سرمایه‌ ‎گذاری در حوزه بهداشت و درمان

وقتی صحبت از سلامتی و خطر covid-19 شد؛ ما هرگز انقدر هوشیار نبوده‌­ایم. ما دست‌ها را می‌شویم؛ ورزش می‌کنیم تا سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم و به دنبال واکسنی برای مبارزه با ویروس کرونا هستیم. در این برهه سیستم­‌های مراقبت­‌های بهداشتی ما تحت فشار قرار می‌گیرند و بخش­‌های دولتی و خصوصی را به درک اهمیت سرمایه­‌گذاری در حوزه بهداشت و درمان وا می‌دارند. چرا که با توجه به تقاضا، با سرمایه‌­گذاری درست می‌توان این بخش را بهبود بخشید و در راستای ارتقای سلامت تلاش کرد. همچنین در آغاز شیوع کرونا، فرصت­‌های گسترده­‌ای برای سرمایه­‌گذاران این حوزه فراهم شد که به عنوان تاییدی برای به دست آوردن سرمایه در این حوزه به شمار می‌رود.

چرا باید در سهام‌های حوزه بهداشت سرمایه گذاری کنیم؟

مراقبت‌های بهداشتی بخشی با فرصت‌­های عظیم است که توسط روندهای جمعیتی بلندمدت و اصول بنیادین پشتیبانی می‌شود. در واقع می‌توان گفت؛ مراقبت‌های بهداشتی یک بخش به صورت رشد دفاعی است که با ماهیت دفاعی و رشدی آن مشخص می‌شود. همچنین در مقایسه با دیگر بخش­‌ها، تقاضا برای مراقبت‌های بهداشتی انعطاف­پذیری بیشتری دارد و کمتر تحت­ تاثیر نوسانات اقتصادی قرار می‌گیرد. از لحاظ تاریخی، این بخش قوی­ترین عملکرد را در دوره­‌های مختلف داشته است که نشان می‌دهد سرمایه­‌گذاران می‌توانند به چشم­‌انداز کلان اقتصادی آن توجه کنند.

در همین حال سرمایه­‌گذاری در حوزه بهداشت و درمان با رشد ناشی از روندهای جمعیتی و نوآوری بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. پیری جمعیت در بازارهای توسعه ­یافته و در حال ظهور، افزایش ثروت و طبقه متوسط، منجر به افزایش تقاضا برای مراقبت‌های بهداشتی می‌شود. این بخش همچنین گلخانه­‌ای برای نوآوری است. مجموعه­‌ای از شرکت­‌های تحقیق و توسعه، دائما محصولات و خدمات جدیدی را برای تامین نیازها ارائه می‌دهند که به عنوان محرکی بلندمدت برای رشد این بخش عمل می‌کنند.

زیر مجموعه‌های حوزه بهداشت و درمان

مراقبت­‌های بهداشتی بخش بسیار گسترده­ای است. این حوزه شامل چهار زیربخش اصلی داروسازی، بیوتکنولوژی، ارائه‌­دهندگان و خدمات بهداشتی و درمانی و همچنین تجهیزات و لوازم پزشکی می‌شود. هر یک از این زیربخش­‌ها، فرصت مناسبی برای سرمایه­‌گذاری در حوزه بهداشت و درمان به شمار می‌روند و روزبه­‌روز در حال رشد هستند.

داروسازی

در میان همه‌­ی زیربخش­‌های مراقبت‌های بهداشتی، احتمالا در زندگی با داروها آشناییت بیشتری داشته باشید. داروها که به منظور تسکین درد و از بین بردن بیماری ساخته می‌شوند؛ ترکیبات شیمیایی کوچکی هستند که می‌توانند به راحتی از موانع یا غشاهای بدن عبور کنند. امروزه با گسترش و پیشرفت دانش، فرمول­های جدیدی برای ساخت انواع داروها کشف می‌شوند که نیاز به این داروها در جامعه امروزی به وضوح دیده می‌شود. ازاین­رو این زیربخش، از پرمتقاضی­‌ترین بخش‌­های حوزه بهداشت و درمان محسوب می‌شود که از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیوتکنولوژی

شرکت­‌های مربوط به بیوتکنولوژی، همانند داروسازی به تولید دارو مشغول هستند؛ اما نحوه تولید داروی هر یک از آنها با یکدیگر تفاوت دارد. بیوتکنولوژی­‌ها بر خلاف داروها، ترکیبات پروتئینی بزرگی هستند که در عبور از غشاها مشکل دارند. این بخش اغلب بر ایجاد محصولات مرتبط با زیست برای استفاده در زمینه­‌هایی مانند بیماری­های نادر، سرطان­شناسی، داروهای مرتبط با کووید -19 و واکسن­‌های بالقوه تمرکز دارد.

خدمات بهداشتی و درمانی

جهت سرمایه‌­گذاری در حوزه بهداشت و درمان می‌توانید به زیربخش گسترده ارائه و خدمات بهداشتی نیز بیندیشید. این بخش شامل ارائه­‌دهندگان بیمه سلامت، بیمارستان­‌ها، امکانات مورد نیاز و همچنین شرکت‌­های پزشکی از راه دور است. این موارد به عنوان سنگ بنای مراقبت‌های بهداشتی شناخته می‌شوند که همه­ی امکانات موجود در اتاق اورژانس را ملزم می‌کنند که هر کسی را که از درها عبور می‌کند؛ بدون در نظر گرفتن اینکه شخص بیمه درمانی یا هزینه پرداختی دارد را درمان کند.

این قانون سبب ایجاد رقابت شدیدی بین مراکز درمانی خصوصی به وجود می‌­آورد. چرا که با نداشتن اورژانس، ملزم به ارائه خدمات به همه نیستند. در واقع این کلینیک­‌ها می‌توانند بیمارانی را برای درمان انتخاب کنند و از پرداخت‌­های بالاتر شرکت‌­های بیمه بهره­مند شوند.

تجهیزات و لوازم پزشکی

زیربخش نهایی مراقبت­‌های بهداشتی، مربوط به تجهیزات و لوازم پزشکی است. توجه به این زیربخش برای سرمایه‌­گذاری در حوزه بهداشت و درمان، ممکن است ریسک بالایی را در خود جای دهد. برای همین باید به نیاز بیماران، بیمارستان­‌ها و کادر درمان توجه ویژه­ای شود تا محصول تولید شده مورد استفاده قرار بگیرد. این حوزه شامل نوآوری­‌های بسیاری می‌شود که روند درمان را بهبود می­بخشند. همچنین استفاده از این تجهیزات رفاه بیشتری برای بیماران فراهم می­‌آورد. از آخرین نمونه­‌های این نوآوری‌­ها می‌توان به تکنیک­‌های جراحی غیرتهاجمی همچون لیزر یا جراحی به کمک ربات­‌های پیشرفته اشاره کرد.

گرایش‌های مختلف حوزه بهداشت و درمان

بخش مراقبت­‌های بهداشتی از صنایع مختلفی تشکیل شده است. از داروسازی و دستگاه­‌ها گرفته تا بیمه­‌های سلامت و بیمارستان­‌ها، همواره در حال رشد و پویایی هستند. سرمایه­‌گذاری در این بخش تحت ­تاثیر متغیرهای بسیاری از جمله گرایش­‌های مثبت مربوط به جمعیت ­شناسی و روندهای منفی مربوط به بازپرداخت است.

سرمایه‌­گذاری در حوزه بهداشت و درمان به یک رویکرد چندوجهی برای درک محرک­‌های اساسی نیاز دارد. سرمایه‌­گذاران می­توانند از سرمایه‌­گذاری در هر دو بخش کلی و یا صنایع آن سود ببرند. در زمان سرمایه­‌گذاری باید به روندهای مثبت و منفی آن توجه کرد که تغییرات یا ادامه آنها ممکن است پیامدهایی برای زیربخش‌های متفاوت حوزه مراقبت­‌های بهداشتی داشته باشد.

از جمله گرایش­‌های مثبت این بخش می‌توان به جمعیت سالخورده و رشد بچه‌­ها، چاقی و اپیدمی دیابت، پیشرفت­های تکنولوژی و گسترش جهانی بیماری اشاره کرد. روندهای منفی نیز شامل سیستم تک ­پرداختی یا بدون بیمه و مصرف­گرایی می‌شوند که به توسعه سرمایه­‌گذاری آسیب می­رسانند.

به‌عنوان‌مثال اینکه چه کسی هزینه درمان بیمار را پرداخت کند؛ بر روند سرمایه­‌گذاری در حوزه بهداشت و درمان تاثیر می‌گذارد. معمولا بیمه‌­های سلامت شرکت­‌هایی هستند که قبض‌­ها را به دو روش پرداخت می‌کنند. انتخاب یک شرکت مناسب می‌تواند ریسک و سودآوری را تحت­تاثیر قرار دهد.

امیدوارکننده ترین فرصت‌های سرمایه گذاری بلند مدت در حوزه بهداشت

به عنوان یک سرمایه­‌گذار بلندمدت، ما بیشتر به مناطقی با پتانسیل برجسته پیشرفت تکنولوژی علاقه‌­مند هستیم. این مناطق می‌توانند تقاضای برآورده نشده قبلی را از طریق محصولات یا راه­‌‍حل‌­های جدید برآورده کند. تاکنون، چهار حوزه امیدوارکننده اصلی شناسایی شده­‌اند.

یکی از آنها فناوری­‌های ایمپلنت است که در بازارهای عظیم، با توجه به قابلیت جایگزینی استاندارهای قدیمی، جذابیت بالایی دارد. دومین مورد، شرکت‌­های ایمونوآنکولوژی هستند که بر روی توانمند ساختن سیستم ایمنی بدن ما برای هدف قرار دادن و مبارزه با سلول­‌های سرطانی تمرکز دارند. این شرکت‌­ها تلاش می‌کنند؛ بسیاری از نیازهای پزشکی برآورده نشده را در ارتباط با تحقیقات قوی و همچنین توسعه و نوآوری برطرف کنند.

سومین روند بلندمدتی که برای سرمایه­‌گذاری در حوزه بهداشت و درمان مناسب شناخته می‌شود؛ فناوری­‌های کم تهاجمی است که استفاده از آنها به طور قابل توجهی خطر جراحی را کاهش می‌دهد و روند بهبود را تسریع می‌بخشد. آخرین موضوع نیز به اهمیت تکنولوژی کونژوگه آنتی بادی توجه دارد که نسل بعدی داروهای شیمیایی هستند. این نسل می‌توانند بدون تاثیر گذاشتن بر روی سلول‌های سالم، سلول­‌های سرطانی را هدف قرار دهند.

تاثیر COVID-19 بر سرمایه‌ گذاری در حوزه بهداشت و درمان

توجه به بخش مراقبت‌های بهداشتی در چند سال اخیر به دلیل شیوع کووید -19، سرمایه­‌گذاران را برای بررسی آن ترغیب کرده است. با این حال، تاثیر بر زیربخش­‌های مختلف، تفاوت دارد. مثلا تقاضا برای افزایش دارو در حال افزایش است؛ زیرا بیماران بیشتر نگران سلامتی خود هستند. همچنین با شیوع مجدد کرونا، پیش­بینی می‌شود که فرصت مناسبی جهت سرمایه­‌گذاری در حوزه بهداشت و درمان همانند دو سال گذشته به وجود آمده است. چرا که تقاضا برای محصولات مرتبط با این بیماری افزایش می‌­یابد. در عین حال، برخی از زیربخش­‌ها در نقطه محوری تغییرات ساختاری بلندمدت قرار دارند.

به‌عنوان‌مثال، صنعت خدمات آنلاین مراقبت­‌های بهداشتی از فاصله اجتماعی سود برد. در حالی که صنایع مراقبت از خانه و مراقبت­‌های بهداشتی از سیاست­‌های دولت در مورد طرفیت بیمارستان­‌ها سود می‌برند.

سرمایه گذاری در سلامت برای تحقق آینده­ای عادلانه

سلامتی یک حق اساسی برای انسان و یک ستون برای فرصت‌های اقتصادی به حساب می‌­آید؛ اما برای بسیاری از مردم در سرتاسر جهان دست­‌نیافتنی است. با اینکه گام­‌های مهمی مانند افزایش امید به زندگی برداشته شده اما پیشرفت به صورت نابرابر دیده می‌شود. امروز در نقطه‌­ای ایستاده‌­ایم که افرادی در دسترسی به مزایای فناوری­‌های در حال تکامل و مراقبت در سلامت پی برده‌­اند. با این حال جامعه جهانی برای دستیابی به آسیب­‌پذیرترین افراد تلاش می‌کند.

اهمیت سرمایه گذاری در سلامت بهتر

در سرتاسر جهان، سرمایه­‌گذاری­‌های هدفمند در حوزه سلامت، نه تنها سلامتی بهتر و رفاه را برای افراد بیشتری بهبود می‌بخشد؛ بلکه باعث تقویت اقتصاد، ایجاد شغل و افزایش بهره‌­وری شخصی می‌شود. به عبارتی دیگر سرمایه‌­گذاری در سلامت برای حیات اقتصادی و اجتماعی ضروری است. مراقبت‌­های بهداشتی، بخش­‌های وسیعی دارد و شامل شرکت­‌های مختلفی در صنایع مختلف می‌شود که می‌توانید در هر زیربخشی فعالیت داشته باشید. همچنین سرمایه‌­گذاری در حوزه بهداشت و درمان به میانگین سلامت جهانی نیز کمک می‌کند و سطح رفاه را در یک اجتماع کلی بالا می‌برد.

منابع

منبع1، منبع2، منبع3، منبع4

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *