نقش رهبری در مدیریت کارکنان چگونه است؟

چقدر با نقش رهبری در مدیریت کارکنان آشنا هستید؟ در این مقاله به را‌ه‌هایی که رهبران می‌توانند در راستای مدیریت بهتر سازمان و افراد از آنها استفاده کنند می‌پردازیم.

مشارکت کارکنان به ابزاری ضروری برای سازمان‌هایی تبدیل شده است که برای افزایش بهره‌وری، اجرای استراتژی‌های تجاری و بهبود عملکرد خود تلاش می‌‎کنند. این روزها یک شرکت موفق، فقط روی اهداف بزرگ و برنامه‌های دست نیافتنی تمرکز ندارد، بلکه به این موضوع می‌پردازد که چگونه تیم یا تیم‌های حاضر در آن سازمان می‌‎توانند با هر مانعی مقابله می‌کنند. این موضوع به میزان مشارکت کارکنان در دستیابی به اهداف سازمان مربوط می‌شود.

محیط‌های کاری پیچیده در عصر دیجیتال همراه با سطح پایین تعامل در مواجهه با رقابت‌های بسیار گسترده و بزرگ، چالش‌های متعددی را برای شرکت‌ها ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، تحقیقات تاورز پرین (Towers Perrin) نشان می‌دهد که شرکت‌هایی با کارگران و کارکنان متعهد، ۶ درصد حاشیه سود خالص بالاتری دارند. با توجه به این آمار، دیگر موضوع به انتخاب سازمان برنمی‌‏گردد. شرکت‌هایی که می‏‌خواهند رشد کنند و در این رقابت عظیم زنده بمانند باید به تعامل دیجیتال توجه ویژه‌ای داشته باشند.

رهبران چگونه می‌توانند کمک کنند؟

امروزه کارمندان سازمان‌ها خواهان یک محل کار مشارکتی، انعطاف‏‌پذیر، مثبت و خلاق هستند. افزایش نرخ گردش داوطلبانه (voluntary attrition rates: این نرخ از تقسیم تعداد کارمندانی که از شغل خود استعفا می‌دهند، بر تعداد کل کارمندان به دست می‌آید) و پیچیدگی عصر دیجیتال، نیاز به داشتن یک رهبر مناسب و خبره برای کارمندان را ضروری کرده است.

قبل از اجرای تعامل دیجیتال از طریق رهبری، شرکت‌ها باید اطمینان حاصل کنند افرادی که نقش رهبر را به عهده گرفته‌‎اند، به خوبی با اهداف سازمان آشنا هستند. آن‌ها باید الگوهای خوبی برای سایرین باشند که قادرند راه را به کارمندان نشان دهند و به طور همزمان همراه و نگهبان آن‌ها باشند.

هفت راه که رهبران با استفاده از آن‌ها می‌توانند به ایجاد تعامل بین کارکنان کمک کنند عبارت‌اند از:

۱- ایجاد اعتماد – رهبران باید سطح بالای اعتماد را به منظور ایجاد یک رابطه قوی و کاربردی با اعضای تیم ایجاد کنند. جایی که اعتماد وجود دارد، عملکرد خوبی نیز به وجود خواهد آمد. طبق تحقیقات تاورز واتسون (Towers Watson)، از هر ۱۰ کارمند بسیار متعهد، هشت نفرشان به رهبران خود اعتماد و اطمینان دارند.

۲- مشاوره دادن و مربیگری – پشتیبانی برای مدت طولانی، راهنمایی و دادن بازخوردهای موثر به کارکنان می‏تواند مشارکت نیروها را به شکل چشمگیری افزایش دهد. بر اساس آخرین گزارش رضایت شغلی و مشارکت کارکنان ازSHRM ، ۵۵ درصد از کارمندان احساس می‎کنند مالکیت کارشان عامل مهمی است که به میزان مشارکت آن‎ها در کار کمک می‏کند. ۴۷ درصد نیز فکر می‌کنند که توسعه شغلی و فرصت‎‌های آموزشی به همان اندازه مهم هستند. ارائه راهنمایی‌های مناسب از سوی رهبران ممکن است به کارکنان کمک کند تا به هر دو مورد بالا به‌‎طور موثر دست پیدا کنند.

۳- شفاف‌سازی اهداف – رهبران باید بتوانند با تعیین اهداف و توضیح وظایف مربوط برای دستیابی به آن‌ها، اهداف سازمان را واضح‌‎تر و قابل دسترس‌‎تر کنند. به عنوان مثال، اگر شرکت شما در حال ایجاد یک سری تغییرات دیجیتالی است، رهبران باید بتوانند نه تنها هدف، بلکه «چرا»ی پشت آن هدف را هم نشان بدهند.

۴- همکاری و ارتباط فعال – باید از ابزارهای خلاقانه و سازنده برای کار و برقراری ارتباط در یک تیم استفاده شود. هر یک از اعضای تیم باید اجازه داشته باشد نظرات خود را بدون سانسور به گوش رهبران برسانند و در نقش‎های کلیدی شرکت کنند، زیرا این امر باعث افزایش تعامل می‎شود. بر اساس یک نظرسنجی که توسط جین مک‌کانل (Jane McConnell)‌ روی ۳۰۰ مدیر در ۲۷ کشور انجام شد، همه مردم زمانی که احساس می‎کنند نظراتشان مهم است، ارتباط بیشتری با سازمان پیدا می‌کنند و فعالانه‌تر درگیر می‌شوند.

۵- دیگران را به فعالیت تشویق کنید – کارمندان باید با اختصاص دادن زمان و توجه به پیشرفت خود، قادر باشند بهترین عملکردشان را داشته باشند. با توجه به پژوهش Leaders 2020،  ۷۵ درصد از رهبران دیجیتال – رهبرانی می‌توانند سازمان خود را در عصر دیجیتال به بهترین شکل هدایت کنند – به طور فعال همه کارمندان را تشویق می‌کنند تا در برنامه‌های یادگیری و توسعه فردی شرکت کنند و خود را ارتقا دهند.

۶- تقویت نوآوری و چابکی – روش‌‌های خلاقانه و نوآورانه برای رسیدگی به چالش‎ها همیشه باید مورد استقبال قرار گیرد. باید به کارمندان علیرغم موقعیت و سطح سازمانی‎شان فرصت داده شود، زیرا ایده‌های عالی می‎توانند از هر کجا ناشی شوند. رهبران باید با تیم‌‎های خود برای یک چشم‌انداز مشترک همکاری کنند و با تشویق و ایجاد انگیزه در کارکنان خود، مشارکت و تعامل آن‌ها را تضمین کنند.

۷- استفاده از ابزارهای دیجیتال – یک رهبر دیجیتال می‌‎تواند از ابزارها و گزینه‏‌های متعددی مانند آموزش مجازی، بازی‌وارسازی (Gamification)، رسانه‌ها اجتماعی و موارد دیگر برای حمایت و آموزش تیم خود استفاده کند. امروزه کارکنان از نظر محیط کاری دیجیتال انتظارات بالاتری دارند و استفاده از ابزارهای دیجیتال کار آن‌ها را آسان‌تر و جالب‌‎تر می‌کند. همچنین درگیری و تعامل‌ آنها را بیشتر می‎کند.

رهبران باید به طور موثر خود را درگیر موفقیت و ارتقای کارمندان‌ خود کنند و اطمینان داشته باشند که این نیروها قادر به انجام نقش‌‎ها و مسئولیت‏ت‌های خود در راستای اهداف سازمان هستند. یک رهبر متعهد راه را برای تمام کارمندان متعهدش هموار می‌کند و بین آن‌ها تفاوت نمی‎گذارد. از این رو، شرکت‌ها باید مطمئن باشند که رهبران به آن‎ها کمک می‎کنند تا تعامل کارمندان دیجیتال را با موفقیت ایجاد کنند.

منبع

برای آشنایی بیشتر با مفهوم رهبری و نقش رهبری در مدیریت کارکنان مقاله‌های زیر را مطالعه کنید:

اعتماد به رهبری، تغییر سازنده در سازمان‌ها ایجاد می‌کند

رهبری هوشمند: تفویض اختیار، اولویت‌بندی و ساده‌سازی

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *