برجسته کردن اهمیت رهبری زنان در سازمان شما

تاکید بر اهمیت رهبری زنان در سازمان‌ها

جهان همیشه به رهبری بزرگ، چه در سیاست و چه در کسب­و­کار نیاز مبرم داشته و دارد. هنگام صحبت از رهبری زنان، یک سوال به ذهن متبادر می­شود. چرا رهبری زنان در دنیای ما بسیار مهم است؟ بر اساس یک گزارش، رشد مشاغل تحت مالکیت زنان از 1.5 برابر افزایش کلی در کسب­وکارهای جدید پیشی گرفته است.

ویژگی های یک رهبر بزرگ هرگز وابسته به جنسیت نبوده است. قدرت و ویژگی های شخصیتی یک فرد، ویژگی های رهبری یک فرد را تشکیل می دهد، چه مرد باشد و چه زن. با این حال، معمولا دیده می شود که وقتی زنان به عنوان یک رهبر قدرت را به دست می گیرند، معمولا کمتر تشویق می­شوند و در مقایسه با همتایان مرد خود، قدرتمند تلقی نمی شوند.

ویژگی‌های رهبران زن

داشتن رهبری زن در هر سازمانی منجر به ایجاد یک محیط مثبت، از همه جهت می­شود. زنان ممکن است همیشه متوجه نشوند که چقدر برای موفقیت در نقش‌های رهبری ساخته شده­اند، اما پتانسیل و قابلیت‌های آنها غیرقابل انکار است.

همدلی، آزاد اندیشی، هوشیاری، کنترل استرس و فشار ، انجام هم­زمان چند کار و ارتباطات آزاد برخی از ویژگی های ذاتی رهبران زن است که باعث می شود آنها با تیم خود هماهنگی بیشتری داشته باشند.

چرا رهبری زنان برای سازمان شما مهم است؟

امروزه، بسیاری از کسب­‌وکارها و صنایع دریافته اند که زنان در رهبری نه تنها مزایای مهمی به همراه دارند، بلکه در اداره، هیئت مدیره و در راس هرم نیز غیرقابل جایگزین هستند.

در زیر به دلایلی اشاره شده است که چرا ارتقای رهبران زن باید اولویت اصلی هر سازمانی باشد.

1. رهبران زن می توانند به کم کردن شکاف دستمزد جنسیتی کمک کنند

شکاف دستمزد جنسیتی پدیده‌ای است که علیرغم چندین دهه پیشرفت، در سازمان‌ها و محیط‌های کاری همچنان ادامه دارد. مدت زیادی است که سازمان ها راهی برای کاهش این شکاف دستمزد جنسیتی پیدا کرده اند. یکی از راه حل های امیدبخش، پیشنهاد رهبری زنان در سازمان ها است. شکاف دستمزد جنسیتی بیشتر شبیه شکاف فرصت های جنسیتی است. مشاهده شده است که وقتی مردان و زنان پیشرفت خود را از صفر شروع می‌کنند، معمولاً فرصت‌های بیشتری به مردان پیشنهاد می‌شود که موقعیت‌های رهبری با دستمزد بالا برای آن­ها به همراه دارد.

برای مقابله با این مشکلات، باید به زنان در سمت های رهبری در سازمان ها پیشنهاد داده شود. این می تواند به شکاف دستمزد به طور موثرتری کمک کند.

2. رهبران زن می‌توانند با دیدگاه‌های مختلف، راهکارهای موثرتری ایجاد کنند

تجارب و دیدگاه‌های گوناگون نقش مهمی در ایجاد نوآوری دارند، زیرا دیدگاه‌های مختلف منجر به تصمیم‌گیری بهتر می‌شوند. بنابراین، سازمان‌هایی که دارای سطوح بالاتری از تنوع هستند، معمولاً تمایل دارند از سازمان‌هایی که درصد تنوع کمتری دارند، سبقت بگیرند و تندتر رشد کنند.

وقتی زنان رهبر می‌شوند، مهارت‌ها، دیدگاه‌های متفاوت و تفاوت‌های ساختاری و فرهنگی را به همراه می‌آورند که در نهایت راه‌کارهای مؤثری را برای شرکت‌های تحت اشتغال مردان به ارمغان می‌آورد. با دیدگاه های مختلف و یک احساس هوشیاری، زنان می توانند جزئیات دقیق تری را بررسی کنند تا ببینند چه اتفاقی در حال افتادن است.

3. کسب‌وکار با تنوع جنسیتی؛ دستیابی به نتیجه مالی بهتر

هرچه یک محل کار متنوع تر باشد، ایده های مختلف بیشتر در کنار هم قرار می گیرند و در نتیجه رشد و پایداری هر سازمان را سبب می­شود. تنوع در محیط کار فقط مربوط به مردان در مقابل زنان در نقش های رهبری نیست. این موضوع به وجود ترکیبی از هر دو در کل سازمان اشاره دارد. تنوع جنسیتی در محل کار باید هدف هر شرکتی باشد. باعث افزایش بهره وری، خلاقیت، بهبود عملکرد، نگهداشت کارکنان و افزایش همکاری می شود. طبق یک مطالعه، اکثر شرکت‌های دارای تنوع جنسیتی ۲۱ درصد بیشتر احتمال دارد که سودآوری بالاتر از حد متوسط را تجربه کنند. بنابراین، هرچه کسب‌وکارها بیشتر بر جذب و پذیرش استعدادهای متنوع تمرکز کنند، احتمال افزایش عملکردشان بیشتر می‌شود.

4. رهبران زن، مشاور و راهنمای بهتری هستند

قدرت الگوهای کاری را نمی توان انکار کرد. صرف نظر از جنسیت، همه افراد به مشاوره های خوب نیاز دارند که بتوانند به آنها در پیشرفت شغلی­شان کمک کنند. در زمینه‌های مشاوره و راهنمایی کارکنان جوان، رهبران زن در مقایسه با مردان، مشاوره­های بهتری هستند. یکی از موانعی که زنان با آن روبرو هستند این است که کمتر توسط مردان مشاوره می­شوند و به همین ترتیب بالعکس. براساس یک مطالعه، 29 درصد از زنان معتقدند که جنسیت، مانعی برای پیشرفت آن­ها خواهد بود. برای غلبه بر این مانع، قرار دادن زنان در موقعیت‌های رهبری، مهم است بنابراین آن­ها می­توانند نسل بعدی رهبران زن را توانمند کرده و به شکلی ماهرانه راهنمایی و مشاوره دهند.

5. زنان می‌توانند در موقعیت‌های با ریسک بالا مذاکره کنند

حضور زنان در راس تیم‌­ها می‌تواند فرآیندها را بهبود بخشد و کار گروهی را افزایش دهد. به طور مشابه، گروه‌هایی که تعداد زنان بیشتری دارند بهتر است در گفتگوها به نوبت شرکت کنند، بنابراین از دانش و مهارت گروه‌ها بیشترین بهره را می‌برند.

در کسب‌وکارها و سازمان‌ها دیده شده است که زنان در مذاکره و انجام معاملات موثرتر هستند، حتی زمانی که ریسک‌ها زیاد است. آنها می‌توانند به توافقاتی دست یابند و در جایی که مردان کم‌تر هستند، به انجام معامله بپردازند، اما ابتدا باید به آنها مناصب رهبری و اقتدارگرایانه داده شود.

آخرین دیدگاه­‌ها

رهبران زن نیاز قرن بیست و یکم هستند. برای اینکه زنان کارآمدتر باشند و پتانسیل برجسته خود را آشکار کنند، برای سازمان‌ها مهم است که آنها را با نقش‌های رهبری توانمند کنند، بنابراین تنوع در محل کار را تشویق کنند. از آنجایی که کار دشواری است، نیاز به حمایت و همکاری همه افراد سازمان دارد.

منبع

مقاله مرتبط، رهبری متمرکز: چگونه خانم‌های با استعداد شکوفا میشوند را نیز می‌توانید مطالعه کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *