارشی جمعی، گزارش انجمن جهانی اطلاعات تکنولوژی 2016، بعضی از این جوانب را بررسی می­کند: راه­‌هایی که از طریق آن آمادگی شبکه برای مقدور ساختن ایجاد و استفاده از تکنولوژی­‌های نوظهور ضروری است. گزارش 2016 نشان می­‌دهد که کشورهایی که به دنبال سرمایه‌­گذاری بر روی بازدهی اکونومیک ICT هستند باید نه تنها دسترسی، بلکه تطابق و استفاده از شبکه­‌های دیجیتال را نیز ارتقا دهند.

تطابق – استفادۀ موفقیت­ آمیز و توسعۀ تکنولوژی­‌های نوظهور – مسلماً به سرمایۀ انسانی احتیاج دارد که نیاز اساسی دیگری برای انقلاب صنعتی چهارم در قالب جمعیت­‌های سلامت و تحصیل کرده است. اساس جدید سرمایۀ انسانی در GCI، به اساس سلامتی و اساس تحصیل و توانایی تقسیم می­شود که این دو شکل از سرمایه‌­گذاری در سرمایۀ انسانی را شامل می­شود. به خصوص، اساس تحصیل و توانایی در هر دو زمینۀ توانایی کاری کنونی و توانایی کاری آینده مدنظر قرار داده می­شود. در کنار جست و جو در انجمن آیندۀ مشاغل، این اساس شامل شاخص­ه‌ایی در ضرورت تفکر در آموزش می­شود.

در نهایت، در حالی که انقلاب صنعتی چهارم، تکنولوژی­‌هایی مانند بلاک­چین را که می­تواند از هر دو جنبۀ خصوصی و عمومی حکومت حمایت کند، مطرح خواهد نمود، اما این تکنولوژی­‌ها به تنهایی جایگزین اهمیت مهیا کردن شرایط نخواهند شد. قالب­ کاری که در این بخش ارائه شد، سه اساس را پوشش می­دهد که برای اکونومی که به دنبال سرمایه­‌گذاری در انقلاب صنعتی چهارم است، ضروری است: نهادهایی مانند حاکمیت قانون و عملکرد بدون اشکال ادارات دولتی؛ زیرساخت که منعکس­ کنندۀ سرمایه­‌گذاری در معیارهای جدید ارتباط است؛ و بستر اقتصاد کلان سلامت.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *