آیا تاب‌آوری سازمانی را می‌دانید؟

شما نمی­توانید دائما نگران باشید که در حال از دست دادن مشتریان خود هستید و ناکارآمد می­شوید به خصوص با پیشرفت‌­های روزافزون فناوری. به عنوان یک رهبر ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که اگر به اندازه­‌ی کافی نوآور باشید، کارکنان ممکن است احساس کنند وقتی تغییرات آتی شرکت فرا برسد بی اهمیت خواهند شد.

انعطاف­پذیر بودن بیانگر این است که علیرغم شرایطی که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد بتواند به حالت اولیه‌ی خود برگردید.

به عنوان رهبر و مدیر شما بایستی کشمکش باالقوه­ای که هر یک از اعضای تیم ممکن است تجربه کنند را بشناسید. در این مواقع باید انتظار سطوح پایینی از انعطاف پذیری و ناتوانی از ادامه دادن را داشته باشید.

راه هایی بیابید که به کارکنان کمک کنید بفهمند اشکالی ندارد که چنین احساس نا­ کارآمد بودن و سردرگم بودن داشته باشند. سپس آن­ها را تشویق کنید که احساسات،­ایده­­ها ونظرات خود را بصورت مستقیم به اشتراک بگذارند. دلیلش این است که برای حل کردن مشکل، به چیزی بیشتر از نشستن روی صندلی ارگونومیک اداری نیاز هست­. بلکه از طریق به رسمیت شناختن موقعیت سازمانی، کار کردن با یکدیگر و منعطف بودن بدست می­آید. اینگونه شرکت به حیات خود ادامه میدهد.

تاب‌آوری سازمانی چیست؟

تاب‌آوری در یک سازمان توانایی آمادگی سازمان، پیش بینی، پاسخگویی و تطابق با تغییرات تدریجی و اختلالات غیر منتظره است. با انجام این­کار نه تنها پایدار می­مانیم بلکه می­توانیم پیشرفت کنیم واوج بگیریم. تاب‌آوری فراتر از مدیریت ریسک است و نشان­‌دهندۀ تصویر همه جانبه از سلامت و موفقیت سازمانی است. یک سازمان تتاب‌آور، از اختلالات جان سالم بدر می­برد، رشد می­کند و همیشه برای آینده اماده است.

بسیاری از سازمان­‌های آینده ممکن است قوی­­‌تر از شما و یا حتی رقبای شما باشند. اما یک شرکت برای تاب‌آور بودن و پایدار ماندن، باید به استقبال آینده برود، قبل از اینکه آینده برسد.

چگونه یک سازمان تاب‌آور بسازیم؟

به عنوان یک مدیر،­ شما باید تاب‌آوری سازمانی درکارکنان و رفتارهای کاری خلاق ایجاد کنید.­ به عنوان مثال کارکنان می­توانند خود را با نیازها و تقاضاهای شرکت وفق دهند و به‌­طور هم‌­زمان مهارت­‌های جدید کسب کنند. همچنین توانایی شرکت برای تطبیق با تغییرات درحال وقوع را افزایش می­دهد.­ دراین راه چند راه ساده برای ایجاد تاب‌آوری سازمانی در محل کار شما آورده شده است .

مثبت گرا باشید

اگرچه ممکن است سخت به­نظر برسد؛ تجارب مثبت خود، سازمان و اعضای تیم را بیابید و روی آن تمرکز کنید. یک تابلوی چشم انداز با همه­ی دستاوردها جلوی چشم همه ایجاد کنید ویا یک ایمیل برای تیم ارسال کنید و کار سخت آنها را تشویق کنید و دستاوردهای کوچک را جشن بگیرید.

تعریف کردن ارزش‌ها و فرهنگ

این دو هستۀ اصلی سازمان هستند. هنگامی ­که صحبت از رفتارها و تلاش های مورد انتظار کارکنان به منظور حفظ ثبات کسب‌وکار می­شود، ارزش‌­های قوی و فرهنگ می­تواند سلاح سازمان شما در ایجاد تاب‌آوری باشند.

گام به کام

انجام تغییرات متعدد به آسانی نیست. ممکن است طاقت فرسا و خسته­ کننده باشد­. به یاد داشته باشید که رُم در یک روز ساخته نشده است، بنابراین تغییرات را با توجه به اهداف بلند مدت مدیریت کنید واستراتژی خود را با گام­‌های از پیش تعیین شده اجرا کنید.

زمان ایجاد کنید

محدودیت­‌هایی برای زمان جلسات تعیین کنید و به کارکنان زمان آزاد اختصاص بدهید، بخصوص به نیروهای دوشغله خود که ممکن است از راه دور درحال انجام کار باشند. به اشخاص زمانی برای آزادی، تنفس، نرمش ،پرسه­ زدن، پرکردن مجدد فنجان، و حتی نقش داشتن درامور بدهید. به طرز شگفتی این ترفند ساده مدیریت زمان می­تواند روحیه و انرژی زیادی را به ­وجود آورد.

ساعات مفرح داشته باشید

تیم را به منظور تاب‌آوری سازمانی دور هم جمع کنید. اگر چه هرکسی ممکن است پرمشغله باشد، چند ساعت نمی­تواند به آرامش و خونسردی کسی لطمه وارد کند. اگر مدل کاری از نوع ترکیبی است، ساعات تفریح می­تواند مجازی باشد. هرچند که ممکن است جمع کردن افراد یکجا سخت باشد.کمی نقش بازی کنید و بلند بلند بخندید.

ایجاد حمایت و پشتیبانی

تغییرآسان نیست، همانند مدیران در قدردانی و تشویق رک و صریح باشید. برای آموزش، مربیگری و نظارت بر اعضای تیم از طریق پرسش­‌هایی وقت بگذارید تا همه چیز منطقی بنظر برسد. همکاری و مشارکت داشته باشید، ریسک‌ها و چالش‌های اطراف تغییرات را شناسایی کنید، درخصوص تلاش‌­ها و پیشنهادات هیجان زده شوید و صرفا موفقیت را تحسین نکنید.

برای کمک به ساختن سازمانی تاب‌آور، حتما مقاله تاب‌آوری و رهبری را مطالعه کنید.

زیرساخت‌ها و سیستم‌های به روز فراهم کنید

داشتن تجهیزات درست و بروز اداری به شرکت امکان عملکرد مناسب در هر شرایطی را می­دهد.­ همانند پیشرفت­‌های تکنولوژی سیستم عامل­‌های شما نیز بایستی پیشرفت کند.

یک مدل برای حفظ تاب‌آوری سازمانی

هدایت و مدیریت تیم‌ها از طریق وقوع یک بحران،صرف‌نظر ازاینکه فکر میکنید چقدر اماده‌اید، مثل قدم زدن در یک پارک نیست. مدل بهینه‌سازی استعداد، یک چارچوب اثربخش برای تدوین استراتژی­‌های سازمان شماست و به سازمان این امکان را می­دهد که در مواجهه با موانع محافظت شود.

طراحی سازمان بر اساس استراتژی‌ها

شما با تعریف استراتژی شرکت و هم‌سوسازی تیم رهبری و فرهنگ شروع می­کنید .در زمان­های بحران شما ممکن است استراتژی­‌های خودرا متناسب با شرایط حاضر مجددا طراحی کنید.

تشویق کردن عملکرد کارکنان

یک برنامه به دقت طراحی شده برای حفظ و توسعه بهره‌­وری عملکرد و بهره‌­وری کلی مورد نیاز است. شما به رویه­‌هایی نیاز دارید که هدف آن، توانمندسازی رهبران به منظور موثر بودن در ایجاد عملکرد فردی و مشارکت به منظور تحقق تاب‌آوری است.

افزایش مشارکت کارکنان

اگر درمورد مسائل بی اطلاع هستید راهی وجود ندارد که بتوانید منابع و راه‌حل­‌هایی را برای تاب‌آوری سازمانی بکار ببرید از این منظر، عملکرد کارکنان را به منظور شناسایی موانع بر سر راه بهره‌­وری بررسی و ارزیابی کنید. بنابراین می­توانید به حل و فصل مسائل اساسی بپردازید.

در مواقع بحرانی، باید تلاشی مضاعف به منظور حفظ همکاری و مشارکت کارکنان و پرداختن به مسائل قبل از تبدیل شدن به وضعیت زیان­بار، بکار برد.

داشتن استراتژی برای استخدام

وقتی که محیط کسب‌وکار تغییر می­کند، باید شرایط احراز شغل را اصلاح کنید تا اطمینان حاصل کنید کارکنانی که در حال انجام آن کار هستند بتوانند در وضعیت‌های عادی و همچنین زمانی که سطح ریسک بالاتر است، رشد و پیشرفت کنند.

این بدان معناست که تیم مدیریت منابع انسانی باید زمانی را صرف ایجاد و حفظ یک استاندارد کند که استخدام افراد مناسب را تسهیل و آنها را به بهترین شکل با کسب­‌و­کار مطابقت دهد.

آموزش تاب‌آوری سازمانی

در همه ی سطوح مدیریت تاب‌آوری مورد نیاز است. بنابراین هرگز همدلی، اعتماد و تحمل‌پذیری هنگام کار در شرایط تنش، ترس و اضطراب شدید را فراموش نکنید. مجموعه کارگاه‌های اموزشی، دوره‌های آموزشی و کنفرانس هایی در سطح جهانی وجود دارد که به مدیران و تیم­‌ها می‌آموزد و این امکان را به آنها می­دهد که حمایت و کمک لازم برای محافظت و دوام در برابر تلاطم­‌ها را کسب کنند، که این به معنای ظهوری قوی‌­تر از قبل است.

منبع

در صورت علاقه به موضوع تاب‌آوری سازمانی، مقاله دورکاری،تاب‌آوری‌ سازمان‌ را بهبود می‌بخشد را نیز مطالعه کنید

مقالات مرتبط

پیام‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *