گزارش رقابت‌پذیری جهان

د‌ر این گزارش رقابت‌پذیری جهان، شما با اصطلاحاتی نظیر ویژگی‎‌های بهترین اقتصاد دنیا، رتبه‌‎بندی آموزش جهانی، هوش رقابتی و شاخص رقابتی آشنا می‎‌کنیم. اگر کنجکاو هستید، اطلاعات خود را درباره این شاخص‎‌ها، مفاهیم و اصطلاحات افزایش دهید با این مطلب همراه باشید.

بهترین اقتصاد دنیا چه ویژگی‎‌هایی دارد؟

طبق تعاریف ارائه شده از دنیای اقتصاد، بهترین اقتصاد دنیا اقتصادیست که به سطح بالایی از رقابت رسیده باشد. تعاریف ارائه شده از رقابت متفاوت هستند. این تعاریف از تعاریف و اصطلاحات کلی به تعاریف و اصطلاحات جزئی تغییر می‌‎یابند. به همین خاطر، قبل از ارائه این تعاریف پیشنهاد می‎‌شود به درک ویژه‌‎ای از مسائل اقتصادی جهانی رسیده باشید و سپس با استفاده از این اطلاعات به بازنگری تعاریف بپردازید.

هوش رقابتی چیست؟

هوش رقابتی عملی مدیریتی است که به شناسایی و ارزیابی بازار، پیشگیری، کنترل ریسک و توسعه استراتژی‎‌های یک پارچه و ثابت می‎‌پردازد. هوش رقابتی به فرایند انتخاب، جمع‌‎آوری و آنالیز اطلاعات به منظور فیلتر کردن و بازنگری آنها و تغییرشان به اطلاعات مفید و قابل دسترس اشاره دارد. بنابراین، می‎‌توان از هوش رقابتی به روش‎‌های مختلفی استفاده کرد.

هوش رقابتی ابزاری کارآمد به منظور شناسایی تغییرات موجود در روند بازار (نظیر ترجیحات و نیازهای مشتریان) و ارزیابی تغییرات موجود در بازار است. همچنین، هوش رقابتی می‌‎تواند همچون ابزاری کاربردی به نظارت رقابت‎‌ها در سطح محل‌ه‎ای، صنعتی و بازاری بپردازد. (همچون رقبا و محصول جدید) در بعد گسترده‌‎تر، هوش رقابتی باعث جمع‌آوری داده‎‌ها در مورد روندهای سیاسی و نظارتی تأثیرگذار بر شرکت می‎‌شود. علاوه بر این، هوش رقابتی باعث بررسی داده‎‌های سرچشمه گرفته از شبکه‎‌های اجتماعی توسط شرکت‌‎ها می‎‌شود تا بدین صورت بتوانند به اهداف استراتژیک مفید دست پیدا کند.

آشنایی با اصطلاح دورنمای رقابتی

دورنمای رقابتی به زمینه‌‎ای که رقابت در آن به وجود می‎‌آید، اطلاق می‎‌شود. هدف آنالیز دورنمای رقابتی شناسایی و درک محرک‎‌ها و عناصر هم بافتی و وابسته به منظور تسهیل تحولات و سیر تکامل رقابتی است. به زبان ساده‌‎تر، فضای رقابتی شرایطی را فراهم می‎‌کند تا از طریق آنالیز یک محیط خاص به ارزیابی شرایط رقابتی قبلی پرداخته شود.  بد نیست بدانید دولت‎‌ها، صنایع و مشاغل نقش بنیادین در دورنمای رقابتی ایفا می‎‌کنند.

رقابت‎‌جو بودن به چه معنا است؟

رقابت‎‌جویی یا رقابت اصطلاحی است که حدودا از سه دهه قبل تکامل یافته است. گرچه، هنوز هم ابهاماتی در مورد درک مفهوم رقابت و رقابت‎‌جویی وجود دارد اما باز هم مفاهیم دیگری از این اصطلاح در جامعه وجود دارد. در ادامه شما را با بعضی از مفاهیم و تعاریف بیشتر آشنا می‎‌کنیم.

شاخص رقابت‌پذیری

شاخص رقابت ابزاری استراتژیک برای ارزیابی معیار رقابت کشورها است. بدین صورت که این شاخص از طریق در نظر گرفتن چندین بعد ساختاری عملکرد اقتصادی کشورها را بررسی می‎‌کند. شاخص رقابت یا رتبه‌‎بندی سالانه رقابت جهانی به نحوه مدیریت کشورها و شرکت‎‌ها به منظور دستیابی به رفاه و آسایش بیشتر و ارزیابی و درجه‌‎بندی سازمان‎‌ها و کشورها کمک می‎‌کند.

شاخص رقابت سالانه با در نظر داشتن عناصر کارآمد و کاربردی کشور قابلیت کشور را در ایجاد محیطی ارزش آفرین برای تشکیلات اقتصادی موفق و مردم در رفاه بیشتر فراهم می‎‌کند.

رقابت‌پذیری جهانی

رقابت جهانی را می‌‎توان فرایندی برای دستیابی به موفقیت و پیشرفت شرکت‎‌ها، ملیت‎‌ها و محله‎‌ها در سطوح مختلف رقابتی دانست. به این ترتیب، زمانی رقابت جهانی می‎‌شود که بر بخش‎‌های مختلفی از دنیا تاثیرگذار باشد. بدین صورت، تعاریف متنوع ارائه شده از رقابت از یک نگرش کلی به درک و نگرش جزئی‎‌تری در سطح کشوری و محل‌ه‎ای تغییر می‎‌یابند. اینگونه،  تعاریف ارائه شده به تحول در عرصه رقابتی خرد و کلان می‌‎رسند. تعاریف فراوانی از رقابت وجود دارند که باید قبل از پذیرفتن یک تعریف و اصطلاح آنها را در نظر گرفت.

شاخص رقابت‌پذیری جهانی چیست؟

شاخص رقابت ‌پذیری جهانی، ابزار طراحی شده استراتژیک برای ارزیابی و سنجش میزان رقابت کشورها است. به همین خاطر، این شاخص بعد ساختاری اقتصادی کشورها را در نظر گرفته و سعی در اثرگذاری بر ساختار کشورها دارد. شاخص رقابت جهانی سالانه نحوه مدیریت کشورها و شرکت‎‌ها را به منظور دستیابی به رفاه بیشتر  در نظر می‎‌گیرد و براساس آنها به  ارزیابی و رتبه‎‌بندی کشورها کمک می‎‌کند. شاخص رقابت جهانی سالانه با در نظر داشتن عناصری سعی در افزایش قابلیت کشور در حوزه  ایجاد فضایی امن برای رقابت کشورها با حفظ ارزش‎‌ها و دستیابی به رفاه بیشتر برای مردم و شرکت‎‌ها دارد.

ترندهای اقتصادی جهان

ترندهای اقتصادی جهان به موضوعات مختلف اقتصاد جهانی که می‎‌توانند بر سه ماه، پنج سال یا ده سال آینده ما تاثیرگذار باشند، می‌‎پردازند. ترندهای اقتصادی جهان به پیش‎‌بینی آنچه اتفاق می‎‌افتد نمی‌‎پردازند، بلکه تمرکز آنها پیش‎‌بینی نتیجه آنچه در حال حاضر رخ داده، است. امروزه از ترندهای اقتصادی جهان توسط سازمان‎‌ها و دولت‎‌ها برای برگزیدن استراتژی‎‌های رقابتی بین‎‌المللی و محلی، راه‌‎اندازی محصولات جدید، برگزیدن گزینه‌‎های اقتصادی کارآمد، خلق و استفاده از استراتژی‎‌هایی کاربردی به منظور افزایش بهره‎‌وری اقتصادی و رقابت در بازارهای داخلی و خارجی  استفاده می‎‌شود.

اقتصاد جهانی

اقتصاد جهانی به مبادلات اقتصادی که بین اقتصاد کشورهای مختلف در یک چارچوب جهانی صورت می‎‌گیرد، گفته می‎‌شود. اقتصاد جهانی در جامعه نشانگر فعالیت‎‌های اقتصادی روزمره است. اگر بخواهیم به ریشه و اصل اقتصاد جهانی بپردازیم باید بگوییم منشأ آن به ظهور امپراتوری‎‌های قرن شانزدهم اروپا و آغاز فعالیت‎‌های اقتصادی آنها که در نهایت بر سراسر جهان تاثیر گذاشته‌‎اند، باز می‎‌گردد. همچنین، اقتصاد جهان در عصر مدرن به پس از جنگ جهانی دوم برمی‎‌گردد. در ضمن، اقتصاد این عصر با نام رکود اقتصادی بزرگ ۱۹۳۰  هم شناخته می‎‌شود.

آشنایی با رقابت بین‎‌الملل

رقابت بین‎‌الملل به معنای فرایند رقابت در سطوح بزرگتر همچون سطح منطقه‌‎ای، ملی و کشوری است. بدین صورت، هنگامی که رقابت بین دو یا بیش از دو کشور رخ می‎‌دهد، به آن رقابت بین‎‌الملل گفته‎ می‎‌شود. در این نوع رقابت، رقابت کلی به سطح جزئی‎تری تغییر می‌‎یابد. البته، بهتر است قبل از درک این مفهوم و تعریف، اصطلاحات و مفاهیم دیگر را هم حتما بررسی کنید.

شاخص‎‌های اقتصادی پیشتاز چه نوع شاخص‌‎هایی هستند؟

شاخص‎‌های اقتصادی پیشتاز، در برگرفته آمار کشورها قبل از انجام حرکت اقتصادی خاص به سمت الگوهای مشخص هستند. بد نیست بدانید شاخص‎‌های اقتصادی پیشتاز توانایی پیش‌‎بینی فرآیندهای اقتصادی آینده را دارند. شاخص‌‎های اقتصادی پیشتاز شامل آمار موجود در بازارهای بورس، فعالیت‎‌های تولیدی، فهرست دارایی‎‌ها، خرده فروشی‎‌ها، جواز ساخت و ساز، بازار مسکن و  موارد دیگری هستند.

کشورهای رقابتی چه کشورهایی هستند؟

اغلب کشورهای رقابتی جز گروهی از کشورها هستند که براساس متدالوژی مرکزی رقابت جهانی IMD در چهار رکن عملکرد یعنی عملکرد اقتصادی، بازدهی دولتی، بهره‎‌وری تجاری و زیرسازی موفق‎‌تر و بهتر عمل کرده‎‌اند. هنگامی که از مدیران تجاری یا مقامات سیاسی سوال می‎‌شود کلید دستیابی به رفاه و موفقیت شما چیست؟ آنها در پاسخ می‎‌گویند تمرکز بر منابع و قابلیت‎‌های منحصر به فرد کشورشان منجر به افزایش رفاه و موفقیت آنها در سطح ملی شده است. آنها در ادامه می‎‌افزایند: شما می‌‎توانید با یافتن عوامل منحصر به فرد کشور یا کمپانی خود عملکرد خود را بهبود بخشیده و به موفقیت‎‌های طولانی مدت دست یابید.

گزارش رقابت‌پذیری جهانی

گزارش رقابت جهانی به همکاری دو مرکز رقابت جهانی IMD و مجمع جهانی اقتصاد (WEF) می‎‌پردازد. این دو مرکز با همکاری یکدیگر اقدام به نشر “گزارش رقابت جهانی” کرده‌‎اند. پس از آن در سال ۱۹۶۶ نام این گزارش به سالنامه  WEF تغییر یافت. IMD و WEF  هر دو به انتشار لیست‎‌ها و رتبه‌‎بندی‎‌های رقابت جهانی پرداخته‎‌اند، اما در نهایت سالنامه WEF به افتخار نشر این گزارش‎‌ها دست یافت.

نتایج WCC چیست؟

نتایج WCC که به نتایج ارائه شده در سالنامه جهانی رقابت اطلاق می‎‌شود، به آنالیز نحوه مدیریت کشورها و تشکیلات سازمانی از منابع به منظور افزایش رفاه عمومی و دستیابی به موفقیت اشاره دارد.  رقابت اقتصادی فراتر از معیارهای تولید ناخالص داخلی کشور و کارایی کشور در حوزه‌‎های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است. کشورهای رقابتی شرایط خاصی را برای افزایش بازدهی و کارآمدی شرکت‎‌ها و کشورها فراهم می‎‌کنند. به همین خاطر، نتایج WCC معیارهای زیادی را در چهار بعد اصلی یا عوامل رقابتی گروه‎‌بندی می‎‌کند و هر کدام از این عوامل به نوبه خود به عوامل فرعی دیگری تقسیم می‎‌شوند.

شاخص‎‌های اقتصادی جهان

شاخص‎‌های اقتصادی جهان دقیقا مرتبط به فعالیت‎‌های اقتصادی کشورها است. شاخص‎‌های اقتصادی جهان امکان بررسی و آنالیز سلامت اقتصادی یک کشور یا کمپانی  را فراهم می‎‌کند. بنابراین، این شاخص‎‌ها ناظران را قادر به بررسی عملکرد اقتصادی کشورها و تجزیه و تحلیل آنها می‎‌کنند. در واقع، شاخص‎‌های اقتصادی جهان بیانگر اوضاع اقتصادی و مالی غالب بر اقتصاد جهانی یا حتی منطقه‎‌ای و ملی هستند. به همین خاطر، این شاخص‎‌ها جز عناصر اصلی تاثیرگذار بر سالنامه رقابت جهانی IMD هستند.

رتبه‌‎بندی اقتصادهای جهان

رقابت به دلیل تاثیر عوامل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از اقدامات تولید ناخالص ملی فراتر و کارآمدتر است. اقتصادهای رقابتی زمینه‌‎ای را برای ایجاد ساختاری کارآمد و تاثیرگذار بر نهادها همراه با حمایت مدیران و دولتمردان فراهم می‎‌کنند.

رتبه‎‌بندی آموزش جهانی کشوری

رتبه‎‌بندی آموزش جهانی کشوری، آخرین اصطلاحی است که به آن می‎‌پردازیم. این رتبه‎‌بندی منجر به مقایسه راحت‌تر سیستم‎‌های آموزش ملی توسط سیاست‎‌گذاران با کشورهای دیگر می‌‎شود و به تعیین اهدافی براساس این مقایسه‌‎ها کمک می‎‌کند. رتبه‎‌بندی آموزش جهانی کشوری سعی در جمع‌‎آوری داده‎‌های تجربی به منظور آنالیز پیچیدگی‎‌های موسسات آموزشی جهان دارد. رتبه‌‎بندی آموزش جهانی کشوری شامل مجموعه‎‌ای از داده‎‌های توصیفی با هدف توسعه یک چارچوب مفهومی دقیق و منطقی به همراه تکنیک‌‎های آماری پیچیده است. رتبه‎‌بندی آموزش جهانی کشوری از طریق مقایسه سیستم‎‌های آموزشی کشورهای مختلف به آنالیز و بررسی سرمایه انسانی کشورهای موفق و پیشتاز هم می‎‌پردازد.

منبع

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *