فرایند تحقیقات بازار بین­‌المللی

فرایند تحقیق مربوط به بازار‌یابی بین‌الملل، جمع‌آوری اطلاعات نظام‌مند، ضبط، و تحلیل داده‌ها برای این است که اطلاعات سودمندی جهت تصمیم‌گیری برای بازارایابی فراهم‌کند. این اطلاعات باید با مرزهای فرهنگی مرتبط‌ باشد، در نتیجه، ابزار های به کار رفته در این پژوهش، اغلب برای بازار های خارجی کارایی دارد. اطلاعات کلی درباره‌ی کشور، منطقه، یا بازاری که برای پیش‌بینی بازاریابی در آینده لازم و ضروری است. این ملزومات(اطلاعات) با پیش‌بینی گرایش ها در زمینه های اجتماعی، اقتصادی، مصرف‌کننده و صنعت در بازار ها یا کشور های خاص انجام‌ می‌گیرد. سپس، اطلاعات مربوط به یک بازار خاص برای تصمیم‌گیری برای کالا، پیشرفت و ترقی، توزیع distribution، و قیمت استفاده‌می‌شود و برنامه‌های مربوط به بازاریابی را توسعه‌می‌دهد. در عملکردهای داخلی، بیشترین تاکید بر روی جمع‌آوری اطلاعات از یک بازار خاص است زیرا دیگر اطلاعات اغلب از منابع دوم در دسترس است.

انواع اطلاعات:

 1. اقتصادی و جمعیت‌شناختی (demographic): اطلاعاتی در زمینه‌ی رشد اقتصادی، تورم (inflation)، چرخه‌ی گرایش‌های کسب‌وکار، تحلیل مربوط به سودبخشی برای توزیع کالا ها، مطالعات اقتصادی مربوط به یک صنعت خاص، تحلیل‌هایی بر اقتصادهای برون‌مرزی، اطلاعات اقتصادی مشخص‌کننده‌ برای آمریکا و کشورهای خارج، و گراش‌های جمعیتی(کوچ‌کردن، سالخوردگی، و مهاجرت).
 2. فرهنگی، اجتماعی(جامعه‌شناسانه)، و شرایط سیاسی: مرور غیراقتصادی بر شرایطی که توزیع کسب‌وکار را تحت تاثیر قرار‌می‌دهد. این اطلاعات شامل بوم‌شناسی، امنیت، اوقات فراغت، و تاثیر آنها بر کسب‌وکار است.
 3. شرایط بازار: تحلیلی بر شرایط بازار مربوط به عملکردهای توزیع با استفاده از تقسیم‌بندی بازار که شامل شرایط بین‌الملل می‌شود.
 4. محیط فناورانه: خلاصه‌ای بر شرایط فناوری هنر به این دلیل که با توزیع کسب‌وکار مرتبط است. برای این دسته از اطلاعات، لازم است با استفاده از تقسیم‌بندی کالا، به قسمت های کوچک تر تقسیم‌شوند.
 5. شرایط رقابتی: مروری بر درآمدهای فروش رقابت‌کنندگان، روش‌های تقسیم‌بندی بازار، محصولات، و راهبردهای آشکار و مشخص در سطح بین‌الملل.

تحقیقات بازار بین‌الملی

فرایند تحقیق:

 1. مشکل تحقیق را توضیح‌دهید و اهداف تحقیق را مشخص‌کنید.
 2. منابع اطلاعاتی را برای دستیابی به اهداف پژوهش مشخص‌کنید.
 3. هزینه‌ها و مزایای تحقیق را درنظر‌بگیرید.
 4. اطلاعات مرتبط را از منابع دوم یا اول یا هر دوی آنها جمع‌آوری‌کنید.
 5. نتایج را تحلیل، تفسیر و خلاصه‌کنید.

* تنوع یا مشکلاتی که در اجرای تحقیق رخ‌می‌دهد به دلیل تفاوت در پیشرفت فرهنگی و اقتصادی است.*

دوگانگی اقتصادی Economic Dualism

دوگانگی اقتصادی یکی از روش‌های تعریف وجود دو(گاهی بیشتر) دسته از فرایند های اقتصادی یا بازارهای جداگانه اما هم‌زیستانه در درون یک قالب سیاسی یا ملی و اجتماعی یکسان است. برای مثال، در جوامع جهان سومی، اقتصاد دوگانه با وجود هر دوی کشاورزی معاش- محور روستایی و تولید پولی کالا های اساسی یا کالاهای صنعتی برای بازارهای بین‌المللی مربوط به فرایند تحقیق است. یک تقسیم‌بندی قابل‌سنجش در اقتصادهای صنعتی‌شده‌ی پیشرفته بین مرکز مشترک و کارخانه های پیرامونی(کم اهمیت تر) و بازار کار وجود دارد.

تحقیقات چند فرهنگی

تحقیق چندفرهنگی کشورهایی را شامل می‌شود که زبان‌ها، اقتصادها، ساختارهای اجتماعی، رفتار، و الگوهای نگرشی گوناگون دارند. این مسئله را به خاطر بسپارید که در هنگام طرح یک تحقیق فرهنگی، از قابل‌قیاس‌بودن و متعادل‌بودن نتایج مطمئن‌شوید. روش‌های گوناگون، اعتبارهای متنوعی در کشور های مختلف دارند(در نتیجه، در کشورهای مختلف، روش‌های تحقیق متفاوتی باید به‌کار‌گرفته‌شود). مثال: در کشورهای آمریکای لاتین، جذب مشتریان برای شرکت در گروه‌های متمرکز به دلیل دیدگاه‌های مختلف درباره‌ی تحقیق تجاری و ارزشمندی زمان‌شان دشوار است. ژاپنی‌ها در مقایسه با آمریکایی‌ها، به نظر‌سنجی های ایمیلی پاسخ‌نمی‌دهند. شواهد به توجه ناکافی نسبت به خطاهای غیرنمونه‌گیری در پژوهش های چند – فرهنگی که به شکل نامناسبی انجام‌شده و نیز تناسب در اندازه‌گیری تحقیق که در محیط چند – فرهنگی آزمایش‌نشده‌است، پیشنهاد‌می‌دهند.

تحقیقات بازار بین‌الملی

تحقیق اینترنت – محور / موضوعات شخصی(مسئله‌ی شخصی و ملاحظه‌ی قانونی)

توانایی انجام تحقیق اصلی، یکی از هیجان‌انگیز ترین جنبه‌های اینترنت است اما تعصب مربوط به یک نمونه‌ی جهانی، تنها از پاسخ‌دهندگان اینترنتی، محدودیت‌های جدی و سختی ایجاد‌می‌کند. کارخانه‌ها(شرکت‌ها) توانایی های متفاوتی در تبدیل اطلاعات جمع‌آوری‌شده به مزیت‌های رقابتی دارند. امروز، قدرت واقعی اینترنت برای تحقیق مربوط به بازار بین‌الملل، توانایی دستیابی ساده به حجم داده‌های ثانویه secondary data است. نظر‌سنجی‌های انلاین و پنل(کاربری) خریدار، «توانایی تخصصی طرح مسائل» (پرسش سوالات مختلف بر اساس پاسخ‌های قبلی) بهتری دارند. در مطالب پایین، نمونه‌هایی از تحقیق وجود دارد.

 • گروه‌های متمرکز انلاین: استفاده از تابلوی اعلانات
 • راهبرد مربوط به بازدید‌کننده‌ی سایت: بررسی و محاسبه‌ی خودکار مدت زمانی که بازدیدکنندگان از سایت استفاده‌می‌کنند.
 • اندازه‌گیری مسائل مربوط به تبلیغات: سرورها(سرویس‌ها) راه‌های ارتباطی به دیگر سایت ها را جهت دستیابی به سود خود، بررسی‌می‌کنند.

سیستم‌های تعیین هویت مشتریان که عملکرد هایی چون بازدید و خرید را بررسی‌می‌کنند، با گذشت زمان یک «پنل مجازی» می‌سازند.

 • فهرست‌های بازاریابی ایمیل – محور: عضویت در تلاش‌های مربوط به بازاریابی مستقیم از طریق اینترنت
 • تحقیق درونه‌گذاری‌شده: در فرایندهای مربوط به اینترنت، افراد به تحقیق درباره‌ی کالاها، مقایسه‌ی در بحث خرید، ارتباط با فراهم‌کنندگان خدمات و غیره می‌پردازند که این مسئله خودِ فرایند تحقیق است(شرکت‌هایی که امکان طراحی کالا ها توسط مشتری را به صورت انلاین فراهم‌می‌کنند، مهم‌ترین بخش در به‌کار‌گیری تحقیق کاربردی برای اهداف مربوط به پیشرفت کالا هستند).

تحقیق مشاهده‌ای: شبکه‌های پیام‌رسانی، وب‌نوشت‌ها، وب‌سایت‌های شخصی که برای دستیابی به ایده‌های مشتری درباره‌ی کالاها بررسی‌می‌شوند.

دو روش برای پیش­‌بینی تقاضای بازار

 • نظریه‌ی صادرات: نظریه‌ی صادرات برای تخمین مشکلات مربوط به بازار، نرخ‌های رشد، و اندازه‌ی بازار به خصوص در کشور‌های خارجی که برای بازاریاب جدید است، قابل‌ توصیه است. کلید نظریه‌ی صادرات برای پیش‌بینی تقاضا، (روش) مثلث‌سازی triangulationو مقایسه‌ی تخمین‌هایی است که با استفاده از منابع مختلف به‌دست‌ آمده‌ است.
 • قیاس(مقایسه): این روش بر این باور است که از آن جا که پیشرفت اقتصادی قابل‌مقایسه در تمامی کشورها رخ‌می‌دهد، تقاضا برای کالا به همان روش توسعه‌می‌یابد. رابطه‌ی بین شرایطی شناخته‌شده و کشور مورد‌ سوال است. راهبردهای پیشرفته شامل تحلیل رگرسیون چندگانه multiple regression analysis یا تحلیل ورودی – خروجی است.

تحقیقات بازار بین‌الملی

مرور و دوره‌ی مطالب

 • عنصر اصلی در راهبردهای مربوط به فرایند تحقیق مرتبط با توسعه‌ی بازاریابی بین‌المللی موفق و نیز پیشگیری از اشتباهات بزرگ و جدی، اطلاعات است.
 • اگر محققی علاقه‌مند به مرور اجمالی غیراقتصادی شرایطی است که تجارت کارخانه را تحت تاثیر قرار‌ می‌دهد، بهترین حوزه برای این تحقیق، ارزیابی فرهنگی، جامعه‌شناسانه(اجتماعی) و سیاسی است.
 • اگر شرکتی مایل به جمع‌آوری اطلاعات درباره‌ی شرایط بازار خود است، باید مشکل تحقیق را تعریف‌کنید و اهداف تحقیق را مشخص‌نمایید.
 • در فرایند تحقیق، مشورت با مشتریان در رابطه با طرح تحقیق، گام استانداردی نیست.
 • همان طور که سطح پیشرفت اقتصادی ارتقا‌می‌یابد، دسترسی و صحت داده های ثانویه‌ی ضبط‌شده نیز افزایش‌می‌یابد.
 • پرسشنامه‌ها(نظرسنجی ها)، داده های اولیه هستند.
 • سوالات تحقیق مبتنی بر سوالات بله/خیر، تحقیق کمّی هستند.
 • سوالات تحقیق مبتنی بر سوالات باز پاسخ، تحقیق کیفی هستند
 • نقص در تصادفی‌‌بودن جمعیت، مشکل انتخاب تصادفی نمونه در محیط بین‌المللی نیست.
 • در کشور های خارجی، مانع زبانی، جهانی ترین مشکل تحقیق پرسشنامه- محور است.
 • ترجمه‌ی معکوس هنگلمی رخ‌میدهد که محقق، پرسشنامه را به زبان دیگر ترجمه‌کند و سپس، مترجم دیگری پرسشنامه‌ی‌ترجمه‌شده را به همان زبان اول ترجمه‌کند.
 • ترجمه‌ی موازی: این مقایسه را درنظردارد که همان طور که پیشرفت اقتصاد رقابتی در تمامی کشورها رخ‌می‌دهد، تقاضا برای یک کالا به همان روش در همه‌ی کشور ها توسعه‌می‌یابد.

مدرسه کسب‌و‌کار تکاپو با برگزاری دوره پیشرفته صادرات سعی می‌کند همراه با مخاطب خود در قدم‌های اولیه فراگیری مهارت صادراتی همراه باشد و فرصت یادگیری از افراد با تجربه، همچنین ارائه طرح صادراتی به سرمایه‌گذاران و مدیران و کارآفرینان با سابقه‌ی صادرات و شراکت را فراهم نماید.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *