مهارت‌های رهبری برای محیط کار در آینده

بر اساس نتایج تحقیقات، 58 درصد شرکت‌های آمریکایی معتقدند اولویت استراتژیک و شماره یک آن‌ها، رفع نقاط ضعف مهارت‌های رهبری است. تنها در سال 2017، این شرکت‌ها 31 میلیارد دلار برای برنامه‌های رهبری هزینه کردند تا به هدف رفع شکاف‌های مهارتی رهبران خود دست یابند. علاوه بر این، بسیاری از همین شرکت‌ها گفته‌اند که قصد دارند در چند سال آینده بخش بیشتر بودجه خود را صرف توسعه مهارت‌های رهبری در شرکت‌های خود کنند، همین‌الان هم یک‌بخشی از استراتژی‌های آن‌ها به این مسئله اختصاص دارد.

اگر به این آمار دقت کنید، متوجه خواهید شد که بهبود مهارت‌های رهبری می‌تواند برای شما تبدیل به یک مزیت رقابتی شود، زیرا برخلاف تصور عموم، برای اینکه به‌عنوان یک رهبر شناخته شوید، حتما نباید جز مدیران سطح بالای شرکت باشید. رهبران موفق می‌توانند در هر سطحی از یک کسب‌وکار حضوری فعال و قابل‌قبول داشته باشند تا الهام‌بخش همکاران و ذی‌نفعان خود بوده و بر آن‌ها تاثیر بگذارند.

اهمیت مهارت‌های رهبری در چه چیزی است؟

مطالعات اخیر نشان داده است که کیفیت رهبری عامل بسیار مهمی در موفقیت یک سازمان است و باعث سرمایه‌گذاری‌های بزرگ شرکت در ابداعات موردنظر رهبری می‌شود. سازمان‌هایی با رهبران قوی، در مواردی از قبیل سطوح بالای رضایت مشتری، بهره‌وری سازمانی، سود مالی و کیفیت محصول، عملکرد سازمانی بهتری را نسبت به دیگر شرکت‌ها تجربه می‌کنند. علاوه بر این رهبری موثر تاثیر مثبتی بر حفظ، عملکرد، مشارکت و روحیه کارکنان دارد.

باوجود اهمیت رهبری با کیفیت، پیش‌بینی می‌شود 84 درصد از سازمان‌ها در پنج سال آینده با کمبود رهبران ماهر مواجه خواهند شد. این امر تا حدی به دلیل نزدیک شدن بیش از 10000 نفر از کارمندان سطح بالا به بازنشستگی است، بدان معنی که نیروهای جوان‌تر و گاهی بی‌تجربه به نقش‌های رهبری می‌رسند. همین باعث ایجاد شکاف بزرگی در مهارت‌های رهبران آینده می‌شود که مهم‌تر از هر عامل دیگری در افراد جویای شغل است و نیاز به تقویت مهارت‌های رهبری در آنان را ثابت می‌کند.

برایان بولاک، مدرس دانشگاه نورث ایسترن، دلیل این امر را این‌طور توضیح می‌دهد:

«امروزه در بسیاری از سازمان‌ها، رهبران و مدیران به این دلیل ارتقا می‌یابند که در یک مهارت خاص قوی هستند. با این حال، زمانی که آن‌ها وارد موقعیت رهبری می‌شوند، به دلیل اینکه رویکردها یا مهارت‌های مدیریتی را مطالعه نکرده‌اند، دچار مشکل می‌شوند. رهبری مهارتی است که باید به‌طور مداوم توسعه داده شود و روی آن کار شود.»

به طور خلاصه، رهبری امروز و فردا مستلزم مجموعه‌ای متفاوت از مهارت‌ها نسبت به رهبران دیروز است. آن‌ها به‌جای اینکه در زمینه کاری خاص خود متخصص باشند، باید مهارت‌های رهبری قوی داشته باشند تا بتوانند تیم خود را به طور مؤثر مدیریت کنند. در ادامه نگاهی به شایستگی‌هایی که آن‌ها نیاز دارند و چرایی اهمیت آن‌ها، به‌علاوه راه‌هایی برای تقویت آن‌ها می‌اندازیم.

5 مهارت و روش ضروری رهبری

1. توسعه فردی

بریان بولاک معتقد است: ازآنجایی‌که کسب‌وکارها با سرعت سرسام‌آوری پیش می‌روند، رهبران حداقل باید نیم ساعت در هفته به تمرکز روی خودشان اختصاص بدهند؛ می‌تواند این نیم ساعت به برنامه‌ریزی برای هفته بعد اختصاص یابد یا یادگیری یک استعداد جدید.

او می‌گوید: « این زمان می‌تواند یادگیری و تجربه سریعی باشد، چه یک ویدئوی آنلاین کوتاه نمایشی، چه یک ویدئویی آموزشی. شاید چیزی که یاد می‌گیرید این باشد که چطور با افراد سرسخت کارکنیم، چگونه یک مکالمه دشوار داشته باشیم یا چگونه برای یک فرد که به‌سختی انگیزه می‌گیرد الهام‌بخش باشیم. دقت داشته باشید که یادگیری چیزی نیست که پایان داشته باشد؛ یادگیری فرایندی همیشگی است.»

توسعه فردی را می‌توان این‌طور هم معنا کرد که برای آنچه قرار است در هفته بعد به دست آورید، اولویت‌بندی داشته باشید. بولاک می‌گوید: «این کار به شما کمک می‌کند سنجیده‌تر عمل کنید.»

«وقتی وارد فضای کارتان می‌شوید بلافاصله ارتباطات شما شروع می‌شود. فوران ارتباطی مانع از عملکرد سنجیده شما خواهد شد، زیرا شما فقط به وقایع اطرافتان واکنش نشان می دهید.» در جای دیگری می‌گوید: «به آنچه برای شما و تیمتان در هفته آینده مهم است فکر کنید و اقدامات استراتژیک برای انجام آن‌ها تنظیم کنید.»

2. توسعه تیم

بولاک می‌گوید: « به همان اندازه که پیشرفت شما مهم است، توسعه توانمندی‌های اعضای تیم نیز اهمیت دارد. او می‌افزاید، برخی از موفق‌ترین مدیران امروزی رویکرد رهبری را اتخاذ می‌کنند که شامل توسعه مشارکت با کارکنان است. در این نوع همکاری، مدیران مافوق از مواردی از قبیل توسعه مشارکت با کارکنان، همکاری با آن‌ها برای توسعه و دستیابی به اهداف و دادن اجازه به کارکنان برای انجام رویکرد مستقل‌تری در تکمیل کار خود استقبال می‌کنند.»

رهبران امروز ممکن است هفته‌ای یک‌بار به مدت 10 تا 15 دقیقه با افراد تیم خود ارتباط برقرار کنند تا اولویت‌ها، کارهایی که روی آن کار می‌کنند و برداشت‌های آن‌ها را بررسی کنند؛ مثلا زیر بار مسئولیت‌ها بازمانده‌اند یا به خوبی با آن ارتباط برقرار کرده‌اند. بولاک می‌گوید. «این بیشتر در مورد جمع‌آوری داده‌های زمان واقعی در مورد تیم آن‌ها است تا مطمئن شوند که بر روی فعالیت‌های مناسب در زمان مناسب متمرکزشده‌اند یا خیر.»

علاوه بر این، با ادامه روند تغییر شغل، حفظ استعدادها بیش از هر زمان دیگری مهم است. رهبران باید هر فصل با اعضای تیم خود ملاقات کنند تا در مورد علایق، آرزوها و اهداف کارمند بحث کنند و سپس با در همکاری با یکدیگر راهی برای دستیابی به آن پیدا کنند.

او می‌گوید: «بسیاری اوقات رهبران از همه منابعی که در دسترسشان است آگاه نیستند. وقتی مردم به توسعه فکر می‌کنند، ذهنشان به نشستن در کلاس درس می‌رود، اما لزوما این روش تنها گزینه نیست. ویدئوها، فرصت‌های یادگیری الکترونیکی (آنلاین و آفلاین)، آموزش حین کار و حتی رویدادهای شبکه‌ای وجود دارند که می‌توانند مفید باشند. وظیفه رهبر تسهیل این فرایند است.»

3. تفکر و اقدام استراتژیک

امروزه شرکت‌ها باید زیرک و پاسخگو به تغییرات باشند، به همین دلیل است که بر اساس بررسی هاروارد بیزینس، تفکر استراتژیک در رهبری موثر، مهم‌ترین عامل است. در این گزارش آمده که رویکرد استراتژیک در رهبری 10 برابر بیشتر از سایر رفتارهای موردمطالعه، از جمله رفتارهای ارتباطی و تاکتیکی-عملی، برای درک اثربخشی اهمیت دارد. متفکران استراتژیک، رویکردی گسترده و بلندمدت برای حل مسئله و تصمیم‌گیری دارند که شامل تجزیه‌وتحلیل عینی، اندیشیدن به آینده و برنامه‌ریزی است.

بولاک می‌گوید: «رهبران باید بهترین روش‌ها را انتخاب کنند تا به نتایجی برسند که فراتر از انتظار کارمندان آنها است. راه‌های زیادی برای دستیابی به این مقوله وجود دارد، از جمله تعیین چشم‌انداز و شفاف‌سازی درباره معنای آن، همراه با تعیین نقش همه اعضای تیم در دستیابی به آن چشم‌انداز.»

4. عملکرد اخلاقی و ذهنیت مدنی

بولاک می‌گوید رهبران، استانداردها را برای تیم‌ها بر اساس ارزش‌های خودشان تعیین می‌کنند. چیزهایی که درباره آن‌ها صحبت می‌کنید، انجام می‌دهید و اجازه می‌دهید که جریان بیابند، همگی بخشی از فرهنگ تیم شما می‌شوند. او می‌گوید: اگر در مورد اخلاق صحبت می‌کنید و کار درست را انجام می‌دهید، تیم شما این موضوع را دنبال خواهد کرد. تیم شما برای چیزی ارزش قائل می‌شود که برای شما ارزش داشته باشد.

اخلاق و ذهنیت مدنی اغلب توسط سازمان از طریق خط‌مشی‌ها و رویه‌های مکتوب دیکته می‌شود که رهبران باید آن را یاد بگیرند و به‌طور دوره‌ای به آن‌ها مراجعه کنند. بولاک می‌گوید بسیاری از رهبران از وجود این سیاست‌ها آگاه هستند، اما فقط در مواقع بحران به دنبال آن می‌روند. در عوض، رهبران باید با سیاست‌ها و رویه‌ها آشنا شوند تا در هنگام نیاز در یک وضعیت اخلاقی بتوانند عکس‌العمل درستی نشان دهند.

او می‌گوید: «بیشتر رهبران اخلاق را آن‌طور که باید جدی نمی‌گیرند. بدبختی آنجا پیش می‌آید که اتفاق بدی می‌افتد و آن‌ها در گردباد گرفتار شوند. رهبران باید اصول اخلاقی را سرلوحه خود قرار دهند تا زمانی که مشکلی اتفاق می‌افتد بتوانند به‌سرعت و به‌طور مؤثر آن را مدیریت کنند.»

5. نوآوری

برای اینکه کسب‌وکارها در بازار رقابتی امروز همگام شوند، نوآوری باید یک اولویت سازمانی باشد؛ این نوع فرهنگ از بالاترین سطح شروع می‌شود. بولاک می‌گوید: برای رهبران آسان است که در انجام وظایف روزمره خود در بلاتکلیفی گیر بیفتند، زیرا انسان‌ها بنده عادت هستند. نوآوری راه خوبی برای رهبران برای تغییر همه‌چیز و امتحان کردن چیزهای جدید است که گاهی اوقات منجر به ایده‌های عالی و دستیابی به روش‌های بهتر می‌شود.

او می‌گوید: «رهبران باید محیطی ایجاد کنند که در آن افراد از نظر روانی احساس امنیت کنند تا چیزهای جدید را امتحان کنند، ببینند چگونه پیش می‌رود و حتی شکست بخورند. در دنیای پر سرعت امروز، مردم تمایلی به امتحان چیزهای جدید ندارند.»

یک بار دیگر، این مورد را با همان مثال قبلی توضیح می دهیم. بولاک توصیه می‌کند که رهبران هر هفته زمانی را برای امتحان کردن یک کار جدید، یک فرآیند یا ایده جدید، اختصاص دهند.

بولاک می‌گوید: «رهبری مترادف با یادگیری است. بهترین رهبران کسانی هستند که دائما در حال یادگیری و کشف این هستند که چگونه شکاف‌ها را پر کنند و مهارت‌هایی را توسعه دهند که مهم‌ترین تاثیر را روی کار آن‌ها دارد.»

 کسب مهارت‌های رهبری

اگر نسبت به توانایی‌های فعلی خود در این زمینه‌ها کمتر از حد ممکن اطمینان دارید، نگران نباشید. خوشبختانه، این مهارت‌ها را می‌توان در طول زمان آموخت و اصلاح کرد. طبق مطالعه دانشگاه هاروارد، 85 درصد از مدیرانی که در برنامه‌های توسعه رهبری شرکت کردند؛ از جمله کلاس‌های یادگیری حضوری، آموزش آنلاین، مربیگری فردی و آموزش ضمن خدمت توانستند اثربخشی رهبری خود را به‌طور چشمگیری در عرض سه سال بهبود بخشند.

راه‌های زیادی برای اکتساب و توسعه این مهارت‌ها برای پیشرفت شغلی و توانایی پاسخ به تقاضای بازار کار وجود دارد. تحصیلات تکمیلی یکی از راه‌های قابل‌اعتماد برای بهبود مهارت‌های رهبری شما است تا به شما کمک کند با اطمینان خاطر با سختی‌های کار در محیط‌های تجاری چالش‌برانگیز روبرو شوید.

7 روشی که تحصیلات تکمیلی می‌تواند مهارت‌های رهبری شما را بهبود بخشد

طبق گزارش‌های موجود، بیست‌وهفت درصد از شرکت‌ها، اکنون دارندگان مدرک تحصیلی بالا را برای نقش‌هایی هدف قرار می‌دهند که قبلا به مدارک چهارساله نیاز داشتند و این امر تا حدی به دلیل توانایی‌های رهبری غالبا برتر در میان افرادی است که دارای تحصیلات پیشرفته هستند. در ادامه دلایلی که به کمک آن کسب مدرک کارشناسی ارشد می‌تواند مهارت‌های رهبری شما را بهبود بخشد تا به شما در رشد شغلی کمک کند را برای شما آورده‌ایم:

1. شما آگاهی تجاری خود را توسعه خواهید داد

دوره‌های تحصیلات تکمیلی برای تقویت تفکر انتقادی و مهارت‌های تحلیلی طراحی شده است. در این دوره‌ها از شما خواسته می‌شود که استدلال‌های قانع‌کننده‌ای بیان کنید، از آن‌ها در برابر انتقاد دفاع کنید و تصمیمات خود را بر اساس داده‌ها توجیه کنید. شما به مطالعات موردی پیچیده و چندوجهی با راه‌حل‌هایی می‌پردازید که نیاز به تحلیل موقعیتی دقیق و تفکر استراتژیک دارند. در دنیای واقعی، رهبران با چالش‌های مشابهی مواجه هستند که نیازمند توانایی در نظر گرفتن نیازهای ذی‌نفعان مختلف در تصمیم‌گیری است.

2. توانایی هدف‌گذاری خود را بهبود خواهید بخشید

دستیابی به مدرک بالا کار آسانی نیست. تکمیل تحصیلات تکمیلی توانایی شما در تعیین اهداف و پیگیری آن‌ها تا اجرای کامل را به نمایش می‌گذارد. ایجاد تعادل بین دوره تحصیلات تکمیلی با زندگی حرفه‌ای و شخصی نیازمند ابتکار عمل، مدیریت زمان و توانایی سازمان‌دهی فوق‌العاده‌ای است. با توجه به ماهیت مدیریت خود در تحصیلات تکمیلی، شما یاد خواهید گرفت که مجموعه‌ای از اهداف تعیین کنید، آن‌ها را سازمان‌دهی کنید، درعین‌حال یاد بگیرید و اهداف را با کمترین جهت‌گیری انجام دهید؛ که به گفته رهبران جهانی، دومین شایستگی مهم برای رهبران است.

3. شما به یک ارتباط‌دهنده ماهر تبدیل خواهید شد

در عصر تغییرات دائمی و سریع، مهارت‌های ارتباط مؤثر حیاتی است. طبق نظرسنجی هاروارد بیزینس ریویو، ایجاد ارتباط شفاف بین انتظارات یکی از سه مهارت اصلی مورد نیاز برای رهبری با کیفیت است. در مقطع تحصیلات تکمیلی، شما این شانس را خواهید داشت که با ایجاد استدلال‌های نوشتاری و شرکت در بحث‌های کلاسی، توانایی‌های ارتباطی خود را بهبود بخشید. به‌عنوان یک رهبر، از این مهارت‌ها برای ایجاد ارتباط قانع‌کننده در ایجاد انگیزه در تیم‌ها، پاسخ به مشکلات، مشارکت دادن کارکنان و انتقال موثر دیدگاه استراتژیک خود استفاده خواهید کرد.

4. شما دیدگاهی جامع به دست خواهید آورد

در مقطع تحصیلات تکمیلی، با افرادی از فرهنگ‌ها و پیشینه‌های مختلف ملاقات و کار خواهید کرد. احاطه کردن خود با افکار و عقاید مختلف به شما چشم‌انداز وسیع‌تری می‌دهد و صلاحیت و آگاهی بین فرهنگی شما را افزایش خواهد داد. قرار گرفتن در چنین موقعیتی به شما توانایی یادگیری کارآمدتر از دیگران را می‌دهد، ارتباطات بین فرهنگی را بهبود می‌بخشد و شما را قادر می‌سازد تا در بین فرهنگ‌های مختلف رهبری بهتری داشته باشد. در حال حاضر این مهارت یکی از چالش‌هایی است که هر شرکتی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند!

5. دیدگاه‌های شما به چالش کشیده خواهد شد

دوره‌های تحصیلات تکمیلی به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که شما را از منطقه امن خود خارج کنند، انعطاف‌پذیری افراد را تحریک و به شما یاد دهند که چگونه جسورانه و استراتژیک به تغییرات واکنش نشان دهید. دانشجویان فارغ‌التحصیل از دوره‌های تحصیلات تکمیلی یاد می‌گیرند چطور باورهای از پیش تعیین‌شده را کنار بگذارند، به دیدگاه‌های دیگران توجه کنند و روش‌های حل مسئله فعلی را به چالش بکشند، همین‌طور یاد می‌گیرند که به‌طور فراگیرتری رهبری کنند. رهبران موفق به‌راحتی نظرات خود را به چالش می‌کشند تا بهترین و عینی‌ترین تصمیم‌ها را بگیرند.

6. مشکلات دنیای واقعی را با رهبران صنعت حل خواهید کرد

در مقطع کارشناسی ارشد، از بازیگران کلیدی صنعت خود یاد خواهید گرفت چطور تجربه دنیای واقعی را با تحقیقات پیشرفته دانشگاهی ترکیب کنید. این افراد شایستگی‌های اصلی صنعت را آموزش می‌دهند و درعین‌حال توصیه‌هایی در مورد چگونگی رهبری مؤثرتر در محیط‌های دنیای واقعی ارائه می‌دهند. از طریق فرصت‌های یادگیری تجربی و عملی که در برخی از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود، مهارت‌های حل مسئله خود را توسعه خواهید داد و در معرض مدل‌های تجاری جدید و نوآوری‌های پیشرفته قرار خواهید گرفت تا به شما کمک کند رهبری خلاقانه‌تری داشته باشید.

درباره مهارت‌های رهبری بیشتر بخوانید: نقش رهبری در مدیریت کارکنان چگونه است؟

7. شما تبدیل به یک متخصص کار تیمی تبدیل خواهید شد

در مقطع تحصیلات تکمیلی، شما در بسیاری از پروژه‌های مشترک و جلسات فراکسیونی در کلاس‌ها شرکت خواهید کرد که شما را به همکاری برای حل مشکلات پیچیده تشویق می‌کنند. این محیط‌ها به تجسم ماهیت جمعی رهبری کمک می‌کنند و اهمیت شکست و موفقیت در تیم را نشان می‌دهند. این پروژه‌های مشترک می‌توانند با ذکر نقاط قوت، ضعف و پویایی شخصیت، درس‌های ماندگاری درباره نحوه تشکیل و مدیریت تیم به شما بیاموزند. شما یاد خواهید گرفت که به نظرات دیگران گوش دهید، اخلاق کاری متفاوت را تجربه کنید و به‌طور مؤثر تفویض اختیار کنید. به‌عنوان یک رهبر در دنیای واقعی، می‌توانید از این مهارت‌ها برای الهام بخشیدن به یک چشم‌انداز مشترک استفاده کنید و به دیگران هم تفویض اختیار کنید.

مهارت‌های رهبری خود را توسعه دهید

مهارت‌های رهبری تقاضای زیادی دارند و تحصیلات تکمیلی می‌تواند به شما کمک کند تا به آنجا برسید. برای بهبود مهارت‌های خود، تمرین مداوم در یک محیط دنیای واقعی کمک می‌کند. به‌عنوان یک حرفه‌ای پرمشغله، ایجاد تعادل بین یادگیری و کار می‌تواند یک چالش باشد؛ اما از طریق برنامه‌های درسی دقیق و تجربه عملی، تحصیلات تکمیلی شما را قادر می‌سازد تا مهارت‌های رهبری خود را بدون کنار گذاشتن حجم کاری فعلی خود به دست آورید و بهبود بخشید و درعین‌حال که تئوری جدید را به‌صورت پشت سر هم یاد می‌گیرید، تمرکز خود را در دنیای واقعی حفظ کنید.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *