آیا کسب‌وکار خانوادگی شما برای رشد جهانی آماده است؟

جهان امروز متناقض است. از برخی جهات، جغرافیای طبیعی و فرهنگ یک منطقه بخش جدایی‌ناپذیر از کسب‌وکارهاست. پلتفرم‌های مبتنی بر حافظه‌های ابری، اتصال ویدیویی با کیفیت و دفتر کل بلاک‌چین، ابزارهایی را فراهم کرده تا کسب‌وکارها بتوانند اهداف منطقه‌ای و جهانی خود را محقق ساخته و از هر نقطه به هر نقطه‌ای از جهان کسب‌وکارشان را توسعه بخشند.

البته امور دنیا به همین سادگی‌ها پیش نمی‌رود. یک بیماری همه‌گیر به راحتی توانسته برنامه‌های بازاریابی و تولیدی را به هم زده و سفرهای تجاری را لغو کند. گیر افتادن یک کشتی حامل کانتینر در کانال سوئز، می‌تواند نقطه انسدادی برای زنجیره تامین جهانی در هر صنعتی باشد. حتی چالش‌های  قابل پیش‌بینی‌ای مانند توافق‌نامه‌های تجاری و موانع آن‌ها، پیچیدگی‌های کسب‌وکار در دنیای به هم متصل را نشان می‌دهد.

کسب‌وکارهای خانوادگی که رویای گسترش خود در سطح منطقه و جهان را داشتند، حتی پیش از شیوع بیماری همه‌گیر نیز به فکر احتمالات ضرر و زیان بوده‌اند. در نظرسنجی اخیر سایت Dolitte private، پاسخ‌دهندگان ابراز کردند که بیشتر نگران افزایش تعرفه‌های تجاری و عوارض گمرکی، حملات سایبری، هزینه مواد خام، چشم‌انداز مبهم اقتصادی در داخل و دنیا و چالش‌هایی که رقبا در داخل و خارج ایجاد می‌کنند، هستند.

اقدام سریع

هیچ‌کدام از کسب‌و‌کارهای خانوادگی شبیه دیگری نیستند. پیچیدگی‌های ساختاری و هنجارهای فرهنگی حتی در یک منطقه نیز تفاوت دارند؛ مثلاً برخی کسب‌و‌کارهای خانوادگی در چین که برای ورود به بازارهای دیگر تلاش می‌کنند ممکن است دهه‌ها از عمرشان بگذرد و هنوز توسط بنیان‌گذاران اولیه‌شان اداره شوند، درحالی‌که تجارت خانوادگی دیگری در ژاپن که در جست‌و‌جوی تحقق بخشیدن به چشم‌اندازهای جهانی خود است، ممکن است توسط 50 نسل مختلف اداره شده باشد.

در هر نقطه این طیف متنوع قرار داشته باشیم، کسب‌و‌کارهای خانوادگی برای رشد باید خودشان را به بازارهای جهانی معرفی کنند و تبادل ایده انجام دهند: مثلاً شاید تجارتی باشد که هنوز یک نسل از بنیان‌گذارانش را به خود دیده، اما ممکن است به اندازه یک سازمان باتجربه، ایده و تجربه برای ارائه دادن داشته باشد. اتخاذ دیدگاهی روشن و مستقل نسبت به شبکه جهانی همتایانِ خودتان و بازارهایی که در آن‌ها کار می‌کنید به شما کمک می‌کند تا به تصویر روشنی از چشم‌اندازهای رقابتی شرکتتان در بازارهای مختلف برسید، بازارهایی که هرکدام فرصت‌ها،زنجیره تأمین، ظرفیت‌ها و استعدادها و قوانین و محدودیت‌های مالیاتی متنوعی دارند.

این شبکه و دیدگاه می‌تواند به تجارت خانوادگی‌تان کمک کند تا چالش‌های دیگر را بهتر بشناسید و برای آن‌ها چاره‌اندیشی کنید. تغییرات مستمر ژئوپلیتیک و عدم اطمینان در کسب‌و‌کارها، اهمیت تضمین سرمایه در برابر شرایط متغیر بازارها را بیش از پیش کرده است. این شرایطِ بسیار متغیر، فرصت‌هایی را فراهم می‌آورد که باید پیش از هدر رفتن، با اقداماتی سریع از آن‌ها نهایت استفاده را برد.

استفاده از فرصت‌ها

داشتن ارتباطات جهانی می‌تواند به یک کسب‌وکار اعتمادبه‌نفس، راهنمایی و منابع داده تا به دنبال فرصت‌های خارج از بازارهای کنونی‌اش باشد.

یک کسب‌وکار خانوادگی در بلژیک به نام اگریستو (Agristo) سیب‌زمینی سرخ‌کرده و محصولات سیب‌زمینی یخ‌زده به 120 کشور صادر می‌کرد. اگریستو پیش از سرمایه‌گذاری در نرم‌افزار، برای کمک به دیجیتالی کردن انبوه اسناد گمرکی‌اش، به دنبال تخصص و مشارکت شبکه جهانی بود.

علاوه براین، شبکه اگریستو، ورای راهبرد عملیاتی و فناوری اطلاعات، بینشی از بازار را برای این شرکت به وجود می‌آورد که به معرفی محصولات منحصر به فرد به برخی از بازارها کمک کرده و تصمیم‌گیری متمرکز شبکه به اگریستو در واکنش سریع به نوسانات تجاری و اقتصادی کمک می‌کند. در سال 2018، ذیل قرارداد بازنگری شده تجارت آزاد آمریکای شمالی، تعرفه‌های بالاتری برای سیب‌زمینی سرخ‌کرده‌های یخ‌زده تولید آمریکا اعمال شد که افزایش قیمت آن در مکزیک را به دنبال داشت و شکافی رقابتی را برای اگریستو ایجاد کرد و به این شرکت در به دست گرفتن میدان رقابت کمک کرد.

هانلور راس، مدیر عامل مشترک اگریستو می‌گوید: «هر تصمیمی که می‌گیریم، چه مرتبط با نوآوری باشد و چه در رابطه با راهبرد یا فرآیند تولیدی ما باشد، ان تصمیم در مدت‌زمان کوتاهی گرفته می‌شود».

چگونه یک تجارت خانوادگی موفق می‌شود

سایر کسب‌و‌کارهای خانوادگی در خصوص بخش‌های پیچیده – که بسته به نوع بازار و منطقه متفاوت‌اند – از مشاوره‌ها و تجربیات بین‌الملل بهره می‌برند.

در دوره همه‌گیری کرونا، یکی از کسب‌و‌کارهای خانوادگی در ژاپن با قدمت 200 سال و ارزش 5/2 میلیارد دلار توانست بسیار موفق ظاهر شود و از دل شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی بازار سربلند بیرون بیاید. با نگاه به این کسب‌و‌کار نقاط قوتی را در آن می‌توان مشاهده کرد، از جمله: همسویی استراتژی کسب‌و‌کار، رهبری مدیرعاملی حرفه‌ای از خارج از خانواده، و ارزیابی مستمر مدیریت خانوادگی. مدیریت این شرکت، با در نظر گرفتن نکات مربوط به شبکه‌ی همتایانش و بازار جهانی، راهبردهای ژاپنی و غربی را ترکیب کرده و از ساختارهای مالی خارجی (از قبیل شرکت‌های امین و بنگاه‌های مالی) در کارش بهره می‌برد.

بر اساس نظرسنجی سایت Deloitte Private ، تنها %35 از اهداف تجاری کسب‌و‌کار‌های خانوادگی همسو با اهداف آن خانواده است و تنها کمتر از یک‌سوم پاسخ‌دهنده‌ها گفته‌اند که خانواده‌شان درباره پیشرفت‌های آینده کسب‌و‌کارشان نظر موافق دارند. لذا، برای موفقیت یک کسب‌وکار خانوادگی، همسویی درباره عواملی مانند شفافیت، برنامه‌ریزی برای جانشین‌پروری در نسل‌های مختلف، آماده‌سازی نسل در حال رشد برای رهبری و رهبری پراگماتیک و عمل‌گرا حیاتی است.

راهنمایی درباره جهان متغیر

سال‌هاست که کسب‌وکارهای خانوادگی متکی به روابط نزدیک با مشاوران مستقلی هستند که راهنمایی‌هایی عملی در زمینه‌های چالشی را در اختیار آن‌ها می‌گذارند؛ اما همه شرکای کسب‌وکار در سطح جهانی و با منابع و دانش در سراسر دنیا نیستند. اگر کسب‌وکارتان آماده گسترش، ادامه‌یافتن توسط نسل‌های بعد و رشد است، یک شبکه جهانی می‌تواند تخصص بومی و منطقه‌ای لازم برای بازارها، بخش‌ها، قوانین و فرصت‌های متنوع را در اختیار شما بگذارد و دغدغه‌هایی همچون برنامه‌ریزی چند نسلی، مدیریت قوی، صحت سلامت خانواده و کسب‌وکار را برطرف کند. کسب‌وکارهای خانوادگی در زمان تغییرات و رقابت شدید، معتقدند که سرعت عمل در بازارهایی که پیوسته د حال تغییر هستند برایشان سودمند است. کلید اطمینان از اینکه شما در جستجوی بازارها، مناطق و بخش‌های جدید، ابتکار عمل را در دست دارید و از تغییرات لطمه نمی‌بینید این است که از یک شریک جهانی با شبکه‌ای از متخصصان در بازارهایی که در آن‌ها حضور ندارید مشورت و راهنمایی بگیرید و از نقاط کور آگاه شوید.

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *