رازهای موفقیت شرکت‌های خانوادگی بادوام

موفقیت شرکت‌های خانوادگی

ویژگی‌های شرکت‌های خانوادگی با عملکرد بالا در طول دهه‌ها یا حتی قرن‌ها چیست؟ در زمان دانته، موفقیت ممکن بود به دانش حکایتی نسبت داده شود. با این حال، از آن زمان، ده‌ها سال یافته‌های تحقیقاتی انباشته شده است. به طور کلی، موفقیت در کسب و کارهای خانوادگی به 25 اصل تقسیم می‌شود. این 25 اصل، که در چهار دسته کلی دسته بندی شده اند، مدل اسرار موفقیت کسب و کار خانوادگی را تشکیل می‌دهند. این مدل جامع، موضوعات و اولویت‌های تجاری خاص را پوشش می‌دهد و اهمیت ارزش‌ها، روایت‌ها و رفتارهای غالب را تشخیص می‌دهد. این یک ابزار کاربردی است که به کسب و کارها کمک می‌کند تا بفهمند عناصر مختلف چگونه با هم تعامل دارند.

شرکت‌های خانوادگی ، کسب و کارهای خانوادگی ، مدرسه کسب و کارواقعیت های ضد شهودی

این اصول نه تنها دشوار هستند، بلکه طیف وسیعی از زمینه‌ها را پوشش می‌دهند. علاوه بر این، برخی از آنها ضد شهودی هستند. به عنوان مثال، به نظر می‌رسد که احترام به سنت می‌تواند به شما کمک کند تا نوآور باشید. همچنین، برنامه ریزی بلند مدت به پرورش نوآوری کمک می‌کند. مثال دیگری که اخیراً توسط جان مکی، نویسنده سرمایه ‌دار، به عنوان «پارادوکس سود» رایج شد، این است که یک شرکت تمایلی به حداکثر کردن سود به هر قیمتی ندارد. در عوض، پاداش‌های مالی از تمرکز بر محصولات، خدمات و مشتریان حاصل می‌شود. پی درپی از سه ماهه قوی همیشه برای کسب و کار خوب نیست، همانطور که در آخرین بحران اعتباری، به ویژه در معاملات پرریسک شاهد بودیم. خانواده‌های صاحب کسب‌وکار هوشمند قرن‌هاست که این موضوع را درک کرده‌اند و آن را به یکی از اصول تغییرناپذیر خود تبدیل کرده‌اند.

شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد رفتار اخلاقی می‌تواند شهرت برند و انعطاف‌پذیری بلندمدت کسب‌ و کار را افزایش دهد. یکی از نمونه‌ها تحقیقات روزابت ماس ​​کانتر در مورد شرکت‌های تحسین‌شده و موفق مالی است.  اگرچه به نظر نمی‌رسد که این هنوز دانش گسترده‌ای باشد. در عمل، به‌ویژه برای شرکت‌های سهامی عام، مدیران اجرایی می‌توانند تحت فشار قرار بگیرند تا اگر نتایج مالی حتی برای چند ربع کاهش پیدا کند، تعهد به پایداری بلندمدت را کنار بگذارند.

1. موفقیت بلندمدت در کسب‌و‌‌کار

اصول این دسته عبارتند از: چشم انداز، انگیزه کارآفرینی، مهارت‌های تجاری، کارکنان، اخلاق، فرآیند جانشینی و سازگاری. برخی از این موارد، ارتباط نزدیکی با هم دارند: شرکت‌هایی که انگیزه کارآفرینی قوی دارند احتمالاً سازگاری بیشتری را نشان می‌دهند. دیگران ممکن است در تضاد فرض شوند: تمرکز بر نیازهای کارکنان ممکن است تعهد شرکت به تجدید کارآفرینی را کاهش دهد که می‌تواند منجر به تعدیل کار شود. به طور مشابه، توجه به اخلاق به طور سنتی در تضاد با اهداف تجاری فرض می شود و به طور طبیعی از مهارت های تجاری پشتیبانی نمی کند. یکی از ابعاد دوم مدیریت فرآیند جانشینی است که زمانی موثرتر است که به عنوان بخشی از استراتژی کسب و کار تلقی شود، نه به عنوان یک معامله سرگردان، و ممکن است شامل انتخاب های سخت باشد.

شرکت‌های خانوادگی ، کسب و کارهای خانوادگی ، مدرسه کسب و کار

2. دوام طولانی مدت خانوادگی

اصول شناسایی شده در این دسته عبارتند از: غرور، حمایت متقابل، ارزش‌های قوی، مشارکت اجتماعی، انصاف، توانایی مقابله با تعارض، و قدرت در وحدت.

خانواده‌ای بسیار کاربردی و موفق مانند فرسکوبالدی‌ها اعتماد به نفس آرامی دارند. اعضای خانواده ممکن است این تصور را ایجاد کنند که زندگی آنها بدون درگیری است. اما این هرگز در مورد هیچ خانواده یا شرکتی صادق نیست. افراد در تمام شرکت‌های خانوادگی، هر از گاهی، دیدگاه‌های متضادی در مورد جهت‌گیری‌های آینده، نقش افراد و غیره دارند. علاوه بر این، هیچکس از احساس رنجش یا حسادت مصون نیست. اما خانواده‌های با عملکرد بالا، شجاعت پذیرش تفاوت‌ها و تسهیل گفتگوهای صادقانه در مورد آنها را دارند. آنها از تعارض مصون نیستند؛ اما یاد گرفته اند که آشکارا و محترمانه به آن بپردازند.

بیشتر مطالعه کنید: چرخه عمر کسب‌وکار خانوادگی

از این رو، توانایی مقابله با تعارض، یکی از سخت‌ترین اصول از 25 اصل، شایسته توجه ویژه است. احساسات می‌توانند بالا بروند؛ به خصوص زمانی که مسائل مهمی مانند شغل، آینده کسب و کار و پتانسیل آن برای ایجاد ثروت در خطر باشد. بنابراین توانایی بحث در مورد چنین موضوعاتی به شیوه‌ای باز و منطقی، رسیدن به یک تصمیم با مذاکره یا دموکراتیک و توجه به احساسات کسانی که استدلال را باخته اند، بسیار مهم می‌شود. ممکن است به نظر برسد که اصول حمایت متقابل و قدرت در وحدت در تضاد با شیوه‌های تحمل مخالفت و تصدیق ایده‌ها، متضاد باشد. با این حال، خانواده‌های با عملکرد بالا، به دنبال یک وحدت کاذب نیستند؛ بلکه به دنبال وحدت هدف هستند و در عین حال تفاوت‌های عقاید را تأیید می‌کنند و اصل انصاف را ارج می‌نهند. مزیت دیگر بحث آزاد و طیف متنوع دیدگاه‌ها این است که می‌توانند نوآوری و ایده‌های خلاقانه را پرورش دهند.

شرکت‌های خانوادگی ، کسب و کارهای خانوادگی ، مدرسه کسب و کار

3. موفقیت بلندمدت در حاکمیت

اصول کلیدی در این دسته عبارتند از: اعتماد، کنترل، مفهوم برابر/نابرابر، حق رای، مالکیت مسئول و تمرکز برابری. یکی از دلایلی که برخی از شرکت‌های خانوادگی با بحران مواجه می‌شوند، شکست در برخورد صحیح و حرفه‌ای با مالکیت است. شفافیت در مورد مالکیت، تصمیم‌گیری و سرپرستی همگی اساساً در اداره شرکت‌های خانوادگی مهم هستند. شرکت‌های خانوادگی طولانی مدت برای بحث و شفاف‌سازی ارزش‌های خود زمان می‌گذارند؛ این امر به انتخاب‌های استراتژیک آنها در مورد بخش‌ها، فناوری و ریسک‌پذیری کمک می‌کند. آنها مالکیت مسئولانه را اعمال می‌کنند، تمایل دارند در سطوح بدهی محافظه کار باشند، برای درازمدت حکومت کنند و به کارکنان، جامعه و محیط زیست اهمیت دهند. آنها این ارزش‌ها را برای دستاوردهای کوتاه مدت به خطر نمی‌اندازند.

4. امروزه چه کاری متفاوت انجام می دهند؟

بُعد چهارم ویژگی‌ها، به نحوه تمایز و تجدید شرکت‌های خانوادگی با عملکرد بالا مربوط می‌شود. پنج حوزه کلیدی عبارتند از: تفکیک مسائل، فرآیندهای رسمی، سرپرستی، ساختارهای حکمرانی و نقش خانواده.

خانواده‌های ماندگار با زندگی نزدیک به یکدیگر، ارزش‌ها را به صورت شفاهی منتقل می‌کنند و حکایت‌هایی را به اشتراک می‌گذارند که تاریخ را آموزش می‌دهد و ارزش‌های آنها را زنده نگه می‌دارد. آنها می‌دانند که نقش خانواده، محوری است. با این حال، آنها متواضع هستند و اعتراف می‌کنند که توانسته‌اند برای قرن‌ها بدون فرآیند رسمی، رشد کنند. در 25 سال گذشته، اعضای خانواده هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر دانشی که به دست آورده اند، به طور گسترده‌تری پراکنده شده اند. بسیاری از آنها در چندین کشور یا قاره فعالیت می‌کنند. آنها ساختارهای حاکمیتی و فرآیندهای رسمی را که کسب و کار برای اطمینان از مدیریت خوب به آن نیاز داشت، اجرا کردند. همچنین، اهمیت جدایی مسائل را آموخته اند، به طوری که مسائل خاص کسب و کار و خانواده، اگرچه اغلب به هم نزدیک هستند، می‌توانند به طور مستقل شناسایی و به آنها رسیدگی شود. نتیجه این است که آنها معمولاً ساختار کافی برای حمایت از تجارت و خانواده دارند، بدون اینکه بیش از حد پیچیده شوند.

مقایسه با سایر مدل‌های کسب و کار خانوادگی

در مقایسه با سایر رویکردها، مدل اسرار موفقیت در کسب و کار خانوادگی، با 25 اصل موفقیت بلندمدت، تعدادی از ابعاد جدید را آشکار می‌کند که به درک پیچیدگی و ویژگی‌های کسب‌وکارهای خانوادگی طولانی‌مدت و چگونگی کمک به آنها کمک می‌کند. این مدل را می‌توان با دو گروه دیگر از مدل‌های موجود در ادبیات کسب و کار خانوادگی مقایسه کرد. در گروه اول، اکثر مدل‌ها تعداد انگشت شماری از ابعاد را توضیح می‌دهند. گروه دوم در سه مقاله بیان شده است که مدل‌های پیچیده‌تری را روشن کرده است. هر کدام شباهت‌هایی با مدل اسرار موفقیت در کسب و کار خانوادگی دارند، اما هیچ یک از این سه اصل همه اصول را شامل نمی‌شود. با این حال، آنها به درک برخی از پیچیدگی‌های پیچیده مشاغل خانوادگی کمک می‌کنند و ارزش کاوش را دارند.

پیشرفت با شرکت‌های خانوادگی موفق

شرکت‌های خانوادگی به صورت کلی موفقیت بیشتری نسبت به سایر شرکت‌ها کسب می‎کنند. دلایل آن نیز پیش‌تر ذکر شده‌اند. با این حال، این شرکت‌ها نیز درصد موفقیت و شکست‌شان وابسته به مدیریت و نحوه اجرای برنامه‌هاست. اما مطابق آنچه گفته شد، شرکت‌های خانوادگی موفق، دارای دوام و ماندگاری بالایی هستند. این امر بیشتر به ادامه نسل و جانشین پروری در شرکت‌های خانوادگی باز می‌گردد.

 ترجمه و تخلیص منبع

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *