ریسک‌های صادرات را بشناسید و از آنها اجتناب کنید!

انواع ریسک‌های صادرات

هنگام ورود به تجارت بین المللی،  شرکت‌ها نه تنها در سطح محلی، بلکه در سطح جهانی نیز با خطرات زیادی مواجه هستند. این خطرات به ارز، اعتبار، مالکیت معنوی، حمل‌ونقل، موضوعات اخلاق و موارد دیگر مرتبط است. در حالی که این خطرات ممکن است مانع کند شدن روند توسعه تجارت و تلاش شرکت‌های جدید برای پیوستن به دنیای تجارت بین‌الملل شود، اما راه‌هایی برای محدود کردن تاثیر این ریسک‌ها وجود دارد. در این مقاله ما چند مورد از مهم‌ترین ریسک‌های صادرات را معرفی و نحوه اجتناب از آنها را بیان می‌کنیم:

ریسک قانونی

هر کشوری قوانین و سیستم حقوقی خود را دارد و وقتی تجارت آنلاین را شروع می کنید، شرایط دشوارتر می‌شود. شما باید قوانین و مقررات مربوط به هر کشوری را که می‌خواهید با آن تجارت کنید، قبل از شروع به تنظیم قراردادها بدانید. در این راستا مواردی وجود دارد که اجرای قراردادهای فروش را برای واردکنندگان و صادرکنندگان دشوار می‌کند. برای مثال: هرگونه اقدامات قانونی در آن سوی مرزها می‌تواند هم پیچیده و هم پرهزینه باشد، شرکت‌ها باید سیستم دادگاه‌ها، تفاوت‌های زبانی، هزینه وکلای بین‌المللی و موارد دیگر را در نظر بگیرند.

ریسک مالی

هر نوع تجارت، به ویژه تجارت بین‌المللی، ریسک‌های مالی دارد. اول از همه، نوسانات نرخ های ارز است که باید در نظر داشت. این نوسانات نامنظم است، بنابراین ممکن است بر بودجه و سودآوری یک معامله تجاری تاثیر بگذارد. خوشبختانه، روش‌های مختلف برای مدیریت نرخ ارز وجود دارد، مانند: سیاست‌های ارزی از جمله، پوشش طبیعی (natural hedging)، پوشش‌دهی انتخابی (selective hedging)، یا پوشش ریسک سیستمی (systemic hedging) می‌تواند به کاهش برخی از ریسک‌های ناشی از نرخ‌های مختلف ارز کمک کند. همچنین خطراتی در رابطه با ورشکستگی خریدار، توانایی بانک‌ها در انجام پرداخت‌ها، ناتوانی فروشنده در ارائه محصول کافی و موارد دیگر وجود دارد.

ریسک لجستیکی

شما در روندحمل‌وانتقال کالاها چه در داخل یا خارج از کشور، خطراتی مانند شکستن،مفقود شدن، سرقت، خرابکاری، تصادف، توقیف و آلودگی آنها مواجه می‌شوید. داشتن بیمه کافی قبل از ارسال هر کالایی ضروری است و به نفع شماست که با یک کارگزار حمل‌ونقل کار کنید. زیرا وجود یک کارگزار حمل‌ونقل به کاهش برخی از خطرات لجستیکی مرتبط با تجارت بین‌المللی کمک می‌کند.

مسئولیت اجتماعی

حفظ استانداردهای اخلاقی بالا و شهروند خوب بودن می‌تواند یک چالش در هر بازاری باشد. هنگام تجارت بین المللی، آداب و رسوم و شرایط اجتماعی مختلفی وجود دارد که می‌تواند ارزش‌های شما را زیر سوال ببرد. این امر مهم این است که مراقب باشید و اطمینان حاصل کنید که شرکا و تامین کنندگان خارجی شما در هر کجا که فعالیت می‌کنند به قوانین و ارزش های اخلاقی شما پایبند هستند.

منبع

با دوره پیشرفته مدیریت صادرات، ریسک‌های صادرات خود را کاهش دهید

مدرسه کسب‌وکار تکاپو  به عنوان یک مرکز آموزشی، تمامی اطلاعاتی را که شما برای صادرات از ابتدا تا انتها نیاز دارید، آموزش می‌دهد. با گذراندن این دوره، شما می‌توانید ریسک‌های صادارت مجموعه خود را مدیریت و کاهش دهید. برای آشنایی بیشتر با این دوره کلیک کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *