خلاقیت و نوآوری‎ در صنعت گردشگری پس از کرونا

مسافرت یکی از دلایل اصلی شیوع کروناویروس در سطح جهان بوده، به همین دلیل، محدودیت‌های دولت بر جابه‌حایی و رفت‌وآمد گردشگران به گرایشی عمومی تبدیل گردید. علاوه بر فروپاشی اقتصادی، همین مسئله باعث تحمیل ضربه‌ای شدید بر گردشگری در عرصه بین‌المللی گردید. با توجه به این حقیقت که گردشگری یگی از بزرگ‌ترین و روبه رشدترین صنایع در سطح جهان محسوب می‌شود، به تلاشی گسترده برای بازگرداندن ظرفیت‌های کانونی گردشگری به موقعیت فعلی نیاز است. این موقعیت باید به شکلی راهبردی و با استفاده از اقدامات ابتکاری برای بازگشت ثبات اجتماعی اقتصادی به گردشگری پس از پاندمی کرونا مورد بررسی قرار گیرد. این صنعت شامل حمل‌ونقل هوایی، دریایی و زمینی، زنجیره تامین غذا، بخش مسکن، سرگرمی، تفریحات و باقی موارد می‌شود. بنابراین، حوزه وسیعی از کسب‌وکارها با تغییرات روبرو می‌شوند و حتی گردشگران پسا کووید نیز اصلاً شباهتی به گردشگران پیش از پاندمی ندارند. راه‌حل‌های خلاقانه در ارتباط با اقدامات امنیتی و بهداشتی و همچنین نزدیکی تجهیزات پزشکی از اهمیتی کلیدی در تامین انتظارات عمومی برخوردارند.

راهبردی برای جذب گردشگران شامل نوآوری‌های امنیتی

در طول بحران جهانی، صنعت گردشگری و مهمان‌نوازی معمولاً با شدیدترین ضربات روبرو می‌شوند. این صنعت یکی از ارکان قدرتمند در نظام اجتماعی- اقتصادی مدرن جوامع محسوب می‌شود. به ویژه اکنون که این صنعت ارتباطی نزدیک با منشا بحران دارد، حتی می‌توان انتظار رکودی بزرگ‌تر را نیز داشت. سوالی که ظاهراً هیچ پاسخی برای آن وجود ندارد این است که چگونه تغییرات در این صنعت بر قوانین بازی تاثیر می‌گذارند. بدون شک، این تغییرات بر تمامی جنبه‌های سفر و اقامت گردشگران تاثیر خواهد گذاشت. ماهیت چالش پیش روی این صنعت به توجه بیشتر به امنیت گردشگران منتهی می‌شود. در واکنش به این مسئله، برندهای گردشگری باید به سمت ایده‌های خلاقانه و متهورانه‌تر و همچنین استفاده وسیع‌تر از فناوری بروند. با وجود اینکه برندهای مهم هتلداری در سطح جهان پیشرفت قابل توجهی در این حوزه داشته‌اند، ولی دیگر برندها همچنان باید در این مسیر طولانی به حرکت ادامه دهند. کاملاً مشخص است که آینده گردشگری وابستگی زیادی به کشف‌های تکنولوژیکی و دیجیتالی دارد، برای نمونه استفاده از چت بات‌ها برای رزرو مکان مناسب، الگوهای حرکت برای مدیریت جریان‌های بازدیدکنندگان، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، نسل پنجم اینترنت، روبات‌های خدمات محور، روش‌های بازی‌وارسازی برای نظارت عاطفی و باقی موارد. این نوآوری‌ها تجربیات جدید گردشگران را شکل می‌دهند. خبر خوب این است که نوآوری‌های فناوری به زمان کمتری برای عرضه در بازار نیاز دارند چون تعداد زیادی از رهبران صنایع به استفاده از نرم افزارهای مدیریتی روی آورده‌اند. هتل‌های زیادی از روبات‌ها برای ارائه خدمات استفاده می‌کنند چون باعث افزایش امنیت مسافران می‌شود.

استانداردهای بهداشتی جدید و سختگیرانه

گردشگران به نوعی تجربه را خریداری می‌کنند بنابراین تمامی هتل‌ها باید فضاهای خود را با توجه ویژه به ایمنی مهمانان طراحی کنند. اگر تشنه باشید، به فروشگاه رفته و یک نوشیدنی می‌خرید، ولی اگر بخواهید روبروی یک چشم انداز زیبا نشسته و در حین خوردن یک نوشیدنی از نسیم تابستانی لذت ببرید، احتمالاً به مکانی ویژه سفر کرده و برای آن تجربه پول خرج می‌کنید. اگر این شرایط با تجربه یک بیماری سخت و شدید همراه باشد، هیچ کس به خرید آن علاقه نخواهد داشت. الزامات استانداردی جدید برای تمیزکردن تجهیزات مسکونی به شدت سختگیرانه شده‌اند. دکمه‌های آسانسور، دستگیره‌های در، مبلمان، کلیدهای برق، کنترل از راه دور و دیگر اشیای پرمصرف باید به طور مرتب و پس از هر بار مصرف تمیز و پاکسازی شوند. ماسک‌های صورت، ضدعفونی‌کننده دست‌ها و دیگر تجهیزات بهداشتی باید همیشه در دسترس مهمانان قرار گیرند. نوآوری‌ها در عرضه خدمات جدید به مسافران راهی جدید برای جلب توجه و پذیرش آنها خواهد بود. احتمال دارد که در سفر بعدیتان با یک ابزار الکتریکی روبرو شوید تا یک متصدی پذیرش.

مسافرت داخلی به عنوان یک مقصد جدید و غیرمنتظره

نزدیکی تجهیزات پزشکی باعث می‌شود تا گردشگران در مورد مقصد سفر خود تجدید نظر کنند. در اکثر موارد، این مسئله بر افزایش تقاضا برای گردشگری داخلی تاثیر می‌گذارد. اگر بسته بودن مرزهای بین‌المللی همچنان ادامه پیدا کند، این امکان وجود دارد که افراد هیچ انتخاب دیگری برای سفر نداشته باشند. فرصت‌هایی خارق‌العاده پیش روی کسب‌وکارهایی قرار دارد که به صدای مشتریان گوش داده و رفتار آنها را تحت نظر دارند. ارسال پیام درست به مشتریان بالقوه و استفاده از ابزارهای بازاریابی برای ترویج ارزش گردشگری داخلی اهمیت فراوانی دارد. این مسئله باید به شکل احیای لحظات نوستالژیک و خاطره انگیز یا هیجان کشف زیبایی‌های مخفی یک کشور به اجرا درآید.

ویژگی‌های خلاقانه برای افزایش امنیت سلامت و بهزستی مسافران بدون شک به راه‌حل‌های فناوری وابسته خواهد بود. با هدف پیش‌بینی نیازهای افراد و طراحی مدل‌های پیشگویانه، یادگیری ماشینی ابزاری بسیار مفید در بازاریابی مقاصد و هدف قراردادن افرادی با تمایلات اکتشاف مکان‌های جدید و یا قبلاً مشاهده شده است. مکان‌های قدیمی اغلب حسی از آرامش و اعتماد را در انسان متبلور می‌سازند. همین خصوصیات باید مهم‌ترین جنبه‌های انتقالی به مسافران باشند. مشابه با تسهیلاتی با قابلیت میزبانی از انبوهی از جمعیت، مثل موزه‌ها، پارک‌های تفریحی، سینماها و مراکز سرگرمی، استفاده از حقیقت ارتقایافته نیز ترویج پیدا کرده و بدون شک در آینده بیشتر با این فناوری پیشرفته روبرو خواهیم شد.

آیا مسافرت تجاری همچنان مهم است؟

«مسافرت یا لذت؟»

در مورد این مسئله زیاد شنیده‌ایم. اصلاً تعجب ندارد که چرا بخش بزرگی از درآمدهای صنعت هتلداری از بخش تجارت نشات می‌گیرد، اما امکان تغییر در این شرایط وجود دارد. شرکت‌ها به دلیل ریسک ابتلا به بیماری، از اعزام کارمندانشان به مسافرت تجاری خودداری می‌کنند. صنعت گردشگری از این تاثیر منفی برای مدتی نامعلوم آسیب خواهد دید، ولی به منظور سازمان‌دهی ارتباطات تیمی و تشویق همکاری در پروژه‌های مشترک تجاری، جایگزین‌های مناسبی در حوزه فناوری وجود دارد. توجه مجدد به سفرهای شرکتی چالشی را برای صنعت گردشگری به وجود خواهد آورد. سوق دادن تمرکز این صنعت به سمت خلاقیت و نوآوری کاملاً محتمل و امکان‌پذیر است، برای نمونه رویدادهای مهم شرکتی، کنفرانس‌ها و فعالیت‌های ایجاد تیم. این همان موقعیتی است که در آن هر ایده به عنوان عاملی مهم و تاثیرگذار در رسیدن به هدف احیای گردشگری تجاری شناخته می‌شود.

از جنبه مهم دیگر در گردشگری آینده، انعطاف‌پذیری است. در این صنعت، انعطاف‌پذیری به حالتی اشاره دارد که کسب‌وکارها از طریق سیاست‌های کنسل‌سازی، نرخ‌های خدمات، اصلاحات برنامه‌ریزی و باقی موارد، آن را برجسته می‌سازند. علاوه براین، به پیاده سازی اقدامات و سیاست‌های جدید در تمامی جنبه‌های مرتبط با تجربیات مهمانان نیاز است. ما به شدت مشتاقیم تا ببینیم که چه چیزی در سفرهای آتی انتظارمان را می‌کشد. نوآور و خلاق بمانید!

منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *