سلامت دیجیتال در سوئیس|صرفه‌جویی 8.2 بیلیون فرانک در مراقبت سلامت این کشور

سوئیس کشوری است که در سیستم مراقبت سلامت خود در کلاس یک قرار دارد. اما به هر حال در مقایسه با سایر کشورهای هم کلاس خود هنوز به اندازه مناسب از مزایای ورود علم دیجیتال به حوزه مراقبت سلامت بهره‌برداری نکرده است. مثال‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که تقویت علم دیجیتال در صنعت سلامت می‌تواند منافع بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف نظیر ارتقاء نتایج مربوط به خدمات سلامت، کیفیت درمان، تجربه بیمار؛ برای بیماران، مصرف‌کننده‌گان خدمات سلامت و دیگر ذی‌نفعان مراقبت‌های بهداشتی در سوئیس به همراه داشته باشد. به علاوه ما تخمین می‌زنیم با ورود سلامت دیجیتال در سوئیس این کشور بر هزینه‌های در حال افزایش در صنعت سلامت صرفه‌جویی بیش از 8.2 بیلیون فرانک، پتانسیل عظیمی دارد و با توجه به اینکه هزینه‌های مربوط به مراقبت سلامت بصورت قابل مقایسه‌ای نسبت به سایر هزینه‌ها در این کشور بالاست، اهمیت این موضوع روز به روز بیشتر می‌شود.

منابع ارزش‌آفرین سلامت دیجیتال در سوئیس

این مطالعه بر پتانسیل صرفه‌جویی حاصل از سرمایه‌گذاری بر روی 26 تکنولوژی مرتبط با مراقبت سلامت دیجیتال که در سه دسته طبقه‌بندی می شوند، تمرکز دارد:

 1. راهکارهای دیجیتالی در صنعت سلامت: مواردی که مستقیما بیماران را پوشش می‌دهد.
 2. راهکارهای سلامت محور الکترونیک: تکنولوژی‌هایی که اساسا بر متخصصین صنعت سلامت و تامین‌کننده‌گان در این صنعت تمرکز دارد.
 3. تکنولوژی‌های توانمندساز: سیستم‌هایی که اکوسیستم کلی ذی‌نفعان در این صنعت و فرایندهای سلامت را حمایت می‌کنند.

ما دریافتیم که کل صرفه‌جویی احتمالی حاصل از دیجیتالی‌کردن مراقبت سلامت در سوئیس و سرمایه‌گذاری بر روی تکنولوژی‌هایی که در حال حاضر در این سه دسته قرار دارند، جمعا معادل 8.2 بیلیون فرانک یا 11.8% از 69.7 میلیون فرانک مرتبط با مراقبت سلامت است. این مطالعه در زمینه‌های دیگری نیز گسترش پیدا کرد. مثلا بررسی شد که سلامت دیجیتال در سوئیس می‌تواند باعث بهبود اثربخشی در این سیستم شود؛ نظیر خودکار شدن گردش کار و فرایند تصمیم‌گیری‌های منطقی توسط تأمین‌کننده‌گان خدمات سلامت که این موضوع باعث می‌شود در موارد نامبرده شده نیاز به نیروی انسانی و زمان را کمتر کرده و از این نیروی انسانی و زمان آزاد شده می‌توان در فعالیت‌های بیمارمحور، استفاده بهینه انجام داد.

33% باقیمانده صرفه‌جویی ایجاد شده عمدتا از کاهش و یا جابه‌جایی در نیاز ناشی می‌شود و باعث می‌شود سایر بازیگران این صنعت از زنجیره ارزش مراقبت سلامت بهره بیشتری ببرند؛ بخصوص می‌توان به سازمان‌های بیمه‌گر در صنعت سلامت و سایر پرداخت‌کننده‌گان هزینه اشاره کرد.

مطالعه حاضر با بررسی بیش از 500 مطالعه منتشر شده، تأثیر خاص هر یک از منابع ارزش آفرین فوق را مورد ارزیابی قرار داده است.

این متدولوژی چندین بار در مطالعات قبلی برای کشورهای دیگر هم مورد استفاده قرار گرفته است.

قابلیت ارتقا معنی‌دار سلامت دیجیتال در سوئیس

سوئیس برای اینکه به دیجیتالی‌شدن سیستم مراقبت سلامت خود سرعت بیشتری ببخشد و درک بهتری از پتانسیل کارآیی شناسایی شده از دیجیتالی شدن این صنعت داشته باشد، می‌تواند از بهترین اقدامات به عمل آمده توسط اغلب کشورهای پیشرفته در حوزه دیجیتالی شدن مراقبت سلامت بهره ببرد. مشاوره از راه دور، مانیتور کردن از راه دور بیماران با بیماری مزمن، خودمراقبتی بیماران مزمن از خود، پرونده‌های پزشکی الکترونیک متحدالشکل و نسخه الکترونیک 5 تکنولوژی اصلی شناخته شده در کشورهای هم رده سوئیس هستند که توانسته‌اند بیشترین ارزش را برای بالا بردن سطح مراقبت سلامت در این کشورها ایجاد کنند.

 • مشاوره از راه دور: مشاوره از راه دور می‌تواند به بسیاری از بیماران سوئیسی فایده برساند، چراکه باعث آزاد شدن وقت پزشکان و در نتیجه باعث افزایش دسترسی بیشتر بیماران به پزشکان و متخصصان می‌شود. این راهکار می‌تواند برای افراد در مناطق دوردست این امکان را فراهم کند که دسترسی به متخصصان از سایر بخش های کشور را داشته باشند. انگلیس و سوئد مثال‌های خوبی از به کا گیری مشاوره از راه دور هستند. در انگلیس 14% مشاوره‌ها قبل از پاندمی کرونا از راه دور انجام می‌شد که این میزان طی دوران پاندمی به 48% رسید. در سوئد 17% از جمعیت معمولا از مشاوره‌های ار راه دور استفاده می‌کنند و 9% از همه مشاوره ها در سال 2020 دیجیتالی بودند. در سوئیس اگر چه نمونه های موفقی از مشاوره های از راه دور مثل مشاوره برای تخصص هایی نظیر درماتولوژی وجود دارد اما تا به حال فقط در مراحل توسعه ابتدایی مدل بیمه سلامت از مشاوره از راه دور استفاده شده است.
 • مانیتورینگ از راه دور بیماران با بیماری مزمن: مزایای متعددی از مانیتورینگ از راه دور بیماران مزمن می‌تواند نصیب مردم سوئیس شود. این تکنولوژی می‌تواند کیفیت مراقبت و نتایج حاصل از آن را در بیماران مزمن ارتقاء دهد. از جمله مزایای تکنولوژی مورد نظر این می‌تواند باشد که با اولین علائم بدتر شدن وضعیت سلامت بیماران در اولین زمان ممکن، هم‌زمان بیماران قادر هستند مدت زیادی را در کنار خانواده خود باشند و از زندگی طبیعی خود لذت ببرند. در هلند 75% از بیمارستان‌ها از برخی از سیستم‌های مانیتورینگ از راه دور برای بیماری‌های مزمن نظیر بیماری‌های رود‌ ای و دیابت استفاده می‌کنند. در کانادا چندین پروژه مراقبت در منزل از راه دور بصورت منطقه‌ای راه‌اندازی شده است تا وزارت بهداشت را ترغیب به راه‌اندازی مانیتورینگ از راه دور بیمار مزمن نماید. در سوئیس عمدتا مانیتورینگ از راه دور بیمار مزمن به طرح‌های نوآورانه تحقیقاتی و آزمایشی محدود می‌شود. پاندمی کرونا نیاز جدیدی علاوه بر نیازهای قبلی جهت مانیتورینگ از راه دور ایجاد کرده است اما تا این تاریخ سرعت فهم ارائه‌دهندگان خدمات سلامت از این نیاز کند بوده است.
 • خود مراقبتی بیماران مزمن از بیماری خود: خود مراقبتی بیماران مزمن از بیماری خود می‌تواند به بیماران اجازه دهد بیشتر در کنار خانواده خود باشند که این موضوع باعث می‌شود بیماران بهتر بتوانند داروهای خود را طبق دستور پزشکانشان مصرف نمایند و نتایج بهتری از دستورات پزشکی خود دریافت کنند. آلمان به‌عنوان اولین کشور در اروپا یک چارچوب نظارتی شفاف را به کارگرفته که بر اساس آن پزشکان قادر شده‌اند از دور برای بیمارانشان نسخه بنویسند و سازمان‌های بیمه‌گر نیز بازپرداخت هزینه‌های درمان از راه دور را انجام دهند و همچنین مداخلات پزشکی انجام شده توسط خود بیماران بر اساس برنامه‌های کامپیوتری که مستقیما بر روی دوره یک بیماری اثر می‌گذارد امکان‌پذیر شده است. در سوئیس به کارگیری این تکنولوژی در مراحل اولیه خود است و اساسا تا به حال رشد زیادی نکرده است.
 • پرونده پزشکی الکترونیک متحدالشکل: پرونده پزشکی الکترونیک بسیار سودمند است چراکه باعث کاهش بخش‌های اضافی، در دسترسی همه کاربران به تمام اطلاعات مرتبط می‌شود. بعنوان مثال سوئد و تا حدی ایتالیا نشان داده‌اند که پرونده‌های پزشکی الکترونیک کاملا دسترس هستند و میزان نفوذ بالایی دارند. در سوئیس بر خلاف تلاش‌های اولیه‌ای که صورت گرفته، هنوز پرونده‌های پزشکی الکترونیک در همه بخش‌ها در جای مناسب خود نیستند و در اجرای این پروژه با چالش‌های زیادی مواجه شده‌اند.
 • نسخه الکترونیک: نسخه الکترونیک هم می‌تواند صرفه‌جویی زمانی زیادی برای متخصصان مراقبت سلامت و هم بیماران ایجاد کند و اگر با مکانیسم‌های پیشگیری از سوء استفاده قوی ترکیب شود، می‌تواند مزایای اساسی و مهمی برای هر دو گروه داشته باشد. در فنلاند بخش عمده‌ای از نسخه‌ها الکترونیک هستند؛ در حالیکه در سوئیس نسخه‌های الکترونیک خیلی استفاده نمی شوند. سوئیس هنوز یک فورمت استاندارد شده برای نسخه‌های الکترونیک در بین تمام تأمین‌کننده‌گان مراقبت سلامت را ایجاد نکرده است.

اقدامات لازم برای بهتر شدن و به صرفه در اختیار قرار گرفتن خدمات مراقبت سلامت در سوئیس

اگرچه یک زیربنای سخت و محکم برای حمایت از سلامت دیجیتال در سوئیس وجود دارد، از پوشش اینترنت باند پهن گرفته تا جمعیت با سواد بالای دیجیتالی، اما از این زیرساخت به بهترین شکل خود استفاده نکرده است که عمدتا به دلایل ساختاری نظیر فدرالیسم در این کشور این اتفاق افتاده است؛ در غیر اینصورت جندین اقدام هم‌زمان همین حالا می تواند صورت بگیرد تا هم سطح دیجیتالی شدن در سیستم مراقبت سلامت سوئیس افزایش یابد و هم از مزایای آن نظیر اثربخشی بیشتر و کیفیت، بهره بیشتری برده شود. اقدامات پیشنهادی لازم:

 1. حمایت دولت با پرداخت مشوق‌های مالی از طرح‌های پیشنهادی.
 2. بهره‌بردن از زیرساخت‌های مناسب در محل مناسب: تشویق به بکارگیری زیرساخت دیجیتال پایه نظیر EPD جهت افزایش میزان دیجیتالی‌شدن خدمات مراقبت سلامت که شامل درخواست ورود اطلاعات از بیماران و مراکز نگهداری و مراقبت از بیماران در ابتدای راه‌اندازی فرایند باشد.
 3. شفاف‌سازی جهت اعتمادسازی: متخصصان مراقبت سلامت و مصرف کننده‌گان این خدمات باید به تأمین‌کننده‌گان تکنولوژی اعتماد کنند تا قلبا جذب این نوع تکنولوژی‌ها شوند و از چگونگی تحلیل اطلاعاتشان و ذخیره آنها اطمینان حاصل کنند. برای عملی‌شدن این رویه بنا نهادن یک راهنمای واضح در رابطه با استانداردهای مربوط به محرمانه‌بودن اطلاعات و محافظت از آنها ضروری است. در سوئیس این استانداردها باید به وسیله اعضاء صنعت سلامت به عنوان یک طرح خود تنظیم غیر دولتی با هدف سیاست‌گذاری تکمیلی درازمدت ارتقاء پیدا کند.
 4. بررسی و مطالعه بر روی تکنولوژی‌های جدید برای شناخت پیدا کردن: بهبود بخشیدن به تولید مستمر اسناد معتبر، نوآوری را ارتقاء داده و باعث به کار گرفته شدن آن می شود. تأمین کننده‌گان تکنولوژی و مراقبت سلامت باید به صورت مستمر برای طراحی و معرفی برنامه‌های آزمایشی برای راهکارهای مراقبت سلامت همکاری داشته باشند که اینکار اعتماد را افزایش خواهد داد و پزشکان و کادر درمان را تشویق به استفاده از این برنامه‌های آزمایشی می‌کند.
 5. درنگ نکنید: فعالان سیستم مراقبت سلامت در سوئیس با مشارکت در سرمایه‌گذاری‌های سلامت محور که می‌توانند برای هر سه گروه تأمین‌کننده‌گان راهکارهای سلامت دیجیتال، بیماران و پرداخت کننده‌گان مفید باشند سرعت پیشرفت سلامت دیجیتال در سوئیس را به شدت افزایش دهند.

منبع

ما در مدرسه کسب و کار تکاپو در تلاشیم تا اطلاعات از روندهای جدید در عرصه‌های مختلف علم و فناوری را به همراه نیازمندی‌های خاص هر حوزه در اختیار مخاطبان خود قرار دهیم. برای آنکه پا به پای مدیران تحول‌گرای صنعت سلامت با جدیدترین و مؤثرترین روش‌های مدیریت کسب‌وکار خود در زمینه توسعه، تحقیق، شبکه‌سازی، تولید و توزیع بهره‌مند شوید، در «دومین دوره عالی مدیریت کسب‌وکارهای صنعت سلامت»  همراه ما باشید.

اطلاعات بیشتر درباره این دوره را اینجا کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *