تحقیق بازار سفارشی چگونه می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری‌های راهبردی کمک کند؟

بسیاری از شرکت‌ها به گزارش‌های تحقیق بازار صنفی برای درک مفاهیم در صنایع متنوع اعتماد دارند اما گاهی یک رویکرد مناسب‌تر که با اسم تحقیق بازار سفارشی شناخته می‌شود برای تصمیم‌گیری راهبردی مورد نیاز است.

تحقیق صنفی چیست؟

گزارش‌های تحقیق بازار صنفی برای پاسخ به سوالات متداولی در مورد اندازۀ بازار، ساختار بازار، پیش‌بینی بازار، سهام شرکت‌های پیشتاز در بازار، روند کار صنعت، محرک‌ها و موانع طراحی شده ‌است که اکثر شرکت‌ها در بازاری مشخص به دنبال یافتن این اطلاعات هستند.

نمونه‌ای از تحقیق صنفی شامل نوعی از گزارش‌های پیش‌ساخته است که در سایت MarketResearch.com موجود است. گزارش صنفی ممکن است شامل اطلاعاتی مانند بازار فروش غذای حیوانات خانگی در آمریکا یا بازار مصالح ساخت سقف به همراه بررسی مناطق اصلی جغرافیایی و نوع محصول باشد.

به دلیل اینکه شرکت‌های مختلفی گزارش‌های پیش‌ساخته را خریداری می‌کنند، این گزارش‌ها راهی دردسترس و مقرون به صرفه برای کسب اطلاعات ضروری مرتبط با کسب‌وکار است. اگرچه تحقیق صنفی ممکن است همیشه برای برآوردن نیازهای کسب‌وکار به تنهایی کافی نباشد.

تحقیق بازار سفارشی چیست؟

برخلاف تحقیق صنفی، تحقیق بازار سفارشی فراتر از اهداف گزارش‌‌های مرسوم است و مفاهیم بازار موردنظر را به منظور تناسب دقیق با نیاز و اهداف شما ارائه می‌کند. تحقیق بازار سفارشی برای استفاده منحصر‌به‌فرد شما طراحی شده و محرمانه باقی می‌ماند.

تحقیق بازار سفارشی ممکن است شامل تحقیقات مقدماتی بیشتری مانند مصاحبه‌های تلفنی جامع و نظرسنجی برای استنباط مفاهیم اساسی و مهم از پیشتازان موجود در بازار باشد. این بینش هدفمند می‌تواند به ویژه برای بازارهایی که تشخیص اندازۀ آنها مشکل است یا بخش‌های خاصی از بازار که اطلاعات کمی از آنها منتشر شده، کاربرد داشته باشد.

زمانی که شرکت‌ها در معرض خطر هستند و به نظر شخص سوم بی‌طرفی برای به دست آوردن اطلاعات جزیی، تایید فرضیه‌ها و تفسیر اطلاعات پیچیده نیاز دارند، تحقیق سفارشی در جهت‌دهی تصمیم‌های اساسی راه‌حل مطلوبی است.

تحقیق بازار سفارشی چه مفاهیمی را بیان می‌کند؟

تحقیق بازار سفارشی می‌تواند این مفاهیم حیاتی را در بر بگیرد:

 • اندازۀ بازار، بخش‌بندی و پیش‌بینی
 • الگوهای روبه‌رشد فناوری، محرک‌های صنعت و عوامل تنظیم‌کننده
 • تحلیل سهم بازار
 • بینش و شناخت رقابتی
 • شناسایی هویت داوطلب‌ها و راستی‌آزمایی
 • تحلیل کانال
 • تحلیل زنجیره ارزش شامل سوددهی و میزان پیوستگی
 • وضعیت بازار شامل نیازهای برآورده نشده و معیارهای خرید

چه زمانی به راه‌حل تحقیق بازار سفارشی نیاز دارید؟

خدمات تحقیق بازار سفارشی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا چالش‌های مختلف کسب‌وکار را با موفقیت هدایت کنند و مفاهیم قابل اعتماد و کاربردی را در حمایت از تصمیم‌ها، زمانی که انتخابی اشتباه باعث ضرر زیادی می‌شود، ارائه می‌کند. تعامل‌های تحقیق سفارشی هدفمند به شما اطمینان می‌دهد که درک درستی از بازار برای پشتیبانی از تصمیم‌گیری راهبردی در موقعیت‌های متفاوت دارید:

 • برنامه‌ریزی بلندمدت راهبردی
 • توسعۀ محصولات جدید
 • گسترش جغرافیایی بازار
 • گسترش بازار عمودی جدید
 • ادغام و فراگیری
 • ارزیابی مقایسه‌ای رقابتی
 • مخارج و سرمایه‌های اصلی

مثال تحقیق سفارشی

برای نشان دادن کارایی پروژه‌های تحقیق سفارشی به صورت عملی، در اینجا مثالی واقعی از تحقیق سفارشی مطرح می‌شود.

یک کارخانۀ ژاپنی به دنبال فرصتی بود تا محصولی مرتبط با ساختمان و ساخت‌وساز را در بازار آمریکا توسعه دهد. برای داشتن راهبردی موفق در ورود به بازار، کارخانه باید ظرفیت بازار را در هر ایالت آمریکا دقیق مشخص کرده، فضای رقابتی را درست درک کرده و عوامل مرتبط با عرضۀ موفق محصول خود را تعیین می‌کرد.

کارخانه با یک موسسۀ تحقیق سفارشی همکاری کرد تا به آنها کمک کنند اطلاعات مورد نیاز را به دست آورند. برای این کار، تیمی از تحلیل‌گرهای باتجربه مصاحبه‌های جامعی با مشارکت‌کنندگان کلیدی بازار انجام داده، تقاضای هدفمند را ارزیابی و پیش‌بینی کرده، گزارش‌هایی از وضعیت بازار برای شاخص‌های کلیدی مانند قیمت و عملکرد ارائه داده و جایگاه رقابتی عرضه‌کنندگان بازار را تحلیل کردند.

مشتری از این دیدگاه‌ها استفاده کرد تا برنامه‌ای برای معرفی محصولات خود در بازار آمریکا توسعه دهد و با رقبای ثابت رقابت کند.

مشتری‌ها باید از تحقیق سفارشی چه انتظاری داشته باشند؟

در تعامل‌های مشابه، به‌کار‌گیری رویکردهای مشارکتی و مشورتی توسط تحلیل‌گرهای تحقیق سفارشی اهمیت زیادی دارد. تحلیل‌گرها باید زمانی را به درک کامل انگیزه‌های مشتری اختصاص دهند و سپس پروژۀ متناسبی را طراحی کنند که مطابق با موفقیت مشتری است.

استفاده از اصول قدرتمند پایدار هم می‌تواند دریافت مفاهیم کمی و کیفی را برای شما تضمین کند. پروژه‌های تحقیق بازار سفارشی باید شامل محدودۀ وسیعی از ابزار تحقیق شامل مصاحبه‌های جامع با مشارکت‌کنندگان کلیدی، تحقیق فرعی گسترده و توسعۀ مدل‌های خاص تعاملی تعیین اندازۀ بازار باشد.

اعتماد به افراد حرفه‌ای مجرب که با صنعت شما آشنایی کامل داشته و به اطلاعات جامعی برای تحقیق دسترسی دارند، می‌تواند برگ برندۀ شما باشد.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *