مدیریت ثروت و مدیریت ثروت در خصوصی – تعریف، انواع، مثال‌ها

تعریف مدیریت ثروت:

مدیریت ثروت، به آن دسته از خدمات حرفه‌ای گفته می‌شود که مدیران دارایی آنها را ارائه می‌دهند. این خدمات شامل مواردی مانند برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری، حسابداری، برنامه‌ریزی مالیاتی، برنامه‌ریزی دارایی یا بازنشستگی، مدیریت پورتفولیو و خدمات مالی می‌شوند. خدمات مورد اشاره به صاحبان کسب‌وکار یا شرکت‌های با کارمزد مشخص ارائه می‌شود. اگر این خدمات حرفه‌ای در سطح بین‌المللی به کسب‌وکارها یا سازمان‌ها ارائه شوند، این خدمات مربوط به مدیریت ثروت، با نام مدیریت ثروت جهانی شناخته می‌شود.

مثالی از مدیریت ثروت

بیایید نمونه‌ای در مدیریت ثروت را مثال بزنیم تا بتوانیم متوجه شویم که برای مثال، افراد حرفه‌ای که روزانه درگیر موارد مختلف سرمایه‌گذاری هستند، دانش بسیار بهتر و کامل‌تری از سرمایه‌گذاری، راهبردهای بازار یا مدیریت پورتفولیو (portfolio management) دارند. این افراد، مناسب‌ترین گزینه‌ها را برای مدیریت ثروت به مشتریانشان ارائه می‌دهند و در عوض، برای ارائه خدمات مربوط به مدیریت ثروت، هزینه دریافت می‌کنند.

انواع محصولات و خدمات مربوط به مدیریت ثروت

در این بخش به چند مورد مهم از فهرست محصولات و خدمات مدیریت ثروت می‌پردازیم که کارشناسان مدیریت ثروت آنها را ارائه می‌دهند:

  • محصولات مربوط به سرمایه‌گذاری ساختاریافته.
  • بانکداری و خدمات بخش خصوصی.
  • محصولات مربوط به سرمایه‌گذاری سنتی (از قبیل صندوق‌های مشترک، دارایی خالص، حساب‌های بانکی و …).
  • برنامه‌ریزی برای املاک/ بازنشستگی/ بیمه.
  • مدیریت ثروت خصوصی/ مدیریت ثروت شخصی.

تعریف مدیریت ثروت خصوصی و مثال در این مورد

مدیریت ثروت در بخش خصوصی به برنامه‌ریزی مالی، مدیریت پورتفولیو و سایر خدمات مالی تجمیعی گفته می‌شود که مستلزم کاربرد رویکردهای مشاورۀ سرمایه‌گذاری برای افراد در بخش خصوصی هستند. مدیریت ثروت خصوصی به عنوان مدیریت ثروت شخصی نیز نامیده می شود. مدیریت ثروت شخصی نام دیگر مدیریت ثروت خصوصی است.

در صورت علاقه به مقاله مدیریت ثروت چیست؟مقاله هر آنچه باید درباره‌ مدیریت ثروت بدانید! را نیز بخوانید.

فرض کنید یک مشتری بخش خصوصی در کشور هند هستید. با توجه به دیدگاه شما یا یک مشتری معمولی بخش خصوصی، اصطلاح مدیریت ثروت خصوصی به‌صورت رویکردی برای حل مشکلات مالی یا بهبود وضعیت مالی شما و دستیابی به اهداف مالی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تعریف می‌شود. افزون‌براین، این رویه شامل مجموعۀ جامعی از محصولات و خدمات مالی به یک مشتری خوب است که به‌عنوان مشاور مالی انجام می‌شود. به این ترتیب، مشتریان می‌توانند به اهداف مالی خاصی برسند.

برنامه‌ریزی مالی شخصی

برنامه‌ریزی مالی شخصی، یکی از پرطرفدارترین خدمات مدیریت ثروت بخش خصوصی است. برنامه‌ریزی مالی شخصی به‌صورت فرآیندی کامل و روشمند شناخته می‌شود و شامل مدیران مالی و تیم آنها است که پورتفویلوی مشتری یا وضعیت مالی او را بررسی می‌کنند. مدیران مالی در مرحلۀ بعدی، یک طرح مالی را ارائه می‌دهند که تنها با توجه به اهداف مورد نظر مشتری، پتانسیل برنامه‌ریز مالی و ارزیابی ارزش خالص دارایی‌های مشتری تدوین می‌شود.

تخصیص شفاف درآمد برای پوشش‌دهی انواع و اقسام هزینه‌های زندگی مهم‌ترین هدف از برنامه‌ریزی مالی است؛ برای اینکه تمام اشخاص اهداف و برنامه‌های متفاوتی دارد. شاید بعضی از افراد بخواهند از یک برنامه‌ریزی مالی استفاده کنند تا بتوانند برای اجاره بها و قبوض دیگر را بپردازند و هزینه‌های مدرسه و دانشگاه فرزندانشان و سایر هزینه‌های خدمات آب و برق را مدیریت کنند. وجود برنامه‌ریزی مالی مناسب به پرداخت قبوض شما کمک کرده و این امکان را برایتان ایجاد می‌کند که بخشی از درآمدتان را در کوتاه و بلندمدت برای شرایط اضطراری پس‌انداز کنید. لازم است افراد برای رسیدن به این اهداف، از چندین مرحله یا الگوریتم ویژه برای ساماندهی امور مالی با کاهش هزینه‌ها و بهینه‌سازی پس‌انداز برای آینده استفاده کنند. نباید برنامه‌ریزی مالی را به‌جز در موارد خاص با برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری یکسان فرض کنید.

ارزیابی مدیریت ثروت

ارزیابی مالی در تمام ابعاد دستیابی به مدیریت موفق ثروت خصوصی کاربرد دارد و کاربرد آن برای رسیدن به اهداف مطلوب ضروری است. ارزیابی مالی درواقع فرآیند جمع‌آوری حساب‌های اصلی صورت‌های مالی از قبیل جریان نقدینگی، ترازنامه و صورت سود و زیان است. یک ترازنامۀ شخصی، دارایی‌هایی را نظیر خودرو، سهام، لباس، مسکن و حساب بانکی و نیز بدهی‌های شخصی از قبیل بدهی کارت اعتباری، وام بانکی و وام مسکن را دربرمی‌گیرد. صورت‌حساب درآمد شخصی (personal income statement)، لیستی از درآمد و هزینه‌های شخصی را نشان می‌دهد. این نوع ارزیابی مالی به‌منظور ارزیابی سهم فردی در درآمد شما نسبت به هزینه‌ها کاربرد دارد. شخصی 30000 روپیه درآمد دارد و بودجه شخصی خود را طوری مدیریت می‌کند تا بتواند 20% آن را پس‌انداز کرده و 80% از آن را صرف هزینه‌ها کند. مورد فوق، نمونۀ مهمی از ارزیابی مالی است. فقط زمانی می‌توانید اهداف مطلوبتان را مشخص کنید که برگۀ ارزیابی سرمایه‌گذاری خصوصی‌تان را دریافت کرده باشید.

دستیابی به اهداف و دستاوردها

دستیابی به بعضی از اهداف یا برنامه‌های مالی اولیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا این اهداف هستند که به ما کمک می‌کنند تا جهت‌گیری درستی داشته باشیم. تمام افراد برای زندگی خود اهدافی مشخص می‌کنند. برای بعضی از ما بازنشستگی زودهنگام و ساختن خانه‌ای رویایی اهمیت ویژه‌ای دارد. هدف بعضی از ما ای است که هزینۀ تحصیلات مقاطع بالاتر فرزندانمان را پرداخت کنیم و هدف بعضی از ما این است که تمام مبلغ وام مسکن خود را پرداخت کرده و بدهی‌مان را تسویه کنیم. این بحث هر چقدر هم که جذاب باشد، بیایید از کاربرد عملی آن غافل نشویم.

سازمان‌های شرکتی بزرگتر، مشاوران مالی مستقل یا مدیران پورتفولیوی دارای مجوز می‌توانند خدمات مربوط به مدیریت ثروت خصوصی را ارائه دهند. معمولاً در مورد اخیر، مشتریان خصوصی با ثروت خالص بالا ارجح هستند.

معمولاً بانک‌ها یا کارگزاری‌های مجهز، انواع مختلفی از خدمات و محصولات سرمایه‌گذاری را به‌صورت مالی و منابع به متقاضیان ارائه می‌دهند. اما گاهی مشاهده می‌شود که بیشتر افراد خصوصی فاقد تلاش یا اطلاعات کافی در مورد مدیریت رضایت‌بخش امور مالی خود با اختصاص‌دادن دارایی‌های مربوط به منابع یا زمان هستند. مدیران داریی متخصص در امور مالی به این افراد کمک می‌کنند تا بتوانند کمبودهایشان را جبران کنند. این مدیران، مشتریان را با استفاده از خدمات و محصولاتی هدایت و راهنمایی می‌کنند که موجب افزایش ثروت مشتریان می‌شود. معمولاً این خدمات، مطابق با افراد با ارزش خالص بالا (HNWI) ارائه می‌شوند. ابتدا مدیر دارایی استخدام می‌شود. در مرحلۀ بعد، با شخص خصوصی گفتگو کرده و وضعیت مالی کنونی مشتری و نیازهای بالقوۀ او را بیان می‌کند. سپس مدیر دارایی راهکاری را ارائه می‌دهد که شخص کمک می‌کند تا به هدف مورد نظرش دست یابد. مدیر ثروت مسئولیت تولید درآمد به‌وسیلۀ سرمایه‌گذاری مشتری را بر عهده دارد.

مدرسه کسب‌وکار تکاپو  اقدام به برگزاری دوره تخصصی مدیریت ثروت برای افراد و نهادها،  توسط خبره‌ترین افراد خوش‌نام و فعال در حوزه‌های مالی و سرمایه‌گذاری می‌کند.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *