نوآوری و خلاقیت چگونه با هم مرتبط شده‌اند؟

اگر شما خلاق باشید، احتمالاً می‌توانید انواع مختلف کارها را با ذهن و دستتانتان انجام دهید. ممکن است شروع به نوشتن شعر کنید، نقاشی‌های زیبا بکشید، یا طرح‌های جالبی را بر روی کاغذ خلق کنید. همه اینها می‌توانند منحصر به فرد باشند. آیا اینها به معنای آن است که شما خلاق و مبتکر هستید؟ و یا از نوآوری و خلاقیت خود برای خلق اثر هنری استفاده می‌کنید؟ خیر، نیکولا تسلا فردی خلاق و مبتکر بود. خوب تفاوت این دو چیست؟

نوآوری به معنای ارائه مفهومی کاملاً جدید است. مفهومی که تا به حال کسی انجام نداده است. این به معنای ارائه تکنیک هنری جدید، یک ژانر جدید در ادبیات، یا رویکردی بسیار جدید برای انجام تجارت است. بین نوآوری و خلاقیت تفاوت‌هایی وجود دارد، اما این دو فرایند با یکدیگر مرتبط هستند. شما به عنوان یک مدیر بخش استخدام نیرو خواهان مشاهده هر دو این مسائل در گروه‌ خود هستید.

بین نوآوری و خلاقیت چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟

حالا بیایید تفاوت‌های این دو را به ساده‌ترین شکل ممکن بیان کنیم:

در فرهنگ لغت آکسفورد از خلاقیت به عنوان «برخورداری از تخیل یا ایده‌های اصلی برای خلق چیزی» یاد می‌شود. از  طرف دیگر، نوآوری به معنای « یک روش جدید، ایده، محصول و  غیره» است. هنگامی که به این ترتیب به معقوله نوآوری نگاه می‌کنیم،  خلاقیت برای نویسندگان، نقاشان، موسیقی دانان و دیگر هنرمندان بسیار مهم و کاربردی به نظر می‌رسد. همچنین، استفاده از خلاقیت برای روزنامه نگاران و کارشناسان بازاریابی هم بسیار مهم و ضروری است. البته باید گفت نوآوری از این حرفه‌ها جدا و متغیر نیست.

بیشتر مطالعه کنید: 8 ویژگی یک تیم نوآور و خلاق

به ویژه در حوزه تجارت برای دستیابی به موفقیت به نوآوری نیاز است. به عنوان مثال، اگر یک شرکت توسعه دهنده اپلیکیشن دارید و متوجه شده‌اید که می‌توانید شکافی برای نوع خاصی از این اپلیکیشن ایجاد کنید حتما  آن را توسعه دهید. شما برای دستیابی به این موفقیت نیازمند یک  گروه خلاق هستید تا بتواند ایده‌ای نوآورانه را اجرایی کنید. در ضمن، شما به افراد مبتکر و خلاق در گروه خود نیازمند هستید. این اشخاص به تجزیه و تحلیل بازار پرداخته و بدین صورت شکاف‌های موجود در آن را شناسایی کرده و راه‌حل‌های ابداعی و مبتکرانه پیشنهاد می‌دهند.

چه ارتباطی میان خلاقیت و نوآوری وجود دارد؟

بد نیست، بدانید خلاقیت بدون نوآوری موجود است. هنگامی که استادی از دانشجو خود  می‌خواهد مقاله‌های سفارشی بنویسید، از او می‌خواهد خلاقیت خود را ارائه دهد. آنها به یک بیانیه منحصر به فرد و اختصاصی برای پایان نامه خود نیازمند هستند.  گرچه، این استدلال‌ها باید براساس تحقیقات باشند، اما باید دیدگاه دانشجو را هم آشکار کنند. گرچه، دانش آموز یک قالب جدید از یک مقاله دانشگاهی، سبک نگارشی یا هر چیز دیگری که قبلاً وجود نداشته باشد را اختراع نمی‌کند. مگر اینکه قرار باشد آنها ایده جدیدی که به معنای واقعی کلمه دنیا را تغییر می‌دهد، را به واسطه نوآوری ایجاد کنند. و البته این مسئله هیچ اشکالی ندارد.

اگرچه، نوآوری بدون خلاقیت وجود ندارد و باید گفت خلاقیت نقطه شروع این مسئله است. بگذارید برای ارتباط بیشتر بین نوآوری و خلاقیت، به مثال نیکولا تسلای مخترع باز گردیم. او قبل از اینکه یک مخترع باشد، یک متفکر خلاق بود. او داده‌های بزرگی از دانش را جمع‌آوری کرده و بدین ترتیب، توانست آنها را با تخیل خود ترکیب کرده و نتیجه‌ای منحصر به فرد ارائه کند. در حقیقت، باید گفت سه سطح از خلاقیت وجود دارد که اختراع کردن هم یکی از آنها است.

سه سطح مختلف خلاقیت

1. خلاقیت و  اکتشاف

زمانی که یک فرد خلاق به یک اکتشاف دست می‌‌یابد به خلاقیت و اکتشاف رسیده است. در واقع، باید گفت این یک ایده واقعی است که ممکن است نتیجه آن غیرمنتظره و به واسطه یک فرایند بلند مدت فکری خلق شده باشد. به عنوان مثال، می‌توانید به خلق ایده‌ای که بتواند شکاف موجود در بازار را پر کند، دست یابید. باید گفت، نیاز به خلاقیت در این مرحله متوقف نمی‌شود و به مجموعه فرایندهای متوالی برای موفقیت در این حوزه نیازمند هستیم.

2. اختراع کردن

در واقع، باید گفت اختراع خلاقیتی است که به سطح بالاتری انتقال می‌یابد. به عنوان مثال، ایده خلاقانه مارک زاکربرگ منجر به خلق فیس بوک شد. اما این اتفاق اغلب رخ نمی‌دهد. اگر زاکربرگ فیس بوک را خلق نمی‌کرد، شخص دیگری برنامه‌ای مشابه با استفاده از نوآوری و خلاقیت ایجاد می‌کرد. در حقیقت، بد نیست بدانید اگر شما شکاف بازار را پر نکنید، در انتها شخص دیگری این کار را خواهد کرد.

3. آفرینش و به وجود آوردن

در حال حاضر، بالاترین شکل خلاقیت آفرینش است. به عنوان مثال، باید به موسیقی که موتزارت خلق کرد، اشاره کرد. باید گفت، در حقیقت هنگامی که خلق کردن را با کسب‌وکار تلفیق می‌کنیم، سازمان شما قادر به آفرینش می‌شود. البته، حتی اگر شرکت شما خواهان دستیابی به این نقطه هم نباشد، باز هم ممکن است موفق شوید. گرچه، استفاده از  نوآوری و خلاقیت برای بهبود و رونق کسب‌وکار ضروری هستند.

راه‌های تقویت نوآوری و خلاقیت در میان کارکنان

1. الهام بخشی کارکنان با هدف افزایش  یادگیری آنها

قبل از اینکه در رابطه با اینکه چه چیزی در صنعت موجود نیست، فکر کنید باید همه چیز را در رابطه با صنعت بدانید. افراد نوآور و خلاق منتظر دستیابی به خلاقیت نیستند بدون هیچگونه ضربه‌ای نیستند. آنها با کلیه حواسشان دنیای اطراف خود را یاد گرفته و آن را مشاهده می‌کنند. بنابراین، شما با تشویق مداوم کارکنان خود می‌توانید به گسترش دانشتان کمک کنید. در واقع، سازمان شما با سازماندهی جلسات آموزشی و ارائه هزینه دوره‌های آنلاین بر اساس مبانی فردی می‌‍‌‌تواند به تربیت افراد بپردازد.

2. تمرکز بر استخدام افراد خلاق

«تا به حال چه اختراعی داشته‌اید؟» سوال خوبی برای پرسیدن در حین مصاحبه نیست. شاید در حال حاضر، هنوز فردی اختراع خاصی نداشته باشد، اما این به معنای عدم وجود خلاقیت  در آنها نیست. در واقع، شما باید خلاقیت این اشخاص را ارزیابی می‌کنید. شما می‌توانید این کار را  با پرسیدن سوالات پیچیده انجام دهید. سوالاتی نظیر: «اگر رئیس این شرکت بودم چه چیزی را تغییر می‌دادم؟» شما با پرسیدن چندین سوال انتقادی می‌توانید به پاسخ این سوال که چگونه ذهن فرد در شرایط سخت و فشار کار می‌کند، دست یابید.

3. گردآوری کلیه اعضای شرکت

پیشنهاد می‌شود، چندین ذهن خلاق را در یک اتاق گردآوری کنید و نتیجه را مشاهده کنید. شما با دادن یک محرک به آنها می‌توانید مشکلات موجود را حل کنید. به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشید و همه ایده‌ها را بیان نمایید و آنها را تشویق به ساخت ایده نمایید. این جلسات می‌تواند باعث خلق اختراعات بزرگی در سازمان شما شوند.

 نوآوری و خلاقیت، ارکان‌های کلیدی یک شرکت موفق و کارآمد

در حقیقت، شرکتی که فرایند تفکر خلاقانه و نوآورانه را پرورش می‌دهد، شرکتی با آینده درخشان است.  خلاقیت و نوآوری به کار یک مدیر استخدام بستگی دارد، زیرا آنها افراد را برای عضویت در گروه خود انتخاب می‌کنند. به همین علت، ما باید تفاوت و ارتباط بین این دو را درک نماییم تا بتوانیم سازمان‌ و کسب‌وکار خود را به سمت کسب موفقیت و پیشرفت سوق بدهیم.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *