مدیریت ذی‌نفعان در صنعت 4.0

مدیریت ذی‌نفعان در صنعت 4.0 یکی از موارد مهمی است که در تحولات دیجیتال مورد توجه قرار می‌گیرد. هنگامی که در مورد انقلاب صنعتی چهارم یا صنعت 4.0 صحبت می‌کنیم، باید این واقعیت را نیز درنظر بگیریم که اغلب تولیدکنندگان در تلاش هستند تا راهبر را متقاعد سازند تغییراتی را بر مبنای داده‌ها اعمال کند. چرا که برای موفقیت در تحول دیجیتال، سرمایه‌گذاری مالی و فرهنگی نیازی ضروری است.
پس از پیروزی بر هیئت مدیره و همراه کردن آنان، نوبت به همراه کردن دیگر کارکنان خواهد رسید.
در این متن قصد داریم در مورد برخی از چالش‌های رایجی که تولیدکنندگان هنگام برنامه‌ریزی و اجرای یک تغییر دیجیتال تجربه می‌کنند و نحوه‌ی غلبه بر آنها را با شما درمیان بگذاریم.

با درک ارزش صنعت 4.0 آغاز می‌کنیم

به دست‌آوردن حمایت سراسر شرکت و به‌ویژه به دست‌آوردن حمایت کافی از سوی مدیریت ارشد، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اما با توسعه فناوری‌ها، نشان‌دادن سطح بازپرداختی که تحول دیجیتال می‌تواند برای شما به ارمغان بیاورد و همچنین پرونده‌ی تجاری که با کمک این توسعه فناوری برای اعمال تغییرات ممکن است ایجاد شود، کار شما نیز آسان‌تر خواهد شد.
سفر به سمت رویای دنیای خودکار صنعت 4.0  – کارخانه خودکار (the automated factory) – سفری دور و دراز است. بنابراین مهم است که بدانید اکنون کجا هستید و می‌خواهید چه چیزی را به دست بیاورید.
استفاده از مطالعات موردی سایر تولیدکنندگان، به همراه مشاوره‌ی ارائه شده از سوی فروشندگان و مشاوران حمایت‌گر، به شما کمک می‌کند تا در جلسه‌ی هیئت مدیره کم‌تر سردرگم باشید و پرونده‌ی تجاری خود برای تغییرات دیجیتال را به درستی بنا کنید.
تمام این موارد از آموزش آغاز می‌شوند.

در مورد صنعت 4.0 هوشمند باشید

به دست‌آوردن نگاهی کلی و واضح در مورد فضای تولید هوشمند (smart manufacturing)، بسیار مهم است، اما تحقیق در مورد تمام فناوری‌های موجود در بازار سرعت شما را کاهش می‌دهد.
همیشه توصیه می‌شود که ابتدا روی یک تصویر بزرگ و کلی تمرکز کنید، بنابراین می‌توانید انواع فناوری‌هایی را که بیشترین ارتباط ممکن با عملیات شما را دارند، بررسی کنید. هنگامی که بدانید می‌خواهید روی چه موضوعی تمرکز کنید، می‌توانید زمان بیشتری را در تحقیقات دقیق صرف کنید.
حضور در نمایشگاه‌های تجاری که در آن می‌توانید از کارشناسان این صنعت بیاموزید و با تولیدکنندگان دیگر صحبت کنید، سریع‌ترین راه برای دستیابی به یک دید کلی از چشم‌انداز تولید هوشمند و به‌روزرسانی فناوری‌ها و رویکردهای مختلف است. همچنین با حضور در این نمایشگاه‌‌ها این فرصت را خواهید داشت تا دریابید که سایر تولیدکنندگان چه نوع چالش‌هایی را در سفرهای تحول دیجیتال خود تجربه کرده‌اند و چگونه بر آنها غلبه کرده‌اند.

بیشتر مطالعه کنید: رباتیک در صنعت 4.0

این مکالمات رودررو می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. به عنوان مثال، اخیراً با یک مشتری صحبت کردم که به من گفت یکی از موارد مهم در یادگیری‌های کلیدی آنها این است که زمان بیشتری را با تیم خود برای توسعه استراتژی و تعیین اهداف بگذرانند. این مشتری تخمین می‌زند که آنها حدود سه ماه زمان را از دست داده‌اند، زیرا در مورد چشم‌انداز و انتظاراتی که از تغییر داشتند، به توافق نرسیدند و همه اهداف خود را در قالب یک سند استراتژی‌ یادداشت نکردند.

رویکردی یکپارچه داشته باشید: فناوری، افراد و فرایندها

فناوری نیروی محرکه تولید هوشمند است، بنابراین معمول است که تولیدکنندگان در مرحله تحقیق تمام توجه خود را بر روی فناوری متمرکز کنند و افراد را فراموش کنند.
به نظر من، این یکی از بزرگ‌ترین و پرخرج‌ترین اشتباهاتی است که تولیدکنندگان می‌توانند مرتکب شوند.
مشکلات زمانی تشدید می‌شوند که تولیدکنندگان افراد درگیر در تحول دیجیتال را از دست می‌دهند و نسبت به تعریف نقش‌ها و مسئولیت‌های فردی غفلت می‌ورزند.
با اختصاص‌دادن زمان کافی برای در نظرگرفتن استراتژی راهبری خود و اینکه چگونه تیم‌های داخلی خود را قدرتمند سازید، از افتادن در این تله اجتناب کنید. این مساله به شما کمک می‌کند تا سیاست‌ها و آموزش‌های مورد نیاز خود را به درستی تعریف کنید. این امر به ویژه هنگام برنامه ریزی در مورد نحوه‌ی پشتیبانی از کارکنان بومی غیر فنی در سفر تحول دیجیتال شما اهمیت خود را نشان خواهد داد.
مسائلی که در این مرحله مطرح می‌شوند اغلب مختص عملیات فردی خواهند بود. برای مثال، یکی از مشتریان ما قصد داشت انتقال داده‌ها از طریق تبلت‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه را فعال کند، اما سیاست شرکت استفاده از این دستگاه‌ها را در کارخانه ممنوع می‌کند. آنها باید با منابع انسانی خود به درستی کار می‌کردند تا سیاست‌ها و اهداف طرفین به شکل بهتری هماهنگ شود.

در مورد اهداف خود شفاف باشید

با تیم خود دور یک میز بنشینید و در مورد استراتژی کلی خود برای تحول دیجیتال بحث و گفت‌وگو کنید.
تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت، شما را قادر می‌سازد تا جمع‌آوری مجموعه داده‌های مورد نیاز خود برای اکنون و آینده را آغاز کنید. با یک یا دو هدف کوتاه مدت شروع کنید و شاخص‌های کلیدی عملیات (KPI) خود را تعیین کنید، سپس همین کار را با اهداف بلند مدت خود نیز انجام دهید.
درک سطوح مختلف یک کارخانه هوشمند و آنچه می‌توانید با فناوری‌های اولیه و آینده خود به دست آورید، روند برنامه‌ریزی شما را مشخص خواهد کرد. اهداف کوتاه مدت و بلندمدت خود را تعریف کنید. هنگامی که اهداف خود را روشن کردید، تمام موارد را در یک سند تنظیم کنید تا همه‌ی افراد مرجع یکسانی داشته باشند. سپس همراه با تیم خود، نقش‌ها و مسئولیت‌های افراد و نحوه‌ی برنامه‌ریزی برای کار را مشخص کنید.
چند مورد را که کم خطر هستند به عنوان طرح پایلوت (pilot) و برای آزمایش فرایندها و فناوری خود اجرا کنید. سپس می‌توانید ارزش آن طرح را نشان داده و مقیاس کار را افزایش دهید.

به جلو حرکت کنید

تولید هوشمند در مورد گردش آسان اطلاعات، پیوند میان ماشین‌آلات و افراد و ایجاد یک محیط کاری گروهی و مشارکتی است. این‌که تمام افراد و ابزارها همه در یک صفحه قرار بگیرند کمک می‌کند تا تمام مسائل روشن و متمرکز بماند و افراد در سراسر سازمان شما در مورد تغییرات پیش رو هیجان زده شوند.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *